რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრმა, ნოდარ ჯავახიშვილმა, "კვირის პალიტრისთვის" მიცემულ ინტერვიუში, განაცხადა: "28 პროექტის შესრულება 3 წლის წინ დაიგეგმა, თუმცა ამ ხნის განმავლობაში პროექტები არასწორად კეთდებოდა. ხარვეზები გამოვასწორეთ და საერთაშორისო დონორებმაც დამატებითი ფინანსები გამოგვიყვეს". ფაქტ-მეტრი აღნიშნული განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა და ის გადაამოწმა. ინფორმაციის გადასამოწმებლად, ჩვენ საქართველოს მუნიციპალური განვითარების ფონდსა და საქართველოს გაერთიანებული წყალმომარაგების კომპანიას დავუკავშირდით. საქართველოს მუნიციპალური განვითარების ფონდის ინფორმაციით, ევროპის საინვესტიციო ბანკის დაფინანსებით, წყალმომარაგების პროექტების განხორციელება საქართველოს 28 ქალაქსა და მუნიციპალიტეტში დაიგეგმა და საბოლოდ კონტრაქტი 24 პროექტზე გაფორმდა. დანარჩენი ოთხი, კერძოდ: ჭიათურის, ბაღდათის, ყვარლის და ხაშურის პროექტები, არასაკმარისი ფინანსური სახსრებიდან გამომდინარე გაუქმდა. განხორციელდება თუ არა აღნიშნული პროექტები ჯერჯერობით უცნობია. ამჟამად, ამ საკითხთან დაკავშირებით დონორ ორგანიზაციებთან მოლაპარაკებები მიმდინარეობს და შედეგები 2016 წლის იანვრის ბოლოს იქნება ცნობილი. აღსანიშნავია, რომ საქართველოს გაერთიანებული წყალმომარაგების კომპანიის ინფორმაციით, ეს პროექტები 2012-2013 წელს დაიგეგმა. თუმცა, 2014 წლამდე არცერთი პროექტის სამუშაოები არ დაწყებულა. ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა, კონკრეტულად რამდენი  პროექტი დაიგეგმა 2012 და 2013 წლებში. ამ ინფორმაციის დასაზუსტებლად, საქარველოს გაერთიანებული წყალმომარაგების კომპანიიდან საჯარო ინფორმაცია დამატებით გამოვითხოვეთ. თუმცა, აღნიშნულ კითხვაზე პასუხი ვერ მივიღეთ. როგორც კომპანიის მიერ ჩვენთვის გამოგზავნილ წერილშია განმარტებული, აღნიშნული 24 პროექტი ეტაპობრივად, როგორც 2012 ასევე 2013 წლებში იგეგმებოდა. შესაბამისად, ზუსტად რამდენი მათგანი დაიგეგმა წინა ხელისუფლების პირობებში და რამდენი 2013 წელს, უცნობია. 2014 წლის დეკემბრიდან, ევროპის საინვესტიციო ბანკის მოთხოვნით, არსებულმა პროექტებმა (24 კონტრაქტი) საერთაშორისო სტანდარტების გათვალისწინებით ცვლილებები განიცადა. კერძოდ, შეიცვალა ყველა პროექტის გამანაწილებელი ქსელის გეგმები და მილების დიამეტრი (EN სტანდარტის შესაბამისად), დამატებით დაპროექტდა წყალმზომი კვანძების მოწყობის  გეგმები (EN სტანდარტის შესაბამისად), დაპროექტდა რეზერვუარები და საქლორატო და სატუმბი სადგურები (EN სტანდარტის შესაბამისად). დონორი ორგანიზაციის (ევროპის საინვესტიცო ბანკის) თანხმობით, პროექტის ცვლილებების შედეგად წარმოქმნილი დამატებით სამუშაოების დაფინანსება გამოყოფილი საკრედიტო რესურსის ფარგლებში განხორციელდება (პროექტებს შორის თანხების  გადანაწილებით).   ცხრილი 1: წყალმომარაგების 24 პროექტი, რომელიც 2012-2013 წლებში დაიგეგმა
ქალაქი კონტრაქტორი სამუშაოს ღირებულება დამატებითი სამუშაოს ღირებულება
ხობი Ludwig Pfeiffer 2,749,058.01 729,424.49
