საქართველოს აქვს ყველაზე ძლიერი ეკონომიკური ზრდა არა მარტო რეგიონში, არამედ, ფაქტიურად, მსოფლიოში
მიმდინარე წლის 30 აპრილს, საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე, საპარლამენტო უმრავლესობის წარმომადგენელმა, გიგა ბუკიამ საქართველოს ეკონომიკურ ზრდაზე ისაუბრა. მან აღნიშნა, რომ 2015 წლის მარტში საქართველოს ეკონომიკის ზრდის ტემპი 4.3% იყო, ხოლო ამავე წლის პირველი კვარტალის მონაცემმა 3.2% შეადგინა, რაც ყველაზე ძლიერი ეკონომიკური ზრდაა არა მარტო რეგიონში, არამედ, ფაქტიურად, მსოფლიოში.
ფაქტ-მეტრი გიგა ბუკიას განცხადებით დაინტერესდა და რეგიონთან, ასევე მსოფლიოსთან მიმართებაში საქართველოს 2015 წლის პირველი კვარტლის ეკონომიკური ზრდა გააანალიზა. ქვეყნის ეკონომიკის ზრდა მთლიანი შიდა პროდუქტის (მშპ) ცვლილების მიხედვით განისაზღვრება. მშპ ერთი წლის განმავლობაში ქვეყნის შიგნით წარმოებული ყველა საბოლოო პროდუქტის და მომსახურების საბაზრო ღირებულებათა ჯამს წარმოადგენს. გიგა ბუკია განცხადების გაკეთებისას სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის წინასწარ მონაცემებს დაეყრდნო, რომლის მიხედვითაც წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით, 2015 წლის მარტში რეალური მთლიანი შიდა პროდუქტის ზრდის ტემპმა 4.3%, ხოლო 2015 წლის I კვარტლის საშუალო რეალურმა ზრდამ 3.2% შეადგინა. იმის გადასამოწმებლად, არის თუ არა აღნიშნული ეკონომიკური ზრდა რეგიონში და მსოფლიოში "ყველაზე ძლიერი", ჩვენ Trading Economics-ის ვებგვერდზე მოცემული ინფორმაცია გავაანალიზეთ. წინასწარი მონაცემებით, წინა წლის იგივე კვარტალთან შედარებით, 2015 წლის პირველ კვარტალში აზერბაიჯანის ეკონომიკური ზრდა 5.3%-ს შეადგენდა, ხოლო სომხეთის პირველი კვარტლის პროგნოზი 4.1% იყო. რაც შეეხება დსთ-ის სივრცეში შემავალ სხვა ქვეყნებს, 2015 წლის პირველი კვარტლისთვის ყველაზე მაღალი ეკონომიკური ზრდა ყირგიზეთს (7%) და ტაჯიკეთს (5.3%) ჰქონდათ. მკვეთრი ეკონომიკური კლება (-7.6%) უკრაინაში დაფიქსირდა. ეკონომიკური კლება დაფიქსირდა რუსეთსა და ბელორუსიაშიც. ამ ქვეყნებში, 2014 წლის ანალოგიურ კვარტალთან შედარებით, კლებამ -2% შეადგინა.   ცხრილი 1: დსთ-ის სივრცეში შემავალი ქვეყნების მშპ-ის ცვლილება
ქვეყანა 2015 წლის I კვარტალი 2013 წლის მშპ ერთ სულ მოსახლეზე (აშშ დოლარი, ნომინალი)
ყირგიზეთი 7% 1 263.4
ტაჯიკეთი 5.3% 1 036.6
აზერბაიჯანი 5.3% 7 811.6
სომხეთი 4.1% 3 504.8
საქართველო 3.2% 3 596.9
ყაზახეთი 2.2% 13 611.5
რუსეთი -2% 14 611.7
ბელორუსი -2% 7 575.5
უკრაინა -7.6% 3 900.5
წყარო: World Bank   რაც შეეხება ევროპის განვითარებად ქვეყნებს, 2015 წლის პირველი კვარტლის რეალური მონაცემები ჯერ გამოქვეყნებული არ არის, შესაბამისად, მხოლოდ პირველი კვარტლის მშპ-ის ცვლილების საპროგნოზო მონაცემები განვიხილეთ. როგორც ცხრილი 2-დან ჩანს, ყველაზე მაღალი ეკონომიკური ზრდა მაკედონიაში იყო პროგნოზირებული (4.6%), ეკონომიკური კლება კი მონტენეგროში დაფიქსირდა (-2.1%).   ცხრილი 2: ევროპის განვითარებადი ქვეყნების ეკონომიკური ზრდის საპროგნოზო მაჩვენებლები
ქვეყანა 2015 წლის I კვარტლის პროგნოზი მშპ ერთ სულ მოსახლეზე (აშშ დოლარი)
მაკედონია 4.6% 5 481
რუმინეთი 4.3% 10 034
პოლონეთი 4.1% 14 378
ალბანეთი 3,7% 4 781
უნგრეთი 3.4% 13 881
ბულგარეთი 2.0% 7 752
თურქეთი 1.1% 10 482
სერბეთი -1.9% 6 123
ხორვატია -1.2% 13 493
მონტენეგრო -2.1% 7 149
წყარო: Trading Economics   საქართველო განვითარებადი ეკონომიკის მქონე ქვეყნების რიცხვს მიეკუთვნება. გიგა ბუკია თავის განცხადებაში საქართველოს ეკონომიკურ ზრდას მთელი მსოფლიოს ქვეყნების მონაცემებს ადარებს, რაც არამართებულია. როგორც წესი, განვითარებულ ეკონომიკებს მშპ-ის ზრდის შედარებით დაბალი ტემპი ახასიათებთ (იხ. ბმული). განვითარებადი ეკონომიკის მქონე ქვეყნები კი, შედარებით მაღალი ეკონომიკური ზრდით ხასიათდებიან. საერთაშორისო სავალუტო ფონდის პროგნოზით, საქართველოს ეკონომიკა 2015 წელს 2%-ით გაიზრდება. აღნიშნული მაჩვენებლით საქართველოს 188 ქვეყნიდან 137-ე ადგილი უჭირავს, ხოლო 151 განვითარებად ქვეყანას შორის 114 ადგილს იკავებს.   დასკვნა დსთ-ის სივრცეში შემავალი ქვეყნებიდან, 2015 წლის პირველ კვარტალში ეკონომიკური ზრდით საქართველოზე წინ დგანან ყირგიზეთი, ტაჯიკეთი, აზერბაიჯანი და სომხეთი. რაც შეეხება ევროპის განვითარებად ქვეყნებს, მშპ-ის ზრდის პროგნოზით, პირველ კვარტალში საქართველოზე მაღალი ეკონომიკის ზრდის ტემპი მაკედონიას, ალბანეთს, უნგრეთს და რუმინეთს აქვთ. ფაქტ-მეტრის დასკვნით, გიგა ბუკიას განცხადება იმის შესახებ, რომ 2015 წლის პირველ კვარტალში, რეგიონსა და მსოფლიოში საქართველოს ყველაზე მაღალი ეკონომიკური ზრდა აქვს, არის მცდარი.

