7 ივლისს ენერგეტიკის მინისტრმა კახა კალაძემ ტელეკომპანია იმედის ჟურნალისტის შეკითხვის პასუხად განაცხადა, რომ ლარის დევალვაციამ სერიოზული დარტყმა მიაყენა ენერგეტიკის დარგს, რადგან მაღალია იმპორტირებული ელექტროენერგიის წილი და ასევე თბოსადგურების მიერ გამომუშავებული ელექტროენერგიის წილი, რომლებიც იმპორტირებულ ბუნებრივ აირზე არიან დამოკიდებული.
ფაქტ-მეტრმა ენერგეტიკის დარგზე ლარის გაუფასურების გავლენა შეისწავლა.
ბოლო რვა თვეში ლარი 29%-ით გაუფასურდა. კურსის ვარდნამ სამომხმარებლო საქონელსა და მომსახურებაზე ფასების ზრდა გამოიწვია. დღეის მდგომარეობით, წლიურმა ინფლაციამ 4.5%-ს მიაღწია. განსაკუთრებით გაძვირდა იმპორტირებული პროდუქცია, რადგან იმპორტიორები პროდუქციას უცხოურ ვალუტაში ყიდულობენ და საქართველოში ლარებში ყიდიან.
2014 წლის მონაცემებით, საქართველოს ელექტროენერგიის შიდა მოხმარებაში იმპორტირებული ელექტროენერგიის წილი 7.7%-ია, 2015 წლის პირველ ნახევარში კი - 6% იყო. მოხმარებული ელექტროენერგიის 19% თბოსადგურების მიერაა გამომუშავებული, რომლებიც ელექტროენერგიის გამომუშავებისთვის იმპორტირებულ ბუნებრივ აირს მოიხმარენ. ლარის კურსის გაუფასურება ლარებში გამოხატულ იმპორტირებულ ელექტროენერგიას და თბოსადგურებისთვის საჭირო ბუნებრივ აირს აძვირებს.
ელექტროენერგიის მიწოდება (მლნ. კვტსთ) |
2015 (6 თვე) |
გამომუშავება |
10105 |
9695 |
10059 |
10370 |
5575 |
თბოსადგურები |
2212 |
2472 |
1788 |
2036 |
1102 |
წილი მიწოდებაში |
21.3% |
24.5% |
17.3% |
18.5% |
19.0% |
ჰიდროსადგურები |
7892 |
7223 |
8271 |
8334 |
4473 |
76.0% |
71.6% |
80.0% |
75.7% |
77.1% |
იმპორტი |
471 |
615 |
484 |
852 |
350 |
4.5% |
6.1% |
4.7% |
7.7% |
6.0% |
სულ რესურსი |
10575 |
10309 |
10543 |
11222 |
5925 |
დანაკარგი |
192 |
226 |
198 |
216 |
125 |
ქსელში მიწოდება |
10383 |
10087 |
10345 |
11006 |
5800 |
წყარო: ელექტროენერგეტიკული სისტემის კომერციული ოპერატორი
ცხრილიდან ჩანს, რომ ლარის გაუფასურების გამო საქართველოს მოხმარებული ელექტროენერგიის 26% (თბოსადგურების მიერ გამომუშავებული და იმპორტით შემოტანილი ელექტროენერგიის ჯამი - წელიწადში დაახლოებით 2 880 მლნ კვტსთ) გაუძვირდა. ელექტროენერგიის იმპორტზე და თბოსადგურების მიერ შესყიდულ ბუნებრივი აირის ფასზე ლარის კურსის გაუფასურება პირდაპირპროპორციულად აისახება, რადგან შესყიდვა დოლარში ხდება. ვალუტის კურსის გარდა, მნიშვნელოვანია შესასყიდი ფასის ცვლილება დოლარში. ამ მხრივ, იმპორტირებულ ელექტროენერგიაზე მზარდი ტენდენციაა.
