საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე, ადიგენის რაიონის მაჟორიტარმა დეპუტატმა, ზურაბ ჩილინგარაშვილმა, რაიონში არსებულ პრობლემებზე ისაუბრა. "ქვეყანას უკვე მესამე პრემიერი ჰყავს და ადიგენის რაიონში მოსახლეობას ყველა პირდებოდა გაზიფიცირებას, აბასთუმნის აღდგენას ყველა არჩევნების წინ აპირებდით, მაგრამ ესეც ტყუილი აღმოჩნდა. ადიგენის რაიონში ერთი სახლიც კი არ არის გაზიფიცირებული და გამრიცხველიანება არ არის დაახლოებით 2/3-ში" - აღნიშნა დეპუტატმა.
ადიგენის რაიონის გაზიფიცირების შესახებ ჩვენ ჯერ კიდევ 2013 წლის დეკემბერში ვწერდით. იმ დროისთვის ენერგეტიკის სამინისტროდან მიღებული ინფორმაციის თანახმად, ადიგენის მუნიციპალიტეტში გაზიფიცირების სამუშაოები 2012 წლის აგვისტოში დაიწყო. პირველ ეტაპზე არალი-ახალციხის 12 კილომეტრიანი ცენტრალური მილსადენი გაკეთდა, ოქტომბრის დასაწყისში ეს პროცესი ცენტრალური მილსადენის სოფელ არალამდე მიყვანით დასრულდა. 2013 წლის დეკემბერში ფაქტ-მეტრი ადიგენის გამგებლის მოადგილეს არსენ ბალახაშვილსაც ესაუბრა. მისი ინფორმაციით, 2012 წლის ოქტომბრის შემდეგ მუნიციპალიტეტში გაზიფიცირების პროცესი შეჩერდა და მეორე ეტაპი, რაც შიდა ქსელების დამონტაჟებას ითვალისწინებდა, 2013 წლის დეკემბრისთვის დაწყებული არ იყო. შესაბამისად, 2012 წლის ოქტომბრიდან 2013 წლის დეკემბრამდე ადიგენის მუნიციპალიტეტში გაზიფიცირების სამუშაოები შეჩერებული იყო. გაზიფიცირების სამუშაოების შეჩერება სამინისტრომ იურიდიული პროცედურებით ახსნა. სამინისტროს ინფორმაციით, სამუშაოების მეორე ნაწილი (შიდა ქსელების მოწყობა) პრეზიდენტის 2013 წლის 15 ნოემბრის შესაბამისი განკარგულებით სააქციო საზოგადოება "საქორგგაზს" უნდა განეხორციელებინა. ამ ხელშეკრულების შესაბამისად, ადიგენის მუნიციპალიტეტის გაზიფიცირების პროცესი 2014 წლის 31 დეკემბრამდე უნდა დასრულებულიყო.
ადიგენის გაზიფიცირების შესახებ ჩვენ 2014 წლის თებერვალშიც ვწერდით. იმ დროისთვისაც, მუნიციპალიტეტში გაზიფიცირების სამუშაოები ჯერ კიდევ არ იყო განახლებული.
ენერგეტიკის სამინისტროს ამჟამინდელი ინფორმაციით, ადიგენის მუნიციპალიტეტში გაზიფიცირების სამუშაოები (შიდა დაქსელვა) დასრულებულია სამ სოფელში: არალი, უდე, წარბასთუმანი (ჯამში 2 135 აბონენტი). ამ ეტაპზე აღნიშნული აბონენტების ქსელზე დაერთების სამუშაოები მიმდინარეობს, რაც მიმდინარე წლის სექტემბრისთვის უნდა დასრულდეს. გაზიფიცირების სამუშაოებს ამჟამად "სოკარ ჯორჯია გაზი" ახორციელებს. ფაქტ-მეტრი ადიგენის მუნიციპალიტეტის საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის მთავარ სპეციალისტს, მამუკა კალანდაძეს ესაუბრა. მან ჩვენთან საუბარში დაადასტურა ის ფაქტი, რომ ადიგენის რაიონში სამი სოფლის აბონენტების ქსელთან დაერთების სამუშაოები მიმდინარეობს.
რაც შეეხება აბასთუმნის გაზიფიცირებას, ენერგეტიკის სამინისტროს ვებგვერდზე განთავსებული, მთავრობის 2016 წლის 25 თებერვლის #303 განკარგულების თანახმად, შპს "საქართველოს გაზის ტრანსპორტირების კომპანიამ" 2016 წელს აბასთუმნის გაზიფიცირებისთვის საჭირო მკვებავი გაზსადენის საპროექტო და სამშენებლო სამუშაოების შესრულება საკუთარი სახსრებით უნდა უზრუნველყოს. ამის შემდგომ დაიწყება აბასთუმანში მცხოვრები 675 აბონენტის ბუნებრივი აირის ქსელში ჩართვისთვის საჭირო სამუშაოები (დაქსელვა). ფაქტ-მეტრმა ენერგეტიკის სამინისტროში აბასთუმნის გაზიფიცირების შესახებ ინფორმაცია დააზუსტა. მოპოვებული ინფორმაციის თანახმად, აბასთუმნის გაზიფიცირება ჯერ არ დაწყებულა და სავარაუდოდ სექტემბრამდე უნდა დაიწყოს. სამუშაოების დასრულების ზუსტი თარიღი განსაზღვრული არ არის.