გურჯაანი Spetshidromsheni 3,277,824.94 49,766.73
ბოლნისი Java 3,477,534.59 1,166,616.06
სენაკი IN-SI 4,501,053.23 1,923,233.27
აბაშა IN-SI 5,106,515.33 1,045,327.41
წნორი Zimo 8,252,826.11 2,985,298.25
ონი NDC Construction 618,903.79 174,004.95
ოზურგეთი IN-SI 4,626,693.36 485,298.54
ლიკანი-წაღვერი Build Industry 2,777,008.27 210,808.53
სიღნაღი Build Industry 1,191,019.35 151,264.31
ახალციხე-ასპინძა ASNAF 1,789,024.79 281,704.05
დუშეთი Kainat Techizat Tikinti 1,588,162.28 0.00
თერჯოლა Kainat Techizat Tikinti 1,488,642.16 464,205.85
საგარეჯო Tbili Sakhli 6,237,973.80 2,403,654.04
თეთრიწყარო ASNAF 2,176,663.48 574,493.80
წალკა Saba&Tsekuri 3,196,838.18 549,350.43
თელავი-კურდღელაური Oil&Gas Construction Trust 6,490,342.90 561,790.15
ტყიბული Saba&Tsekuri 3,953,856.08 620,160.29
ზესტაფონი Alliance & Kapiteli 3,579,251.05 219,557.73
ქარელი Oil&Gas Construction Trust 1,713,769.85 433,545.91
ახმეტა Dagi Ltd. 7,491,983.18 1,079,146.72
ლაგოდეხი IN-SI 7,006,466.13 0.00
როგორც ცხრილიდან ჩანს, წყალმომარაგების 24 პროექტისთვის ჯამში 83 მილიონი გამოიყო, საიდანაც 16 მილიონი პროექტებში დამატებით შესულ ცვლილებებს მოხმარდა. ამჟამად, წყალმომარაგების ყველა ეს პროექტი უკვე დაწყებულია. სამუშაოების დასრულების თარიღად 2015-2017 წლებია დასახელებული.   დასკვნა საქართველოს წყალმომარაგების კომპანიისა და საქართველოს მუნიციპალური განვითარების ფონდის ინფორმაციით, 2012-2013 წლებში წყალმომარაგების 24 პროექტი დაიგეგმა. აღნიშნული პროექტების დაგეგმვა ეტაპობრივად მიმდინარეობდა, კონკრეტულად რამდენი პროექტი დაიგეგმა 2012 წელს და რამდენი 2013 წელს, ეს ინფორმაცია წყალმომარგების კომპანიამ ვერ მოგვაწოდა. თუმცა, ფაქტია, რომ ამ პროექტების ნაწილი 2013 წელს დაიგეგმა. არცერთი პროექტის განხორციელების პრაქტიკული სამუშაოები 2014-2015 წლებამდე ადრე არ დაწყებულა. დონორი ორგანიზაციის (ევროპის საინვესტიციო ბანკის) მოთხოვნით, აუცილებელი გახდა თითოეულ პროექტში ცვლილებების შეტანა, ვინაიდან ისინი საერთაშორისო სტანდარტებს არ აკმაყოფილებდა. აღნიშნული ცვლილებები 2014 წლის დეკემბრიდან განხორციელდა, დამატებითი სამუშაოების ხარჯები გამოყოფილი საკრედიტო რესურსის ფარგლებში დაფინანსდება. შესაბამისად, ნოდარ ჯავახიშვილის განცხადება არის ნახევრად სიმართლე.

In his interview with the Weekly Palette,
the Minister of Regional Development and Infrastructure of Georgia, Nodar Javakhishvili, stated: "The implementation of about 28 projects were planned three years ago but they were being incorrectly implemented during all this time. We corrected the flaws and international donors have allocated additional funding for us."
took interest in the accuracy of this statement and looked into it.
In order to verify the aforementioned information, we contacted the Municipal Development Fund of Georgia and the United Water Supply Company of Georgia.
