მიმდინარე წლის 5 დეკემბერს, გადაცემა „რეაქციაში“ სტუმრობისას გიგლა აგულაშვილმა ლარის კურსის ცვლილების შესახებ განაცხადა: "წინა ხელისუფლების დროსაც და ჩვენი ხელისუფლების დროსაც, მუდმივად ხდებოდა დამატებითი ინტერვენციები ლარის კურსის გასამყარებლად". ფაქტ-მეტრმა აღნიშნული განცხადების სიზუსტე გადაამოწმა. ჩვენ დავინტერესდით, თუ რა ტენდენციით ხასიათდებოდა 2003 წლიდან დღემდე ეროვნული ვალუტის კურსის ცვლილება, როგორც დოლართან, ასევე ევროსთან მიმართებაში.   გრაფიკი 1: ლარის კურსი დოლარის და ევროს მიმართ
2003 წლიდან 2007 წლამდე ეროვნული ვალუტა დოლართან მიმართებაში ყოველწლიურად მყარდებოდა. თუ 2003 წლის მდგომარეობით ერთი ამერიკული დოლარის ღირებულება 2.1 ლარი იყო, ამ მაჩვენებელმა 2007 წელს 1.59 ლარი შეადგინა. 2008 წლიდან კურსმა გაუფასურება დაიწყო და 2010 წელს 1.77-ს მიაღწია. 2011-2012 წლებში კურსი სტაბილური იყო, ხოლო 2013 წლიდან მნიშვნელოვნად გაუფასურდა. რაც შეეხება ლარის კურსის ტენდენციას ევროსთან მიმართებაში, მან  ყველაზე დაბალ მაჩვენებელს 2005 და 2011 წლებში მიაღწია. ეროვნული ბანკი ლარის კურსის გასამყარებლად (საჭიროების შემთხვევაში) გარკვეულ ზომებს მიმართავს, მაგალითად, ინტერვენციებს სავალუტო ბაზარზე. სავალუტო აუქციონები ეროვნული ვალუტის დასარეგულირებლად მსოფლიოში აპრობირებული მეთოდია, სადაც ეროვნული ბანკი უცხოური ვალუტის რეზერვებით ვაჭრობს. ეროვნული ბანკი სავალუტო ბაზარზე დოლარს ყიდის, როდესაც ლარის კურსის გაუფასურების ტენდენციაა და პირიქით, დოლარს ყიდულობს, როდესაც ლარის კურსის გამყარების ტენდენციაა.   ცხრილი 2: ეროვნული ბანკის ინტერვენციები სავალუტო აუქციონზე
სებ-ის მიერ ვალუტის გაყიდვა
სებ-ის მიერ ვალუტის ყიდვა
116 700 000
5000 000
331 200 000
126 000 000
80 000 000
380 000 000
65 000 000
220 000 000
240 000 000
575 000 000
2014 (2 დეკ)
300 000 000
200 000 000
ჩვენ, საქართველოს ეროვნული ბანკის სავალუტო აუქციონზე აშშ დოლარით ვაჭრობის დინამიკას გავეცანით. აღსანიშნავია, რომ ეროვნული ბანკი ვალუტის გასამყარებლად დამატებითი ინტერვენციებს 2009 წლიდან მიმართავს. 2009 წლის ეკონომიკურმა კრიზისმა უარყოფითი გავლენა იქონია ლარის კურსზეც. ლარის კურსის გაუფასურების ტენდენციის შესამცირებლად, 2009-2010 წლებში ეროვნულმა ბანკმა 317 მლნ აშშ დოლარი გაყიდა. 2011, 2012 წლებში და 2013 წლის ნოემბრამდე, ეროვნული ბანკი უცხოური ვალუტის რეზერვებს ზრდიდა და სამი წლის განმავლობაში 790 მლნ აშშ დოლარი იყიდა. რაც შეეხება 2014 წელს, 2 დეკემბრის მდგომარეობით, 100 მლნ აშშ დოლარია გაყიდული. აღსანიშნავია, რომ  ეროვნულმა ბანკმა უცხოური ვალუტის რეზერვების გაყიდვა 2013 წლის ნოემბრიდან დაიწყო და დღემდე, საერთო ჯამში, 320 მლნ აშშ დოლარია გაყიდული. 2014 წლის 25 ნოემბრიდან დღემდე კი 80 მლნ დოლარი გაიყიდა. ნებისმიერი ქვეყნისთვის უცხოური ვალუტის რეზერვების საჭირო რაოდენობა ქვეყანაში განხორციელებული იმპორტის დონით განისაზღვრება. ბოლო სამი თვის განმავლობაში განხორცილებული იმპორტის ჯამური მოცულობა არ უნდა აღემატებოდეს უცხოური ვალუტის რეზერვების რაოდენობას.   გრაფიკი 2: უცხოური ვალუტის რეზერვები (მლნ აშშ დოლარი) image002   2014 წლის მდგომარეობით, ქვეყანაში არსებული უცხოური ვალუტის რეზერვების დონე 1.1-ჯერ მეტია ბოლო სამი თვის განმავლობაში საქართველოში განხორციელებულ იმპორტზე. 2012 წელს ეს რიცხვი 1.3 -ჯერ აღემატებოდა ბოლო სამი თვის განმავლობაში განხორციელებულ იმპორტს. მნიშვნელოვანი ფაქტია, რომ 2003 წლიდან 2012  წლის ჩათვლით, უცხოური ვალუტის რეზერვები ყოველწლიურად იზრდებოდა. 2013 - 2014 წლები კი, ამ მიმართულებით კლების ტენდენციით ხასიათდება. აღსანიშნავია, რომ  2003 წელს უცხოური ვალუტის რეზერვები 191 მლნ აშშ დოლარი იყო. ეს რიცხვი 2012 წელს 2 652 მლნ დოლარს უდრიდა, ხოლო მიმდინარე წელს კი 2 397 მლნ დოლარია.   დასკვნა 2009-2010 წლებში ეროვნულმა ბანკმა ლარის გასამყარებლად სავალუტო აუქციონზე 317 მლნ აშშ დოლარი გაყიდა. წინა ხელისუფლების პერიოდში, სხვა წლებში, მსგავსი ფაქტი აღარ დაფიქსირებულა. ეს კი განსხვავდება დეპუტატი განცხადების იმ ნაწილისგან, სადაც ის აღნიშნავს, რომ წინა ხელისუფლების დროს მუდმივად ხდებოდა ინტერვენციები ლარის კურსის გასამყარებლად. 2013 წლის ნოემბრიდან ლარის კურსის სტაბილურობისთვის ეროვნულმა ბანკმა 320 მილიონი დოლარი გაყიდა. აღსანიშნავია, რომ 2003 წლის შემდეგ სავალუტო რეზერვები პირველად მხოლოდ 2013 წელს შემცირდა. შემცირების ტენდენცია 2014 წელსაც გაგრძელდა. შესაბამისად, ფაქტ-მეტრი ასკვნის, რომ გიგლა აგულაშვილის განცხადება: "წინა ხელისუფლების დროსაც და ჩვენი ხელისუფლების დროსაც მუდმივად ხდებოდა დამატებითი ინტერვენციები ლარის კურსის გასამყარებლად," არის ნახევრად სიმართლე.

