მიმდინარე წლის 4 თებერვალს, საქართველოს პარლამენტის სესიაზე, საპარლამენტო უმცირესობის წევრმა, ზურაბ ჩილინგარაშვილმა განაცხადა: "სავიზო რეგულაციების შემოღების შემდეგ, ჯავახეთი ჩავარდა ძალიან ცუდ მდგომარეობაში. იქ არიან შერეული ოჯახები. ზოგს აქვს სომხური პასპორტი, ზოგს აქვს რუსული პასპორტი და ისინი იძულებული ხდებიან, რომ ფაქტიურად ყოველი სამი თვის შემდეგ დაშორდნენ ერთმანეთს, გადავიდნენ საზღვარზე, შემდეგ კი, ახალი ნებართვა აიღონ რომ ისევ დაბრუნდნენ".
ფაქტ-მეტრი დეპუტატის ამ განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა.
2014 წლის პირველი სექტემბრიდან ძალაში შევიდა ახალი კანონი - "უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ". კანონის თანახმად, საქართველოში უვიზოდ ყოფნის ვადა შემცირდა და 360 დღის ნაცვლად (180 დღიანი ინტერვალით) 90 დღით განისაზღვრა. ახალი კანონის მიხედვით, ვიზებს იუსტიციის სამინისტროს სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტო აღარ გასცემს და ისინი საზღვარგარეთ, საქართველოს დიპლომატიურ წარმომადგენლობებსა და საკონსულოებში გაიცემა. უცხოელმა, რომლის ქვეყანაშიც საქართველოს დიპლომატიური წარმომადგენლობა და საკონსულო დაწესებულება არ გააჩნია, საქართველოს ახლომდებარე საელჩოს და საკონსულო დაწესებულებას უნდა მიმართოს. კანონის მიხედვით, ასევე გაუქმდა ვიზის აღება საქართველოს სახელმწიფო საზღვარზეც (გამონაკლისით მხოლოდ განსაკუთრებულ შემთხვევებში). ცვლილებების შედეგად, ვიზები კატეგორიებად დაიყო და ბინადრობის ნებართვის მიღებისთვის ახალი რეგულაციები ამოქმედდა. უცხოელისთვის საქართველოში შემოსვლისა და საქმიანობის ძირითადი საფუძველი საქართველოს ვიზა და ბინადრობის ნებართვა გახდა.
აღნიშნული ცვლილებები გულისხმობს რომ პირმა, რომელიც საქართველოს ტერიტორიაზე მუდმივად ცხოვრობს, ახორციელებს სხვადასხვა ტიპის შრომით საქმიანობას და ჰყავს ოჯახი, ბინადრობის ნებართვის მოსაპოვებლად შემდეგი პროცედურა უნდა გაიაროს: ჩავიდეს იმ ქვეყანაში, რომლის პასპორტსაც ფლობს, გააკეთოს განაცხადი საკონსულოში ან დიპლომატიურ წარმომადგენლობაში შესაბამის ვიზაზე, დაელოდოს პასუხს (რაც შეიძლება გაგრძელდეს 30 დღე), ვიზის მიღების შემთხვევაში დაბრუნდეს საქართველოში და შეიტანოს განაცხადი ბინადრობის ნებართვის მოპოვებაზე.
ზემოთხსენებულმა რეგულაციებმა გაართულა როგორც უცხოელი ვიზიტორების, ისე საქართველოში მცხოვრები უცხო ქვეყნის მოქალაქეების საქართველოს ტერიტორიაზე შემოსვლისა და ცხოვრების შესაძლებლობა. 2014 წლის 14 ნოემბერს, პარლამენტმა "უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ" კანონში დამატებითი ცვლილებები შეიტანა, რითაც არსებული მკაცრი რეგულაციების ნაწილობრივ შემსუბუქება სცადა. კერძოდ, გადაწყდა, რომ:
✔ საქართველოში კანონიერი საფუძვლით მყოფ უცხოელზე საქართველოს საიმიგრაციო ვიზა შეიძლება გაიცეს საქართველოს ტერიტორიაზე საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიერ. ამ მიზნით, უცხოელმა შესაბამისი განცხადებით უნდა მიმართოს საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს, საქართველოში მისი კანონიერი საფუძვლით ყოფნის ვადის ამოწურვამდე არაუგვიანეს 45 დღისა. ამდენად, უცხოელს აღარ დასჭირდება თავის ქვეყანაში დაბრუნება შესაბამისი ვიზის მისაღებად. ამ ტიპის ვიზის გაცემისთვის 100 ლარის ოდენობის სახელმწიფო ბაჟი განისაზღვრა;
✔ დადგინდა დროებითი შეღავათიანი რეჟიმი საქართველოში მყოფი ცალკეული კატეგორიის უცხოელთათვის ბინადრობის ნებართვის მოსაპოვებლად. კერძოდ, უცხოელი, რომელზეც ცვლილებების ამოქმედებამდე გაცემული იყო ბინადრობის ნებართვა, ან უცხოელი, რომელიც აღნიშნული კანონის ამოქმედების შემდეგ შემოვიდა საქართველოში, 2015 წლის 1 მარტამდე საქართველოში კანონიერი საფუძვლით ყოფნის დამადასტურებელი დოკუმენტის წარდგენის ვალდებულებისგან თავისუფლდება;
✔ უცხოელს, რომელიც საქართველოს ტერიტორიაზე 2014 წლის 17 მარტამდე შემოვიდა და ცვლილების ამოქმედების მომენტისთვის საქართველოში იმყოფება, უფლება ენიჭება, კანონიერი საფუძვლით ყოფნის ვადის ამოწურვის შემდეგ, საიმიგრაციო ვიზა 2015 წლის 1 მარტამდე საქართველოში მიიღოს, გარდა იმ შემთხვევისა, თუ უცხოელს ბინადრობის ნებართვაზე უარი ეთქვა.
