„გამოძიების უფლება პარლამენტს არ აქვს“
2014 წლის 18 სექტემბერს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე ბარბარე რაფალიანცის მკვლელობის საქმესთან დაკავშირებით, დროებითი საგამოძიებო კომისიის შექმნის საკითხს განიხილავდნენ. განხილვისას დეპუტატმა გიგა ბუკიამ განაცხადა: „მაინტერესებს პარლამენტი როდიდან გახდა საგამოძიებო ორგანო? ვისი გარდაცვალების ფაქტი უნდა შეისწავლოს პარლამენტმა? გამოძიების უფლება პარლამენტს არ აქვს“.
ფაქტ-მეტრი აღნიშნული განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა. საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის 55-ე მუხლის პირველი ნაწილის თანახმად, განსაზღვრული საფუძვლის არსებობისას, პარლამენტში დროებითი საგამოძიებო კომისია იქმნება, რომელიც სახელმწიფო ორგანოებისა და თანამდებობის პირების მიერ საქართველოს კანონმდებლობის დარღვევის ფაქტებს იკვლევს. კომისია ასევე იქმნება განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი სახელმწიფო და საზოგადოებრივი საკითხების შესასწავლად. შესაბამისად, საქართველოს კანონმდებლობით, პარლამენტს უფლება აქვს დროებითი საგამოძიებო კომისია შექმნას. პარლამენტის რეგლამენტის 57-ე მუხლის მე-4 ნაწილის მიხედვით, დროებითი საგამოძიებო კომისია მხოლოდ კონკრეტული საკითხის შესასწავლად იქმნება და ამ რეგლამენტით დადგენილი წესით, საკითხის შესწავლისთანავე უქმდება. ბარბარე რაფალიანცის საქმე სწორედ ასეთ კონკრეტულ საქმედ შეგვიძლია მივიჩნიოთ. აღნიშნულ საკითხზე დეპუტატმა გიგა ბუკიამ დამატებითი განცხადებაც გააკეთა: „...საგამოძიებო კომისია იქმნება იმ დროს, როდესაც ვინმეს ეჭვი აქვს, რომ რომელიმე მაღალჩინოსანი, ან სახელმწიფო სტრუქტურა გამოძიებას უშლის ხელს და შეგნებულად ჩერდება გამოძიების პროცესი“. საპარლამენტო უმცირესობა სისტემატურად გამოთქვამდა ეჭვს, რომ ბარბარე რაფალიანცის საქმის გამოძიებას რომელიმე მაღალჩინოსანი, ან სახელმწიფო სტრუქტურა უშლის ხელს და გამოძიების პროცესი შეგნებულად ჩერდება. სწორედ ამ მიზეზით არის გამოწვეული მათ მიერ საგამოძიებო კომისიის შექმნის იდეის ინიცირება. პარლამენტის რეგლამენტის 55-ე მუხლის მეორე ნაწილით, დროებითი საგამოძიებო კომისიის შექმნის საფუძვლებია:
• ა) ინფორმაცია სახელმწიფო ორგანოს, თანამდებობის პირის კანონსაწინააღმდეგო ქმედების შესახებ, კორუფციული სამართალდარღვევის შესახებ, რომლებიც საფრთხეს უქმნის საქართველოს სახელმწიფო უშიშროებას, სუვერენიტეტს, ტერიტორიულ მთლიანობას, პოლიტიკურ, ეკონომიკურ თუ სხვა ინტერესებს;
• ბ) ინფორმაცია სახელმწიფო ბიუჯეტის, ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ბიუჯეტის, არამართლზომიერი ხარჯვის შესახებ;
• გ) ინფორმაცია, რომლის შესწავლაც სახელმწიფო და საზოგადოებრივი თვალსაზრისით განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია.
