2015 წლის სექტემბერში, საქართველოს მთავრობის განკარგულების თანახმად, ბობოყვათის სამთავრობო რეზიდენცია, რომელიც მიხეილ სააკაშვილის 2013 წლის განკარგულების თანახმად სამხედრო მოსამსახურეთა დასასვენებელ სახლად უნდა გადაკეთებულიყო, საქართველოს მართლმადიდებელ ეკლესიას გადაეცა, ხოლო საპატრიარქოს მიერ დაფუძნებული შპს "კრწანისის პარკის" კაპიტალში რიცხული უძრავ-მოძრავი ქონება კი მთავრობამ დაიბრუნა. საპატრიარქოსა და სახელმწიფოს შორის ქონებათა გაცვლამ, მისი მიზანშეწონილობის შესახებ მრავალი კითხვა გააჩინა. მთავრობის განცხადებით, სახელმწიფომ აღნიშნული გაცვლით უფრო მეტი საპრივატიზაციო ობიექტი დაიბრუნა, რომელსაც მეტი საინვესტიციო დატვირთვა ექნება. "მე არ მინდა შევიდე ღირებულებით ნაწილში, თუმცა, მე ვფიქრობ, რომ კრწანისის ნაწილი გაცილებით დიდია ბობოყვათზე" - განაცხადა ამ საკითხის კომენტირებისას ეკონომიკის მინისტრმა დიმიტრი ქუმსიშვილმა.
ფაქტ-მეტრმა ეს საკითხი გამოიკვლია.
საქართველოს ექსპრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის 2010 წლის 9 დეკემბრის №1129 განკარგულების თანახმად, სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული ქონება, პირდაპირი მიყიდვის გზით, სიმბოლურ ფასად (1 ლარად), საქართველოს საპატრიარქოს გადაეცა. კერძოდ, საუბარია 7 270 657 კვ.მ საერთო ფართობის მქონე არასასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის 37 ნაკვეთსა (მათ შორის კრწანისის ტყე-პარკის მიწის 5 ნაკვეთი) და 24 547.94 კვ.მ საერთო ფართობის 14 შენობა-ნაგებობაზე. თუმცა, ამავე განკარგულებით, საპატრიარქოს აღნიშნული უძრავი ქონების მესამე პირისათვის საკუთრებაში გადაცემა აეკრძალა.
2014 წლის 4 მარტს, საქართველოს პრემიერ-მინისტრის, ირაკლი ღარიბაშვილის №341 განკარგულების თანახმად, საპატრიარქოს მესამე პირისთვის უძრავი ქონების საკუთრებაში გადაცემის შეზღუდვა მოეხსნა.
2014 წლის 10 აპრილს, საპატრიარქომ შპს "ემ & სი ჯორჯია ჰოლდინგთან" ერთად შპს "კრწანისის პარკი" დააფუძნა, რომლის მიზნადაც მოგების მიღება, ხოლო ძირითადი საქმიანობის საგნად მშენებლობა, საინვესტიციო საქმიანობა, წიაღისეულის მოპოვება, გადამუშავება და რეალიზაცია განისაზღვრა. ახლადშექმნილ შპს-ის კაპიტალში 25%-იანი წილის მქონე საპატრიარქომ მისთვის სახელმწიფოს მიერ 2010 წლის №1129 განკარგულებით გადაცემული ქონება მთლიანად და 2006 წლის 15 სექტემბერს საქართველოს პრეზიდენტის №479 განკარგულების საფუძველზე გადაცემული 1 000 კვ.მ-ის უძრავი ქონებაც შეიტანა. წესდების თანახმად შპს "კრწანისის პარკის" წილის 75%-ის მფლობელის "ემ & სი ჯორჯია ჰოლდინგის" შენატანს კაპიტალში ფულადი და არაფულადი შენატანი წარმოადგენს. ამასთან, მომავალში სამშენებლო პროექტების განხორციელებასთან დაკავშირებული ხარჯების გაღება მხოლოდ შპს "ემ & სი ჯორჯია ჰოლდინგს" დაევალა.
შპს "კრწანისის პარკის" გენერალურ დირექტორად რატი ღვამბერია დაინიშნა, რომელიც შპს "კრწანისის პარკის" 75%-იანი წილის მფლობელის შპს "ემ & სი ჯორჯია ჰოლდინგის" დირექტორიცაა. ამ კომპანიის რეგისტრაცია 2014 წლის პირველ აპრილს, ანუ შპს "კრწანისის პარკის" რეგისტრაციამდე 9 დღით ადრე მოხდა.
