მიმდინარე წლის 30 სექტემბერს გადაცემა „არჩევანში“ დავით ონოფრიშვილმა განაცხადა, რომ სააკაშვილის პრეზიდენტობის პერიოდში, მიუხედავად ეკონომიკური ზრდისა, საქართველოში უმუშევრობა არ შემცირებულა, ხოლო სიღარიბე გაიზარდა. 2003 წლიდან ეკონომიკა საკმაოდ მაღალი ტემპით იზრდებოდა, კერძოდ 2005-2007 წლებში საქართველოს ეკონომიკური ზრდის ტემპი 9-11%-ის ფარგლებში იყო, 2008-2009 წლებში, რუსეთთან ომის და მსოფლიო ფინანსური კრიზისის შედეგად, მშპ-ის ზრდის ტემპი დაეცა, თუმცა 2010-2012 წლებში მშპ-ს 6-7%-იანი რეალური ზრდა გვქონდა. მთლიანობაში, 2012 წელს ქვეყნის ეკონომიკა, 2003 წელთან მიმართებაში, 70%-ით გაიზარდა. ასევე გაიზარდა ერთ სულ მოსახლეზე ეროვნული შემოსავალი[1] (GNI Per Capita), რაც ქვეყნის კეთილდღეობის  შეფასების ერთ-ერთი მაჩვენებელია. 2003-2013 წლების განმავლობაში ერთ სულ მოსახლეზე შემოსავალი 4-ჯერ გაიზარდა (910 აშშ დოლარიდან 3560 აშშ დოლარამდე).
წყარო: მსოფლიო ბანკი   თუმცა, რამდენად თანაბრად ნაწილდებოდა ეკონომიკური ზრდით მიღებული შემოსავლები მოსახლეობას შორის, ამაზე ინფორმაციას ერთ სულ მოსახლეზე შემოსავალი არ გვაწვდის. შემოსავლების უთანაბრობის შესაფასებლად ჯინის ინდექსი უნდა გამოვიყენოთ, რომლის კოეფიციენტის მნიშვნელობა 0-დან 1-მდე იცვლება და რაც უფრო ახლოა აღნიშნული კოეფიციენტი 1-თან, მით უფრო უთანაბროდაა შემოსავლები განაწილებული. ჯინის ინდექსზე ინფორმაციას მსოფლიო ბანკი აქვეყნებს. ჩვენ საქართველოზე მონაცემები 2003 წლიდან 2012 წლამდე გადავამოწმეთ. აღნიშნულ პერიოდში, ჯინის კოეფიციენტი 0.39-დან 0.42-ს შორის მერყეობდა. 2004-2005 წლებში კოეფიციენტს ზრდის, ხოლო 2006-2008 წლებში შემცირების ტენდენცია ჰქონდა. 2009-2010 წლებში, რუსეთთან ომით და ეკონომიკური კრიზისით გაუარესებული სოციალური მდგომარეობის გამო, ჯინის კოეფიციენტი 0.40-დან 0.42-მდე გაიზარდა. 2011 წლიდან ეს მონაცემი ისევ კლების ტენდენციას დაუბრუნდა და 0.41 შეადგინა. შესაბამისად, ცხადია, რომ როდესაც საქართველოს მაღალი ეკონომიკური ზრდის ტემპი ჰქონდა, ჯინის კოეფიციენტი მცირდებოდა. ეს იმას ნიშნავს, რომ ეკონომიკური ზრდის შედეგად მოტანილი შემოსავლით მოსახლეობაში ღარიბიც სარგებლობდა, საშუალო შემოსავლის მქონეც და მდიდარიც. რამდენად მაღალია შემოსავლების უთანაბრობა, როდესაც კოეფიციენტი 0.41-ია, ამ კითხვაზე პასუხი სხვა ქვეყნებთან შედარებაშია. ყველაზე დაბალი კოეფიციენტით ევროპის მაღალგანვითარებული ქვეყნები გამოირჩევიან, განსაკუთრებით სკანდინავიის ქვეყნები, ხოლო განვითარებული ქვეყნებიდან საქართველოზე მაღალი მაჩვენებელი აქვს აშშ-ს, ისრაელს, სინგაპურს, ასევე ლათინური ამერიკის ქვეყნებს. ასევე უნდა გავითვალისწინოთ ის ფაქტიც, რომ ეკონომიკური ზრდა, გაზრდილი ხელფასის და მოგების სახით, პირველ რიგში მოსახლეობის დასაქმებულ ნაწილზე აისახება. რაც შეეხება მოსახლეობის იმ ნაწილს, რომელიც უმუშევარია ან ეკონომიკურად აქტიურ მოსახლეობას[2] არ მიეკუთვნება, მათზე შემოსავლების გადანაწილება სახელმწიფოს მიერ სოციალური დახმარების საშუალებით ხდება. ქვემოთ მოცემული გრაფიკი 2003-2013 წლებში სოციალური ხარჯების დინამიკას გვიჩვენებს. როგორც გრაფიკიდან ჩანს, 2003 წლიდან, როგორც სოციალური ხარჯები, ასევე მათი წილი ბიუჯეტის მთლიან ხარჯებში იზრდებოდა.
