მედიისთვის მიცემულ ერთ-ერთ ინტერვიუში, ეკონომიკის მინისტრმა გიორგი კვირიკაშვილმა ტურისტების რაოდენობის კლებაზე ისაუბრა. მისი თქმით, ტურისტთა შემოსვლა იმ ქვეყნებიდანაც (თურქეთი, სომხეთი, აზერბაიჯანი და ა.შ.) შემცირდა, რომლებთანაც სავიზო რეგულაციები არ გვაქვს. აღნიშნული მან სხვადასხვა ქვეყნებში გაუარესებული ეკონომიკური მდგომარეობით ახსნა. მინისტრის განცხადებით, ტურისტების რაოდენობაზე მცირე გავლენა სავიზო რეგულაციებმაც იქონია.
ვიზიტორი ეწოდება პირს, ვინც თავისი ბუნებრივი გარემოდან კონკრეტული მიმართულებით მოგზაურობს, იქ ერთ წელზე ნაკლები ვადით რჩება და დასაქმებული არ არის. ის ვიზიტორი ვინც კონკრეტულ ადგილზე ერთ ღამეს მაინც ათევს, ტურისტად კლასიფიცირდება.
2014 წელს საქართველოს 5 493 492 მლნ ვიზიტორი ეწვია, რის შედეგადაც, 2013 წელთან შედარებით პროცენტულმა ზრდამ 2% შეადგინა. 2015 წლის პირველ ორ თვეში ვიზიტორთა რაოდენობა კლების ტენდენციით ხასიათდება.
ყოველწლიურად, ვიზიტორთა ყველაზე დიდი ნაკადი საქართველოში მეზობელი ქვეყნებიდან (სომხეთი, აზერბაიჯანი, თურქეთი, რუსეთი, უკრაინა) შემოდის. ჩვენ დავინტერესდით, თუ როგორია ამ ქვეყნებიდან შემოსულ ვიზიტორთა რაოდენობა წლების მიხედვით.
ცხრილი 1: მეზობელი ქვეყნებიდან შემოსულ ვიზიტორთა რაოდენობა 2013-2014 წლებში
2014 წელს თურქეთიდან 1 435 822 ვიზიტორი ჩამოვიდა, რაც 161 616-ით ნაკლებია 2013 წლის მონაცემებზე. შესაბამისად, 2014 წელს თურქეთიდან შემოსულ ვიზიტორთა რაოდენობა 10%-ით შემცირდა. აღნიშნულმა კლებამ ქვეყანაში შემოსულ ვიზიტორთა რაოდენობის მთლიანი რიცხვი 3%-ით შეამცირა. რაც შეეხება მიმდინარე წელს, თურქეთიდან შემოსული ტურისტების ნაკადი იანვარში 7%-ით, ხოლო თებერვალში კი 10.7 %-ით შემცირდა.
2014 წელს სომხეთიდან და აზერბაიჯანიდან შემოსული ვიზიტორების რაოდენობა არ შემცირებულა. თუმცა, 2015 წლის იანვარში სომხეთიდან შემოსულ ვიზიტორთა რიცხვი 2.4%-ით შემცირდა. რაც შეეხება აზერბაიჯანს, როგორც წინა წლებში, ისე მიმდინარე წელს, ვიზიტორთა ნაკადი კვლავაც იზრდება. აზერბაიჯანიდან შემოსულ ვიზიტორთა რაოდენობა იანვარში 11.9%-ით, ხოლო თებერვალში 8.5%-ით გაიზარდა.
საქართველოში შემოსული ვიზიტორების რაოდენობაში მეოთხე ადგილი რუსეთს უჭირავს, ხოლო მეხუთეს უკრაინა იკავებს. მიუხედავად იმისა, რომ 2014 წელს რუსეთიდან შემოსულ ვიზიტორთა რაოდენობა არ შემცირებულა, საგრძნობლად შემცირდა პროცენტული ზრდის ტემპი. თუ 2013 წელს პროცენტულმა ზრდამ 49% შეადგინა, 2014 წელს ის მხოლოდ 6%-ით გაიზარდა, 2015 წლის პირველ ორ თვეში კი 7% -ით შემცირდა. რაც შეეხება უკრაინას, 2014 წელს პროცენტულმა ზრდამ 13% შეადგინა, 2015 წლის მონაცემებით კი ეს რიცხვი 12.5%-ით შემცირდა.
ქვეყანაში ტურიზმის შემცირებაზე გავლენა იქონია სავიზო რეგულაციებმაც, რომლის შედეგადაც საქართველომ 2014 წლის 1 სექტემბრიდან 24 ქვეყანასთან უვიზო მიმოსვლის რეჟიმი გააუქმა. ამ ქვეყნებიდან ხუთი, საერთაშორისო შემოსვლების მიხედვით, TOP 30 ქვეყანაში შედის. ვინაიდან კონკრეტული სტატისტიკა, რომელიც საქართველოში თითოეული ქვეყნიდან ჩამოსული ტურისტების რაოდენობას (თვეებისა და წლების მიხედვით) ასახავს არ არსებობს, ჩვენ სავიზო რეგულაციების შედეგის გასაანალიზებლად ქვეყანაში შემოსულ ვიზიტორთა მონაცემები ავიღეთ.