ამ კონკრეტულ შემთხვევაში, როგორც უკვე აღვნიშნეთ, ეჭვი საპარლამენტო უმცირესობის მხრიდან, სწორედ რომელიმე მაღალჩინოსნის, ან სახელმწიფო სტრუქტურის მიერ საგამოძიებო პროცესის ხელოვნურად შეფერხების შესახებ გამოითქმებოდა, რაც თავისთავად კანონსაწინააღმდეგო ქმედებას წარმოადგენს. გარდა ამისა, უნდა აღინიშნოს, რომ ამ საქმის გამოძიებასთან დაკავშირებით საზოგადოების მაღალი ინტერესიც აშკარაა. შესაბამისად, აღნიშნული საქმის გამოძიება სახელმწიფო და საზოგადოებრივი თვალსაზრისით მნიშვნელოვანია. აღსანიშნავია, რომ საქართველოს ბოლო მოწვევის პარლამენტს უკვე აქვს დროებითი საგამოძიებო კომისიების შექმნის გამოცდილება. მაგალითად, პარლამენტის დადგენილებით, 2013 წლის 1 მაისს საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის საქმიანობის შემსწავლელი დროებითი საგამოძიებო კომისია შეიქმნა. 2014 წლის 7 მარტს საქართველოს პარლამენტმა ზემოაღნიშნული დროებითი საგამოძიებო კომისიის საქმიანობის შედეგების შესახებ დადგენილება მიიღო. დოკუმენტის თანახმად, პარლამენტმა საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიას ისეთი მოთხოვნები წაუყენა, როგორიცაა ინტერნეტის სიჩქარის გაზომვისა და მომხმარებელთა ინტერესების დაცვისთვის ყველა საჭირო ღონისძიების დაუყონებლივ განხორციელება; კომპანია „ობიექტივისათვის“ უკანონოდ ჩამორთმეული სიხშირის საკითხის დაუყოვნებლივი განიხილვა და მისთვის კუთვნილი სიხშირის დაბრუნების პრობლემის უმოკლეს ვადაში გადაჭრა; რიგი ტელე–რადიოკომპანიების მიერ საქართველოს კანონმდებლობის დარღვევის ფაქტებზე გამოძიების დაუყოვნებლივ დაწყება და ა.შ. ზემოაღნიშნული მოთხოვნებიდან გამომდინარე შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ პარლამენტის საგამოძიებო კომისიამ რიგი ქმედითი ნაბიჯები გადადგა და დაადგინა, რომ კომპანია „ობიექტივს“ უკანონოდ ჩამოერთვა სიხშირე, ტელე–რადიოკომპანიებმა „სამეგრელომ,“ „სპექტრმა“ და „თვალმა“ საქართველოს კანონმდებლობა დაარღვიეს და ა.შ. გიგა ბუკიამ ზემოაღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით კიდევ ერთი განცხადება გააკეთა: „პარლამენტს უფლება არა აქვს, რომ საგამოძიებო ქმედებები ჩაატაროს. ჩვენ არ შეგვიძლია ჩავატაროთ ოპერატიული საქმიანობა, ავიღოთ ანალიზები, ვიღაცები დავკითხოთ“. როგორც უკვე აღვნიშნეთ, საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის საქმიანობის შემსწავლელმა დროებითი საგამოძიებო კომისიის საქმიანობამ კონკრეტული შედეგები მოიტანა. საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის 64-ე მუხლის მეორე ნაწილით, დროებითი საგამოძიებო კომისიის მოთხოვნის შემთხვევაში, სახელმწიფო ორგანოები, თანამდებობის პირები, იურიდიული და ფიზიკური პირები ვალდებული არიან კომისიის მიერ განსაზღვრულ ვადაში, დადგენილი წესით, წარადგინონ საკითხის გამოკვლევისთვის აუცილებელი დასკვნები და სხვა საჭირო მასალები. ამავე მუხლის მე-7 ნაწილით, დროებით საგამოძიებო კომისიას უფლება აქვს შესასწავლ საკითხთან დაკავშირებით, ამა თუ იმ გარემოების გამო, მოიწვიოს და წერილობითი ახსნა-განმარტება ჩამოართვას ნებისმიერ პირს, გარდა კანონითა და ამ რეგლამენტით გათვალისწინებული შემთხვევებისა. პარლამენტის რეგლამენტის 64-ე მუხლი მთლიანად ეთმობა დროებითი საგამოძიებო კომისიისთვის მინიჭებულ საკმაოდ ფართო საგამოძიებო უფლებამოსილებებს. შესაბამისად, იმის თქმა, რომ დროებითი საგამოძიებო კომისია შეზღუდულია საგამოძიებო მოქმედებების ჩატარებაში, არამართებულია.   დასკვნა ფაქტ-მეტრმა საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტით განსაზღვრული დროებითი საგამოძიებო კომისიის შექმნის წესი, საფუძვლები და უფლებამოსილებები შეისწავლა. ასევე, შეისწავლა დროებითი საგამოძიებო კომისიის საქმიანობის კონკრეტული მაგალითი და ის კონკრეტული შედეგები, რომელიც ამ კომისიის საქმიანობამ მოიტანა. პარლამენტს, კონკრეტულად კი პარლამენტის დროებით საგამოძიებო კომისიას, კანონმდებლობით მინიჭებული აქვს გამოძიების ჩატარების უფლება, ასევ საგამოძიებო საქმიანობისთვის საჭირო მთელი რიგი უფლებამოსილებები. შესაბამისად, ფაქტ-მეტრის დასკვნით, დეპუტატ გიგა ბუკიას განცხადება: „გამოძიების უფლება პარლამენტს არ აქვს,“ არის ტყუილი.