წყარო: საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო   რაც შეეხება სიღარიბეს, აღნიშნულ თემაზე ფაქტ-მეტრს სტატია უკვე აქვს გამოქვეყნებული. საქსტატის მონაცემებით, რეგისტრირებული სიღარიბე[3] 2007-2013 წლებში 279 ათასიდან 436 ათას კაცამდე გაიზარდა (56%-ით), რაც ნაწილობრივ ეკონომიკური კრიზისის და რუსეთთან ომის დამსახურებაა, ნაწილობრივ კი სიღარიბის დათვლის მეთოდოლოგიის შეცვლის გამოა. 2012 წელს მოსახლეობის 9.7% სიღარიბის ზღვარს ქვემოთ იმყოფებოდა, როცა აღნიშნული მაჩვენებელი 2007 წელს 6.4%-ს შეადგენდა. რეგისტრირებული სიღარიბე მოსახლეობის იმ რაოდენობას გვიჩვენებს, რომელიც სოციალურ შემწეობას იღებს და შესაბამისად სიღარიბის შესახებ სრულ სურათს არ ასახავს. გრაფიკი 3 გვიჩვენებს ფარდობით სიღარიბეს.[4] ფარდობითი სიღარიბე მცირედით, მაგრამ მაინც შემცირებულია. თუმცა, როგორც გრაფიკი 3-დან ჩანს, ეკონომიკური ზრდა მეტწილად ქალაქის მოსახლეობაზე აისახა. 2003 წელს ქალაქის მოსახლეობის 23% მედიანური მოხმარების 60%-ს ან ნაკლებს მოიხმარდა, ხოლო 2013 წლისთვის ანალოგიური მაჩვენებელი 15.4%-მდე შემცირდა. აქვე უნდა აღვნიშნოთ, რომ ფარდობითი სიღარიბის მეთოდოლოგიის მიხედვით, ღარიბად ადამიანის ჩათვლა დამოკიდებულია ქვეყანაში არსებულ ზოგად ცხოვრების დონეზე. თუ წლების განმავლობაში ერთ სულ მოსახლეზე საშუალო შემოსავალი იზრდება, სულ უფრო მეტი შემოსავლის მქონე ადამიანი ჩაითვლება ღარიბად. თუმცა, ასეთი მეთოდოლოგიის მიუხედავად, 2004 წლიდან 2012 წლამდე სიღარიბის მაჩვენებელი 2.2 % პუნქტით შემცირდა.
წყარო: საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური   საინტერესო მონაცემებს გვაწვდის 2014 წლის ეროვნული ანგარიში („ათასწლეულის განვითარების მიზნები საქართველოში“), სადაც ნაჩვენებია, რომ სიღარიბე 2006-2012 წლებში მნიშვნელოვნად შემცირდა (იხ გრაფიკი 4), თუმცა ის კვლავ მაღალ დონეზე რჩება. ამ შემთხვევაშიც, მონაცემები მხოლოდ 2006 წლიდან გვაქვს, მაგრამ სიღარიბის შემცირება მაინც ცალსახად ჩანს. აღნიშნულ ანგარიშში ცალკეა გამოყოფილი უკიდურესი სიღარიბე. უკიდურესად ღარიბად ითვლებიან ის ადამიანები, რომელთა ყოველდღიური სამომხმარებლო ხარჯი 1.25 აშშ დოლარს არ აღემატება, რაც უფრო შეესაბამება „სიღატაკის“ განმარტებას. 2006-დან 2012 წლამდე უკიდურესი სიღარიბის მაჩვენებელი 5.4 %-დან 3.7 %-მდე შემცირდა.