On 30 April 2015, at the plenary session of the Parliament of Georgia, a member of the Parliamentary Majority, Giga Bukia, gave a speech about Georgia’s economic growth. Mr Bukia emphasised that Georgia’s economic growth rate was 4.3% in March 2015 whilst its economic growth rate of the first quarter of 2015 was 3.2%. This, according to Giga Bukia, is the strongest economic growth not only throughout the region but, in fact, in the entire world.
FactCheck took interest in Giga Bukia’s statement and analysed Georgia’s economic growth rate of the first quarter of 2015 against those of the region and the world.
The economic growth of a country is determined by the changes in a country’s Gross Domestic Product (GDP). The GDP is the monetary value of all of the finished goods and services produced within a country's borders annually.
Giga Bukia based his statement upon the preliminary data of the National Statistics Office of Georgia. According to these data, the real GDP growth rate in March 2015 was 4.3% as compared to the analogous period of the previous year whilst the average economic growth rate of the first quarter of 2015 was 3.2%. In order to verify whether or not the aforementioned growth rate is indeed the strongest in the entire world,
FactCheck analysed information obtained from the Trading Economics website.
According to Trading Economics’ preliminary data, Azerbaijan’s economic growth rate of the first quarter of 2015 was 5.3% as compared to the analogous period of the previous year. Armenia’s estimated economic growth rate was 4.1%. As for other member states of the Commonwealth of Independent States, Kyrgyzstan (7%) and Tajikistan (5.3%) showed the highest economic growth rates for the first quarter of 2015. A sharp decrease in the economy (-7.6%) was registered in Ukraine. Economies plunged in Russia and Belarus as well. The GDPs of these countries shrank by 2% as compared to the first quarter of 2014.
Table 1: Changes of GDP of CIS Region States
| Country |
First Quarter of 2015 |
2013 GDP per capita (USD, Nominal) |
| Kyrgyzstan |
7% |
1 263.4 |
| Tajikistan |
5.3% |
1 036.6 |
| Azerbaijan |
7 811.6 |
| Armenia |
4.1% |
3 504.8 |
| Georgia |
3.2% |
3 596.9 |
| Kazakhstan |
2.2% |
13 611.5 |
| Russia |
-2% |
14 611.7 |
| Belarus |
7 575.5 |
| Ukraine |
-7.6% |
3 900.5 |
As for Europe’s developed nations, the real data about their economic growth rates of the first quarter of 2015 have not yet been published. Therefore,
FactCheck considered the prognosis of the changes of GDP for the first quarter of 2015. As illustrated by Table 2, the highest economic growth rate was expected in Macedonia (4.6%) whilst Montenegro was expected to register a decrease in its economy (-2.1%).
Table 2: Prognosis of Economic Growth Rates of Europe’s Developed Nations
Prognosis of the First Quarter of 2015 |
GDP per capita (USD) |
| Macedonia |
4.6% |
5 481 |
| Romania |
4.3% |
10 034 |
| Poland |
14 378 |
| Albania |
3,7% |
4 781 |
| Hungary |
3.4% |
13 881 |
| Bulgaria |
2.0% |
7 752 |
| Turkey |
1.1% |
10 482 |
| Serbia |
-1.9% |
6 123 |
| Croatia |
-1.2% |
13 493 |
| Montenegro |
-2.1% |
7 149 |
Source: Trading Economics
Georgia is a country with a developing economy. Giga Bukia compared Georgia’s economic growth to the data of the world’s countries overall which is inappropriate. Usually, developed nations have a slower economic growth rate (see the
link) whilst countries with developing economies are characterised with a relatively high economic growth.
According to the prognosis of the International Monetary Fund, Georgia’s economy will grow by 2% in 2015. With that economic growth rate, Georgia ranks 137
th among 188 nations whilst among the world’s 151 developing nations it is listed at number 114.
Of the member states of the Commonwealth of Independent States, according to the GDP growth rate for the first quarter of 2015, Georgia is outperformed by Kyrgyzstan, Tajikistan, Azerbaijan and Armenia. As for Europe’s developing nations, according to the prognosis, in the first quarter of 2015 Macedonia, Albania, Hungary and Romania will have higher GDP growth rates than Georgia.
FactCheck concludes that Giga Bukia’s statement on Georgia having the highest economic growth in the first quarter of 2015, both in the region and in the world, is