სამ წელში დავაგეთ იმაზე მეტი გზა და ხიდი, ვიდრე სააკაშვილმა ცხრა წლის განმავლობაში
საგარეჯოს მოსახლეობასთან შეხვედრისას, პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა განაცხადა: "ჩვენ ბოლო სამი წლის განმავლობაში დავაგეთ იმაზე მეტი გზა და ხიდი, ვიდრე სააკაშვილმა ცხრა წლის განმავლობაში. მაგრამ ჩვენ, მისგან განსხვავებით, გზას, ხიდებს და ა.შ. არ ვხსნით სხვადასხვა ხედებით. ეს არის ჩვენი მთავრობის მუშაობის სტილი. ჩვენ გელაპარაკებით მხოლოდ სიმართლეს". მკითხველთა თხოვნის საფუძველზე, ფაქტ-მეტრმა ირაკლი ღარიბაშვილის ამ განცხადების სიზუსტე გადაამოწმა. განცხადების გადასამოწმებლად, საავტომობილო გზების დეპარტამენტიდან 2004-2015 წლებში დაგებულ-რეაბილიტირებული გზების და ხიდების სტატისტიკა გამოვითხოვეთ. აქვე აღსანიშნავია, რომ ამ უწყების სტატისტიკა არ მოიცავს ინფორმაციას იმ შიდა (ადგილობრივი მნიშვნელობის) გზების და ხიდების შესახებ, რომლებიც მუნიციპალიტეტების ადგილობრივი სახსრებით რეაბილიტირდა. იმის გამო, რომ ქვეყნის ყველა მუნიციპალიტეტიდან ინფორმაციის ცალცალკე გამოთხოვა კვლევის პროცესს გააჭიანურებდა, ჩვენ მხოლოდ საავტომობილო გზების დეპარტამენტის მონაცემებს ვეყრდნობით. საავტომობილო გზების დეპარტამენტის ინფორმაციით, 2004-2012 წლებში სულ 3 434 კილომეტრი გზის რეაბილიტაცია და პერიოდული შეკეთება განხორციელდა. ასევე, რეაბილიტირდა 484 ხიდი, ახალი საავტომობილო ხიდი კი ამ პერიოდში არ აშენებულა.   ცხრილი 1: 2004-2012 წლებში რეაბილიტირებული გზის (კილომეტრები) და ხიდების რაოდენობა image001   აქვე აღსანიშნავია, რომ დეპარტამენტისვე ინფორმაციით, 2009-2010 წლებში, ფონდ "ათასწლეულის გამოწვევა საქართველოს" გზების რეაბილიტაციის პროექტის ფარგლებში რეაბილიტაცია 220 კმ საავტომობილო გზას ჩაუტარდა. 2004-2012 წლებში, სულ 3 654 კმ გზის რეაბილიტაცია მოხდა. რაც შეეხება 2013-2015 წლების სტატისტიკას, საავტომობილო გზების დეპარტამენტის ინფორმაციით, სულ 730.3 კმ გზა და 109 სახიდე გადასასვლელი იქნა რეაბილიტირებული. ასევე, ამავე წლებში 23 ახალი ხიდი აშენდა.   ცხრილი 2: 2013-2015 წლებში რეაბილიტირებული გზა (კილომეტრებში) და ხიდები
წელი რეაბილიტირებული გზა რეაბილიტირებული სახიდე გადასავლელი ახალი ხიდი
2013 260 კმ 45 9
2014 265 კმ 42 11
2015 (ოქტომბერი) 205.3 კმ 22 3
სულ 730.3 კმ 109 23
ჩვენ, ასევე, საავტომობილო გზების დეპარტამენტიდან 2006-2015 წლებში ჩქაროსნულ ავტომაგისტრალზე მიმდინარე სამშენებლო აქტივობის და უკვე დასრულებული საგზაო მონაკვეთების სტატისტიკაც გამოვითხოვეთ.   ცხრილი 3: 2006-2015 წლებში ჩქაროსნულ ავტომაგისტრალზე მიმდინარე სამშენებლო აქტივობა და დასრულებული გზა (კმ)
წელი აქტივობა დასრულებული
2006-2012 280 კმ 68.5 კმ
2013-2015 (ოქტომბერი) 321 კმ 85.2 კმ
როგორც სტატისტიკიდან ჩანს, 2013-2015 წლებში ჩქაროსნულ ავტომაგისტრალზე  სამშენებლო აქტივობა 41 კმ-ით მეტ გზის მონაკვეთზე მიმდინარეობდა და მოძრაობაც 16.7 კმ-ით მეტ სიგრძის გზაზე გაიხსნა, ვიდრე 2006-2012 წლებში ("ნაციონალური მოძრაობის" ხელისუფლებაში ყოფნის პერიოდში). თუმცა, უნდა აღინიშნოს, რომ ამ დროისთვის დასრულებული მონაკვეთების დიდი ნაწილის მშენებლობა 2012 წლის პირველ ოქტომბრამდე დაიგეგმა და დაიწყო (ამის შესახებ ფაქტ-მეტრი უკვე წერდა). მაგისტრალის უმეტესი მონაკვეთის მშენებლობისთვის საჭირო თანხების მოძიება და გამოყოფა 2012 წლის პირველ ოქტომბრამდე მოხდა (გარდა სამტრედია-გრიგოლეთის საავტომობილო გზის (კმ 0 - კმ 50) მოდერნიზაცია-მშენებლობისა და აგარა-ზემო ოსიაურის მონაკვეთის სამშენებლო სამუშაოებისა).   დასკვნა 2004-2012 წლებში სულ 3 654 კმ გზის რეაბილიტაცია განხორციელდა, 2013 წლიდან 2015 წლის ოქტომბრის ჩათვლით კი, 730.3 კმ გზა რეაბილიტირდა. რაც შეეხება ხიდებს, 2004-2012 წლებში 484 ხიდის რეაბილიტაცია მოხდა და ახალი  ხიდი არ აშენებულა. 2013-2015 წლებში კი, 23 ახალი ხიდი აშენდა და 109 რეაბილიტირდა. რაც შეეხება ჩქაროსნულ ავტომაგისტრალზე განხორციელებულ სამუშაოებს, "ქართული ოცნების" ხელისუფლებაში მოსვლის შემდეგ მოძრაობა 16.7 კმ-ით მეტ გზაზე გაიხსნა, ვიდრე 2006-2012 წლებში. თუმცა, აღსანიშნავია, რომ დასრულებული მონაკვეთების დიდი ნაწილის მშენებლობა 2012 წლის 1 ოქტომბრამდე დაიგეგმა და დაიწყო. შესაბამისად, ფაქტ-მეტრი ასკვნის, რომ ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება არის მეტწილად მცდარი.

