5 ოქტომბერს, ტელეკომპანია "რუსთავი 2"-ის ეთერში, საქართველოს პრეზიდენტმა იმ საკონსტიტუციო პაკეტზე ისაუბრა, რომლითაც საარჩევნო სისტემაში ცვლილებები შედის. გიორგი მარგველაშვილის თქმით, "საპარლამენტო უმრავლესობამ მიიღო გადაწყვეტილება და კონსტიტუციის ცვლილებასთან დაკავშირებით ხელმოწერების შეგროვება დაიწყო. ეს გადაწყვეტილება იყო მათი ვერსია იმისა, თუ რა არის უფრო სამართლიანი და როგორი უნდა იყოს სისტემა. მე მაშინვე გავაკეთე განცხადება და მოვუწოდე, რომ ეს საკითხი განხილული ყოფილიყო იმ ორგანოში, რომელიც ამ მიზნისთვის შეიქმნა, სხვათა შორის შეიქმნა ამ უმრავლესობის მიერ. ეს არის საკონსტიტუციო კომისია. თუმცა, ჩემთვის გაუგებარი მიზეზებით, უმრავლესობის მიერვე შექმნილ საკონსტიტუციო კომისიას გვერდი აუარეს და პირდაპირ პარლამენტში მოხდა ამ წინადადების ჩამოყალიბება".
ფაქტ-მეტრმა პრეზიდენტის ამ განცხადების სიზუსტე გადაამოწმა. 2013 წლის 27 დეკემბერს საქართველოს პარლამენტმა საკონსტიტუციო კომისიის შემადგენლობა დაამტკიცა. კომისიას, რომელსაც პარლამენტის თავმჯდომარე დავით უსუფაშვილი ხელმძღვანელობს, კონსტიტუციაში ცვლილებათა პროექტის მომზადება დაევალა. 58 წევრიან კომისიაში ხელისუფლების, პოლიტიკური პარტიების, არასამთავრობო და საექსპერტო წრეების წარმომადგენლები შედიან. კომისიის შექმნასთან დაკავშირებით დავით უსუფაშვილმა განაცხადა: "მართლა კონსესუსის საფუძველზე უნდა მივიღოთ ეს კონსტიტუცია და ეს ამ კონსტიტუციურ ცვლილებებს გახდის მართლა საყოველთაო-სახალხოს". საკონსტიტუციო კომისიისთვის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი საკითხი საარჩევნო სისტემის ცვლილება უნდა გამხდარიყო. ოპოზიციური პარტიებმა და სხვადასხვა არასამთავრობო ორგანიზაციამ მთავრობას 2016 წლის საპარლამენტო არჩევნებამდე საარჩევნო სისტემის შეცვლისკენ არაერთხელ მოუწოდეს. კერძოდ, ძირითადი მოწოდებები მაჟორიტარული სისტემის გაუქმებას ეხებოდა. ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეამ რეზოლუციაში - "დემოკრატიული ინსტიტუტების ფუნქციონირება საქართველოში", ყველა პოლიტიკურ ძალას მოუწოდა, შეთანხმდნენ ისეთ საარჩევნო სისტემაზე, რომელიც ფართო კონსესუსს ეყრდნობა და ქვეყნის პოლიტიკური ინსტიტუტების პლურალისტურ ბუნებას აძლიერებს. ზემოაღნიშნულთან დაკავშირებით, ასამბლეა იწვევს ყველა შესაბამის პირს, განიხილონ პროპორციული-რეგიონული საარჩევნო სისტემა, რომელიც დაფუძნებული იქნება ღია სიებზე და რომელზეც, როგორც ჩანს, თანახმაა ქვეყანაში მოქმედი პოლიტიკური ძალების უმრავლესობა (თუ ყველა არა). საარჩევნო სისტემის ძირეული ცვლილება და კონკრეტულად მაჟორიტარული სისტემის გაუქმება კოალიცია "ქართული ოცნების" წინასაარჩევნო პოზიცია გახლდათ, რაზეც ფაქტ-მეტრი უკვე წერდა. 