თბილისის მერიაში შტატები გაბერილი არ არის, იმდენი ადამიანია დასაქმებული, რამდენიც საჭიროა
გადაცემა "განსხვავებულ აქცენტებში" სტუმრობისას, თბილისის მერმა, დავით ნარმანიამ, გადაცემის წამყვანის კითხვაზე, თუ რამ განაპირობა თბილისის მერიაში თანამშრომლების საშტატო ერთეულის რაოდენობის ზრდა, კითხვითვე უპასუხა: "რამდენი ადამიანით შემცირდა თბილისის მერიის შემადგენლობა, როდესაც ის სამეთვალყურეო საბჭოები გავაუქმეთ, რომელიც თავის დროზე, 2013 წელს, "ნაციონალურმა მოძრაობამ" შექმნა და სადაც ყოფილი პარლამენტარები, მათი ბიძაშვილები და ა.შ. იყვნენ დასაქმებულები"? დავით ნარმანიამ მერიაში თანამშრომელთა რაოდენობის ზრდა არ უარყო და იქვე განმარტა, რომ მერიაში იმდენი ადამიანია დასაქმებული, რამდენსაც ის საჭიროდ მიიჩნევს. მისივე თქმით, თუ ვინმე ჩაატარებს ანალიზს და გამოავლენს, რომ ვინმე არაჯეროვნად მუშაობს, ან მერიაში იმაზე მეტი ადამიანია დასაქმებული, ვიდრე საჭიროა, ის მზად არის, რომ არგუმენტირებული მოსაზრებები გაიზიაროს. ფაქტ-მეტრმა თბილისის მერიაში დასაქმებულთა შესახებ ინფორმაცია გადაამოწმა. ინფორმაციის გადასამოწმებლად, ჩვენ მერიას ოფიციალური წერილით მივმართეთ. უწყებიდან მიღებული პასუხის თანახმად, თბილისის მერიის ადმინისტრაციაში, გამგეობებში და საქალაქო სამსახურებში დასაქმებულთა რაოდენობა და სახელფასო ფონდის ჯამური მაჩვენებლები 2010-2015 წლების მიხედვით ასეთია:
2010 წლის ფაქტი 2011 წლის ფაქტი 2012 წლის ფაქტი 2013 წლის ფაქტი 2014 წლის ფაქტი 2015 წლის გეგმა
სულ საშტატო ერთეული 1 464 1 347 1 831 1 980 2 031 2 229
სულ სახელფასო ფონდი 26 681 6000 23 875 400 28 557 400 47 425 500 54 608 700 47 782 100
როგორც ცხრილიდან ჩანს, 2013 წელთან შედარებით, თბილისის მერიის (მერიის ადმინისტრაცია, გამგეობები, საქალაქო სამსახურები) თანამშრომელთა საშტატო ერთეულის რაოდენობა 2013 წლის მონაცემებს 249, 2014 წლის მონაცემებს კი - 198 თანამშრომლით აღემატება. აქვე მნიშვნელოვანია, რომ თბილისის მერიის 2015 წლის დამტკიცებული ბიუჯეტის თანახმად, რომელიც მერიაში შემავალი ყველა სტრუქტურული ერთეულის, ასევე სსიპ-ებისა და შპს-ების შესახებ ინფორმაციას აერთიანებს, თანამშრომელთა ჯამური რიცხოვნობა 3 718-ს შეადგენს. ეს მაჩვენებელი 2014 წელთან შედარებით 221-ით, 2013 წელთან შედარებით კი - 345 თანამშრომლით გაიზარდა. რაც შეეხება სამეთვალყურეო საბჭოებს, ქონების მართვის სააგენტოს ინფორმაციით, თბილისის მთავრობის 2012 წლის 23 ოქტომბრის (#28.30.1043) დადგენილებით, სამეთვალყურეო საბჭოები შეიქმნა შპს "ჰერმესში", შპს "თბილსერვის ჯგუფში", შპს "თბილისის სატრანსპორტო კომპანიაში" და შპს "სინათლის ქალაქში". ამავე დადგენილებით, თითოეულ კომპანიაში სამეთვალყურეო საბჭოს წევრად ცხრა ფიზიკური პირი დაინიშნა. მათი დანიშვნა 2012 წლის 1 ნოემბრიდან, ერთი წლის ვადით მოხდა და შრომის ანაზღაურება (დარიცხული ხელფასი) 2 500 ლარით განისაზღვრა. თბილისის მთავრობის 2013 წლის 2 მაისს მიღებული დადგენილების თანახმად, თბილისის მთავრობის 2012 წლის 23 ოქტომბრის დადგენილებაში ცვლილებები შევიდა და სამეთვალყურეო საბჭოების წევრების რაოდენობა 13-მდე გაიზარდა. 2014 წლის 1 იანვრიდან შპს "თბილისის სატრანსპორტო კომპანიის" სამეთვალყურეო საბჭოს წევრები (13 წევრი), შპს "ჰერმესის" სამეთვალყურეო საბჭოს წევრები (13 წევრი), შპს "თბილსერვის ჯგუფის" სამეთვალყურეო საბჭოს წევრები (12 წევრი) და შპს "სინათლის ქალაქის" სამეთვალყურეო საბჭოს წევრები (13 წევრი) თანამდებობიდან გათავისუფლდნენ. ამასთან, კომპანიების წესდებიდან ამოღებულ იქნა მუხლი სამეთვალყურეო საბჭოების არსებობის შესახებ. ჯამში, სამეთვალყურეო საბჭოების გაუქმების შედეგად, თბილისის მერიაში მომუშავეთა რიცხვი  51 თანამშრომლით შემცირდა.   დასკვნა თბილისის მერიის თანამშრომელთა ჯამური მაჩვენებლების მიხედვით, მერიაში დასაქმებულთა რაოდენობა 3 718-ს შეადგენს. აღნიშნული მონაცემი წინა წელთან შედარებით 221-ით, 2013 წელთან შედარებით კი - 345 თანამშრომლითაა გაზრდილი. მართალია, მერიის შემადგენლობაში კომპანიების სამეთვალყურეო საბჭოების გაუქმების ხარჯზე თანამშრომელთა რაოდენობა 51-ით შემცირდა, თუმცა აღნიშნულს მერიის თანამშრომელთა ჯამური რაოდენობის შემცირების კუთხით გავლენა არ ჰქონია. ფაქტ-მეტრი იმის განხილვაში არ შევა, საჭირო იყო თუ არა თანამშრომელთა რიცხვის დამატება თბილისის მერიაში და რამდენად ჯეროვნად მუშაობენ ისინი. ფაქტი ისაა, რომ სამეთვალყურეო საბჭოების გაუქმების ხარჯზე შემცირებული თანამშრომლების (როგორც დავით ნარმანია ამბობს - "ყოფილ პარლამენტართა, მათი ბიძაშვილების და ასე შემდეგ") რიცხვი ორმოცდათერთმეტია, ხოლო 2013 წლის შემდეგ მერიაში "საჭირო" თანამშრომლების რიცხვის ზრდამ 345 შეადგინა. ამჯერად, ფაქტ-მეტრი მხოლოდ სტატისტიკით შემოიფარგლა და თბილისის მერის განცხადება ვერდიქტის გარეშე დატოვა.

