2015 წლის 7 მარტს, საქართველოს ფინანსთა მინისტრმა, ნოდარ ხადურმა განაცხადა, რომ საქართველო ერთადერთი ქვეყანაა რეგიონში, რომელსაც ეკონომიკური ზრდის დადებითი მაჩვენებელი ექნება.
ფაქტ-მეტრმა აღნიშნული განცხადების სიზუსტე გადაამოწმა. აღსანიშნავია, რომ ეკონომიკურ ზრდასთან დაკავშირებით ფინანსთა მინისტრმა განცხადება 5 თებერვალსაც გააკეთა. მისი თქმით, 2015 წელს საქართველოს სომხეთზე, აზერბაიჯანზე, მოლდოვაზე, ბელორუსსა და რუსეთზე მაღალი ეკონომიკური ზრდა ექნებოდა. ამ განცხადების გაკეთებისას, ფაქტ-მეტრის აზრით, ფინანსთა მინისტრი ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის (EBRD) საპროგნოზო მონაცემებს დაეყრდნო. აღსანიშნავია, რომ მთავრობამ ეკონომიკური ზრდის ტემპის პროგნოზი ძალიან მალე გადააფასა. დაახლოებით 3 კვირაში, 25 თებერვალს, საქართველოს ეკონომიკის მინისტრმა, გიორგი კვირიკაშვილმა განაცხადა, რომ 2015 წელს საქართველოს ეკონომიკური ზრდა 2%-ის ფარგლებში იქნებოდა. რაც შეეხება ფინანსთა მინისტრის მიერ 7 მარტს გაკეთებულ განცხადებას, ფაქტ-მეტრმა ოთხი სხვადასხვა საერთაშორისო ორგანიზაციის ეკონომიკური ზრდის პროგნოზები მოიძია.   ცხრილი 1: 2015 წლის ეკონომიკური ზრდის პროგნოზები
ქვეყნები
EBRD-ის პროგნოზი
მსოფლიო ბანკის პროგნოზი
IMF-ის პროგნოზი
გაეროს პროგნოზი
ცენტრალური ბანკების და/ან მთავრობების პროგნოზი
0.0%
3.3%
3.5%
4.0%
0.4%-2%
მოლდოვა
3.0%
ბელორუსი
-1.5%
1.8%
1.5%
2.5%
-0.5%
4.4%
6.5%
4.2%
-4.8%
-2.9%
0.5%
-4.0%
5.0%
4.8%
2.0%
3.8%
წყარო: ევროპის ბანკიმსოფლიო ბანკისავალუტო ფონდიგაერო   ცხრილის მიხედვით, განცხადება არცერთ პროგნოზს არ შეესაბამება. საქართველო არ არის ერთადერთი ქვეყანა, სადაც დადებითი ეკონომიკური ზრდაა დაგეგმილი. 2015 წელს სომხეთის მთავრობას 4.2%-იანი ეკონომიკური ზრდა ჰქონდა ნავარაუდევი, ხოლო სომხეთის ცენტრალურმა ბანკმა მოსალოდნელი ზრდის ტემპი 0.4%-დან 2%-მდე ივარაუდა. რაც შეეხება აზერბაიჯანს, მას 2015 წელს 1.5%-იანი ზრდა აქვს დაგეგმილი. თურქეთის ეკონომიკური ზრდის უახლესი პროგნოზი კი 3.8%-ია. რაც შეეხება რუსეთს, ცენტრალური ბანკის მიხედვით, ქვეყანაში 4%-იანი კლებაა ნავარაუდევი.   დასკვნა ნოდარ ხადურმა 2015 წლის 5 თებერვალს განაცხადა, რომ საქართველოს რეგიონში ყველაზე მაღალი ეკონომიკური ზრდა უნდა ჰქონოდა, რაც EBRD-ის მონაცემების გათვალისწინებით სიმართლეს შეესაბამებოდა, თუმცა ეს პროგნოზი მალე თავად მთავრობამ შეცვალა და სავარაუდო ზრდის მაჩვენებლად 2% დაასახელა. 7 მარტს კი, საქართველოს ფინანსთა მინისტრმა განაცხადა, რომ საქართველო რეგიონში ერთადერთი ქვეყანაა, რომლის მშპ 2015 წელს გაიზრდება. ფაქტ-მეტრმა ოთხი საერთაშორისო ორგანიზაციის – ევროპის ბანკის, მსოფლიო ბანკის, სავალუტო ფონდის და გაეროს პროგნოზები შეისწავლა, თუმცა ნოდარ ხადურის განცხადებას არცერთი მათგანი არ ადასტურებს. 2015 წლის ეკონომიკურ ზრდასთან დაკავშირებით ფაქტ-მეტრმა რეგიონის ქვეყნების მთავრობების და ცენტრალური ბანკების მიერ გაკეთებული პროგნოზებიც მოიძია. საქართველოს მეზობელ ქვეყნებში მხოლოდ რუსეთია, სადაც უარყოფითი ეკონომიკური ზრდაა მოსალოდნელი, დანარჩენ ქვეყნებში კი დადებითი ზრდის ტემპია ნავარაუდევი. შესაბამისად, ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ნოდარ ხადურის განცხადება არის მცდარი.