2014 წლის დეკემბერში პარლამენტის თავმჯდომარემ და საკონსტიტუციო კომისიის ხელმძღვანელმა, დავით უსუფაშვილმა ასევე განაცხადა, რომ მსოფლიოში საქართველოს მაჟორიტარული ოლქების სისტემის მსგავსი მოდელი ძნელად მოიძებნება, რაც ევროსაბჭოს მონიტორების კრიტიკასაც იმსახურებს. "გვეკითხებიან, რას ვაპირებთ - სისტემის შეცვლას, თუ ოლქების გათანაბრებას. კითხვას პასუხი მალე უნდა გაეცეს და ეს მხოლოდ უცხოელებს არ აინტერესებთ. პირველ რიგში, ეს ქართულ პოლიტიკურ სპექტრს და ამომრჩეველს აინტერესებს". მიუხედავად ამისა, 2015 წლის 6 ივნისს ცნობილი გახდა, რომ ხელისუფლებამ უარი განაცხადა არსებული, შერეული ტიპის საარჩევნო სისტემის გაუქმებაზე და ის 2020 წლისთვის გადადო. შესაბამისად, ხელისუფლება 2016 წლის საპარლამენტო არჩევნების კვლავ პროპორციული და მაჟორიტარული საარჩევნო სისტემით ჩატარებას გეგმავს. არასამთავრობო ორგანიზაციებმა ხელისუფლებას კვლავ მიმართეს, რომ შერეული საარჩევნო სისტემიდან პროპორციულ სისტემაზე გადასვლა 2016 წლის საპარლამენტო არჩევნებისთვის განხორციელდეს. პასუხად, 2015 წლის 3 სექტემბერს, პარლამენტში კოალიცია "ქართული ოცნების" 81 დეპუტატის ინიციატივით კონსტიტუციური კანონის პროექტი დარეგისტრირდა, რომელიც უარს ამბობს საარჩევნო სისტემის ძირეულ ცვლილებაზე ახლა და მას მხოლოდ 2020 წლისთვის გეგმავს. ფაქტ-მეტრის კვლევამ აჩვენა, რომ 3 სექტემბერს პარლამენტში რეგისტრირებული ცვლილებების პროექტი საკონსტიტუციო კომისიას მართლაც არ განუხილავს. საპარლამენტო უმრავლესობის წევრმა, ვახტანგ ხმალაძემ ამის მიზეზად საკონსტიტუციო კომისიის სამუშაო ჯგუფში კვორუმის არ არსებობა მოიშველია. შესაბამისად, მისი განცხადებით, საპარლამენტო უმრავლესობა იძულებული იყო ცვლილებების კანონპროექტი პირდაპირ პარლამენტში შეეტანა. ვახტანგ ხმალაძე აქ პარლამენტის, პრეზიდენტისა და მთავრობის საკითხთა ჯგუფს გულისხმობს, რომელსაც თავად ხელმძღვანელობს და რომელიც ერთ-ერთია საკონსტიტუციო კომისიის ფარგლებში შექმნილი ხუთი სამუშაო ჯგუფიდან. აღსანიშნავია, რომ აღნიშნული ჯგუფის სხდომა მხოლოდ ოთხჯერ შედგა და ის 2014 წლის 12 მაისის შემდეგ აღარ შეკრებილა. უნდა აღინიშნოს, რომ ამ ოთხი სამუშაო სხდომის განმავლობაში პარლამენტის ახალი საარჩევნო სისტემა განხილვის საგანი არცერთხელ არ ყოფილა. ფაქტ-მეტრი პარტია "ახალი მემარჯვენეების" ერთ-ერთ ლიდერს, მამუკა კაციტაძეს დაუკავშირდა. მან აღნიშნა, რომ საკონსტიტუციო კომისია 2 წლის განმავლობაში მხოლოდ ორჯერ შეიკრიბა. მან ვახტანგ ხმალაძეს მოუწოდა, სამუშაო ჯგუფების სხდომებზე დარეგისტრირებულ წევრთა სია გაასაჯაროოს, რათა ცნობილი გახდეს კონკრეტულად ჯგუფის რომელი წევრების გაცდენის გამო ვერ იკრიბებოდა კვორუმი. საკონსტიტუციო კომისიის უმოქმედობაზე პასუხისმგებლობა მმართველ გუნდს დააკისრა პარტია "ახალი მემარჯვენეების" ყოფილმა თავმჯდომარემ, ამჟამად კი პრეზიდენტის პოლიტიკურმა მრჩეველმა ფიქრია ჩიხრაძემ. "რისთვის არსებობს საკონსტიტუციო კომისია, რისთვის უგრძელდება მას უკვე მერამდენედ ვადა, თუკი ყველაზე ფუნდამენტური საკითხები მისი გვერდის ავლით შევა პარლამენტში? ამ კითხვით მივმართავ მთელ ხელისუფლებას და პირველ რიგში პარლამენტის თავმჯდომარეს, რომელიც თავად გახლავთ საკონსტიტუციო კომისიის თავმჯდომარე და სამწუხაროდ, მთელი ამ ხნის მანძილზე თავადვე ახდენს ამ კომისიის იგნორირებასა და დისკრედიტაციას" - განაცხადა ფიქრია ჩიხრაძემ.   