During his meeting with citizens in Sagarejo, the Prime Minster of Georgia, Irakli Gharibashvili, stated: "We constructed more bridges and roads in three years than Saakashvili managed to do in the nine years of his office. However, unlike him, we are not trying to pretend that we have built more than we really have. This is the working style of our government. We are only telling the truth."
FactCheck verified the accuracy of this statement at the request of our readers.
In order to verify the accuracy of the aforementioned statement, we requested information about rehabilitated and constructed roads and bridges from 2005 to 2014 from the Roads Department of Georgia. It should be noted that these statistics do not include information about domestic (local) roads and bridges which were rehabilitated using local municipality funds. Given the fact that requesting information from every one of the country’s municipalities would delay the process of our research, we are basing our study solely upon the statistics of the Roads Department of Georgia.
According to the information of the Roads Department of Georgia, a total of 3,434 km of roads were rehabilitated or periodically repaired from 2004 to 2012. A total of 484 bridges were also rehabilitated whilst no new ones were built.
Table 1: Roads (km) and Bridges Rehabilitated from 2004 to 2012
No. |
Rehabilitation-Periodic Repairs |
Km |
Bridges |
Constructed |
276 |
215 |
68 |
322 |
580 |
337 |
630 |
98 |
600 |
274 |
3,434.0 |
484.0 |
0.0 |
It should also be noted that according to the information of the Roads Department of Georgia, a total of 220 km of roads were rehabilitated in terms of the Millennium Challenge Georgia Road Rehabilitation Programme in 2009 and 2010. A total of 3,654 km of roads were rehabilitated from 2004 to 2012.
As for the statistics from 2013 to 2015, according to the data of the Roads Department of Georgia, a total of 730.3 km of roads and 109 bridge passes were rehabilitated in this period. About 23 new bridges were constructed in the same period of time.
Table 2: Roads (km) and Bridges Rehabilitated from 2013 to 2015
Rehabilitated Roads |
Rehabilitated Bridge Passes |
New Bridges |
260 km |
265 km |
2015 (October) |
205.3 km |
730.3 km |
109 |
We also asked the Roads Department of Georgia for statistics about the on-going activities on the high-speed motorway from 2006 to 2015 and the number of finished roads.
Table 3: On-going Activities on the High-Speed Motorway from 2006 to 2015 and Finished Roads (km)
Active |
Finished |
2006-2012 |
280 km |
68.5 km |
2013-2015 (October) |
321 km |
85.2 km |
As the statistics reflect, there were on-going activities on 41 km of roads with 16.7 km more of the roadway opened in 2013-2015 than in the period from 2006 to 2012 (when the United National Movement was in power). However, it should be pointed out that the construction of parts of those roads currently completed had been planned and started before 1 October 2012 (
FactCheck wrote about this earlier as well). The funds for the construction of most of the parts of the high-speed motorway were mobilised and allocated before 1 October 2012 (except the Samtredia-Grigoleti highway [50 km] and the Agara-Upper Osiauri part of the Tbilisi-Senaki-Leselidze highway).
A total of 3,654 km of roads were rehabilitated from 2004 to 2012 whilst 730.3 km of roads were rehabilitated from 2013 to 2015. As for bridges, a total of 484 bridges were also rehabilitated whilst no new ones were built from 2004 to 2012. About 23 new bridges were constructed and 109 rehabilitated in the period from 2013 to 2015.
As for the work on the high-speed motorway, 16.7 km more of the roadway were opened during the office of the Georgia Dream coalition as compared to the period when the United National Movement was in power. However, it should be pointed out that the construction of these parts of the high-speed motorway were planned and started before 1 October 2012.