იმპორტირებული ელექტროენერგიის ღირებულება |
იმპორტირებული ელექტროენერგიის ღირებულება (მლნ დოლარებში) |
24.4 |
32.7 |
30.3 |
51.0 |
22.9 |
კვტსთ-ის ღირებულება (ცენტებში) |
5.18 |
5.31 |
6.26 |
5.99 |
6.54 |
ლარის წლიური საშუალო კურსი |
1.686 |
1.651 |
1.663 |
1.766 |
2.177 |
კვტსთ-ის ღირებულება (თეთრებში) |
8.73 |
8.77 |
10.41 |
10.57 |
14.24 |
2012 წლის შემდეგ ლარის საშუალო წლიური კურსი 32%-ით გაუფასურდა. ამასთან, 2012 წლის შემდეგ იმპორტირებული კვტსთ ელექტროენერგიის შესასყიდი ფასი 1.23 ცენტით (23%-ით) გაიზარდა. ჯამში, ლარის გაუფასურებამ და იმპორტირებული ელექტროენერგიის შესასყიდი ფასის მატებამ კვტსთ ელექტროენერგიის ღირებულება 5.5 თეთრით (62%-ით) გაზარდა.
სამომხმარებლო ტარიფზე იმპორტირებული ელექტროენერგიის ფასზე მეტად თბოსადგურების მიერ გამომუშავებული ელექტროენერგიის თვითღირებულების ცვლილებას აქვს გავლენა. თბოსადგურებზე მოდის მოხმარებული ელექტროენერგიის 19%. ბუნებრივი აირის ფასი დოლარში ფიქსირებულია, მაგრამ ლარის გაუფასურების გამო, 2012 წელთან შედარებით, თბოსადგურებს ყოველ კუბურ მეტრ ბუნებრივ აირში 32%-ით მეტი ლარის გადახდა უწევთ.
ელექტროენერგიის ბაზარი სპეციფიკურია, რადგან სამომხმარებლო ფასის დადგენა კონკურენტულ პირობებში არ ხდება. სამომხმარებლო ტარიფს საქართველოს ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი ეროვნული კომისია (სემეკი) ადგენს. ფასის დადგენისას სემეკი ელექტროენერგიის თვითღირებულებას, განაწილების ტარიფს და ენერგოკომპანიების მოგების წილს ითვალისწინებს.
ელექტროენერგიის ტარიფის შემცირება "ქართული ოცნების" ერთ-ერთი წინასაარჩევნო დაპირება იყო. 2012 წლის ბოლოს სემეკს და ენერგოკომპანიებს ტარიფის შემცირების რესურსის მოძიება "დაევალათ". 2013 წლის იანვრიდან ტარიფი მართლაც შემცირდა. მოსახლეობისთვის 300 კვტსთ-მდე მოხმარებული ელექტროენერგიის ტარიფი 3.54 თეთრით შემცირდა, ხოლო 300 კვტსთ-ს ზემოთ დაახლოებით 2.7 თეთრით. იურიდიული პირებისთვის კი, ტარიფი უცვლელი დარჩა. ტარიფის შემცირება ძირითადად ენერგოკომპანიების მოგების წილის შემცირების ხარჯზე მოხდა. 2012 წლის ბოლოს ტარიფის შემცირებასთან დაკავშირებით მიღებულ გადაწყვეტილებაზე მიმდინარე წლის 25 ივლისს, რუსთავი 2-ის საღამოს საინფორმაციო გამოშვებაში სემეკის ყოფილმა თავმჯდომარემ, გურამ ჩალაგაშვილმა განაცხადა: "რაც შეეხება ენერგოკომპანიებთან ხელშეკრულებებს, რომლებიც გაუქმდა, დარგში ასეულობით მილიონის ინვესტირება უნდა მომხდარიყო იმ ხელშეკრულებების შესაბამისად". ამის შედეგად, საქართველოს ბაზრისთვის ელექტროენერგიის წარმოება ნაკლებ მიმზიდველი გახდა, რაც ენერგეტიკის სფეროში მოზიდულ ინვესტიციებზეც აისახა. 2014 წელს 2012 წელთან შედარებით ენერგეტიკის დარგში 45%-ით ნაკლები პირდაპირი უცხოური ინვესტიცია შემოვიდა. 2015 წლის პირველ კვარტალში ინვესტიციები კიდევ უფრო შემცირდა და სულ 11 მლნ დოლარის ინვესტიცია შემოვიდა, რაც გასული წლის ანალოგიურ მაჩვენებელზე 10.4%-ით, ხოლო 2012 წლის პირველი კვარტლის მაჩვენებელზე 63%-ით ნაკლებია.
2014 წელს გაუარესდა ელექტროენერგიით საგარეო ვაჭრობის ბალანსი. გაუარესება იმპორტირებული ელექტროენერგიის მოცულობის ზრდამ გამოიწვია. 2014 წელს 2013 წელთან შედარებით 64%-ით მეტი კვტსთ ელექტროენერგიის იმპორტი განხორციელდა.