ცხრილი 2: TOP 30 ქვეყნიდან შემოსულ ვიზიტორთა რაოდენობის პროცენტული ცვლილება (2012-2014 წლების სექტემბერ-დეკემბერი)
2014 წლის ბოლო 4 თვეში TOP 30 ქვეყნიდან 1 729 004 ვიზიტორი შემოვიდა. წინა წელთან შედარებით, იმ ქვეყნებიდან, რომლებთანაც სავიზო რეჟიმი დაწესდა, 41 112 ვიზიტორით ნაკლები შემოვიდა, რაც ვიზიტორთა მთლიანი რაოდენობის 2.3%-ია.
მოცემული 30 ქვეყნიდან 25-ში ვიზიტორთა რაოდენობის ან პროცენტული ზრდის ტემპის კლება დაფიქსირდა. მიუხედავად იმისა, რომ მოცემული 30 ქვეყნიდან 25 ქვეყანაში სავიზო რეჟიმი არ გვაქვს, რვა ქვეყნიდან ვიზიტორთა შემოსვლა შემცირდა. ამ ქვეყნებიდან შემოსულ ვიზიტორთა რაოდენობა 2013 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 15%-ით არის შემცირებული.
ტურიზმის შემცირების ერთ-ერთი მიზეზი რეგიონში გაუარესებული ეკონომიკური სიტუაციაცაა. 2014 წელს დსთ-ის რეგიონში ეკონომიკური ზრდის ტემპი დაეცა. ამას საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მონაცემებიც ადასტურებს, რომლის მიხედვით, დსთ-ის ქვეყნების საერთო ეკონომიკური ზრდა 0.75%-მდე დაეცა. თუმცა, თუ დსთ-ში შემავალი ქვეყნებიდან 2014 წელს ვიზიტორთა შემოსვლის შემცირება (2 290 ადამიანი) მხოლოდ უზბეკეთსა და ყაზახეთზე მოდიოდა, 2015 წლის პირველ ორ თვეში, ვიზიტორთა კლება სომხეთიდან და რუსეთიდანაც დაფიქსირდა.
როგორც ზემოთ აღნიშნული ინფორმაციიდან ჩანს, მოცემული TOP 30 ქვეყნიდან 25-ში შემცირებულია ან ვიზიტორთა რაოდენობა, ან ვიზიტორთა პროცენტული ზრდის ტემპი. იმ ქვეყნებში, სადაც 2014 წლის 1 სექტემბრის შემდეგ სავიზო რეგულაციები დაწესდა, ვიზიტორთა შემოსვლა შემცირდა, რამაც 2014 წლის ბოლო ოთხ თვეში შემოსულ ვიზიტორთა მთლიანი რაოდენობა 2.3%-ით შეამცირა.
2014 წლის ბოლო ოთხ თვეში, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით დაახლოებით 15%-ით შემცირდა ვიზიტორთა რაოდენობა იმ ქვეყნებიდანაც, სადაც საქართველოს უვიზო რეჟიმი აქვს. მათ შორის არის გიორგი კვირიკაშვილის მიერ დასახელებული სომხეთი და თურქეთი. თუმცა, ის აღნიშნული ქვეყნების სიაში, ასევე ასახელებს აზერბაიჯანს, საიდანაც ვიზიტორთა ნაკადი გაიზარდა და კლების ტენდენციას ადგილი არ ჰქონია.
იმ ქვეყნების გარდა, რომლებთანაც 2014 წლის 1 სექტემბრიდან სავიზო რეგულაციები დაწესდა, საქართველოში ვიზიტორთა ნაკადი იმ ქვეყნებიდანაც შემცირდა, რომლებთანაც უვიზო მიმოსვლის რეჟიმი შენარჩუნდა. ამასთან, ვიზიტორების რიცხვმა იმ ქვეყნებიდანაც დაიკლო, სადაც ეკონომიკური სიტუაცია სტაბილურია. ასევე უნდა აღინიშნოს, რომ ვიზიტორთა კლების ტენდენცია მხოლოდ რეგიონის ქვეყნებს არ ეხება და მას უფრო მასიური ხასიათი აქვს.

In one of his interviews with the media, the Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Giorgi Kvirikashvili talked about the decrease in the number of tourists in the country. He said that the number of visitors from those countries with which Georgia has no visa regulations (Turkey, Armenia, Azerbaijan and so on) has also shown a decrease. He explained this to be the result of the worsening economic situations in these particular countries. According to the Minister, visa regulations have also slightly influenced the number of visitors.
took interest in the accuracy of this statement and looked into it.
A visitor is a person who travels from his/her physical environment to a specific destination, stays there for less than a year and is not employed. All visitors spending even a single night in a specific location are categorised as tourists.
A total of 5,493,492 visitors entered Georgia in 2014 which was 2% more than in 2013. The number of visitors shows a trend of decrease in the first two months of 2015.