2014 წლის 28 ნოემბერს შპს "კრწანისის პარკსა" და სახელწიფოს შორის უძრავი ქონების გაცემის შესახებ დადებული ხელშეკრულების მიხედვით, სახელმწიფომ თბილისი-რუსთავის ავტობანის მშენებლობის მიზნებისთვის სოფელ ფონიჭალის მიმდებარედ 19 544 კვ.მ საერთო ფართობის არასასოფლო-სამეურნეო მიწის 4 ნაკვეთი შეიძინა. აღნიშნულის სანაცვლოდ კი, შპს "კრწანისის პარკს" მთლიანობაში 919 778 ლარი გადასცა.
საქართველოს პრემიერ-მინისტრის, ირაკლი ღარიბაშვილის 2015 წლის 16 იანვარის №31 განკარგულებით, საქართველოს საპატრიარქოს კვლავ აეკრძალა 2010 წელს პრეზიდენტის განკარგულებით გადაცემული ქონების მესამე პირებისთვის საკუთრებაში გადაცემა.
2015 წლის 11 სექტემბერს, საქართველოს საპატრიარქომ სსიპ "სახელმწიფო ქონების ეროვნულ სააგენტოს" წერილით მიმართა და შპს "კრწანისის პარკის" 25 %-ის სანაცვლოდ, ქობულეთში, აბაშიძის ქ. №128-ში მდებარე 149 796 კვ.მ ფართობის არასასოფლო-სამეურნეო მიწის ნაკვეთისა და მასზე მდებარე 4 662.21 კვ.მ საერთო ფართობის 18 შენობა-ნაგებობის უსასყიდლოდ გადაცემა მოითხოვა. საპატრიარქომ, ასევე, 49 წლის ვადით 11 810 კვ.მ მიწის ნაკვეთისა და მასზე მდებარე 2 შენობა-ნაგებობის უსასყიდლოდ გადაცემაც მოითხოვა.
აღნიშნული მიმართვის საფუძველზე, ეკონომიკის სამინისტრომ შეიმუშავა პროექტი, რომელიც 14 სექტემბერს უკვე მთავრობას წარუდგინა. პროექტის თანახმად, ბობოყვათის რეზიდენციის სანაცვლოდ "კრწანისის პარკის" წილის 100% სახელმწიფოს უბრუნდებოდა. ფაქტ-მეტრმა საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციიდან აღნიშნული პროექტი გამოითხოვა. მიღებულ პასუხში ნათქვამია, რომ პროექტი 59 გვერდისგან შედგება, თუმცა ჩვენ მხოლოდ 2 გვერდი მოგვაწოდეს. შესაბამისად, უცნობია შპს "კრწანისის პარკის" წილის 75%-ის მფლობელის შპს "ემ & სი ჯორჯია ჰოლდინგის" პოზიცია აღნიშნული გარიგების დადებისას. ირაკლი ღარიბაშვილის 2015 წლის 21 სექტემბრის №2013 განკარგულებით, ცხადი გახდა, რომ პროექტში არანაირი ცვლილება არ შესულა და საპატრიარქოს მოთხოვნა სრულად დაკმაყოფილდა. შედეგად, ბობოყვათის რეზიდენცია საპატრიარქოს გადაეცა, ხოლო შპს "კრწანისის პარკის" 100%-იანი წილის, ე.ი. საპატრიარქოსთვის 2010 წელს გადაცემული ქონების (რომელიც თავდაპირველთან შედარებით 18 544 კვ.მ-ით შემცირდა) მესაკუთრე კვლავ სახელმწიფო გახდა.
საპატრიარქოსა და სახელმწიფოს შორის დადებულმა გარიგებამ მისი მიზანშეწონილობის შესახებ მრავალი კითხვა გააჩინა. ეკონომიკის მინისტრის, დიმიტრი ქუმსიშვილის განცხადებით, მიზანშეწონილობის ნაწილში მას კითხვები არ გააჩნია, რადგან ცხადია, რომ სახელმწიფო ამ გაცვლის შედეგად მოგებული დარჩა. მისი განცხადებით, კრწანისის ნაწილი გაცილებით დიდია, თუმცა, აღსანიშნავია, რომ გაცვლის მომენტში ღირებულებით ნაწილთან დაკავშირებით აუდიტის დასკვნა არ არსებობდა. როგორც ფაქტ-მეტრისთვის ეკონომიკის სამინისტროს მიერ მოწოდებული ინფორმაციით გახდა ცნობილი, აუდიტორული დასკვნა მხოლოდ 2015 წლის 30 ოქტომბერს მომზადდა.
