2014 წლის 26 ივლისს პარლამენტის რიგგარეშე სესიაზე სიტყვით გამოსვლისას ირაკლი ღარიბაშვილმა განცხადა: „ევროკავშირის ბაზარზე პირველ 6 თვეში ექსპორტი 57%-ით გაიზარდა. ეს არის რეკორდული მაჩვენებელი. გასულ წელს [ექსპორტი] 65% იყო. ბოლო 10 წლის განმავლობაში ეს არის რეკორდული მაჩვენებელი მთელი ჩვენი ქვეყნის ისტორიაში“.
ინფორმაციის გადასამოწმებლად, საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის ოფიციალური მონაცემები გამოვიყენეთ, რომლის თანახმადაც, 2014 წელს ევროკავშირის ბაზარზე ექსპორტმა პირველ 6 თვეში 295.6 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელთან შედარებით 41%-ით მეტია.
2013-2014 წლების პირველ 6 თვეში ევროკავშირის ბაზარზე ექსპორტის ამსახველი სტატისტიკა ასე გამოიყურება:
2012 წელს საქართველოდან ევროკავშირის ბაზარზე გასულმა პროდუქციამ ჯამში 353 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა. 2013 წელს ეს მაჩვენებელი 607.8 აშშ დოლარმდე გაიზარდა, რის შედეგადაც, 2013 წელს, ევროკავშირის ბაზარზე ექსპორტის 72%-მდე ზრდა მივიღეთ.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა, თუ როგორი ტენდენციით ხასიათდებოდა ექსპორტი ევროკავშირის ბაზარზე ბოლო ათი წლის განმავლობაში. 2004-2013 წლები ევროკავშირის ბაზარზე გასული პროდუქციის ზრდის დინამიკა ასეთია:
როგორც ცხრილიდან ვხედავთ, 2006, 2009 და 2012 წლებში ევროკავშირის ბაზარზე ექსპორტის კლება შეინიშნება. სხვა, ყველა დანარჩენ წლებში კი ზრდის ტენდენცია ფიქსირდება.
როგორც უკვე ავღნიშნეთ, 2014 წელს პირველ 6 თვეში ექსპორტის ზრდის მაჩვენებელი 41% იყო და არა 57%, როგორც პრემიერი განაცხადა. მიუხედავად იმისა, რომ 41% საკმაოდ მაღალი მაჩვენებელია, ის რეკორდად მაინც ვერ ჩაითვლება, ვინაიდან 2004, 2005 და 2008 წლების პირველ 6 თვეში ექსპორტის 54%-იანი ზრდა ფიქსირდება.
რაც შეეხება 2013 წლის მონაცემებს, მიუხედავად იმისა, რომ პრემიერის მიერ დასახელებული 65% არ შეესაბამება საქსტატის ოფიციალურ მონაცემებს, ამ წელს 72%-იანი რეკორდული ზრდა ნამდვილად გვქონდა, რაც ბოლო ათი წლის განმავლობაში არ დაფიქსირებულა.
საქსტატის ოფიციალური მონაცემებით, 2014 წელს პირველ 6 თვეში ევროკავშირის ბაზარზე ექსპორტი 41%-ით გაიზარდა. ეს რიცხვი ნაკლებია ირაკლი ღარიბაშვილის მიერ დასახელებულ 57%-ზე. გარდა ამისა, 2014 წლის პირველ 6 თვეში დაფიქსირებული ზრდის მაჩვენებელი არ არის რეკორდული, რადგან გაცილებით მაღალი ზრდა იყო 2004, 2005 და 2008 წლებში.
რაც შეეხება 2013 წელს, ეს მაჩვენებელი 2012 წელთან შედარებით 72%-ით გაიზარდა. მიუხედავად იმისა, რომ პრემიერის მიერ დასახელებული 65% რეალურად საქსტატის ოფიციალურ მონაცემემზე (72%) დაბალია, განცხადების ეს ნაწილი, კონტექსტიდან გამომდინარე სიმართლეა, რადგან ის ნამდვილად ასახავს რეკორდულ ზრდას.
ჩვენ ვასკვნით, რომ ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება: „ევროკავშირის ბაზარზე პირველ 6 თვეში ექსპორტი 57%-ით გაიზარდა. ეს არის რეკორდული მაჩვენებელი. გასულ წელს [ექსპორტი] 65% იყო. ბოლო 10 წლის განმავლობაში ეს არის რეკორდული მაჩვენებელი მთელი ჩვენი ქვეყნის ისტორიაში“, არის ნახევრად სიმართლე.
„ევროკავშირის ბაზარზე პირველ 6 თვეში ექსპორტი 57%-ით გაიზარდა. ეს არის რეკორდული მაჩვენებელი. გასულ წელს [ექსპორტი] 65% იყო. ბოლო 10 წლის განმავლობაში ეს არის რეკორდული მაჩვენებელი მთელი ჩვენი ქვეყნის ისტორიაში“

On 26 July 2014, during his speech at an extra plenary session of the Parliament, Irakli Gharibashvili made a statement: “Export to the European Union increased by 57% in the first six months. This is an all-time record. Export constituted 65% last year. These are the highest numbers in ten years.”
In order to check the credibility of the information, we used the official data provided by the National Statistics Office of Georgia according to which export to the European market amounted to USD 295.6 million in the first six months of 2014 which is 41% more than it was in the first half of the previous year.
Statistics, reflecting the export to the European Union in the first six months of 2013 and 2014, are as follows:
The total value of the exported products from Georgia to the European Union was equal to USD 353 million in 2012. This value increased to USD 607.8 million in 2013 which meant a 72% growth of the export to the European Union.
FactCheck took interest in the dynamics of export to the European Union in the last ten years. The dynamics of export to the EU from 2004 to 2013 look like this:
As is clear from the chart, export to the European Union reduced in 2006, 2009 and 2012 while it grew in all other years.
As we already mentioned above, export to the European Union grew by 41% in the first six months of 2014 and not by the 57% as stated by the Prime Minister. Even though the 41% growth is quite impressive, it is not an all-time record as a 54% export growth was observed in the first six months of 2004, 2005 and 2008.
As for the data of 2013, even though the 65% growth as stated by the Prime Minister does not match the National Statistics Office data, Georgia did indeed have a 72% increase in export which was the highest number for the last ten years.
According to the National Statistics Office data, export to the European Union increased by 41% in 2014. This is less than the 57% stated by Irakli Gharibashvili. In addition, this definitely was not an all-time record as Georgia had a significantly bigger export growth in 2004, 2005 and 2008.
As for 2013, export grew by 72% as compared to 2012. Even though the 65% growth as stated by the Prime Minister does not match the National Statistics Office data (72%), the context of the statement is correct since it definitely describes a record growth in export.
We conclude that Irakli Gharibashvili’s statement: “Export to the European Union increased by 57% in the first six months. This is an all-time record. Export constituted 65% last year. These are the highest numbers in ten years,” is HALF TRUE.
“Export to the European Union increased by 57% in the first six months. This is an all-time record. Export constituted 65% last year. These are the highest numbers in ten years.”