„მიმდინარე წელს 100 ახალი, ეკოლოგიურად სუფთა და შშმ პირებზე ადაპტირებული ავტობუსების შემოყვანა იმის გამო ვერ განხორციელდა, რომ  ქალაქის საკრებულომ საჭირო თანხა არ გამოყო“
2014 წლის 5 მაისს „ერთიანი ნაციონალური მოძარაობის“ მერობის კანდიდატმა, ნიკა მელიამ ავტოპარკში, მძღოლებთან შეხვედრა გამართა. შეხვედრაზე მან ქალაქში მუნიციპალური ავტობუსების განახლების აუცილებლობაზე ისაუბრა. მისი თქმით: „ახალი ავტობუსები ექსპლუატაციაში მიმდინარე წელს უნდა შესულიყო. თბილისის მერიამ ქალაქში 100 ახალი, კომფორტული, ეკოლოგიურად სუფთა და შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირებზე ადაპტირებული ავტობუსების შესაძენად ტენდერი გამოაცხადა, თუმცა აღნიშნული პროექტი ვერ განხორციელდა, რადგან თბილისის საკრებულომ საჭირო თანხა არ გამოყო“. ნიკა მელიამ იქვე განმარტა, რომ მისი მერად არჩევის შემთხვევაში, ავტობუსების ტენდერი თბილისში კვლავ გამოცხადდება და ახალი ავტობუსები თბილისელების კომფორტულად გადაადგილებას უახლოეს მომავალში უზრუნველყოფს. ფაქტ-მეტრი მუნიციპალური ავტობუსების თემით დაინტერესდა და ნიკა მელიას განცხადების სიზუსტე გადაამოწმა. დედაქალაქისთვის 100 ახალი ავტობუსის შეძენის მიზნით, ქალაქ თბილისის მერიამ ტენდერი 2013 წლის 4 ნოემბერს გამოაცხადა. სატენდერო თანხა (55 500 000 ლარი), თბილისის 2014 წლის ბიუჯეტით იყო გათვალისწინებული. სატენდერო მოთხოვნების მიხედვით, ავტობუსებს ევროპული სტანდარტები უნდა დაეკმაყოფილებინა. კერძოდ, ავტობუსი უნდა ყოფილიყო 85 მგზავრზე გათვლილი და შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირებზე ადაპტირებული. ავტობუსს ასასვლელში არ უნდა ჰქონოდა საფეხურები და აღჭურვილი უნდა ყოფილიყო სამი განიერი კარით. ამასთან, მოთხოვნების შესაბამისად, ავტობუსში უნდა ყოფილიყო სივრცე მინიმუმ ერთი ეტლისთვის. ავტობუსში ეტლით ასვლის უზრუნველსაყოფად, შუა კარები აღჭურვილი უნდა ყოფილიყო მექანიკურად გადმოსაშლელი დაფით. ასევე, ავტობუსი უზრუნველყოფილი უნდა ყოფილიყო გათბობით, ვენტილაციით და კონდიციონერით, რომელიც მორგებული უნდა ყოფილიყო თბილისის კლიმატურ პირობებს და ავტობუსის შიდა სივრცე უნდა გაეგრილებინა მაშინაც კი, თუ გარეთ ჰაერის ტემპერატურა 450C იქნებოდა. მერიის მიერ გამოცხადებულ ტენდერში შემდეგი ხუთი კომპანია მონაწილეობდა: „Karex, a.s“, ”Tegeta Truck and Bus“ „Solaris Bus & Coach S.A“, „Zhengzhou Yotobong Bus Co. LTD“, „Xiaman Golden Dragon Bus Co”. 2013 წლის 31 დეკემბერს თბილისის მერიამ 100 ახალი ავტობუსის შესაძენად გამოცხადებული ტენდერი შეაჩერა. მიზეზად კი საკრებულოს მიერ ბიუჯეტის დაუმტკიცებლობა დაასახელა. აღნიშნულთან დაკავშირებით თბილისის მერიამ განცხადებაც გაავრცელა და ტენდერის შეწყვეტის მიზეზები განმარტა. მერიის მიერ გავრცელებულ განცხადებაში ნათქვამია, რომ 2014 წლის ბიუჯეტის დაუმტკიცებლობის შედეგად, მერია იძულებული გახდა შეეჩერებინა ის პროექტები, რომელთა განხორციელებაც თბილისის კეთილდღეობას