Whilst visiting the talk show, Different Focuses, the Mayor of Tbilisi, Davit Narmania, answered a question from the show’s host about what caused the number of people employed at Tbilisi City Hall to increase with a question of his own: "By how many people did the number of employees at Tbilisi City Hall decrease when we abolished the Monitoring Boards which were established by the United National Movement in 2013 and which employed former MPs, their cousins and so on?" Mr Narmania did not deny the increase in the number of employees at Tbilisi City Hall and explained that the City Hall employs as many people as he sees fit. He also said that if anyone conducts research and reveals that someone at City Hall is not working properly or that the number of employees is higher than necessary, then he is ready to hear his opinion.
FactCheck looked into information about the number of people employed at Tbilisi City Hall.
In order to check the information we addressed Tbilisi City Hall with an official letter. According to the response we received, the number of people employed at Tbilisi City Hall Administration, Boards and Municipal Services and the overall amount of their remuneration funds from 2010 to 2015 look like this:
As the table makes clear, the number of employees at Tbilisi City Hall in 2015 (Administration, Boards and Municipal Services) is 249 more than in 2013 and 198 more than in 2014.
It should also be noted that according to the 2015 Tbilisi City Hall budget, which brings together the information about all the structural divisions of City Hall as well as about the LEPLs and Ltds, the overall number of employees is 3,178. This is 221 more than in 2014 and 345 more than in 2013.
As for the Monitoring Boards, the information of the Property Management Agency of Tbilisi City Hall indicates that Monitoring Boards were created at Hermes Ltd, Tbilservice Group Ltd, Tbilisi Transport Company Ltd and City of Light Ltd according to the 23 October 2012 Directive No. 28.30.1043 of the Government of Tbilisi. According to the same Directive, a total of nine people were appointed as members of the Monitoring Boards in each of these companies. These individuals have been appointed from 1 November 2012, for a one-year period, and their monthly wage was set at GEL 2,500.
According to the 2 May 2013 Directive of the Government of Tbilisi, the 23 October 2012 Directive was amended and the number of members of the Monitoring Boards increased to 13. The members of the Monitoring Boards of the Tbilisi Transport Company Ltd (13 people), Hermes Ltd (13 people), Tbilservice Group Ltd (12 people) and City of Light Ltd (13 people) have been dismissed from their offices. In addition, the articles about the existence of the Monitoring Boards were taken out of the charters of these companies. In total, the number of employees at Tbilisi City Hall decreased by 51 people after the abolition of the Monitoring Boards.
The overall number of people employed at Tbilisi City Hall is 3,718. This is 221 more than in 2014 and 345 more than in 2013. Despite the fact that the number of employees of Tbilisi City Hall decreased by 51 people after the abolition of the Monitoring Boards, this has had no significant influence upon the overall number of employees.
FactCheck will not engage in the discussion of whether or not it was necessary to increase the number of employees at Tbilisi City Hall or whether or not they are working properly. The fact is that the number of dismissed employees ("former MPs, their cousins and so on" as stated by Mr Narmania) owing to the abolition of the Monitoring Boards is 51 whilst the growth in the number of "necessary" employees at Tbilisi City Hall has reached 345 since 2013.
At this point, FactCheck limited its study to a presentation of statistics and has left the statement of the Mayor of Tbilisi WITHOUT VERDICT.