საქართველოს მთავრობა ლარის გაცვლითი კურსის დასტაბილიზების გეგმის ფარგლებში, სხვა საპრივატიზაციო ობიექტებთან ერთად, ბობოყვათის რეზიდენციის გაყიდვასაც გეგმავდა, რომლის საწყის თანხადაც 35 მილიონი ლარი სახელდებოდა. თუმცა, საბოლოოდ, ბობოყვათის რეზიდენცია საპრივატიზაციო ობიექტთა ნუსხიდან ამოღებული იქნა. აქვე აღსანიშნავია, რომ როგორც ფაქტ-მეტრისთვის ცნობილია, საპატრიარქოსთან გარიგებამდე ბიძინა ივანიშვილი პირადად აწარმოებდა ინვესტორებთან მოლაპარაკებას ბობოყვათის რეზიდენციის გაყიდვასთან დაკავშირებით. შესაბამისი ინვესტორები შეთავაზებას სწავლობდნენ, თუმცა, საბოლოოდ აღნიშნული ქონება ისე გაიცვალა "კრწანისის პარკში", რომ პოტენციური ინვესტორებისთვის არც უცნობებიათ.
რაც შეეხება შპს "კრწანისის პარკში" არსებულ ქონებას, ის კრწანისის ტყე-პარკის მიწის 5 ნაკვეთის გარდა, ფონიჭალის, აღთაკლიის, ყარაჯალარისა და რუსთავის მიმდებარე ტერიტორიის მიწებს და მათზე განთავსებულ შენობა-ნაგებობებს მოიცავდა, რომელთა საერთო ღირებულება აუდიტორული კომპანია "კომპაუდის" 2015 წლის 30 ოქტომბრის №800 აუდიტორული დასკვნის თანახმად 61 548 600 ლარს შეადგენს. შესაბამისად, საბაზრო ღირებულების მიხედვით, შპს "კრწანისის პარკის" ქონება ნამდვილად აღემატება ბობოყვათის რეზიდენციას.
დღესდღეობით, შპს "კრწანისის პარკი", როგორც იურიდიული პირი, არსებობას აგრძელებს, მიუხედავად იმისა, რომ სახელმწიფო ქონების ეროვნული სააგენტოს №1/1-4547 ბრძანების თანახმად, მისი კაპიტალიდან ქონების ამოღება მთლიანად მოხდა და კაპიტალი 0 ლარით განისაზღვრა. ამასთან, უცნობია, თუ რა მიზნით შეიტანა სახელმწიფომ შპს "კრწანისის პარკი" შპს "თერძის" კაპიტალში, რომლის წილების 100%-აც თავად სახელმწიფო ფლობს.
შპს "კრწანისის პარკი" 2014 წლის პირველ აპრილს დაფუძნდა, რომლის კაპიტალშიც საქართველოს საპატრიარქომ წილების 25%-ის ნაცვლად, სახელმწიფოსგან 2006 წელს სიმბოლურ ფასად (1 ლარად) გადაცემული 1 000 კვ.მ არასასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწა, 2010 წლის 9 სექტემბერს გადაცემული 7 270 657 კვ.მ საერთო ფართობის მქონე არასასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის 37 ნაკვეთი და 24 547.94 კვ.მ საერთო ფართობის მქონე 14 შენობა-ნაგებობა შეიტანა. შპს "კრწანისის პარკმა" 2014 წლის 28 ნოემბერს აღნიშნული ქონებიდან 19 544 კვ.მ მიწის ნაკვეთი სახელმწიფოს 919 778 ლარად მიყიდა, თუმცა რას მოხმარდა აღნიშნული თანხა, უცნობია.