დასკვნა არასაპარლამენტო და საპარლამენტო ოპოზიციის, არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციების საერთო პოზიციაა, რომ საარჩევნო სისტემა ძირეულად უნდა შეიცვალოს და მაჟორიტარული სისტემა 2016 წლის საპარლამენტო არჩევნებისთვის უნდა გაუქმდეს. ამ საკითხზე 14-მა ოპოზიციურმა პარტიამ და 8 არასამთავრობო ორგანიზაციამ პარლამენტის სახელზე ერთობლივი მიმართვაც გაავრცელეს. ზემოაღნიშნულ სუბიექტებს საკონსტიტუციო კომისიაში წარმომადგენლები ჰყავთ. "ქართული ოცნება" საკონსტიტუციო კომისიის 58 წევრიან კომისიაში 13 დეპუტატით არის წარმოდგენილი. შესაბამისად, საპარლამენტო უმრავლესობა ამ პირობებში საკონსტიტუციო კომისიას ცვლილებების იმ ვარიანტზე, რომელიც საბოლოოდ თავად წარადგინა, ვერ დაითანხმდებდა. ამდენად, საპარლამენტო უმრავლესობამ საკონსტიტუციო კომისიის გვერდის ავლით მისთვის სასურველი საკანონმდებლო ცვლილებების პაკეტი შექმნა, ხოლო საკონსტიტუციო კომისია, რომელიც პარლამენტის მიერ შეიქმნა და კონსტიტუციური ცვლილებები "საერთო-სახალხო" უნდა გაეხადა, პროცესებს მიღმა დარჩა. შესაბამისად, ფაქტ-მეტრის დასკვნით, პრეზიდენტის განცხადება არის სიმართლე.

On 5 October 2015, on air on Rustavi 2, the President of Georgia, Giorgi Margvelashvili, discussed the package of constitutional amendments which envisage a reform of the electoral system. Mr Margvelashvili stated: "The Parliamentary Majority made a decision and started to collect signatures for constitutional amendments. This decision was just the Majority’s own version of what is more just and how the system should be organised. I immediately made a statement and appealed to them to have this issue discussed within the organ which was specifically created for this purpose. By the way, it was created by this Parliamentary Majority itself. This organ is the Constitutional Commission. However, for some reasons which I cannot understand, the Majority decided to circumvent the Constitutional Commission, established by the very Parliamentary Majority, and, instead, it was the Parliament of Georgia which elaborated the constitutional bill."
FactCheck verified the accuracy of the President's statement.
On 27 December 2013, the Parliament of Georgia endorsed the composition of the Constitutional Commission which is chaired by the Speaker of the Parliament, Davit Usupashvili, and put the Commission in charge of the preparation of a project of constitutional amendments. The 58-member Commission includes representatives of the Government of Georgia, political parties, NGOs and the expert community. Davit Usupashvili commented upon the establishment of the Commission: "We have to adopt this constitution based upon real consensus and this will make these constitutional amendments truly universal and popular."
One of the most important tasks of the Constitutional Commission was to have been a reform of the electoral system. Both opposition parties and different NGOs have called upon the Government of Georgia multiple times to change the electoral system before the 2016 parliamentary election. Mostly, the bulk of the appeals were about the abolition of the majoritarian electoral system.
