23 ივლისს საქართველოს პარლამენტის პლენარული სხდომა გაიმართა, სადაც ფინანსთა მინისტრმა, ნოდარ ხადურმა, 2013 წლის და 2014 წლის 6 თვის ბიუჯეტის შესრულების ანგარიში წარადგინა. სხდომაზე მინისტრმა დეპუტატების მიერ დასმულ შეკითხვებსაც უპასუხა. ინფრასტრუქტურულ პროექტებთან დაკავშირებით, ნოდარ ხადურმა განაცხადა: „მსოფლიო ბანკთან ჩვენ ხელი მოვაწერეთ ხელშეკრულებას, რომლის მიხედვითაც მივიღეთ შეღავათიანი კრედიტი და პირველი 15 წელი გადავიხდით ძალიან დაბალ პროცენტს. ეს სესხი ხელს შეუწყობს დამატებით 200 კილომეტრი ადგილობრივი გზების გაკეთებას“.
ფაქტ–მეტრი ამ განცხადებით დაინტერესდა.
ფინანსთა სამინისტროს ვებგვერდზე განთავებული ინფორმაციის თანახმად, 2014 წლის 9 ივლისს ფინანსთა მინისტრმა, ნოდარ ხადურმა და მსოფლიო ბანკის რეგიონალურმა დირექტორმა სამხრეთ კავკასიაში – ჰენრი კელიმ, ხელი მოაწერეს „შიდასახელმწიფოებრივი და ადგილობრივი გზების მესამე პროექტის“ დაფინანსების ხელშეკრულებას, რომლის ფარგლებში, საქართველო 75 მლნ აშშ დოლარის ოდენობის შეღავათიან ფინანსურ რესურსს მიიღებს. სესხის ხანგრძლივობა 25 წელია, მათ შორის 10 წელი შეღავათიანი პერიოდი, ხოლო საპროცენტო განაკვეთი ცვალებადია და libor-ზეა (ლიბორი არის ლონდონის ბანკთაშორისო საპროცენტო განაკვეთი სესხებზე, რომელიც გამოიყენება საერთაშრისო სესხების საპროცენტო განაკვეთის რეგულირებისთვის) დამოკიდებული.
პროექტი ითვალისწინებს მთელი ქვეყნის მასშტაბით დაახლოებით 200 კმ საერთო სიგრძის შიდასახელმწიფოებრივი და ადგილობრივი გზების რეაბილიტაციას, აგრეთვე საავტომობილო გზების დეპარტამენტის შესაძლებლობების გაუმჯობესებას პროექტის მართვისა და განხორციელების საკითხებში.
30 ივლისს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე რატიფიცირებისთვის წარდგენილი რამდენიმე დადგენილების პროექტი განიხილეს, მათ შორის 2014 წლის 9 ივლისს ხელმოწერილი „საქართველოს და რეკონსტრუქციისა და განვითარების საერთაშორისო ბანკს შორის სასესხო შეთანხმების“ ("შიდასახელმწიფოებრივი და ადგილობრივი გზების მესამე პროექტი") პროექტიც.
ფაქტ-მეტრმა ამ პროექტის შესახებ ინფორმაცია მსოფლიო ბანკის ოფიციალურ ვებგვერდზეც მოიძია.
ინფორმაციის თანახმად, 2014 წლის 3 ივლისს მსოფლიო ბანკის აღმასრულებელ დირექტორთა საბჭომ რეკონსტრუქციისა და განვითარების საერთაშორისო ბანკის (IBRD) მიერ საქართველოსთვის გამოყოფილი 75 მილიონი აშშ დოლარის ოდენობის სესხი დაამტკიცა, რომელიც "შიდასახელმწიფოებრივი და ადგილობრივი გზების მესამე პროექტის" განხორციელებისთვის არის გამოყოფილი. აღნიშნული პროექტი "შიდასახელმწიფოებრივი და ადგილობრივი გზების ორ მიმდინარე პროგრამას" და, ასევე, მსოფლიო ბანკის მიერ გზების სექტორში დაფინანსებულ სხვა პროექტებს ეფუძნება. პროექტის განხორციელების მიზანს სატრანსპორტო ხარჯების შემცირება და შიდასახელმწიფოებრივი და ადგილობრივი გზების ქსელების მართვის მდგრადობის გაუმჯობესება წარმოადგენს. პროექტი სამი ძირითადი კომპონენტისგან შედგება: შიდასახელმწიფოებრივი და ადგილობრივი დანიშნულების გზების რეაბილიტაცია და გაუმჯობესება; შიდასახელმწიფოებრივი და ადგილობრივი დანიშნულების გზების მართვის გაუმჯობესება და ამ სფეროში შესაძლებლობის შექმნა; საგზაო უსაფრთხოების საკითხებში ტექნიკური დახმარების გაწევა.
აღნიშნული პროექტის ფარგლებში, რეგიონული და ადგილობრივი დანიშნულების 200 კილომეტრი სიგრძის გზის მონაკვეთების რეაბილიტაცია მოხდება. ამის შედეგად, სამ ქალაქთან (თელავი, სამტრედია და წალენჯიხა), 126 სოფელთან და დაახლოებით 45,600 ოჯახთან დაკავშირება გამარტივდება, რაც დაახლოებით 138,000 ადამიანს გულისხმობს. ამ სოფლების უმეტესობა ისეთ რეგიონებში მდებარეობს, სადაც გადაადგილება ჭირს და სიღარიბის მაღალი მაჩვენებელია.
