“საქართველოს რკინიგზით გადაზიდული ტვირთების რაოდენობის კლებაა, ეს ტენდენცია უკვე მეორე წელია გრძელდება“
2014 წლის 12 სექტემბერს „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წევრმა ზურაბ ჯაფარიძემ „საქართველოს რკინიგზაში“ არსებულ მდგომარეობასთან დაკავშირებით ბრიფინგი გამართა. უმცირესობის დეპუტატმა განაცხადა: „საქართველოს რკინიგზის“ მიერ გადაზიდული ტვირთების რაოდენობის კლებაა, ეს ტენდენცია უკვე მეორე წელია გრძელდება. მთლიანი გადაზიდული ტვირთების მოცულობა, იანვარ-ივლისში 2013 წლის იანვარ-ივლისთან შედარებით 771 000 ტონით ნაკლებია, 2014 წლის გეგმასთან შედარებით - 2 200 000 ტონით ნაკლები. ამჟამინდელი პროგნოზით საქართველოს რკინიგზა ტვირთების გადაზიდვის მოცულობით დაახლოებით 2009 წლის (ომის შემდგომი წლის) მაჩვენებელზე გადის. „საქართველოს რკინიგზის“ განცხადება იმასთან დაკავშირებით, რომ ლარში შემოსავლები გაზრდილია, არის უბრალოდ კურსით მანიპულირება და მოსახლეობის შეცდომაში შეყვანის მცდელობა. რეალურად მოგება ბაზისურ ვალუტაში, დოლარში, მნიშვნელოვნად შემცირებულია, ისევე როგორც კომპანიის ღირებულება“.
ფაქტ-მეტრი დეპუტატის განცხადებით დაინტერესდა და მისი სიზუსტე გადაამოწმა. „საქართველოს რკინიგზის“ ინფორმაციით, გადაზიდული ტვირთების მოცულობა 2014 წლის პირველ რვა თვეში გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით მართლაც შემცირებულია. 2014 წლის 7 თვის მონაცემებით, 2013 წლის 7 თვის მაჩვენებელთან შედარებით ტვირთების მოცულობა 771 125 ტონით შემცირდა, რვა თვის მონაცემებით კი სხვაობამ 900 473 ტონა შეადგინა. ამასთან, „საქართველოს რკინიგზის“ გეგმის მიხედვით, 2014 წლის იანვარი-ივლისის მონაცემებით, 11 705 321 ტონა ტვირთი უნდა ყოფილიყო გადაზიდული. ამჟამინდელი მდგომარეობით გეგმასთან ჩამორჩენა 2 208 710 ტონას შეადგენს.   ცხრილი 1: სულ გადაზიდული ტვირთები 2013-2014 წწ. image001 წყარო: საქართველოს რკინიგზა   „საქართველოს რკინიგზის“ ვებგვერდზე ხელმისაწვდომია 2012-2013 წლებში გადაზიდული ტვირთების მოცულობაც, რომლის მიხედვითაც ჩანს, რომ ტვირთების მოცულობის კლების ტენდენცია შარშანაც არსებობდა. საერთო ჯამში, „საქართველოს რკინიგზამ“ 2013 წელს წინა წელთან შედარებით 1 891 015 ტონა ტვირთით ნაკლები გადაზიდა.   ცხრილი 2: სულ გადაზიდული ტვირთები 2012-2013 წწ. image002 წყარო: საქართველოს რკინიგზა   ქვემოთ წარმოდგენილ გრაფიკში ნაჩვენებია „საქართველოს რკინიგზის“ მიერ 2008-2013 წლებში საქართველოს რკინიგზის მიერ გადაზიდული ტვირთების დინამიკა. image003 „საქართველოს რკინიგზის“ 2014 წლის პროგნოზით, წლის ბოლოსთვის გადაზიდული ტვირთების მოცულობამ 17 305 648 ტონას უნდა მიაღწიოს, რაც ოდნავ აღემატება 2009 წლის მაჩვენებელს. რაც შეეხება „საქართველოს რკინიგზის“ ფინანსურ მდგომარეობას, 2014 წლის 8 თვის ოპერატიული მონაცემებით, სს „საქართველოს რკინიგზის“ შემოსავლებმა ისტორიულ მაქსიმუმს მიაღწია და 335 მლნ ლარი შეადგინა, რაც 9.3%-ით (28.6 მლნ. ლარი) მეტია 2013 წლის ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებელზე. სატვირთო გადაზიდვებიდან შემოსავალი 6.9%-ით (16.3 მლნ. ლარი) გაიზარდა და 251 მლნ ლარი შეადგინა, რაც მშრალი ტვირთების და ნავთობპროდუქტების გადაზიდვიდან მიღებული შემოსავლის მნიშვნელოვანმა ზრდამ განაპირობა. სხვა სატვირთო ოპერაციებიდან მიღებულმა შემოსავალმა 70.6 მლნ. ლარი შეადგინა, რაც 2013 წლის ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებელზე 18.7%-ით მეტია. „საქართველოს რკინიგზის“ 2014 წლის პირველი ნახევრის ფინანსური ანგარიშგების თანახმად, მიმდინარე წლის 30 ივნისის მდგომარეობით 2013 წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით „საქართველოს რკინიგზის“ დაუბეგრავი მოგება 48,448 მილიონიდან 36,987 მილიონ ლარამდე შემცირდა (23.6%). image004 თუმცა, ამავე პერიოდში „საქართველოს რკინიგზის“ შემოსავალი დაახლოებით 15 მილიონი ლარითაა გაზრდილი და 229.8 მლნ ლარს აღწევს. image005 ფაქტ-მეტრმა ზურაბ ჯაფარიძის განცხადების ის ნაწილი გააანალიზა, სადაც დეპუტატი „საქართველოს რკინიგზის“ მხრიდან ვალუტის კურსით მანიპულირებასა და დოლარში მოგების, ისევე როგორც კომპანიის ღირებულების მნიშვნელოვნად შემცირებაზე საუბრობდა. 2014 წლის 6 თვის მონაცემებით, „საქართველოს რკინიგზის“ შემოსავლები 2013 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 932 000 დოლარითაა გაიზარდა, თუმცა 2012 წლის პირველი ნახევრის მაჩვენებელს 5 882 000 დოლარით ჩამორჩება. მიუხედავად იმისა, რომ 2012 წლის იანვარ-ივლისის შემოსავლებს 2013 წლის ანალოგიურ პერიოდში შემოსავლები 6.8 მილიონი დოლარით ჩამორჩებოდა, 2013 წლის ბოლოს კომპანიის შემოსავალმა 2012 წლის მაჩვენებელს 1 559 000 დოლარით გადააჭარბა. image006 რაც შეეხება „საქართველოს რკინიგზის“ აქტივების ღირებულებას, 2014 წლის 6 თვის მონაცემებით, ის 40 557 ლარითაა გაზრდილი. თუმცა, თუ აღნიშნულ თანხას დოლარში გადავიყვანთ ვნახავთ, რომ 2013 წლის 6 თვის მონაცემებთან შედარებით, 2014 წლის პირველი ექვსი თვის მდგომარეობით, “საქართველოს რკინიგზის“ მთლიანი აქტივები 53 082 დოლარით შემცირდა. ზურაბ ჯაფარიძე „საქართველოს რკინიგზის“ ტვირთბრუნვისა და შემოსავლების შემცირებას არაკომპეტენტურ მენეჯმენტს უკავშირებს. შემცირებულ ტვირთბრუნვასთან დაკავშირებით განმარტება „საქართველოს რკინიგზის“ სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარემ კოკა გუნცაძემ 2014 წლის 27 მარტს გააკეთა. მისი განცხადებით, ტვირთბრუნვის შემცირების მიუხედავად,რკინიგზის შემოსავლებმა იმატა და ფინანსური გეგმა ჩვეულებრივად სრულდება. “შავი ზღვის პორტებში დაახლოებით 15%-ითაა შემცირებული ტვირთბრუნვა. ბუნებრივია,თუ შავი ზღვის პორტები ნაკლებ ტვირთებს გადაამუშავებენ, შესაბამისად, ჩვენს დერეფანში რკინიგზის მეშვეობით ნაკლები ტვირთი გამოივლის. ასე რომ, ამას ობიექტური მიზეზები აქვს და საგანგაშო არაფერია. შემოსავლების მატება კი დამოკიდებულია იმ რეზერვზე, რომელიც ჩვენ გამოვიყენეთ. ზრდა განაპირობა მოქნილი ტარიფების შემოღებამ, სადგურში სერვისების გაუმჯობესებამ და “ჯორჯიან ტრანზიტის” შემოსავლების რკინიგზის ბიუჯეტში გადმორიცხვამ, რომელიც გასულ წლებში, “ნაციონალური მოძრაობის“ ხელისუფლებაში ყოფნის პერიოდში, ოფშორში კერძო პირების ჯიბეებში ილექებოდა. რაც შეეხება ტვირთებს, მათი რაოდენობა ბაზრებზე ვითარების ცვლილების პროპორციულად გაიზრდება“ – განაცხადა კოკა გუნცაძემ.   დასკვნა „საქართველოს რკინიგზის“ ინფორმაციით, გადაზიდული ტვირთების მოცულობა 2014 წლის პირველ რვა თვეში გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით შემცირებულია. კომპანიის ცნობით, ტვირთების მოცულობის კლების ტენდენცია გასულ წელსაც არსებობდა. 