On 18 September 2014, the issue of creating a Temporary Investigative Commission for investigating the murder of Barbare Rapaliantsi was discussed at the plenary session of the Parliament. During the discussion, Member of Parliament, Giga Bukia, stated: “I am interested in knowing when the Parliament became an investigative body. Whose death should the Parliament study? The Parliament does not have the right to investigate.”
FactCheck took interest in the accuracy of the MP’s statement.
According to Part 1 of Article 55 of the Regulations of the Parliament of Georgia, in the case of the existence of a respective basis, a Temporary Investigative Commission is created in the Parliament of Georgia to investigate facts of violations of Georgian law by state bodies and officials. The Commission is also created for studying special state and public issues.
Therefore, according to Georgian law, the Parliament is allowed to create a Temporary Investigative Commission. According to Part 4 of Article 57 of the Regulations of the Parliament of Georgia, the Temporary Investigative Commission is created only for studying a certain case and is dissolved immediately following the conclusion of the study. The case of Barbare Rapaliantsi can be considered to be a 'certain case.'
Giga Bukia made an additional statement concerning this topic: “… the [Temporary] Investigative Commission is created when someone suspects that a certain high official or a state institution is impeding the investigation and then the investigation is purposely stopped because of this.”
The Parliamentary Minority has long suspected that a certain high official or a state institution is impeding the investigation of the case of Barbare Rapaliantsi’s murder and that the investigative process has been purposely stopped. The decision to initiate the idea of creating a Temporary Investigative Commission was based precisely upon this reason. According to Part 2 of Article 55 of the Regulations of the Parliament of Georgia, the reasons for creating a Temporary Investigative Commission may be:
a) Information about an illegal act committed by an official or a corruptive violation of the law that put state security, sovereignty, territorial integrity, political, economic or other interests of Georgia under threat.
b) Information about the unlawful expenditure of the state budget or a local self-government entity budget.
c) Information that is crucial to be studied based upon state and public views.
In this case, as we have already stated, the Parliamentary Minority suspected that a high official or a state institution was intentionally impeding the investigational process which constitutes an illegal act. Moreover, it should be said that the public interest in the investigation of this case is also very high. Therefore, the investigation of this case is also deemed to be important based upon state and public views.
Of note is that the last Parliament already had the experience of creating a Temporary Investigative Commission. For example, on 1 May 2013, based upon the Resolution of the Parliament of Georgia, a Temporary Investigative Commission was created for studying the activity of the Georgian National Communications Commission. On 7 March 2014, the Parliament of Georgia adopted a resolution concerning the activity of the aforementioned Temporary Investigative Commission. According to the document, the Parliament requested the immediate taking of necessary actions for measuring internet speed and protecting the interests of customers, considering the issue of illegally depriving the Obiektivi company of its frequency and returning it in the shortest terms, starting investigations on the violation of Georgian law by certain TV and radio companies and so on.
Based upon the aforementioned requests, we can conclude that the Parliament’sTemporary Investigative Commission made certain steps and ascertained that Obiektivi was illegally deprived of its own frequency and that the Samegrelo, Spektri and Tvali TV and radio companies violated Georgian law and so on.
Giga Bukia made another statement concerning this issue: “The Parliament does not have the right to implement investigative actions. We are not allowed to carry out an operative action, make analyses and interrogate anyone.”
As we have already noted, the action of the Temporary Investigative Commission for studying the actions of the Georgian National Communications Commission had specific results. According to Part 2 of Article 64 of the Regulations of the Parliament of Georgia, state institutions, officials, legal persons and individuals are obliged to provide, at the request of the Temporary Investigative Commission, the necessary conclusions and other materials within the terms specified by the Commission and according to its rules. According to Part 7 of the same Article 64, however, the Temporary Investigative Commission, based upon the case and certain circumstances, is allowed to invite any person and ask for a written explanation except in the cases foreseen by the law and the Regulations of the Parliament of Georgia. Article 64 of the Regulations fully concerns the very broad rights granted to the Temporary Investigative Commission. Therefore, it is incorrect that the Temporary Investigative Commission is restricted in carrying out investigative actions.
FactCheck studied the necessary rules, bases and rights for creating the Parliament’s Temporary Investigative Commission. It also studied the specific case of the actions of the Temporary Investigative Commission and the specific results received by the action. The Parliament; more precisely, its Temporary Investigative Commission, is allowed to carry out an investigation and is authorised with certain powers necessary for the investigative action.
Therefore, FactCheck concludes that the statement made by Giga Bukia: “The Parliament does not have the right to investigate,” is a LIE.