წყარო: ათასწლეულის განვითარების მიზნები საქართველოში   რაც შეეხება უმუშევრობის დონეს, 2003 წლიდან ის მზარდი ტენდენციით ხასიათდებოდა, კერძოდ, 2003 წელს უმუშევრობის დონე 11. 6% იყო, ხოლო 2012 წელს აღნიშნული მაჩვენებელი 15%-ს შეადგენდა. აღნიშნულ თემაზე ფაქტ-მეტრს სტატია გამოქვეყნებული უკვე აქვს. გრაფიკი 5-დან ჩანს, რომ უმუშევრობის დონე ეკონომიკური ზრდასთან ერთად იცვლებოდა. ასევე უნდა აღვნიშნოთ, რომ ეკონომიკური ზრდის თავდაპირველ ეტაპებზე უმუშევრობის ზრდა დამახასიათებელია, რაც სტრუქტურული ცვლილებების შედეგია. 2004-2005 წლებში უმუშევრობის დონის ზრდა მეტწილად სახელმწიფო სექტორიდან მოხელეების მასიური გათავისუფლების გამო იყო გამოწვეული. 2006 წელს უმუშევრობის დონემ კლება დაიწყო, მაგრამ 2008 წლიდან, ცნობილი მოვლენების გამო, ისევ ზრდის ტენდენციას დაუბრუნდა. 2010 წლიდან უმუშევრობა თანდათანობით მცირდება. შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ ეკონომიკური ზრდა იწვევდა უმუშევრობის შემცირებას, მაგრამ 2008-2009 წლებში რადიკალურად შეცვლილმა ეკონომიკურმა სიტუაციამ ამ მხრივ არსებული დადებითი ტენდენცია გადაფარა.
წყარო: საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური   დავით ონოფრიშვილი თავის განცხადებაში ასევე აღნიშნავს, რომ საქართველო თითქმის ერთადერთი ქვეყანა იყო, სადაც ეკონომიკურ ზრდასთან ერთად უმუშევრობის მაჩვენებელი არ უმჯობესდებოდა. ჩვენ ვნახეთ 8 ქვეყანა ევროპაში (მსოფლიო მასშტაბით გაცილებით მეტია), სადაც 2003-2012 წლებში ეკონომიკა გაიზარდა, მაგრამ ამავე დროს, უმუშევრობის დონეც მნიშვნელოვნად ამაღლდა (ცხრილი 1).
ეკონომიკური ზრდა 2003-დან 2012-მდე
უმუშევრობის დონე 2003 წელს
უმუშევრობის დონე 2012 წელს
20 %
4 %
12 %
11 %
8.5 %
9.8 %
8 %
5.5 %
ისლანდია
21 %
3.3 %
5.8 %
14 %
4.6 %
14.7 %
29 %
10.6 %
15 %
სერბეთი
27 %
16 %
23 %
6.7 %
8.9 %
წყარო: საერთაშორისო სავალუტო ფონდი   დასკვნა საქართველოს ეკონომიკა 2003-2012 წლებში 70%-ით, ხოლო ერთ სულ მოსახლეზე შემოსავალი 4-ჯერ გაიზარდა. რაც შეეხება უმუშევრობას, უმუშევრობის დონე 11.4%-დან 15 %-მდე გაიზარდა, თუმცა უმუშევრობის ზრდა მეტწილად ეკონომიკური ზრდის შემცირებას ემთხვეოდა. ასევე უნდა აღვნიშნოთ, რომ უმუშევრობის დონე 2004-2005 წლებში გაიზარდა, რაც საჯარო სექტორში დასაქმებულთა შემცირების და ეკონომიკაში მიმდინარე სტრუქტურული ცვლილების შედეგი იყო. ასევე არასწორია შეფასება, რომ საქართველო ერთადერთი ქვეყანაა, სადაც უმუშევრობა ეკონომიკურ ზრდასთან ერთად იზრდებოდა. ევროპის სხვადასხვა ქვეყნებშიც, ეკონომიკური ზრდის პირობებში, უმუშევრობა გაზრდილია. ჯინის კოეფიციენტი გვიჩვენებს, რომ საქართველო არ მიეკუთვნება შემოსავლების შედარებით თანაბრად გადანაწილებულ ქვეყნებს. თუმცა, ჯინის კოეფიციენტი ბოლო წლებში არ იზრდებოდა, რაც იმაზე მინიშნებს, რომ პროცენტულად ღარიბის, საშუალო შემოსავლის მქონეს და მდიდრის შემოსავალი თანაბრად იზრდებოდა. რაც შეეხება სიღარიბეს, სოციალური დახმარების მიმღებთა რიცხვის მიხედვით, სიღარიბე 6.4 %-დან (2007 წელი) 9.7 %-მდე (2012 წელი) გაიზარდა. ეროვნული ანგარიშის („ათასწლეულის განვითარების მიზნები საქართველოში“) მიხედვით, 2006-2012 წლებში სიღარიბე შემცირდა, განსაკუთრებით უკიდურესი სიღარიბე (სიღატაკე) -  5.4%-დან 3.7 %-მდე. მცირედით, მაგრამ მაინც შემცირებულია ფარდობითი სიღარიბე. შესაბამისად, ჩვენ ვასკვნით, რომ დავით ონოფრიშვილის განცხადება: „როცა სააკაშვილის პერიოდში მშპ და ეკონომიკა იზრდებოდა, პარადოქსია, მაგრამ საქართველო თითქმის ერთადერთი ქვეყანა იყო, სადაც უმუშევრობის მაჩვენებელი არ უმჯობესდებოდა და სიღატაკე კიდევ უფრო უარესდებოდა,“ არის მეტწილად მცდარი.
