„წყალტუბოში ჩვენ ვახორციელებთ 42 მლნ. ლარის ღირებულების სამუშაოებს, რომელიც ისტორიული შენობა–ნაგებობების, გზის და სანიაღვრე არხების მოწესრიგებას ითვალისწინებს და წლის ბოლომდე ეს პროექტები დასრულდება“
2014 წლის 17 ივლისს ტელეკომპანია „მაესტროს“ გადაცემას „ბიზნეს-კონტაქტი“ მაშინდელი რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქტურის მინისტრი ელგუჯა ხოკრიშვილი (ამჟამად უკვე გარემოს დაცვის მინისტრი) სტუმრობდა, რომელმაც რეგიონებში, მათ შორის წყალტუბოში, მიმდინარე ინფრასტრუქტურულ პროექტებზე ისაუბრა: „წყალტუბოში ჩვენ ვახორციელებთ 42 მლნ. ლარის ღირებულების სამუშაოებს, რომელიც ისტორიული შენობა-ნაგებობების, გზის და სანიაღვრე არხების მოწესრიგებას ითვალისწინებს და წლის ბოლომდე ეს პროექტები დასრულდება“.
რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ოფიციალურ ვებგვერდზე 2014 წლის სამოქმედო გეგმა რეგიონების მიხედვითაა განთავსებული, წყალტუბოში განსახორციელებელ ინფრასტრუქტურულ პროექტებს  ქვემოთ ცხრილის სახის გთავაზობთ:
პროექტის მთლიანი ღირებულება(ათასი ლარი)
პრორქტის მიმდინარეობის პერიოდი
განმახორციელებელი
დაფინანსების წყარო
წყალტუბოს წყალმომარაგების სისტემის მშენებლობა-რეაბილიტაცია
5323,7
2012-2014
მუნიციპალური განვითარების ფონდი
ევროპის საინვესტიციო ბანკი
წყალტუბოს კურორტის მართვის ოფისის, პარკში და ცივი ტბის ტერიტორიაზე მცირე ზომის ტურისტული შენობა-ნაგებობების მშენებლობა
6304,23
მსოფლიო ბანკი
წყალტუბოს ცენტრალურ ნაწილში არსებული შენობების და მცირე ზომის საფეხმავლო ხიდის რესტავრაცია
296,18
2012-2013
"ცივი" ტბის და ცენტრალირი პარკის გზების, ბილიკების და სანიაღვრე-სადრენაჟე სისტემის რეაბილიტაცია
8997,03
წყალტუბოს წრიული გზის სანიაღვრე სისტემის და საფარის რეაბილიტაცია
5497,1
"ცივი" ტბის და ტბიდან გამყვანი არხრბის რეაბილიტაცია
3870,1
წყალტუბოს ცენტრალური პარკის და "ცივი" ტბის გამწვანება-კეთილმოწყობა
3161,92
2013-2014
წყალტუბოს წრიული გზის , ცენტრალური პარკის და "ცივი" ტბის ტერიტორიაზე გარე განათების რეაბილიტაცია
2660,79
წყალტუბოს საკრებულოს და რკინიგზის სადგურის შენობებისა და მცირე ზომის საფეხმავლო ხიდების რეაბილიტაცია
---
წყალტუბოს გამგეობის და კინოთეატრის შენობის რესტავრაცია
ამ მონაცემის მიხედვით წყალტუბოში განსახორციელებელი პროექტების ჯამური ღირებულება 36.1 მილიონი ლარია, ორი პროექტის ღირებულება კი მითითებული არ არის.
რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ოფიციალურ ვებგვერდზე წყალტუბოში მიმდინარე ინფრასტრუქტურული პროექტების შესახებ ინფორმაციაცაა განთავსებული. ინფორმაციის მიხედვით, ამ ეტაპზე რაიონში „ცივი“ ტბის დასასვენებელი კომპლექსის კეთილმოწყობა მიმდინარეობს. უკვე დასრულებულია ტბის გაწმენდითი სამუშაოები და უახლოეს მომავალში გარე ინფრასტრუქტურის მოწყობა მოხდება. პროექტს, 5 მილიონი ლარით, მსოფლიო ბანკი აფინანსებს. ამავე ინფორმაციით, რამდენიმე დღეში წყალტუბოს ცენტრალური ბაღის სარეაბილიტაციო სამუშაოები დაიწყება, რისთვისაც მსოფლო ბანკმა 7 მილიონი ლარი გამოყო. აღნიშნული პროექტის განხორციელება ამ დრომდე ვერ ხერხდებოდა, რადგან ტენდერში გამარჯვებულმა კომპანია „სანიმ“ აღებული ვალდებულებები არ შეასრულა და სამუშაოების ჩასატარებლად ხელახალი ტენდერი გამოცხადება გახდა საჭირო.