ემსახურებოდა. სწორედ ასეთი პროექტების რიცხვში შედიოდა დედაქალაქის 100 ახალი ავტობუსით მომარაგებაც. თბილისის მერიის განმარტებით, უწყება იძულებული გახდა „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ საქართველოს კანონის მე-7 მუხლის პირველი პუნქტის „გ1“ ქვეპუნქტის საფუძველზე შესყიდვების პროცედურები შეეწყვიტა. მერიის განმარტებით, საბიუჯეტო კოდექსის 78-ე მუხლის მე-7 პუნქტის შესაბამისად, ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ბიუჯეტის დაუმტკიცებლობის შემთხვევაში, აღმასრულებელი ორგანო უფლებამოსილია თითოეულ პრიორიტეტზე ყოველთვიურად  გასული საბიუჯეტო ასიგნებების 1/12 გასცეს. ქალაქ თბილისის 2013 წლის ბიუჯეტით კი სატრანსპორტო ინფრასტრუქტურის მშენებლობა-განვითარებისთვის გამოყოფილი ასიგნებები 122 382 211 ლარს მოიცავდა. შესაბამისად, აღნიშნულ პრიორიტეტზე 2014 წელს ყოველთვიურად დასახარჯი თანხის მოცულობა არ უნდა ყოფილიყო 10 198 517 ლარზე მეტი. მერიის ინფორმაციით, ზემოთ მოცემული პრიორიტეტის ფარგლებში, აგრეთვე უნდა განხორციელებულიყო: ქუჩებისა და გზების აღდგენა-რეკონსტრუქცია, საგზაო ნიშნების და შუქნიშნების მოვლა-შენახვა, ვერტიკალური და ჰორიზონტალური საგზაო მონიშვნები, მეტროს სადისპეჩეროს რეკონსტრუქცია და სხვა პროექტები, რაც ჯამურად 83 400 000 ლარს შეადგენდა. მერიის განცხადების შესაბამისად, მომწოდებლისათვის ასანაზღაურებელი ავანსის (ავტობუსის ფასის 30%, დღგ-სა და სერვისის ღირებულების გარეშე) მოცულობა კომპანიების მიხედვით ასე გამოიყურებოდა: „KAREX (IVEKO)“ - 14 729 954 ლარი, „Tegeta Truck and Bus (MAN)“ - 13 801 629 ლარი, „Solaris Bus & Coach S.A“ - 14 290 134 ლარი, „Zhengzhou Yutong Bus Co.. LTD“ - 8 671 584 ლარი და „XIAMEN GOLDEN DRAGON BUS CO“ - 8 679 828 ლარი. აქედან ნათლად ჩანს, რომ ზემოთ მოცემული ღონისძიებების განუხორციელებლობის შემთხვევაშიც, ზოგიერთი კომპანიისათვის ავანსის გადახდაც კი შეუძლებელი იქნებოდა. ხოლო, ავანსის გადახდის შემთხვევაში, ზემოთ მითითებული სხვა ღონისძიებები ვერ განხორციელედებოდა. აქვე ისიც უნდა აღინიშნოს, რომ თბილისის 2014 წლის ბიუჯეტის პირველადი ვერსია, ქალაქ თბილისის მერიამ, საკრებულოს 2013 წლის ნოემბერში გადაუგზავნა. დედაქალაქის ბიუჯეტის დამტკიცება 4 თვე გაჭიანურდა. პირველადი ვერსიის მიხედვით, ქალაქის ბიუჯეტი 720 მილიონი ლარით იყო განსაზღვრული. 2013 წლის დეკემბერში საკრებულოში ბიუჯეტის მეორე ვერსია შევიდა, რომელიც დაახლოებით 730 მილიონ ლარს მოიცავდა. ბიუჯეტის მესამე ვერსია, რომლის ასიგნებები დაახლოებით 785 მილიონ ლარს შეადგენდა, მერიამ  საკრებულოს 2014 წლის იანვარში გადაუგზავნა. ბიუჯეტის მეოთხე პროექტი კი, რომლის ასიგნებები დაახლოებით 850 ლარი იყო, საკრებულოს უკვე 2014 წლის თებერვალში წარედგინა. თბილისის საკრებულომ თბილისის ბიუჯეტის მიღებას მხარი ოთხჯერ არ დაუჭირა. აღნიშნულს სხვადასხვა არასამთავრო ორგანიზაციების მხრიდანაც მოჰყვა