[1] ეროვნული შემოსავალი განსხვავდება მთლიანი შიდა პროდუქტისგან. მთლიანი შიდა პროდუქტი მოიცავს ქვეყნის ტერიტორიაზე წარმოებული საქონლისა და მომსახურებიდან მიღებულ შემოსავლებს, ხოლო ეროვნული შემოსავალი ქვეყნის მოქალაქეების მიერ მიღებულ შემოსავლებს გულისხმობს, რომელთა შორისაც საზღვარგარეთ მიღებული შემოსავლებიც იგულისხმება.
[2] ეკონომიკურად აქტიურ მოსახლეობაში შედის 15 წელზე მეტი ასაკის პირი, რომელიც ჩართულია შრომით საქმიანობაში ან ეძებს სამუშაოს.
[3] სიღარიბის ზღვარს ქვემოთ მყოფი მოსახლეობის რაოდენობა, რომელიც შემწეობას იღებდა.
[4] გრაფიკი-3-ში ასახულია, იმ მოსახლეობის წილი, რომელთა მოხმარებაც საშუალო მოხმარების 60%-ს ან ნაკლებს შეადგენდა.

On 30 September, as a guest on the TV programme Archevani, Davit Onoprishvili stated that during the presidency of Mikheil Saakashvili, unemployment in Georgia did not decrease but poverty increased.
Since 2003, Georgia’s economy has been increasing at a significant pace. Particularly, the economic growth rate was 9%-11% in the period 2005-2007 but decreased in the period 2008-2009 because of the Russian-Georgian war and the world economic crisis. In the period 2010-2012, however, there was a 6%-7% growth in the real GDP. Overall, Georgia’s economy increased by 70% from 2003 to 2012.
The GNI[1] per capita, as an indicator of the welfare of a state, has also increased. The per capita income increased four times from 2003 to 2013 (from USD 910 to USD 3,560).
Per capita income, however, does not provide us with the information on how equally the income received by a country’s economic growth is distributed in its population. The Gini coefficient is necessary for assessing the equality of the income. The closer the given coefficient is to the value of 1, the more unequally the income is distributed.
The World Bank publishes information about the Gini coefficient. We checked the data for Georgia from the period 2003 to 2012. The Gini coefficient was fluctuating from 0.39 to 0.42 in these years. The coefficient was increasing in 2004-2005 and decreasing in 2006-2008. In 2009-2010, the Gini coefficient increased from 0.40 to 0.42 because of the deteriorated social conditions after the Russian-Georgian war and the world economic crisis. From 2011, the index started to decrease again and equalled 0.41. Therefore, it is clear that when Georgia had a high economic growth rate, the Gini coefficient was decreasing. It means that the income brought by economic growth was profitable for the poorer part of the population as well as for the middle-income and richer classes. By comparing to other countries, we can understand how large the income inequality is in the circumstances of the coefficient being 0.41. The lowest coefficients are typical for the highly developed countries of Europe, especially the Scandinavian countries. The USA, Israel, Singapore and Latin American countries are developed countries with higher Gini coefficients than Georgia.
The fact that economic growth, followed by salary and profit increase, is primarily reflected in the employed part of the population has to be taken into consideration. As for the part of the population which is unemployed or is not economically active,[2] the state distributes income among them by providing social assistance. The graph below shows the social expenditures dynamics in the period 2003-2013. According to the graph, both social expenditures and their share in the total budgetary expenditures were increasing.
As for poverty, FactCheck has already published an article on this topic. Based upon the data of the National Statistics Office of Georgia, in the period 2007-2013 registered poverty[3] increased from 279,000 to 436,000 people (by 56%) due to the war with Russia and the world economic crisis, on one side, and the change of the poverty calculation method, on another. In 2012, 9.7% of the population was living below the poverty line whilst the same index was 6.4% in 2007.