2014 წლის 7 თვის მონაცემებით, 2013 წლის 7 თვის მაჩვენებელთან შედარებით ტვირთბრუნვა 771 125 ტონითაა შემცირებული, რვა თვის მონაცემებით კი სხვაობა 900 473 ტონას შეადგენს. „საქართველოს რკინიგზის“ გეგმის მიხედვით, 2014 წლის იანვარი-ივლისის მონაცემებით, გადაზიდული 11 705 321 ტონა ტვირთი უნდა ყოფილიყო. ამჟამინდელი მდგომარეობით, გეგმასთან ჩამორჩენა 2 208 710 ტონას შეადგენს. “საქართველოს რკინიგზის“ 2014 წლის პროგნოზით, წლის ბოლოსთვის გადაზიდული ტვირთების მოცულობამ 17 305 648 ტონას უნდა მიაღწიოს, რაც 2009 წლის მაჩვენებელს ოდნავ აღემატება. რაც შეეხება „საქართველოს რკინიგზის“ შემოსავლებს აშშ დოლარში, ის 2014 წლის 6 თვის მონაცემებით, 2013 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 932 000 დოლარითაა გაზრდილი, თუმცა, 2012 წლის პირველი ნახევრის მაჩვენებელს 5 882 000 დოლარით ჩამორჩება. მიუხედავად იმისა, რომ 2012 წლის იანვარ-ივლისის შემოსავლებს 2013 წლის ანალოგიურ პერიოდში შემოსავლები 6.8 მილიონი დოლარით ჩამორჩებოდა, 2013 წლის ბოლოს კომპანიის შემოსავალმა 2012 წლის მაჩვენებელს 1 559 000 დოლარით გადააჭარბა. 2014 წლის 6 თვის შემოსავლები კი წინა წლის მაჩვენებელს უკვე თითქმის 1 მლნ დოლარით აღემატება, შესაბამისად, ზურაბ ჯაფარიძის განცხადების ის ნაწილი, სადაც იგი დოლარში „საქართველოს რკინიგზის“ შემოსავლების მნიშვნელოვან კლებაზე მიუთითებს, არაზუსტია. 2014 წლის 6 თვის მონაცემებით, „საქართველოს რკინიგზის“ აქტივების ღირებულება 40 557 ლარითაა გაზრდილი. თუმცა, თუ აღნიშნულ თანხას დოლარში გადავიყვანთ, ვნახავთ, რომ 2013 წლის 6 თვის მონაცემებთან შედარებით, 2014 წელს “საქართველოს რკინიგზის“ მთლიანი აქტივები 53 082 დოლარითაა შემცირებული. ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ზურაბ ჯაფარიძის განცხადება არის მეტწილად სიმართლე.

On 12 September 2014, member of the United National Movement, Zurab Japaridze, organised a media briefing about the situation at Georgian Railway. Mr Japaridze stated: “There is a decrease in the cargo transported by Georgian Railway and this has become a trend for the last two years. The total amount of transported cargo from January to July of this year is 771,000 tonnes less than that of the same period of 2013 and 2,200,000 tonnes less than the initial plan of 2014. According to current forecasts, Georgian Railway is back to the levels of 2009 (the year following the war) by the amount of transported cargo. Georgian Railway’s statement that the income in GEL has increased is just a manipulation with the currencies and is an attempt to mislead the public. In reality, the income in the basic currency, USD, has significantly decreased along with the value of the company itself.”
FactChecktook interest in the MP’s statement and verified its accuracy.
According to Georgian Railway’s data, the amount of transported cargo in the first eight months of 2014 has, indeed, decreased as compared to the same period of the previous year. The amount of transported cargo in the first seven months of 2014 decreased by 771,125 tonnes as compared to the same period of 2013 whilst the difference amounted to 900,473 tonnes in the first eight months of 2014. In addition, according to Georgian Railway’s initial plan of 2014, 11,705,321 tonnes of cargo was to have been transported from January to July 2014 and the latest data show that the difference from the plan amounts to 2,208,710 tonnes.