აღსანიშნავია, რომ დაბა აბასთუმნის პრობლემების შესახებ ჩვენ გასულ წელსაც ვწერდით. მაშინდელი მდგომარეობით, აბასთუმანში გაუმართავი იყო როგორც საკანალიზაციო, ისე სასმელი წყლის სისტემა. მიუხედავად იმისა, რომ დაბას სასმელი წყალი მიეწოდებოდა, მთლიანად მწყობრიდან იყო გამოსული სათავე ნაგებობები და შიდა ქსელის ნაწილი, რომელსაც სასწრაფო რეაბილიტაცია სჭირდებოდა. მაშინდელი მდგომარეობით, აბასთუმანში არც გაზიფიცირების პროექტი არსებობდა. ჩვენი ინფორმაციით, დაბაში ახლაც იგივე მდგომარეობაა. ადიგენის მუნიციპალიტეტის წარმომადგენლის, მამუკა კალანდაძის თქმით, ამჟამად აბასთუმნის რეაბილიტაციის პროექტზე მუშაობა მიმდინარეობს, რაც ზაფხულისთვის დასრულდება. პროექტის ფარგლებში რიგი ინფრასტრუქტურული პროექტების განხორციელება იგეგმება, კერძოდ: დაბის საკანალიზაციო ქსელის, გზების/ტროტუარების რეაბილიტაცია, ობესრვატორიის მიმდებარე ტერიტორიის რეაბილიტაცია და სხვა.
ენერგეტიკის სამინისტროს ინფორმაციით, ადიგენის მუნიციპალიტეტის გამრიცხველიანების პროცესი 2010 წელს დაიწყო. 2013 წლის განმავლობაში გამრიცხველიანება სამ სოფელში: პატარა მადაში, კახარეთსა და ამხევში დასრულდა. დღეის მდგომარეობით, გამრიცხველიანებულია 5 435 აბონენტი. მიმდინარე წელს დამატებით 500 აბონენტის გამრიცხველიანება იგეგმება. სამწუხაროდ, სამინისტროდან ადიგენის მუნიციპალიტეტში აბონენტთა საერთო რაოდენობის შესახებ ინფორმაცია ვერ მივიღეთ. შესაბამისად, ჩვენ არ შეგვიძლია ზუსტად განვაცხადოთ, ადიგენის მუნიციპალიტეტში აბონენტთა რა რაოდენობაა გამრიცხველიანების გარეშე დარჩენილი.
ადიგენის მუნიციპალიტეტში გაზიფიცირების პროცესი 2012 წლის აგვისტოში დაიწყო. პირველ ეტაპზე არალი-ახალციხის 12 კილომეტრიანი ცენტრალური მილსადენი აშენდა. შემდეგ, სამუშაოები დაახლოებით ერთი წლით შეჩერდა. აღსანიშნავია ისიც, რომ ენერგეტიკის სამინისტროს ინფორმაციით, შიდა დაქსელვითი სამუშაოები ადიგენის მუნიციპალიტეტში 2014 წლის ბოლოს უნდა დასრულებულიყო, ანუ წელიწადნახევარი მხოლოდ სამი სოფლის: არალის, უდეს და წარბასთუმნის აბონენტების ქსელზე დაერთების პროცესს დასჭირდა, რაც ჯერ კიდევ არ დასრულებულა და ენერგეტიკის სამინისტროს ინფორმაციით, მიმდინარე წლის სექტემბრისთვის უნდა დასრულდეს.
რაც შეეხება დაბა აბასთუმანს, იქაც, ჯერჯერობით, არანაირი ცვლილება არ მომხდარა. თუმცა, მიმდინარე წელს აბასთუმნის გაზიფიცირებისთვის საჭირო მკვებავი გაზსადენის საპროექტო და სამშენებლო სამუშაოები იგეგმება. გარდა ამისა, აბასთუმნის რეაბილიტაციის პროექტი მზადდება, რომელიც ზაფხულისთვის უნდა დასრულდეს. ზაფხულშივე უნდა დაიწყოს დაბის სარეაბილიტაციო სამუშაოები.
ადიგენის მუნიციპალიტეტის გაზიფიცირების და აბასთუმნის რეაბილიტაციის საკითხს ჩვენ კვლავ დავუბრუნდებით, ამ ეტაპზე კი ვასკვნით, რომ ზურაბ ჩილინგარაშვილის განცხადება არის მეტწილად სიმართლე.