აუდიტორული კომპანია "კომპაუდის" 2015 წლის 30 ოქტომბრის დასკვნის თანახმად, სახელმწიფოსა და საპატრიარქოს შორის გაცვლის ხელშეკრულების დადების მომენტისთვის შპს "კრწანისის პარკის" კაპიტალი 61.5 მილიონ ლარს შეადგენდა, რომელიც სახელმწიფომ საპატრიარქოს 35 მილიონ ლარად შეფასებულ ბობოყვათის რეზიდენციაში გაუცვალა. თუმცა, აქვე ისიც უნდა აღინიშნოს, რომ ძნელი სათქმელია, თუ რა საბოლოო ფასები დაფიქსირდებოდა ზემოაღნიშნული ობიექტების გაყიდვის შემთხვევაში.
შესაბამისად, ფაქტ-მეტრის დასკვნით, დიმიტრი ქუმსიშვილის განცხადება არის მეტწილად სიმართლე.
ბობოყვათის რეზიდენცია, რომელიც მთავრობამ საპატრიარქოს კრწანისში არსებული ქონების სანაცვლოდ გადასცა, გაცილებით ნაკლები ღირს

In September 2015, pursuant to the ordinance of the Government of Georgia, the Bobokvati Governmental Residence, which should have been converted into a recreational facility for military servicemen according to Mikheil Saakashvili’s decree, was transferred to the Georgian Orthodox Church. In exchange, the Government of Georgia received back the movable and immovable property which belonged to Krtsanisi Park Ltd established by the Patriarchate of the Georgian Orthodox Church. Questions were raised regarding the expediency of the property exchange between the Government of Georgia and the Patriarchate of the Georgian Orthodox Church. According to the statement of the Government of Georgia, the state received far more assets for privatisation with this exchange which have a higher investment value. The Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Dimitri Kumsishvili, commented upon this issue: "I do not want to go further into the part which deals with value but I believe that the Krtsanisi area is far greater than that of Bobokvati."
FactCheck studied this topic.
According to Decree N1129 of the former President of Georgia, Mikheil Saakashvili, issued on 9 December 2010, the property under the ownership of the Government of Georgia was directly sold to the Patriarchate of the Georgian Orthodox Church for a symbolic price (GEL 1). Specifically, the property included 37 non-agricultural land plots (including Krtsanisi forest park’s five land plots) with a total area of 7,270,657 square metres and 14 buildings with a total area of 24,547.95 square metres. With the same decree, however, the Patriarchate of the Georgian Orthodox Church was banned from transferring the property to the ownership of a third party.
According to Decree N341 of the former Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, issued on 4 March 2014, the ban on the Patriarchate of the Georgian Orthodox Church from transferring the property to the ownership of a third party was revoked.
On 10 April 2014, the Patriarchate of the Georgian Orthodox Church, together with M & C Georgia Holding, established Krtsanisi Park Ltd whose basic aim was to receive profit with the principal fields of activities determined to be construction work, investments, mining, processing and selling of final production. The Patriarchate of the Georgian Orthodox Church put the entire property received from the state by Decree N1129 together with immovable property with an area of 1,000 square metres received by Decree N479 of the President of Georgia, issued on 15 September 2006, in the capital of the newly established Krtsanisi Park Ltd of which 25% of the shares were owned by the Patriarchate of the Georgian Orthodox Church itself. According to the bylaws, M & C Georgia Holding, which owns 75% of the shares of Krtsanisi Park Ltd, had to make a monetary and non-monetary contribution to the capital of Krtsanisi Park Ltd. Additionally, only M & C Georgia Holding was responsible to provide any construction costs arising in the future.
Rati Ghvamberia, Director of M & C Georgia Holding which owns 75% of Krtsanisi Park Ltd, was appointed as Director of Krtsanisi Park Ltd. M & C Georgia Holding was registered on 1 April 2015; that is, nine days before the registration of Krtsanisi Park Ltd.
According to the contract between the state and Krtsanisi Park Ltd concluded on 28 November 2014, the state purchased four plots of non-agricultural land adjacent to the village of Ponichala with a total area of 19,544 square metres for the construction of a highway connecting Tbilisi with Rustavi. For this deal, Krtsanisi Park Ltd received GEL 919,778 in total from the state.
According to Decree N31 of the former Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, the ban on the Patriarchate of the Georgian Orthodox Church from transferring the property received in 2010 by the President’s decree to a third party was reinstated.
On 11 September 2015, the Patriarchate of the Georgian Orthodox Church addressed the National Agency of State Property with an official letter and in exchange for 25% of Krtsanisi Park Ltd, requested the transfer of a non-agricultural land plot with a total area of 149,796 square metres together with 18 buildings on that land plot with a total area of 4,662.21 square metres located at 218 Abashidze Street in Kobuleti. The Patriarchate of the Georgian Orthodox Church also requested a free-of-charge transfer of a land plot with a total area of 11,810 square metres for 49 years together with the transfer of two buildings located on the plot.