როგორც ვხედავთ, ცვლილებების თანახმად, უცხოელთა გარკვეულ კატეგორიას საიმიგრაციო ვიზის აღება საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროში შეუძლია და, შესაბამისად, ქვეყნის დატოვება აღარ უწევს. თუმცა, ცვლილებები 2014 წლის 14 ნოემბრიდან ამოქმედდა და შესაბამისად, 1 სექტემბრიდან 14 ნოემბრამდე უცხო ქვეყნის არაერთი მოქალაქე იძულებული გახდა საქართველოდან გასულიყო. ამასთან, ზემოთ მოყვანილი ცვლილებების ნაწილი მხოლოდ 2015 წლის 1 მარტამდე იყო ძალაში. ამ ეტაპზე მიმდინარეობს მსჯელობა აღნიშნული ცვლილებების მოქმედების ვადის გაგრძელებასთან დაკავშირებით.
დეპუტატი განცხადებაში კონკრეტულად სამცხე-ჯავახეთის რეგიონზე ამახვილებს ყურადღებას. ცალკე სტატისტიკა იმასთან დაკავშირებით, თუ რა გავლენა მოახდინა აღნიშნულმა ცვლილებებმა კონკრეტულად ამ რეგიონზე, არ არსებობს. თუმცა, იმას, რომ პრობლემა სამცხე-ჯავახეთში საკმაოდ მწვავედ დგას, რეგიონში განვითარებული ბოლოდროინდელი მოვლენები და ადგილობრივ მოსახლეობის მზარდი უკმაყოფილება ადასტურებს. ამ საკითხში გასარკვევად, ფაქტ-მეტრი საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის წარმომადგენელს სამცხე-ჯავახეთში, სედა მელქუმიანს ესაუბრა. მისი განცხადებით, ახალქალაქის რაიონის მაცხოვრებელთა დიდი ნაწილი რუსეთის ფედერაციისა და სომხეთის რესპუბლიკის პასპორტებს ფლობს. ახალი რეგულაციებით კი, ისინი ვალდებულნი არიან დატოვონ საქართველო, ან ბინადრობის, ან/და მოქალაქეობის მისაღებად შესაბამის უწყებებს მიმართონ. პრობლემა ისაა, რომ უმრავლეს შემთხვევაში, როგორც მუდმივი ბინადრობის ნებართვის გაცემასთან, ისე მოქალაქეობის მინიჭებასთან დაკავშირებით, საქართველოს იუსტიციის სამინისტროსგან ხშირად დაუსაბუთებელ უარყოფით პასუხს იღებენ. მისივე თქმით, აქედან გამომდინარე ძალიან ხშირია ოჯახის ერთიანობის პრინციპის დარღვევის შემთხვევები.