According to the Municipal Development Fund of Georgia’s information, the implementation of water supply projects with the European Investment Bank’s funding were planned in 28 cities and municipalities of Georgia with 24 of these having made it to the phase of signing a contract. The remaining four; namely, projects in Chiatura, Baghdati, Kvareli and Khashuri, were cancelled due to a lack of funding.
It should be pointed out that according to the United Water Supply Company of Georgia, these projects were planned in 2012 and 2013. However, the construction work of these projects did not start until 2014. FactCheck
took interest in the specific number of projects planned in 2012 and 2013. In order to clarify this information, we requested additional public information from the United Water Supply Company of Georgia. However, we were unable to receive the requested answers. As the company’s response letter explains, the aforementioned 24 projects were being planned for gradual implementation in 2012 as well as 2013 and so the exact number of projects planned under the previous government, as well as those under the incumbent government, is unknown to us.
Since December 2014, at the request of the European Investment Bank, these projects (24 contracts) have been subjected to changes according to international standards. Specifically, the distribution network plans and pipe diameters were changed for each project (in accordance with the EN standard) and plans for water meter units were also created (in accordance with the EN standard) together with the construction of reservoirs and chlorine pumping stations also being planned (in accordance with the EN standard).
With the consent of the donor organisation (European Investment Bank), the cost of the additional work necessary due to the changes in the projects was covered in terms of allocated credit resources (by the redistribution of money between the projects).
Water Supply Projects Planned in 2012 and 2013 (24 Projects)
City Contractor Working Costs (GEL) Cost of Additional Work (GEL)
Khobi Ludwig Pfeiffer 2,749,058.01 729,424.49
Gurjaani Spetshidromsheni 3,277,824.94 49,766.73
Bolnisi Java 3,477,534.59 1,166,616.06
Senaki IN-SI 4,501,053.23 1,923,233.27
Abasha IN-SI 5,106,515.33 1,045,327.41
Tsnori Zimo 8,252,826.11 2,985,298.25
Oni NDC Construction 618,903.79 174,004.95
Ozurgeti IN-SI 4,626,693.36 485,298.54
Likani-Tsagveri Build Industry 2,777,008.27 210,808.53
Sighnaghi Build Industry 1,191,019.35 151,264.31
Akhaltsikhe-Aspindza ASNAF 1,789,024.79 281,704.05
Dusheti Kainat Techizat Tikinti 1,588,162.28 0.00
Terjola Kainat Techizat Tikinti 1,488,642.16 464,205.85
Sagarejo Tbili Sakhli 6,237,973.80 2,403,654.04
Tetritskaro ASNAF 2,176,663.48 574,493.80
Tsalka Saba&Tsekuri 3,196,838.18 549,350.43
Telavi-Kurdgelauri Oil&Gas Construction Trust 6,490,342.90 561,790.15
Tkibuli Saba&Tsekuri 3,953,856.08 620,160.29
Zestaponi Alliance & Kapiteli 3,579,251.05 219,557.73
Kareli Oil&Gas Construction Trust 1,713,769.85 433,545.91
Akhmeta Dagi Ltd. 7,491,983.18 1,079,146.72
Lagodekhi IN-SI 7,006,466.13 0.00
As the table makes clear, a total of GEL 83 million was allocated for these 24 projects of which GEL 16 million was spent on additional changes in the projects. Today, all of these water supply projects have already been launched. The dates for the finalisation of construction work vary from 2015 to 2017.
According to the Municipal Development Fund of Georgia and the United Water Supply Company of Georgia’s information, a total of 24 water supply projects were planned in 2012 and 2013. These projects were planned for a gradual implementation. The United Water Supply Company of Georgia failed to provide us with statistics of how many projects were planned in 2012 and 2013 as separate years. However, it is a fact that a number of these projects were planned in 2013. The implementation work was not started on any of these projects until 2014 and 2015.
Following a request of the donor organisation (European Investment Bank), certain changes were required to be made to the projects as they were incompatible with international standards. These changes were made after December 2014 and the costs of the additional work necessary due to the changes in the projects were covered in terms of allocated credit resources.