ჩვენ წყალტუბოში განსახორციელებელ პროექტეზე ინფორმაცია ქ.წყალტუბოს მუნიციპალიტეტის ვებგვერდზეც მოვიპოვეთ. ინფორმაციის მიხედვით, პირველი ივლისიდან ქ. წყალტუბოს წრიული გზის საფარისა და სანიაღვრე სისიტემის რეაბილიტაციის სამუშაოები დაიწყო. პროექტს მუნიციპალური განვითარების ფონდი მსოფლიო ბანკის დაფინანსებით ახორციელებს. პროექტის ფარგლებში ქ. წყალტუბოს წრიული გზის (სიგრძით 5430მ) დაგება, სანიაღვრე დრენაჟის სისტემის მოწყობა (სიგრძით 197 მ), ბილიკების, მოედნების და ტროტუარების კეთილმოწყობა, აგრეთვე ორი ხიდის კაპიტალური შეკეთება იგეგმება. სამუშაოებს ტენდერში გამარჯვებული შპს „ცეკური“ და შპს „საქმილსადენმშენი“ აწარმოებენ. პროექტის საწყისი ღირებულება 5.9 მილიონი ლარია.
მუნიციპალური განვითარების ფონდის მიმდინარე პროექტების ჩამონათვალში წყალტუბოში მიმდინარე პროექტების დეტალური აღწერილობაა მოცემული, კერძოდ: წყალტუბოს წრიული გზის საფარის და სანიაღვრე სისტემის რეაბილიტაციის (ფაზა 2) პროექტის დონორია მსოფლიო ბანკი, სამუშაოებს შპს „ცეკური“ და „საქმილსადენმშენი“ ახორციელებს. დაწყება 01/07/2014, დასრულება 01/12/2014. პროექტის საწყისი ღირებულება  5.9 მილიონი ლარი.
წყალტუბოს „ცივი“ ტბის და ცენტრალური პარკის გზების, ბილიკების და სანიაღვრე-სადრენაჟე სისტემის რეაბილიტაციის (ფაზა 2). პროექტის დონორია მსოფლიო ბანკი, სამშენებლო სამუშაოებს შპს „დაგი“ ახორციელებს, პროექტის საწყისი ღირებულება 7.4 მილიონი ლარია (დაწყება 28/05/2014 – დასრულება 28/05/2015).
მუნიციპალური განვითარების ფონდის დასრულებულ პროექტებში წყალტუბოს მუნიციპალიტეტში განხორციელებული 2 პროექტია შესული:
• წყალტუბოს ცენტრალურ ნაწილში მუნიციპალიტეტის გამგეობის შენობის სახურავის რეაბილიტაცია. სამუშაო შპს „ქართლმა“ განახორციელა. პროექტის საბოლოო ღირებულება 266,796 ლარია.
• წყალტუბოს წყალმომარაგების და კანალიზაციის სისტემების რეაბილიტაცია. სამუშაო შპს „ ინ-სიმ“ და შპს „სერვისმა“ განახორციელა. პროექტის საბოლოო ღირებულება 3,900.194 ლარია.
ფაქტ-მეტრის მიერ მოპოვებული ინფორმაციის თანახმად წყალტუბოში დაგეგმილი პროექტების ჯამური ღირებულება დაახლოებით 36.1 მილიონი ლარია, ორი პროექტის ღირებულება კი მითითებული არ არის. ელგუჯა ხოკრიშვილის განცხადებით კი წყალტუბოში 42 მილიონი ლარის ღირებულების სამუშაოები უნდა განხორციელდეს. წყალტუბოში გზის საფარის და სანიაღვრე სისიტემის რეაბილიტაცია, "ცივი" ტბის დასასვენებელი კომპლექსის კეთილმოწყობა, წყალმომარაგების და საკანალიზაციო სისტემების, გარე განათებების, საფეხმავლო ხიდების და შენობების რეაბილიტაცია იგეგმება. 2 პროექტი უკვე დასრულებულია, რამდენიმე პროექტის განხორციელება მიმდინარეობს და სამუშაოების დასრულება წლის ბოლოსთვის არის დაგეგმილი. წყალტუბოს ცენტრალური ბაღის სარეაბილიტაციო სამუშაოები, სავარაუოდოდ, მოკლე ხანში დაიწყება, ამ პროექტის განხორციელება ამ დრომდე იმის გამო ვერ მოხეხრდა, რომ ტენდერში გამარჯვებულმა კომპანია „სანიმ“ აღებული ვალდებულება ვერ შეასრულა.
ფაქტ-მეტრი ასკვნის, რომ ელგუჯა ხორიშვილის განცხადება: : „წყალტუბოში ჩვენ ვახორციელებთ 42 მლნ. ლარის ღირებულების სამუშაოებს, რომელიც ისტორიული შენობა–ნაგებობების, გზის და სანიაღვრე არხების მოწესრიგებას ითვალისწინებს და წლის ბოლომდე ეს პროექტები დასრულდება“, არის სიმართლე.