გამოხმაურება. „საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველომ“ ქალაქ თბილისის ბიუჯეტის არდამტკიცების შესახებ დასკვნა გამოაქვეყნა, რომელშიც ნათქვამია, რომ ბიუჯეტის განხილვა-დამტკიცების პროცესი, სამი თვის განმავლობაში, პოლიტიკური  დისკუსიებისა და ბრალდებების ფონზე მიმდინარეობდა, რაც თავის მხრივ აფერხებდა პროცესებს და მოქალაქეების ინტერესების იგნორირებას ახდენდა. „საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველო“ მიიჩნევდა, რომ თბილისის 2014 წლის ბიუჯეტის პროექტის პირველად ვერსიაზე თბილისის საკრებულოს დარჩენილი შენიშვნები არ ქმნიდა გადაულახავ წინააღმდეგობას და არ წარმოადგენდა ბიუჯეტის არმიღების საფუძველს. აგრეთვე, მათი აზრით, პროცესის გაჭიანურების სავარაუდო პოლიტიკურ მოტივაციას ადასტურებდა ისიც, რომ საკრებულოს შეეძლო ბიუჯეტზე ყველა შენიშვნა პირველივე ეტაპზე და არა ნაწილ-ნაწილ გაეგზავნა. თუკი ყველა შენიშვნის პირველივე ეტაპზე გაგზავნა ვერ ესწრებოდა, საკრებულოს მთელი წლის მანძილზე ექნებოდა თბილისის ბიუჯეტში ცვლილებების შეტანის საშუალება. საბოლოო ჯამში, ქალაქ თბილისის საკრებულომ თბილისის ბიუჯეტი, რომელიც თავად შეიმუშავა, 2014 წლის 8 მარტს დაამტკიცა. მისი მოცულობა 785 მილიონ ლარს შეადგენს, საიდანაც სატრანსპორტო ინფრასტრუქტურის მშენებლობა-აღდგენისათვის 88 713 000 ლარია გათვალისწინებული, აქედან 64 313 500 ლარი საგზაო ინფრასტრუქტურის მშენებლობა-აღდგენა და შენახვისათვის, 24 400 000 ლარი კი ტრანსპორტის განვითარებისთვის არის გამიზნული. დედაქალაქისთვის 100 ახალი ავტობუსის შესაძენად გამოცხადებული ტენდერის დეტალურად შესწავლის მიზნით, ფაქტ-მეტრმა ქ. თბილისის მერიას მიმართა. თბილისის მერის მოადგილემ, პაპუნა პეტრიაშვილმა ჩვენთან საუბარში აღნიშნა, რომ 2014 წლის ბიუჯეტის ფარგლებში მერიას დაგეგმილი ჰქონდა, როგორც 100 ახალი ავტობუსის შესყიდვა, ისე დიდ დიღომში ახალი ავტოპარკის მშენებლობა. აღნიშნული პროექტებისათვის ჯამში სულ 69 მილიონი ლარი იყო გათვალისწინებული. აქედან, 14 მილიონი პარკის მშენებლობისთვის, 55 მილიონი კი - ავტობუსების ტენდერისთვის უნდა დახარჯულიყო. თბილისის საკრებულომ კი ბიუჯეტში აღნიშნული მიმართულებით გათვალისწინებული პუნქტი საერთოდ ამოიღო და თანხა გაანულა. რაც შეეხება 24 მილიონიან სუბსიდიას, რომელიც საკრებულოს მიერ შემუშავებული ბიუჯეტის თანახმად, ტრანსპორტის განვითარებისთვის არის გათვალისწინებული, პაპუნა პეტრიაშვილის განმარტებით ეს პუნქტი მოიცავს ისეთი სამუშაოების შესრულებას როგორებიცაა: შუქნიშნების მოწესრიგება, მეტროს ვაგონების შეკეთება-მოდერნიზება, გზების მოხაზვა და ა.