რეგიონში ამ კუთხით არსებულ მწვავე პრობლემაზე მეტყველებს ღია წყაროებში გამოქვეყნებული სხვადასხვა სტატიაც. მაგალითად, 2015 წლის 2 თებერვალს, საერთო-სამოქალაქო მოძრაობა "მრავალეროვანი საქართველოს" თავმჯდომარემ, არნოლდ სტეპანიანმა ერთ-ერთ ინტერვიუში განაცხადა, რომ ახალი სავიზო რეგულაციების შემოღების შემდეგ, სამცხე-ჯავახეთში მცხოვრებ სომხეთის რესპუბლიკისა და რუსეთის ფედერაციის მოქალაქეებს, უფლება არ აქვთ 90 დღეზე მეტ ხანს გაჩერდნენ საქართველოში. ამ ვადის ამოწურვის შემდეგ ისინი იძულებული ხდებიან დატოვონ საქართველო და მომდევნო 90 დღის განმავლობაში სხვა სახელმწიფოში, ოჯახებისაგან მოშორებით იცხოვრონ. საიმიგრაციო პოლიტიკის უარყოფით შედეგებზე გაამახვილა ყურადღება ახალქალაქის რაიონის დეპუტატმა სამველ პეტროსიანმაც, რომლის განცხადებითაც "უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ" კანონში შეტანილი ცვლილებები, სამცხე-ჯავახეთში მცხოვრები  ეთნიკური სომხების დისკრიმინაციას წარმოადგენს.
2014 წლის პირველი სექტემბრიდან  ძალაში შევიდა ახალი კანონი "უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ". აღნიშნულ კანონში მოგვიანებით ცვლილებები შევიდა, რომლებმაც საქართველოს ტერიტორიაზე ვიზის აღებასთან დაკავშირებით გარკვეული გამონაკლისები დაუშვა, თუმცა, მდგომარეობის მნიშვნელოვნად გასაუმჯობესებლად არც ეს ცვლილებები აღმოჩნდა საკმარისი.
უცხო ქვეყნის მოქალაქემ ვიზის მისაღებად საქართველოს დიპლომატიურ წარმომადგენლობას ან საკონსულოს უნდა მიმართოს. საქართველოში უვიზოდ ყოფნის ვადა შემცირდა და ის 90 დღით განისაზღვრა. ყოფნის ვადა საზღვრის გადმოკვეთის პირველი დღიდან აითვლება. 90 დღის გასვლის შემდეგ, თუ შესაბამის დოკუმენტს ვერ მოიპოვებენ, მათ საქართველო უნდა დატოვონ და მომდევნო 90 დღის განმავლობაში ვეღარ შემოვლენ. ძველი კანონით, უცხო ქვეყნის მოქალაქის საქართველოში უვიზოდ ყოფნის ვადა ითვლებოდა საზღვრის ბოლო გადმოკვეთის დღიდან და ეს ნორმა განსაკუთრებით საზღვრისპირა რეგიონში მცხოვრები უცხო ქვეყნის მოქალაქეებისათვის იყო მნიშვნელოვანი. ყოფნის ვადის ამოწურვისთანავე, ისინი კვეთდნენ საზღვარს და უფლება ჰქონდათ მაშინვე დაბრუნებულიყვნენ საქართველოში.
აღნიშნულმა რეგულაციებმა საკმაოდ დიდი პრობლემები შეუქმნა კონკრეტულად სამცხე-ჯავახეთის რეგიონს, სადაც ადგილობრივ მაცხოვრებელთა დიდი ნაწილი ფლობს რუსეთის ფედერაციისა და სომხეთის რესპუბლიკის პასპორტებს.
აღნიშნულის გათვალისწინებით, ფაქტ-მეტრი ასკვნის, რომ ზურაბ ჩილინგარაშვილის განცხადება არის მეტწილად სიმართლე.

On 4 February 2015, during a session of the Parliament of Georgia, the Parliamentary Minority MP, Zurab Chilingarashvili, stated: "The Javakheti region has been in a difficult situation since the visa regulations were imposed. There are mixed families there. Some have Armenian passports, some have Russian passports and they are, in fact, required to cross the border every three months to get a new residence permit and then come back."
took interest in the MP’s statement and verified its accuracy.
The new Law
of Georgia on the Legal Status of Aliens and Stateless Persons was enacted on 1 September 2014. According to the Law, the period allowing residence in Georgia without a visa was decreased from 360 days to 90 days (with a 180-day interval). According to the new Law, visas are no longer issued by the Public Service Development Agency of the Ministry of Justice of Georgia. Instead, visas are issued by diplomatic representations or consulates of Georgia abroad. A foreigner who wants to travel to Georgia has to address the nearest diplomatic representation or consulate of Georgia if there is no such facility in his home country. The Law also abolished the practice of issuing visas on the state border of Georgia (except in special cases). After the changes, visas were divided into categories and new regulations were enacted for obtaining a residence permit. Visas and residence permits have become the main basis for the entrance and the activities of a foreigner in Georgia.