Overall Amount of Transported Cargo in 2013 and 2014
Overall Cargo |
I |
I-II |
I-III |
I-IV |
I-V |
I-VI |
I-VII |
I-VIII |
1,516,728 |
2,953,311 |
4,553,168 |
6,110,372 |
7,399,953 |
8,762,740 |
10,267,777 |
11,916,026 |
1,296,971 |
2,412,237 |
3,795,440 |
5,065,098 |
6,481,739 |
7,865,130 |
9,496,652 |
11,015,553 |
Statistics about the amount of cargo transported in 2012 and 2013 can be found on the website of Georgian Railway. It shows that a decrease in the amount of transported cargo was recorded in 2013 as well. In total, Georgian Railway transported 1,891,015 tonnes less cargo in 2013 than in 2012.
Table 2:Overall Amount of Transported Cargo in 2012 and 2013
The chart below depicts the dynamics of the cargo transported by Georgian Railway from 2008 to 2013.
According to the forecasts of Georgian Railway, the amount of transported cargo will reach 17,305,648 tonnes by the end of 2014 which is slightly more than in 2009.
As for the financial condition of Georgian Railway, according to the operational dataof the first eight months of 2014, the income of the company reached its historic maximum, GEL 335 million, which is 9.9% (GEL 28.6 million) more than the income of the same period of the previous year. The income for cargo transportation increased by 6.9% (GEL 16.3 million) and amounted to GEL 251 million which was due to a significant increase in dry cargo and petroleum products transportation. The income from other transportation amounted to GEL 70.6 million which is 18.7% more than it was in the same period of 2013.
According to the 2014 first half interim financial position statementof Georgian Railway, the untaxed earnings of the company decreased from GEL 48.448 million (of the same period of 2013) to GEL 36.987 million (23.6%) as of 30 June 2014.
However, the income of Georgian Railway grew by GEL 15 million and amounted to GEL 229.8 million.
also examined the part of Zurab Japaridze’s statement where he talked about the currency manipulation on the part of Georgian Railway and the USD income as well as a decrease of company value. According to the data of the first six months of 2014, the income of Georgian Railway grew by USD 932,000 as compared to the same period of 2013; however, it is USD 5,882,000 less than in the first half of 2012. Even though the company’s income of the first six months was USD 6.8 million less than in the same period of 2012, it was USD 1,559,000 more by the end of 2013 than in 2012.
As for the value of the assets of Georgian Railway, it has increased by GEL 40,557 in the first six months of 2014. However, if we convert this amount into USD it becomes clear that the total value of the company’s assets decreased by USD 53,082 in the first six months of 2014 as compared to the same period of 2013.
Mr Japaridze said that the decrease in Georgian Railway’s income and cargo transportation was due to inefficent management. On 27 March 2014, the Head of the Supervisory Board of Georgian Railway, Koka Guntsadze, commented upon the decrease in cargo transportation. According to Mr Guntsadze, despite the decrease in cargo transportation, the earnings of the company have grown and its financial plan is being implemented as normal. “Cargo transportation at the Black Sea ports have decreased by 15%. It is normal that if the ports have less cargo to process, we will have less cargo to transport. Thus, all of this has obejctive reasons and there’s nothing alarming. The income increase, on the other hand, is based upon the reserves that we used. The income was due to the imposition of flexible tariffs, the improvement of services at the stations and the transfer of the income of Georgian Transit to the state budget. During the office of the United National Movement, this income was being transferred to the offshore bank accounts of certain individuals. As for the amount of cargo, it will increase according to the condition changes on the market,” said Mr Guntsadze.
According to Georgian Railway, the amount of transported cargo decreased in the first eight months of 2014 as compared to the same period of the previous year. They also say that the trend of a decrease in cargo was recorded in 2013 as well. According to the data of the first seven months of 2014, cargo transportation decreased by 771,125 tonnes as compared to the same period of 2013 whilst according to the data of the first eight months the difference is 900,473 tonnes.
According to Georgian Railway’s initial plan of 2014, 11,705,321 tonnes of cargo were to have been transported from January to July 2014 and the difference from the plan amounts to 2,208,710 tonnes as of today. Georgian Railway’s forecasts also show that the amount of transported cargo will reach 17,305,648 tonnes by the end of 2014 which is slightly more than in 2009.
As for the company’s income in USD, it grew by USD 932,000 as compared to the same period of 2013; however, it is USD 5,882,000 less than in the first half of 2012. Even though the company’s income of the first six months was USD 6.8 million less than the same period of 2012, it was USD 1,559,000 more by the end of 2013 than in 2012. The income of the first six months of 2014 is already USD 1 million more than that of the previous year. Hence, the part of Mr Japaridze’s statement where he talks about a significant reduction in the USD incomes of Georgian Railway is inaccurate.
The total value of the assets of Georgian Railway increased by GEL 40,557 in the first six months of 2014. However, if we convert this amount into USD it becomes clear that the total value of the company’s assets decreased by USD 53,082 in the first six months of 2014 as compared to the same period of 2013.