შ. მისივე თქმით, თბილისის მერიამ ტენდერის შეწყვეტის შესახებ გადაწყვეტილება იმიტომაც დააჩქარა, რომ თბილისის ბიუჯეტის განხილვისას, საკრებულოს მხრიდან გამოთქმული ერთ-ერთი პირველი შენიშვნა სწორედ აღნიშნულ პუნქტს ეხებოდა. საკრებულო მიუთითებდა, რომ ტენდერის ჩატარებისთვის ზედმეტად დიდი თანხა იყო გათვალისწინებული და მიზანშეწონილი იქნებოდა, თუკი აღნიშნული ხარჯი თბილისის ბიუჯეტს ზედმეტად არ დააწვებოდა. პაპუნა პეტრიაშვილის განმარტებით, იქიდან გამომდინარე, რომ ტენდერში რამდენიმე უცხოური კომპანია მონაწილეობდა და თბილისის ბიუჯეტის დამტკიცებასთან დაკავშირებით კითხვის ნიშნები არსებობდა (იყო ალბათობა, რომ ბიუჯეტში ამ ტენდერისთვის ფული არ იქნებოდა გმოყოფილი), მნიშნველოვანი იყო ინვესტორების წინაშე ქვეყნის იმიჯისა და პრესტიჟის შენარჩუნება. ამიტომ, თბილისის მერიამ აღნიშნული ტენდერის შეწყვეტის შესახებ გადაწყვეტილება გონივრულად მიიჩნია. ინფორმაციისათვის ჩვენ ქალაქ თბილისის საკრებულოსაც მივმართეთ. თბილისის საქალაქო მეურნეობისა და ურბანული დაგეგმარების კომისიის თავმჯდომარემ, ნიკოლოზ ხაჩირიშვილმა ჩვენთან საუბრისას განმარტა, რომ დედაქალაქის ახალი ავტობუსებით მომარაგება მართლაც მნიშვნელოვანი საკითხია და იგი პირადად ადევნებდა თვალყურს თბილისის მერიის მიერ გამოცხადებული ტენდერის მიმდინარეობას. მისი თქმით, თბილისის მერიის მიერ ჩატარებული ტენდერი ტოვებდა ბევრ კითხვის ნიშანს. კერძოდ, ტენდერში გამარჯვებულ ერთ-ერთ კომპანიას („XIAMEN GOLDEN DRAGON BUS CO“) თბილისის მერიამ შენიშვნები გაუგზავნა. შენიშვნების გათვალისწინების შემდეგ, კომპანიამ მერიას ჩასწორებული ვარიანტი წარუდგინა, რის შემდეგაც აღნიშნული კომპანია ტენდერიდან საერთოდ მოიხსნა და მისი დისკვალიფიკაცია მოხდა. ამის შემდეგ, „Golden Dragon”-მა საჩივრით შესყიდვის ეროვნულ სააგენტოს მიმართა და თბილისის მერიის წინააღმდეგ დავა მოიგო. შესყიდვების ეროვნულმა სააგენტომ თბილისის მერიას აღნიშნული კომპანიის ტენდერში აღდგენა დააკისრა, რის შემდეგაც თბილისის მერიამ ტენდერი საერთოდ გააუქმა. ნიკოლოზ ხაჩირიშვილის თქმით, აღნიშნულზე პროკურატურაში სისხლის სამართლის საქმეც არის აღძრული. მისივე განმარტებით, იქიდან გამომდინარე, რომ ერთის მხრივ თავად ტენდერის მიმდინარეობის პროცესმა უამრავი კითხვა დატოვა და მეორეს მხრივ კი საქმე სამართალდამცავი სტრუქტურისათვის იყო გადაცემული, თბილისის საკრებულომ მიზანშეწონილად მიიჩნია, რომ მერიისთვის ბუნდოვანი ტენდერის ჩატარების შესაძლებლობა აღარ მიეცა და 2014 წლის ბიუჯეტში ახალი ავტობუსების შეძენისათვის გათვალისწინებუბლი თანხა სრულად გააუქმა. თუმცა, იქვე აღნიშნა, რომ გონივრულად და გამჭვირვალედ დაგეგმილი ტენდერის პირობებში, საკრებულო მზად არის შესაბამისად დაკორექტირებული ბიუჯეტი განიხილოს და მას მხარი დაუჭიროს. ნიკოლოზ ხაჩირიშვილის ინფორმაციით, მერიას მსგავსი თხოვნით საკრებულოსთვის ჯერ არ მიუმართავს. ნიკოლოზ ხაჩირიშვილის ნათქვამი ფაქტ-მეტრთან საუბარში კომპანია „Golden Dragon”- ის წარმომადგენელმა, ბიზნესმენმა ავთანდილ საყვარელიძემაც დაადასტურა. მისი განმარტებით, ტენდერში წარმოქმნილი შეფერხებების გამო, ჩინურმა კომპანიამ საქართველოში ინვესტიციების ჩადებაზე უარი თქვა და შედეგად მივიღეთ ის, რომ ქვეყანამ დაკარგა რამდენიმე ათეული მილიონი დოლარის ინვესტიცია, რომლის მეშვეობითაც, პირველ ეტაპზე, 