At the plenary session of the Parliament of Georgia, the Majoritarian MP from the Municipality of Adigeni, Zurab Chilingarashvili, talked about the problems facing his municipality. "Our country already has a third Prime Minister and each of them promised gasification for the population of Adigeni. You were planning to rehabilitate Abastumani prior to every election but this turned out to be a lie as well. Not even a single house is gasified in the Municipality of Adigeni and about two-thirds of them have no gas metres," said the MP.
We wrote about the gasification process in the Municipality of Adigeni in December 2013. At that time, according to the information received from the Ministry of Energy of Georgia, the gasification process in the municipality had started in August 2012. The Arali-Akhaltsikhe 12-km main pipeline was constructed at the first stage of the project with the pipeline having reached the village of Arali at the beginning of October 2012. FactCheck spoke with the Deputy Governor of the Municipality of Adigeni, Arsen Balakhashvili, in December 2013. According to his information, the gasification process in the municipality stopped after October 2012 and the second stage comprising the internal pipeline network did not begin in December 2013 as planned. Hence, the gasification process was not active in the period from October 2012 to December 2013. The Ministry of Energy of Georgia explained the stoppage owing to legal procedures. According to the Ministry’s information, the internal pipeline network, as the second stage of the gasification work, was to be conducted by JSC SakorgGas according to the 15 November 2013 Directive of the President of Georgia. According to this agreement, the gasification process of the Municipality of Adigeni was to be finished by 31 December 2014.
We also wrote about Adigeni’s gasification process in February 2014. The process had not been restarted by the time of our article.
According to the Ministry of Energy of Georgia’s current information, the gasification process (specifically, the internal pipeline network) has already been completed in three villages of the Municipality of Adigeni; namely, Arali, Ude and Tsarbastumani (a total of 2,135 consumers). At this stage, these consumers are being connected to the network with the work said to be finished by September 2016. The gasification process is now being conducted by SOCAR Georgia Gas. FactCheck spoke to the Senior Specialist of the Public Relations Service of the Municipality of Adigeni, Mamuka Kalandadze. In his conversation with us, Mr Kalandadze confirmed that consumers are being connected to the network in three of the municipality’s villages.
As for the gasification of Abastumani, Georgian Gas Transportation Company Ltd is tasked with conducting the planning and the construction work for the gas pipeline necessary to supply Abastumani with gas in 2016 and with its own financial resources according to the 25 February 2016 Directive No. 303 of the Government of Georgia published on the website of the Ministry of Energy of Georgia. The work required to connect the 675 consumers living in Abastumani to the gas network will start afterwards. FactCheck clarified the information about the gasification of Abastumani with the Ministry of Energy of Georgia. According to the information we obtained, Abastumani’s gasification process has not yet started but is expected to begin by September 2016. The exact termination date for the process has not yet been determined.
FactCheck also wrote about the problems in Abastumani last year. At the time, both sewer as well as drinking water systems were problematic for the population. Despite the fact that drinking water was supplied to the town, the main distributive buildings as well as a part of the internal supply network were not functioning and required immediate rehabilitation. No gasification project existed either. According to our information, the same is true for the town today. Mamuka Kalandadze did state that an Abastumani rehabilitation project is being created and should be finished by the summer which includes the implementation of a number of infrastructural projects looking to rehabilitate sewers, roads and sidewalks, the areas adjacent to the observatory and so on.
Information from the Ministry of Energy of Georgia indicates that the process of installing gas metres in the Municipality of Adigeni started in 2010. The process was completed in three villages in 2013; namely, Patara Mada, Kakhareti and Amkhevi. As of today, 5,435 consumers have had gas metres installed in their homes and an additional 500 will be installed in 2016. Unfortunately, we were not able to obtain information about the overall number of consumers in Adigeni from the Ministry. Hence, we cannot state definitively the number of consumers still in need of gas metres.
The gasification process in the Municipality of Adigeni started in August 2012. The 12-km main Arali-Akhaltsikhe pipeline was constructed in the first stage of the project. The work then experienced a stoppage of about one year. Information from the Ministry of Energy of Georgia indicates that the construction of the internal supply network was scheduled for completion at the end of 2014. This means that it took a year-and-a-half to gasify only three villages (Arali, Ude and Tsarbastumani) although the process remains uncompleted. September 2016 has been given as the new completion date.
No improvements are recorded for Abastumani although construction work for a pipeline necessary for supplying the town with gas is being planned for this year. In addition, an Abastumani rehabilitation project is also being prepared with completion envisaged for this summer. FactCheck will come back to the gasification process of the Municipality of Adigeni as well as the rehabilitation of Abastumani in the future as well. At this stage, however, we conclude that Zurab Chilingarashvili’s statement is MOSTLY TRUE.