On 7 March 2015, the Minister of Finance of Georgia, Nodar Khaduri, stated that Georgia is the only country in the region with a growing economy.
It should be pointed out that the Minister of Finance of Georgia made a statement about economic growth on 5 February 2015 as well. He said that Georgia would have higher economic growth than Azerbaijan, Armenia, Moldova, Belarus and Russia in 2015. FactCheck believes that the Minister of Finance of Georgia relied upon the data
of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) when making this statement.
It should be noted that the Government of Georgia re-assessed its economic forecasts soon after. On 25 February 2015, in about three weeks after this statement, the Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Giorgi Kvirikashvili, stated that the economic growth of Georgia would be up to 2% in 2015.
As for the 7 March 2015 statement of the Minister of Finance of Georgia, FactCheck
looked into the economic forecasts of four different international organisations.
Economic Growth Forecasts for 2015
Countries
EBRD Forecast
World Bank Forecast
IMF Forecast
United Nations Forecast
National Banks’/Governments’ Forecast
3.3%
3.5%
4.0%
0.4%-2%
-1.5%
1.8%
2.5%
-0.5%
4.4%
6.5%
4.2%
-4.8%
-2.9%
-4.0%
5.0%
4.8%
3.8%
Source: EBRD, World Bank, IMF, United Nations
According to the chart, the statement of the Minister of Finance of Georgia is not compatible with any of the data. Georgia is not the only country in the region with positive economic dynamics. The Government of Armenia had planned a 4.2% economic growth for 2015 whilst the Central Bank of Armenia scaled down the growth to 0.4%-2%. As for Azerbaijan, it planned a 1.5% economic growth whilst the most recent economic forecasts
for Turkey show a 3.8% economic growth. As for Russia, according to the Russian Central Bank, a 4% economic recession should be expected in 2015.
On 5 February 2015, the Minister of Finance of Georgia, Nodar Khaduri, stated that Georgia would have the highest economic growth in the region which was in accordance with the economic forecasts of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD); however, this forecast was soon altered by the government itself and a 2% economic growth was determined as a forecast for 2015. On 7 March 2015, the Minister of Finance of Georgia stated that Georgia would be the only country in the region with a growing GDP.
FactCheck looked into the forecasts of four international organisations such as the EBRD, World Bank, International Monetary Fund and the United Nations. None of these forecasts confirms the statement of Mr Khaduri. FactCheck
also managed to obtain the forecasts of the national banks and governments of the countries throughout the region. Of Georgia’s neighbours, only Russia is expecting a recession in 2015 whilst the economic forecasts of the others are positive.