The Parliamentary Assembly of the Council of Europe, in its resolution, The Functioning of Democratic Institutions in Georgia, urged all political forces to agree upon an election system that can count upon a broad consensus and strengthens the pluralism of the country’s political institutions. In this respect, the Assembly invited all stakeholders to consider the proportional-regional election system, based upon open lists, which seems to have the agreement of most, if not all, political forces in the country.
A fundamental reform of the electoral system and, specifically, the abolition of the majoritarian system was one of the Georgian Dream’s election promises. FactCheck has already written about this topic.
In December 2014, Speaker of the Parliament and Chair of the Constitutional Commission, Davit Usupashvili, also stated that it was very difficult to find a model similar to Georgia’s majoritarian constituencies throughout the world and this had often been a subject of criticism by Council of Europe monitors. Mr Usupashvili added: "We are often asked what we are going to do – are we going to change the system or make the majoritarian districts equal? This question has to be answered very soon and it is not a matter of interest only for foreigners. In the first place, it is a matter of interest for Georgia’s political spectrum and electorate."
In spite of the aforementioned, on 6 June 2015, it was announced that the Government of Georgia refused to abolish the existing mixed electoral system and postponed the reform until 2020. Therefore, the Government of Georgia plans to have both proportional and majoritarian electoral systems for the 2016 parliamentary election. NGOs have once again appealed to the Government of Georgia to requesta transition from the mixed electoral system to the proportional electoral system by 2016 parliamentary election time.
In response to this appeal, on 3 September 2015, 81 MPs from the Georgian Dream coalition registered a constitutional bill at the Parliament of Georgia. The bill envisages a refusal of a fundamental reform of the electoral system at the present moment and postpones it until 2020.
FactCheck’s research demonstrated that the project of constitutional amendments registered on 3 September 2015 at the Parliament of Georgia was indeed not considered by the Constitutional Commission. A member of the Parliamentary Majority, Vakhtang Khmaladze, named the absence of a quorum in the Constitutional Commission’s working group as the reason. Therefore, he asserted that the Parliamentary Majority had to put the package of constitutional amendments directly before the Parliament of Georgia. Mr Khmaladze is referring to the Group on the Issues of the Parliament, President and Government, which he personally chairs, and which is one of the five working groups established within the framework of the Constitutional Commission. Of note is that this group met only four times and has not had a single session since12 May 2014. Of particular mention is that the Parliament’s new electoral system has not been a topic of discussion for any of the four sessions of the aforementioned working group.
FactCheck contacted one of the leaders of New Rights, Mamuka Katsitadze. Mr Katsitadze stated that the Constitutional Commission had only two sessions in the last two years and he called on Vakhtang Khmaladze to publicise the list of those members who were present at the working group meetings. In this way, the identity of those group members whose lack of attendance resulted in the absence of a quorum will become public.
The former Chair of New Rights and the incumbent Political Adviser to the President of Georgia, Pikria Chikhradze, also put the responsibility for the inactivity of the Constitutional Commission upon the ruling team. Ms Chikhradze stated: "Why do we need a Constitutional Commission and why does it have its mandate prolonged if the most fundamental issues will be submitted to the Parliament of Georgia without the Commission’s involvement? I ask this question of the whole Government of Georgia and the Speaker of the Parliament, specifically, who is the chair of the Constitutional Commission and, unfortunately, has been personally ignoring and undermining the Constitutional Commission all this time."
It is a shared position of both the Parliamentary and non-Parliamentary opposition, together with NGOs and international organisations, that the electoral system needs to be fundamentally changed and that the majoritarian system should be abolished by the 2016 parliamentary election. The joint appeal, drafted by 14 political parties and eight NGOs, was addressed to the Parliament of Georgia.
The aforementioned stakeholders have their own representatives in the Constitutional Commission. The Georgian Dream has 13 MPs in the Constitutional Commission which has 58 members in total. Therefore, under these conditions, the Parliamentary Majority would have been unable to secure the endorsement of the Constitutional Commission for the constitutional amendments with these amendments eventually having been submitted to the Parliament of Georgia by the Georgian Dream MPs themselves. Thus, the Parliamentary Majority, circumventing the Constitutional Commission, drafted the package of constitutional amendments which was desirable for itself whilst the Constitutional Commission, which was established by the Parliament of Georgia and meant to make the constitutional amendments "universal and popular," was left outside of the processes.