მლნ. კვტსთ |
793 |
349.5 |
ექსპორტი |
-931 |
-528 |
-450 |
-545 |
-400 |
ბალანსი |
460 |
-86 |
-34 |
-248 |
51 |
ელექტროენერგიის თვითღირებულების ზრდით დაზარალებულმა კომპანიებმა - "ენერგოპრომ" და "თელასმა" სემეკს სამომხმარებლო ტარიფის ზრდის განაცხადებით მიმართეს. 23 ივლისის სხდომაზე სემეკმა ტარიფის ზრდის გადაწყვეტილება მიიღო. შედეგად, რეგიონებში ყველა კატეგორიის მომხმარებლისთვის ერთი კვტსთ-ის ტარიფი 3.35 თეთრით გაიზარდა, თუმცა "ენერგოპრო" ტარიფის 4.5 თეთრით ზრდას ითხოვდა. "თელასის" განცხადებაზე გადაწყვეტილება ჯერ არ მიუღიათ, თუმცა თავად ენერგეტიკის მინისტრიც
ვარაუდობს, რომ ელექტროენერგიის ტარიფი თბილისშიც გაიზრდება.
"ენერგოპროს" სამომხმრებლო ტარიფის ცვლილება |
ტარიფი 2013 წლამდე (კვტსთ/თ) |
ტარიფი 2013 წლიდან 2015 წლის აგვისტომდე (კვტსთ/თ) |
ტარიფი 2015 წლის აგვისტოდან (კვტსთ/თ) |
0–101 კვტსთ |
12.98 |
7.63 |
10.978 |
101–301 კვტსთ |
16.52 |
11.00 |
14.348 |
301 კვტ.სთ და მეტი |
17.5 |
14.83 |
18.178 |
მთავრობამ გადაწყვიტა, რომ სოციალურად დაუცველი ოჯახებისთვის გაზრდილი ტარიფის სუბსიდირება განახორციელოს, რაც ბიუჯეტის ხარჯების ზრდას გამოიწვევს. სუბსიდირება ენერგოსექტორის გაჯანსაღების და ზოგადი ეკონომიკური სიტუაციის გაუმჯობესების გზა არ არის. თუ გავითვალისწინებთ, რომ ლარის გაუფასურების ერთ-ერთი მიზეზი ბიუჯეტიდან პერიოდულად ბევრი ფულის ხარჯვა და შიდა ვალის აღებაა, სუბსიდირება კიდევ უფრო ზრდის რისკებს ვალუტის კურსის სტაბილურობის მიმართ და აქედან გამომდინარე, თუნდაც გაზრდილი ელექტროენერგიის ტარიფის შენარჩუნების ალბათობა კლებულობს.
ლარის გაუფასურება პირდაპირპროპორციულად აისახება იმპორტირებული და თბოსადგურების მიერ გამომუშავებული ელექტროენერგიის თვითღირებულებაზე, რომლის წილი საქართველოში მოხმარებულ ელექტროენერგიაში 26%-ია. შედეგად, სემეკმა უკვე მიიღო გადაწყვეტილება "ენერგოპროს" მომხმარებლებისთვის ტარიფის (პირველი აგვისტოდან) 3.35 თეთრით გაზრდის შესახებ. სავარაუდოდ, ტარიფი "თელასის" მომხმარებლებსაც გაეზრდებათ.
აღსანიშნავია, რომ 2013 წლიდან ფიზიკური პირებისთვის სამომხმარებლო ტარიფი რეგიონებშიც და თბილისშიც 3.54 თეთრით შემცირდა. ტარიფის შემცირება ენერგოკომპანიების მოგების წილის შემცირების და საინვესტიციო ვალდებულებების კლების ხარჯზე მოხდა, რამაც მთლიანობაში ენერგოსექტორის განვითარება დააზარალა. კომპანიებს ნაკლები რესურსი დარჩათ ინფრასტუქტურის შენახვისთვის და ენერგო სიმძლავრეების განვითარებისთვის. 2014 წლიდან ენერგეტიკის სექტორში მოზიდულმა პირდაპირმა უცხოური ინვესტიციებმა შემცირება დაიწყო. 2015 წლის პირველ კვარტალში 2012 წლის პირველი კვარტალთან შედარებით ინვესტიციები 63%-ით შემცირდა. 2013 წელს ტარიფი რომ არ შემცირებულიყო, ახლა ტარიფის ზრდის აუცილებლობა არ იქნებოდა, ხოლო საქართველოში ელექტროენერგიის გამომუშავება მნიშვნელოვნად იქნებოდა გაზრდილი.