Based upon this request, the Ministry of Economy and Sustainable Development drafted a project which was presented to the Government of Georgia on 14 September 2015. According to the project, the state was getting back 100% of Krtsanisi Park Ltd in exchange for the Bobokvati residence. FactCheck requested information on the project from the administration of the Government of Georgia. The administration responded that the project is 59 pages long although FactCheck was given only two pages. Therefore, the position of M & C Georgia Holding Ltd, as the owner of 75% of Krtsanisi Park Ltd in regard to the aforementioned contract, is unknown. With Decree N2013 of the former Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, issued on 21 September 2015, it became evident that there were no changes in the document and the request of the Patriarchate of the Georgian Orthodox Church was fully satisfied. As a result, the Bobokvati Governmental Residence was transferred to the ownership of the Patriarchate of the Georgian Orthodox Church whilst the state became the owner of 100% of Krtsanisi Park Ltd; that is, the property (now decreased by 18,554 square metres) which was given to the Patriarchate of the Georgian Orthodox Church in 2010.
The contract between the state and the Patriarchate of the Georgian Orthodox Church gave rise to many questions. According to the statement of the Minister of Economy and Sustainable Development, Dimitri Kumsishvili, he has no questions in regard to the expediency of the contract because it was evident that the state was the winner in the deal. Mr Kumsishvili stated that Krtsanisi is far larger in size although there was no audit assessment concerning the value of the two assets at the time of concluding the contract. FactCheck was informed by the Ministry of Economy and Sustainable Development that the respective audit assessment was prepared only on 30 October 2015.
The Government of Georgia did plan to sell the Bobokvati Governmental Residence together with other assets for privatisation in order to stabilise the GEL exchange rate. The initial price of the Bobokvati residence was announced at GEL 35 million. However, the residence was eventually taken off the list of assets for privatisation. Of note is that as FactCheck is aware, Bidzina Ivanishvili had personally conducted negotiations with investors in regard to selling Bobokvati before the deal with the Patriarchate of the Georgian Orthodox Church was concluded. The potential investors were studying the offer but the property was exchanged for Krtsanisi Park Ltd without any prior notification to the potential investors.
In regard to the property of Krtsanisi Ltd, apart from five land plots in the Krtsanisi forest park, it includes land plots located adjacent to Ponichala, Aghtaklia, Karajalar and Rustavi with buildings located thereon. According to Audit Assessment N800 made by the Compaud audit company, which was published on 30 October 2015, the total value of the aforementioned assets is GEL 61,548,600. Therefore, based upon a market assessment, the property comprising Krtsanisi Park Ltd is indeed more valuable than that of the Bobokvati Governmental Residence.
At the present moment, Krtsanisi Park Ltd still exists as a legal entity even though the property was completely taken out of its capital, which is now GEL 0, according to Decree N1/1-4547 of the National Agency of State Property. Additionally, it is unknown why the state decided to put Krtsanisi Ltd in the capital of Terdzi Ltd which is 100% owned by the state itself.
Krtsanisi Park Ltd was founded on 1 April 2015. In its capital, in exchange for 25% of Krtsanisi Park Ltd’s shares, the Patriarchate of the Georgian Orthodox Church placed a non-agricultural land plot with an area of 1,000 square metres, received for a symbolic price (GEL 1) from the state in 2006, together with 37 non-agricultural land plots with a total area of 270,657 square metres and 14 buildings with a total size of 24,547.94 square metres received from the state on 9 September 2010. On 28 November 2014, Krtsanisi Park Ltd sold a land plot with an area of 19,544 square metres from the property to the state for GEL 919,778. However, it is unknown where this money was spent.
According to the assessment of the Compaud audit company on 30 October 2015, at the moment of the conclusion of the agreement between the state and the Patriarchate of the Georgian Orthodox Church, the capital of Krtsanisi Park Ltd was GEL 61.5 million. The state gave the Bobokvati Governmental Residence, whose value was GEL 35 million, to the Patriarchate of the Georgian Orthodox Church in exchange for Krtsanisi Park Ltd. It is difficult to say what the final prices of the two assets could have been, however, if they had really been put up for sale.