On 17 July 2014, the then Minister of Regional Development and Infrastructure of Georgia (now the Minister of Environment and Natural Resources Protection of Georgia) visited Maestro channel’s Business Contact
where he elaborated on regional infrastructural projects including the Tskaltubo project: “We are carrying out GEL 42 million worth of work in Tskaltubo which includes the renovation and rehabilitation of historical buildings, roads and drainage channels. The projects will be finished by the end of the year.”
On the Ministry of Regional Development and Infrastructure website we found a regional development plan of 2014 sorted by regions. The following table depicts the infrastructural projects planned in Tskaltubo:
Total Cost of the Project (GEL thousand)
Implementation Period of the Project
Service Provider
Donor
Construction and Rehabilitation of Tskaltubo Water Supply System
5,323.7
2012-2014
The Municipal Development Fund of Georgia
European Investment Bank
Construction of Tskaltubo Resort Management Office and Small Touristic Buildings Near Lake Tsivi
6,304.23
The World Bank
Rehabilitation of the Buildings and Small Pedestrian Bridge Situated in the Centre of Tskaltubo
296.18
2012-2013
Rehabilitation of Roads, Paths and Drainage Systems of the Central Park and Lake Tsivi
8,997.03
Rehabilitation of the Drainage System and the Surface of the Tskaltubo Circular Road
5,497.1
Rehabilitation of the Drainage Channels Inside and Outgoing from Lake Tsivi
3,870.1
Rehabilitation and Planting Trees Near Tskaltubo Central Park and Lake Tsivi
3,161.92
2013-2014
Rehabilitation of the Outdoor Lighting of Tskaltubo Central Park, Circular Road and Lake Tsivi
2,660.79
Rehabilitation of Tskaltubo City Council and Train Station Buildings and Small Pedestrian Bridges
_
Renovation of Tskaltubo Cinema and Municipality Governance Buildings
According to these data, the overall cost of the projects planned in Tskaltubo is GEL 36.1 million. The costs of two projects are not given.
On the Ministry of Regional Development and Infrastructure website we also found information about the progress of the aforementioned projects. According to the information, the rehabilitation of the Lake Tsivi Holiday Complex is in progress at this stage. Cleaning of the Lake is already finished and the renovation of outdoor infrastructure will be started in the nearest future. The cost of the project is GEL 5 million and is funded by the World Bank. The rehabilitation of the Tskaltubo Central Park will also be started in several days. The rehabilitation also received GEL 7 million of funding by the World Bank. This project could not be implemented until now as the tender winning Sani Company could not fulfill its obligations and a new tender had to be announced.
We found information about the Tskaltubo infrastructural projects on a Tskaltubo municipality website. According to the information, rehabilitation of the drainage system and the surface of the Tskaltubo circular road started on 1 July. The project is implemented by the Municipal Development Fund of Georgia and funded by the World Bank. The project includes the rehabilitation of the Tskaltubo circular road (5,430 meters), drainage channel systems (197 meters), roads, paths and sidewalks and the renovation of two bridges. The work is being carried out by the tender winning Tsekuri Ltd and Sakmilsadenmsheni Ltd. The initial cost of the project is GEL 5.9 million.
The donor of the project of the rehabilitation of roads, paths and drainage systems of the Tskaltubo Central Park and Lake Tsivi (stage two) is the World Bank. The work is being carried out by Dagi Ltd. The initial cost of the project is GEL 7.4 million (starting on 28 May 2014 and finishing on 28 May 2015).
Two projects in Tskaltubo are among the list of the projects already finished by the Municipal Development Fund of Georgia:
• The rehabilitation of the Tskaltubo Municipality Governance Building roof. The work was carried out by Kartli Ltd and the overall cost was equal to GEL 266,796.
• The rehabilitation of the water supply and sewage systems. The work was carried out by In-Si Ltd and Service Ltd and the overall cost was equal to GEL 3,900,194.
According to the obtained data, the overall cost of the projects planned in Tskaltubo is GEL 36.1 million. The costs of two projects are not given. Mr Khokrishvili stated that GEL 42 million worth of work is planned in Tskaltubo. The rehabilitation of the drainage systems and the surface of the Tskaltubo circular road, the rehabilitation of the Lake Tsivi Holiday Complex, water supply and sewage systems, outdoor lighting, pedestrian bridges and buildings are planned in Tskaltubo. Two projects have already been finished. Several projects are currently in progress and are to be finished by the end of the year. The rehabilitation of the Tskaltubo Central Park will also be started in the nearest future. This project could not be implemented until now as the tender winning Sani Company could not fulfili its obligations.
FactCheck concludes that Elguja Khokrishvili’s statement: “We are carrying out GEL 42 million worth of work in Tskaltubo which includes the renovation and rehabilitation of historical buildings, roads and drainage channels. The projects will be finished by the end of the year,” is TRUE.