On 5 December 2014, during his visit to the talk show, Reaction, Parliamentary Majority MP, Gigla Agulashvili, made a statement about the changing exchange rate of GEL: “During both the previous and current governments, there were constant additional interventions being done in order to stabilise GEL.”
FactCheck looked into the accuracy of the aforementioned statement.
We took interest in the tendencies of change in the Georgian national currency from 2003 to 2014 with regard to both EUR and USD.
Chart 1: Exchange Rate of GEL (EUR and USD)
GEL was being strengthened with regard to USD from 2003 to 2007. If the value of USD 1 was GEL 2.1 in 2003, it went down to GEL 1.59 by 2007. The exchange rate started to devaluate again after 2008 and reached GEL 1.77 in 2010. It was stable from 2010 to 2012, depreciating significantly after 2013.
As for the tendencies of the exchange rate of GEL towards EUR it was at its minimum in 2005 and 2011.
In order to stabilise GEL (should it become necessary) the National Bank of Georgia resorts to certain measures such as interventions in the currency market. Currency auctions are a well-tested method for regulating the exchange rates of currencies around the world. The National Bank of a country trades in foreign currency reserves on these auctions. The National Bank of Georgia sells USD on the currency auction when there is a trend of depreciation of GEL and purchases USD when GEL is strengthened.
Table 1: Interventions of the National Bank of Georgia in the Currency Market
We looked into the dynamics of trade with national currency on currency auctions by the National Bank of Georgia. It should be noted that the National Bank of Georgia has been making these interventions since 2009. The 2009 economic crisis had a negative influence upon GEL as well. The National Bank of Georgia sold a total of USD 317 million in 2009 and 2010 in order to reduce the trend of depreciation of GEL. The National Bank was increasing the foreign currency reserves in 2011, 2012 and until November 2013, purchasing a total of USD 790 million in three years. As for 2014, a total of USD 100 million was sold as of 2 December 2014.
It should be noted that the National Bank of Georgia started selling the foreign currency reserves in November 2013 and has sold a total of USD 320 million ever since. A total of USD 80 million has been sold since 25 November 2014.
The necessary amount of foreign currency reserves of any country is determined based upon the level of import. The overall value of imports in the last three months should not exceed the amount of foreign currency reserves.
Chart 2: Foreign Currency Reserves (USD Million)
As of 2014, the amount of foreign currency reserves is 1.1 times more than the overall value of imports to Georgia in the last three months. In 2012 this number was equal to 1.3.
It is important to note that the foreign currency reserves had been increasing each year from 2003 to 2012. We have a trend of reduction in 2013 and 2014. It should be pointed out that the foreign currency reserves amounted to USD 191 million in 2003 whilst they reached USD 2,652 million in 2012, reducing to USD 2,397 million in 2014.
The National Bank of Georgia sold a total of USD 317 million in order to stabilise the exchange rate of GEL in 2009 and 2010. No such facts have been observed during other years of the previous government. This does not correspond to the part of the MP’s statement that there were constant interventions being done in order to stabilise GEL during the previous government.
The National Bank of Georgia has sold a total of USD 320 million in order to stabilise GEL since November 2013. It should be noted that in 2013 the foreign currency reserves reduced for the first time since 2003. The trend of reduction continued in 2014 as well.
Hence, FactCheck concludes that Gigla Agulashvili’s statement: “During both the previous and current governments, there were constant additional interventions being done in order to stabilise GEL,” is HALF TRUE.