პროექტი 2018 წლის 30 სექტემბრამდე უნდა დამთავრდეს. ფაქტ-მეტრი აღნიშნული პროექტის სასესხო პირობების დასაზუსტებლად ფინანსთა სამინისტროს დაუკავშირდა. სამინისტროდან მიღებული ინფორმაციის თანახმად, "შიდასახელმწიფოებრივი და ადგილობრივი გზების მესამე პროექტისთვის" გამოყოფილი სესხი არის 25 წლიანი, შეღავათიანი პერიოდი არის 10 წელი, პროცენტის სახეობა კი libor-ი. ძირითადი თანხის გადახდის საწყისი თარიღია 15.12.2024; ძირითადი თანხის გადახდის საბოლოო ვადაა 15.06.2039. ძირითადი თანხა გადახდის პერიოდში თანაბარ ნაწილებად, წელიწადში ორჯერ იფარება.
ფაქტ-მეტრის მიერ მოპოვებული ინფორმაციის თანახმად, 2014 წლის 9 ივლისს ფინანსთა მინისტრმა და მსოფლიო ბანკის წარმომადგენელმა ხელი მოაწერეს პროექტს, რომლის თანახმად საქართველო 75 მილიონ დოლარს მიიღებს შიდასახელმწიფოებრივი და ადგილობრივი გზების რეაბილიტაციისთვის. სესხის ხანგრძლივობა 25 წელია, მათ შორის 10 წელი შეღავათიანია. პროექტი მთელი ქვეყნის მასშტაბით დაახლოებით 200 კმ სიგრძის გზების რეაბილიტაციას ითვალისწინებს.
აქედან გამომდინარე ვასკვნით, რომ ფინანსთა მინისტრის განცხადება: „მსოფლიო ბანკთან ჩვენ მოვაწერეთ ხელი ხელშეკრულებას, რომლის მიხედვითაც მივიღეთ შეღავათიანი კრედიტი და პირველი 15 წელი გადავიხდით ძალიან დაბალ პროცენტს. ეს სესხი ხელს შეუწყობს დამატებით 200 კილომეტრი ადგილობრივი გზების გაკეთებას,“ არის სიმართლე.
„მსოფლიო ბანკთან ჩვენ მოვაწერეთ ხელი ხელშეკრულებას, რომლის მიხედვითაც მივიღეთ შეღავათიანი კრედიტი და პირველი 15 წელი გადავიხდით ძალიან დაბალ პროცენტს. ეს სესხი ხელს შეუწყობს დამატებით 200 კილომეტრი ადგილობრივი გზების გაკეთებას“

On 23 July 2014, during the plenary session of the Parliament, the Minister of Finance of Georgia, Nodar Khaduri, presented the budget implementation reports of 2013 and the first half of 2014. The Minister also answered the questions of the MPs. About the infrastructure projects, Mr Khaduri stated: “We signed a treaty with the World Bank and received a concessionary loan which means we will pay a very low interest for the first 15 years. This loan will facilitate the construction of an additional 200 km of roads.”
According to the information published on the website of the Ministry of Finance, on 9 July 2014, Nodar Khaduri and the World Bank Regional Director for the South Caucasus, Henry Kerali, signed a treaty on the Third Secondary and Local Roads Project. In terms of the treaty Georgia will receive a USD 75 million concessionary loan. The length of the loan is 25 years, ten of which will be concessionary and the interest rates will vary depending upon the LIBOR (the LIBOR is a London Interbank interest rate which is used for the regulation of international loans).
The project includes the rehabilitation of 200 km of secondary and local roads and capacity-building and strengthening in the local and secondary roads management abilities of the Roads Department of Georgia.
On 30 July 2014, several projects, submitted for ratification, were discussed at the plenary session of the Parliament. The project on the loan agreement between Georgia and the International Bank for Reconstruction and Development (Third Secondary and Local Roads Project) was among them.
FactCheck found detailed information about the project on the World Bank official website.
According to the information, the board of the executive directors of the World Bank approved the USD 75 million loan for the Third Secondary and Local Roads Project implementation, allocated by the International Bank for Reconstruction and Development (IBRD) to Georgia. The aforementioned project is based upon the two current projects of secondary and local roads and other projects funded by the World Bank in the field of road construction. The objectives are to reduce transport costs on project roads and improve the sustainability of road asset management in the secondary and local project road network. The project consists of three components; namely, the first comprises the rehabilitation and improvement of secondary and local roads, the second is capacity-building and strengthening in local and secondary roads management and the third deals with road safety technical assistance.
In total, 200 km of regional and local roads will be rehabilitated within the terms of the project. As a result, it will become easier to connect with three cities (Telavi, Samtredia and Tsalenjikha), 126 villages and approximately 45,600 families – almost 138,000 people. Most of these villages are situated in regions with bad roads and high poverty rates.
The project is to be finished by 30 September 2018. In order to clarify the details of the loan FactCheck contacted the Ministry of Finance of Georgia. According to the provided information, the term of the loan for the Third Secondary and Local Roads Project of Georgia is 25 years, ten of which will be concessionary and the interest rates will depend on the LIBOR. The staring date of the repayment of the main sum of the loan is 15 December 2024 and the final date is 15 June 2039. Parts of the main sum are repaid in two equal portions, two times a year.
According to the information obtained by FactCheck, on 9 July 2014, the Minister of Finance of Georgia and the representative of the World Bank signed an agreement according to which Georgia will receive a USD 75 million loan for the rehabilitation of secondary and local roads. The length of the loan is 25 years, ten of which will be concessionary. The project includes the rehabilitation of 200 km of roads in different parts of the country.
Hence, we conclude that Mr Khaduri’s statement: “We signed a treaty with the World Bank and received a concessionary loan which means we will pay a very low interest for the first 15 years. This loan will facilitate the construction of an additional 200 km of roads,” is TRUE.
“We signed a treaty with the World Bank and received a concessionary loan which means we will pay a very low interest for the first 15 years. This loan will facilitate the construction of an additional 200 km of roads.”