The largest annual inflow of visitors to Georgia is typically from its neighbouring countries (Armenia, Azerbaijan, Turkey, Russia and Ukraine). We looked into the exact number of visitors from these countries by year.
Number of Visitors from Neighbouring Countries in 2013 and 2014
2013 (12 months)
2013 (September-December)
2014 (12 months)
2014 (September-December)
3%
1,597,428
697,380
-10%
1,435,822
-35%
453,199
1,291,838
32%
466,212
1,321,500
-3.6%
448,972
15%
1,075,857
386,694
19%
1,282,222
422,539
49%
767,396
4%
249,806
6%
810,233
250,303
65%
126,797
59%
46,785
143,157
43,508
A total of 1,435,822 visitors entered Georgia from Turkey which is 161,616 people less than it was in 2013. Hence, the number of visitors from Turkey to Georgia decreased by 10%. This also decreased the overall number of visitors to Georgia by 3%. As for the current year, the number of visitors incoming from Turkey decreased by 7% in January and by 10.7% in February.
The number of visitors from Armenia and Azerbaijan to Georgia did not decrease in 2014. However, the number of visitors from Armenia decreased by 2.4% in January 2015. As for Azerbaijan, the number of visitors, much like the previous years, has been increasing in 2015 as well. It increased by 11.9% in January and 8.5% in February.
By number of visitors to Georgia, Russia and Ukraine hold the 4th and 5th
places, respectively. Despite the fact that the number of visitors from Russia to Georgia did not decrease in 2014, the growth rate went down significantly. The growth rate was 49% in 2013 whilst in 2014 it reached only 6% and fell by 7% in the first two months of 2015. As for Ukraine, the growth rate of visitors from this country reached 13% in 2014 whilst in 2015 it saw a 12.5% decrease.
Visa regulations, according to which Georgia cancelled visa free regimes with 24 countries from 1 September 2014, also had their effect upon the decrease in the number of tourists in the country. Five of these countries are amongst the top 30 countries with the number of visitors to Georgia. Given the fact that there are no exact statistical data describing the number of tourists entering Georgia from specific countries by months and years, we used the data about the number of incoming visitors to the country in order to analyse the results of the new visa regulations.
Change in Number of Visitors in % from Top 30 Countries (September-December 2012-2014)
Country 2013 2014 Country 2013 2014
Turkey 23% -35% Kazakhstan 45% 22%
Armenia 32% -3.6% UK 19% 19%
Azerbaijan 15% 9% France 20% -4%
Russia 4% 0.9% Belarus 58% 43%
Ukraine 59% 7% Bulgaria 0.03% 4.1%
Iran 0.93% -84% Italy 6% 9.3%
Iraq 253% -97% Egypt 47% -84%
Israel 23% 12% China -17% -42%
Poland 95% -4% Netherlands 48% -5.9%
Germany 20% 6% Philippines 33% -47%
USA -13% 3% Czech Republic 17.8% -3%
Greece 4% -5% Latvia 7.7% 34%
India -25% 27% Lithuania 0.5% 96%
Austria 3.9% 6% Moldova 51% 18%
Uzbekistan -36% 4% Spain 12.8% 86%
A total of 1,729,004 visitors entered Georgia from the top 30 countries in the last four months of 2014. The number of visitors from the countries with which Georgia introduced visa regulations decreased by 41,112 as compared to the previous years which constitutes 2.3% of the overall number of visitors.
A total of 25 of the abovementioned 30 countries showed a decrease in the number of visitors or a decreased in the growth rate. Despite the fact that Georgia has no visa regulations with 25 of these 30 countries, the number of visitors from eight countries of these 25 still went down. The number decreased by 15% as compared to the same period of 2013.
One of the reasons for the decrease in the number of tourists is the worsening economic situation in the region. The growth rate of the economy in the Commonwealth of Independent States fell in 2014. This is confirmed by the data of the International Monetary Fund which show that the overall economic growth in the Commonwealth of Independent States fell to 0.75%. However, if the decrease in the number of visitors from the Commonwealth of Independent States (2,290 people) was only from Uzbekistan and Kazakhstan, the number of visitors from Russia and Armenia has also fallen in the first two months of 2015.
As the data above make clear, the number of visitors or the growth rate of this number in 25 of the top 30 countries by number of visitors to Georgia have decreased. The number of visitors from those countries with which Georgia introduced visa regulations since 1 September 2014 also went down which made for a 2.3% decrease in the overall number of visitors in the last four months of 2014.
The number of visitors from those countries with visa free regimes with Georgia decreased by 15% in the last four months of 2014. Among these countries, as stated by Mr Kvirikashvili, are Armenia and Turkey. He also added Azerbaijan to this list even though the number of visitors from this country increased and there has been no trend of decrease.
Apart from the countries with which Georgia introduced visa regulations since 1 September 2014, the number of visitors from the countries with visa free regimes with Georgia also went down. In addition, the number of visitors from countries with stable economies has also fallen. It should be pointed out that the decrease in the number of visitors does not only concern the countries from this region but shows a larger-scale character.