Further, the changes imposed by the new Law of Georgia on the Legal Status of Aliens and Stateless Persons requires an individual permanently residing on Georgian territory and involved in various types of work-related activities and with a family to undergo the following procedures in order to gain a residence permit: return to the country whose passport he possesses, apply for an appropriate visa at a diplomatic representation or consulate of Georgia therein and then await the answer (which could take up to 30 days). In the case when the visa is issued, the individual must then return to Georgia and apply for a residence permit.
The aforementioned regulations have complicated the possibilities of entrance and residence for both visitors and foreign citizens residing in Georgia. On 16 November 2014, the Parliament of Georgia made further amendments to the Law of Georgia on the Legal Status of Aliens and Stateless Persons, attempting to alleviate the strict regulations. It was decided that:
✔ The Georgian immigration visa can be issued by the Ministry of Foreign Affairs of Georgia to foreigners legally inside Georgia. For this purpose, the foreigner must apply to the Ministry of Foreign Affairs of Georgia not later than 45 days prior to the expiration of his legal basis enabling residence in Georgia. The change means that the foreigner will not be required to return to his home country to obtain a visa. The fee for issuing such a visa was set at GEL 100.
✔ A temporary preferential regime was established for gaining a residence permit for a certain category of foreigners residing in Georgia; namely, foreigners who were issued a residence permit before the enactment of the amendments or those entering Georgia after the enactment are free from the obligation of presenting a document proving the legal basis of their visit to Georgia until 1 March 2015.
✔ Foreigners who entered Georgia before 17 March 2014 and resided in Georgia at the moment of the enactment of the amendments are allowed to obtain an immigration visa in Georgia before 1 March 2015 after the expiration of the period of their legal residence except in the cases when they were refused a residence permit.
As we can see, the changes provide for the possibility for certain foreigners to obtain their immigration visas at the Ministry of Foreign Affairs of Georgia and are not required to leave the country. However, these changes were only enacted on 14 November 2014 which means that a large number of foreign nationals were required to leave the country in the period from 1 September 2014 to 14 November 2014. In addition, a part of the amendments listed above was in effect until 1 March 2015 only. There is an on-going discussion about the extension of the period of these amendments.
In his statement, the MP focuses upon the Samtskhe-Javakheti region, specifically. There are no separate statistical data about the impact of the aforementioned legislative changes upon this region. However, the fact that the problem in the Javakheti region is quite serious is confirmed by the recent developments and rising dissatisfaction in the region. In order to obtain more detailed information about this issue, FactCheck
interviewed the Representative of the Public Defender of Georgia in Samtskhe-Javakheti, Seda Melkumiani. According to her, a large number of the population of the Akhalkalaki Municipality has Armenian or Russian passports. According to the new regulation, they are required to either leave the country or apply to appropriate structures for a residence permit or citizenship. The problem therein is that these individuals receive ungrounded refusals from the Ministry of Justice of Georgia concerning the permanent residence permit and citizenship in the majority of cases. Ms Melkumiani also pointed out that the family unity principle is often violated because of this.
Various articles published by open media sources also attest to the severity of these problems in the region. For example, on 2 February 2015, the Chairman of the public movement Multinational Georgia, Arnold Stepanian, stated in his interview
that after the imposition of the new regulations citizens of Armenia and Russia, residing in Samtskhe-Javakheti, have no legal right to stay in Georgia longer than 90 days. After the expiration of this period, they are forced to leave Georgia and live away from their families in another country for a 90-day period. Akhalkalaki Municipality MP, Samvel Petrosian, also commented upon the negative effects of the immigration policy and stated that the amendments to the Law of Georgia on the Legal Status of Aliens and Stateless Persons shows discrimination towards ethnic Armenians living in Samtskhe-Javakheti.
The new Law of Georgia on the Legal Status of Aliens and Stateless Persons was enacted on 1 September 2014. The aforementioned Law was later amended, providing for certain exceptions for obtaining a visa on the territory of Georgia. However, even these amendments were unable to improve the situation significantly.
To obtain a visa, a foreign national must address a diplomatic representation or consulate of Georgia. The fixed period of non-visa travel to Georgia has been reduced to 90 days. The period is calculated from the date of the first crossing of the border. If the foreigner fails to gain appropriate documents, he will be required to leave the country after 90 days and will not be able to return for another 90-day period. According to the old regulations, the visa-free residence of a foreigner was calculated after his most recent crossing of the Georgian border with this regulation being especially important for citizens of foreign countries residing in the country’s border regions. After the expiration of their residence period they merely had to cross the border and then were allowed to return to Georgia immediately.
The aforementioned regulations have caused considerable problems for the Samtskhe-Javakheti region where the majority of the population possesses passports of either Armenia or the Russian Federation.