ლარის გაუფასურება საგარეო ფაქტორებთან ერთად საქართველოს ეკონომიკურმა პოლიტიკამაც განაპირობა. ლარის კურსის გაუფასურება კი, ელექტროენერგიის ტარიფის ზრდის გარდაუვალი მიზეზი გახდა.
ის, რომ ლარის გაუფასურებამ ძალიან სერიოზული დარტყმა მიაყენა ენერგეტიკის დარგს, სიმართლეა. მაგრამ, თუ სიტუაციას 2013 წლიდან განვიხილავთ, აღმოჩნდება, რომ როგორც ლარის კურსის გაუფასურების, ისე ენერგეტიკის სფეროში ინვესტიციების შემცირების ძირითადი მიზეზი მთავრობის მიერ დაშვებული შეცდომებია.

On 7 July 2015, as an answer to an Imedi TV journalist’s question, the Minister of Energy of Georgia, Kakha Kaladze, stated that the depreciation of GEL dealt a heavy blow to the energy sector as the share of imported electricity and electricity generated by thermal power stations is quite high in Georgia and both sources are dependent upon imported natural gas.
FactCheck analysed the influence of the depreciation of GEL upon Georgia’s energy sector.
GEL has depreciated by 29% in the past eight months. The depreciation caused the prices on consumer goods and services to increase. As of today, annual inflation has reached 4.5%. Prices on imported products have gone up especially as importers buy this production in foreign currency and sell it in GEL in Georgia.
According to the data of 2014, the share of imported electricity in Georgia’s domestic energy consumption was 7.7% whilst this number decreased to 6% in the first half of 2015. About 19% of consumed energy is generated by thermal power stations which use imported natural gas for their operation. The depreciation of GEL renders the electricity and the natural gas necessary for the thermal power plants more expensive in the national currency.
Supply of Electricity (Million kWh) |
2015 (6 months) |
Production |
10,105 |
9,695 |
10,059 |
10,370 |
5,575 |
Thermal Power Stations |
2,212 |
2,472 |
1,788 |
2,036 |
1,102 |
Share in Supply |
21.3% |
24.5% |
17.3% |
18.5% |
19.0% |
HPPs |
7,892 |
7,223 |
8,271 |
8,334 |
4,473 |
76.0% |
71.6% |
80.0% |
75.7% |
77.1% |
Import |
471 |
615 |
484 |
852 |
350 |
4.5% |
6.1% |
4.7% |
7.7% |
6.0% |
Overall Resources |
10,575 |
10,309 |
10,543 |
11,222 |
5,925 |
Losses |
192 |
226 |
198 |
216 |
Network Supply |
10,383 |
10,087 |
10,345 |
11,006 |
5,800 |
The table makes clear that the prices on 26% of electricity consumed in Georgia (the sum of electricity generated by thermal power plants and imported electricity – about 2,880 million kWh) have gone up. The depreciation of GEL has a direct influence upon the prices of imported electricity as well as the prices of the natural gas used by thermal power plants as both are purchased in USD. Apart from the exchange rate of GEL, the price changes in USD are also important. In this sense, we have a trend of growth on imported electricity.
Cost of Imported Electricity |
Cost of Imported Electricity (USD Million) |
24.4 |
32.7 |
30.3 |
51.0 |
22.9 |
Price kWh (cents) |
5.18 |
5.31 |
6.26 |
5.99 |
6.54 |
Average Annual Exchange Rate of GEL |
1.686 |
1.651 |
1.663 |
1.766 |
2.177 |
Price kWh (tetri) |
8.73 |
8.77 |
10.41 |
10.57 |
14.24 |
The average annual exchange rate of GEL depreciated by 32% after 2012. In addition, the price of 1 kWh of imported electricity increased by 1.23 cents (23%). In total, the depreciation of GEL and the rise in the prices of electricity increased the price of 1 kWh of imported electricity by 5.5
tetri (62%).
The change in the costs of the electricity generated by thermal power stations has a greater influence upon the increase of consumer tariffs than the price of imported electricity. About 19% of consumed energy comes from thermal power stations. The price of natural gas in USD is fixed; however, due to the depreciation of GEL, thermal power plants are forced to pay 32% more for one cubic metre as compared to 2012.
The electricity market is quite special as consumer prices are not determined in terms of competition. Consumer tariffs are determined by the Georgian National Energy and Water Supply Regulatory Commission. Whilst determining the prices, the Commission takes into account the net cost of generating the electricity as well as delivery tariffs and the profit share of the energy companies.