Registered poverty shows the number of the population receiving social assistance and so it does not reflect the full poverty picture. Graph 3 shows relative poverty.[4] Relative poverty in Georgia has decreased, but only slightly, although according to Graph 3, economic growth is reflected mainly in the urban population. In 2003, 23% of the urban population was consuming 60% or less of the median consumption whilst the same rate decreased to 15.4% in 2013. It is noteworthy that according to the relative poverty calculation method, a person is considered poor depending upon the general standard of living in the country. If the average income per capita is on the increase every year, increasingly more people will be considered poor. In contrast to this method, the poverty index decreased by 2.2% from 2004 to 2012.
The 2014 Georgia National Report on the Millennium Development Goals shows that poverty decreased significantly in 2006-2012 (Graph 4) although it remains at a high level. In this case, we have data from 2006 only but the decrease in poverty is still evident. Extreme poverty is classified separately in the report. Individuals whose everyday consumer expenditure does not exceed USD 1.25 are considered extremely poor and are closer to the definition of “misery.” In the period of 2006-2012, Georgia’s extreme poverty rate decreased from 5.4% to 3.7%.
Source: 2014 Georgia National Report on the Millennium Development Goals
As for the unemployment rate, it has been on the increase from 2003; namely, the rate equalled 11.6% in 2003 whilst it amounted to 15% in 2012. FactCheck has already published an article about this topic. Graph 5 shows that the unemployment rate has been changing together with the country’s economic growth. It should be noted that an increase in the unemployment rate is usual for the initial stages of economic growth which is due to structural changes. The increase in the unemployment rate in 2004-2005 was mainly due to the massive dismissals of public officers. The unemployment rate started to decrease from 2006 but returned to the trend of increase owing to well-known events. Since 2010, the unemployment rate has been gradually decreasing. We may conclude that the economic growth was causing a decrease in the unemployment rate but the radically changed economic situation in the period 2008-2009 outweighed the existing positive trend in this direction.
Mr Onoprishvili also adds that Georgia was practically the only country in which the unemployment rate was not decreasing as the poverty rate was increasing. We searched for eight examples of European countries (and also worldwide) in which the economy was growing in the period 2003-2012 with unemployment rates increasing significantly as well (see below).
Georgia’s economy increased by 70% in the period 2003-2012 whilst the income per capita increased four times. As for unemployment, the unemployment rate increased from 11.4% to 15% although the increase in unemployment coincided with the decrease in economic growth. It is noteworthy that the unemployment rate grew in the period 2004-2005 because of staff reduction in the public offices and the structural changes that were taking place. The assessment, according to which Georgia is the only country where unemployment was increasing together with economic growth, is inaccurate. The unemployment and economic growth rates were increasing simultaneously in various European countries.
The Gini coefficient shows that Georgia is not categorised as a country in which the income is relatively evenly distributed. Nevertheless, the Gini coefficient was not increasing throughout the last years which indicates that the incomes were increasing at the same rate for the poor, the middle-income population and the richer classes.
As for poverty, according to the number of people dependent upon social assistance, it grew from 6.4% in 2007 to 9.7% in 2012. According to the 2014 Georgia National Report on the Millennium Development Goals, poverty decreased in the period 2006-2012 whilst extreme poverty (misery, by definition) saw a significant decline from 5.4% to 3.7%. The relative poverty rate has decreased slightly.
FactCheck concludes that Mr Onoprishvili’s statement: “As the GDP and the economy were increasing during Saakashvili’s rule, Georgia was paradoxically almost the only country in which the unemployment rate was not decreasing and poverty was increasing,” is MOSTLY FALSE.
Economic Growth from 2003 to 2012 |
Unemployment Rate in 2003 |
Unemployment Rate in 2012 |
| Cyprus | 20% | 4% | 12% |
| France | 11% | 8.5% | 9.8% |
| Hungary | 8% | 5.5% | 11% |
| Iceland | 21% | 3.3% | 5.8% |
| Ireland | 14% | 4.6% | 14.7% |
| Latvia | 29% | 10.6% | 15% |
| Serbia | 27% | 16% | 23% |
| Slovenia | 16% | 6.7% | 8.9% |
[1] The Gross National Income differs from the Gross Domestic Product. Gross Domestic Product includes the income received from the sum of the created products and services on the territory of a state. Gross National Income encompasses the income received by the citizens of the state, including the income received abroad.
[2] The economically active population includes all persons older than 15 years involved in labour activity or looking for a job.
[3] The number of the population living below the poverty line receiving social assistance.
[4] Graph 3 only shows the share of the population whose consumption is below 60% of the average consumption rate.