A decrease in electricity tariffs was one of the pre-election promises of the Georgian Dream coalition. At the end of 2012, the Georgian National Energy and Water Supply Regulatory Commission and energy companies were tasked with “finding” the resources to lower the tariffs. Tariffs did indeed drop in January 2013. The tariff for electricity decreased by 3.54
tetri for those using no more than 300 kWh whilst for those using more it went down by 2.7
tetri. The tariff remained the same for legal entities. The decrease in the tariff happened mainly at the expense of a decrease in profit for the energy companies. On 25 July 2012, during the evening news report on Rustavi 2, the former Chairman of the Georgian National Energy and Water Supply Regulatory Commission, Guram Chalagashvili, made the following statement about the decrease in electricity tariffs at the end of 2012: “As for the agreements with the energy companies which were abolished, hundreds of millions of dollars were to be invested in the sector according to these agreements.” As a result, generating electricity became less attractive for the Georgian market which influenced the amount of investments in the energy sector. About 45% less foreign direct investments (FDI) were made in the energy sector in Georgia in 2014 as compared to 2012. Investments dropped even further in the first quarter of 2015, amounting to just USD 11 million which is 10.4% less than it was in the same period of 2014 and 63% less than in the first quarter of 2012.
The balance of the external trade of electricity worsened in 2014. This worsening was mainly due to the increase in the amount of imported electricity. About 64% more kWh of electricity was imported in 2013 as compared to 2014.
Million kWh |
793 |
349.5 |
Export |
-931 |
-528 |
-450 |
-545 |
-400 |
Balance |
460 |
-86 |
-34 |
-248 |
The companies which experienced losses due to the decrease in the electricity tariffs – Energopro and Telasi – addressed the Georgian National Energy and Water Supply Regulatory Commission with a request to increase consumer tariffs. On 23 July 2015, the Commission made a decision to increase the tariffs. As a result, the tariff on 1 kWh of electricity increased by 3.35
tetri in the regions; however, Energopro was demanding a 4.5
tetri increase. A decision has not yet been made about Telasi’s request; however, the Minister of Energy of Georgia himself believes that the tariffs will increase in Tbilisi as well.
Changes in Tariffs of Energopro Users |
Tariff until 2013 (kWh/t) |
Tariff from 2013 to August 2015 (kWh/t) |
Tariff since August 2015 (kWh/t) |
0–101 kWh |
12.98 |
7.63 |
10.978 |
101–301 kWh |
16.52 |
11.00 |
14.348 |
301 kWh and more |
17.5 |
14.83 |
18.178 |
The Government of Georgia has decided to subsidise the increased electricity tariff for socially vulnerable families which will cause the state budget’s expenses to increase. Subsidisation is definitely not the way for strengthening the energy sector or improving the country’s economic situation. Given the fact that periodically spending large sums of money from the state budget and taking domestic loans were among the reasons for the depreciation of GEL, it becomes clear that subsidisation further increases risks to the stability of the exchange rate and hence the probability of maintaining even an increased tariff becomes lower.
The depreciation of GEL has a direct influence upon the prices of imported electricity and the prices of natural gas used by thermal power plants which constitute about 26% of the energy consumed in Georgia. Hence, the Georgian National Energy and Water Supply Regulatory Commission has already made the decision to increase the tariff on electricity (from 1 August 2015) by 3.35
tetri for Energopro customers. Tariffs will probably increase for Telasi customers as well.
It should be pointed out that consumer tariffs for individuals in both the regions and Tbilisi have dropped by 3.54
tetri since the beginning of 2013. The tariff decreased mainly due to the drop in the profits of energy companies and their investment obligations which ultimately damaged the energy sector. Companies were left with smaller resources for maintaining infrastructure and developing energy output. The amount of foreign direct investment in the energy sector started to decrease from 2014. Investment dropped by 63% in the first quarter of 2015 as compared to the same period of 2012. Had the tariff not been lowered in 2013, it would not be necessary to increase it now and the production of electricity in Georgia would have increased significantly.
The depreciation of GEL was, along with the external factors, due to the country’s economic policy and the depreciation of GEL inevitably caused the electricity tariff to go up.
The fact that the depreciation of GEL dealt a heavy blow to the energy sector is true. However, if we look at the situation from 2013, it becomes evident that the reasons for the depreciation of GEL and the drop in investments in the energy sector were mistakes made by the government.