500 ადამიანის დასაქმება მოხდებოდა, საბოლოო ჯამში კი ეს ციფრი 3000-მდე გაიზრდებოდა და წელიწადში 40 000 000 ლარის საექსპორტო პროდუქცია იქნებოდა წარმოებული. მისივე თქმით, ტენდერის ხელოვნურად ჩაშლა მხოლოდ იმიტომ განხორციელდა, რომ მერიას ჰყავდა ფავორიტი კომპანია („სოლარისი“) და იმთავითვე გათვლილი იყო მისი გამარჯვებულად გამოცხადება. თუმცა, მას შემდეგ, რაც „Golden Dragon”- მა მერიას დავა მოუგო, მან აღნიშნული ტენდერი საერთოდ შეაჩერა. მანვე განმარტა, რომ ტენდერის გაუქმების დღეს მერიამ ახალი, 71 მილიონიანი ტენდერი წამოიწყო და იმის მტკიცება რომ ავტობუსების შესყიდვა ბიუჯეტის დაუმტკიცებლობის გამო შეფერხდა, სიმართლეს არ შეესაბამება. ავთანდილ საყვარელიძემ განგვიმარტა, რომ ტენდერის შესახებ დეტალური ინფორმაციის მოძიება ელექტრონული ტენდერების ვებგვერდზეა შესაძლებელი. ელექტრონული ტენდერების ოფიციალურ ვებგვერდზე განთავსებული ინფორმაციის თანახმად, ქ. თბილისის მერიამ 100 ახალი ავტობუსის შესაძენად ტენდერი 2013 წლის 4 ნოემბერს გამოაცხადა. მან წინადადებების მიღება 20 ნოემბერს დაიწყო და ტენდერი 2013 წლის 31 დეკემბერს შეაჩერა. ტენდერში მონაწილეობას ზემოთხსენებული 5 კომპანია იღებდა. ღირებულების თვალსაზრისით, ყველაზე ოპტიმალური შეთავაზება კომპანია „Golden Dragon”-ს ჰქონდა, რომელიც გამარჯვებულადაც ითვლებოდა. 2013 წლის 27 ნოემბერს კომპანიამ ტენდერში გამარჯვებისათვის ქალაქ თბილისის მერიას მადლობაც გადაუხადა და აღნიშნა, რომ ეს გამარჯვება დიდი სტიმულია და ხელს უწყობს საქართველოში უცხოური ინვესტიციების განხორციელებას, რაც თავისთავად წაახალისებს დასაქმებასა და ეკონომიკის აღმავლობას. იმავე დღეს, ქალაქ თბილისის მერიამ, კომპანია „Golden Dragon”- ს ტექნიკური ხასიათის შენიშვნები დაუბრუნა და მითითება მისცა, რომ დაზუსტებული დოკუმენტაცია 3 სამუშაო დღის განმავლობაში ატვირთული უნდა ყოფილიყო ერთიან ელექტრონულ სისტემაში, წინააღმდეგ შემთხვევაში, ტენდერიდან კომპანიის დისკვალიფიკაცია მოხდებოდა. 2013 წლის 2 დეკემბერს კომპანია „Golden Dragon”- მა თბილისის მერიას აცნობა, რომ ავტობუსების ტექნიკური მახასიათებლებით დაზუსტებული ინფორმაცია ატვირთულია ელქტრონულ სისტემაში და ნათარგმნია. ქალაქ თბილისის მერიის 2013 წლის 6 დეკემბრის განმარტებით, „Golden Dragon”-ის მიერ ბაზაში ატვირთული დოკუმენტების განხილვის შედეგად გაირკვა, რომ ტექნიკური მახასიათებლების შესახებ ინფორმაცია ბოლომდე არ არის დაზუსტებული. შესაბამისად, აღნიშნული კომპანიის ტენდერიდან დისკვალიფიკაცია მოხდა. 2013 წლის 7დეკემბერს ტენდერიდან დისკვალიფიცირებულმა კომპანიამ სახელმწიფო შესყიდვების ეროვნულ სააგენტოს საჩივრით მიმართა. საჩივარში აღნიშნული იყო, რომ სატენდერო კომისიის მიერ გამოთქმული ათივე შენიშვნა კომპანიამ სრულად გაითვალისწინა, მიუხედავად ამისა სატენდერო კომისიამ მისი დისკვალიფიკაციის შესახებ გადაწყვეტილება მიიღო. ამასთან, სატენდერო კომისია არ ახდენს პრეტენდენტების დისკვალიფიკაციას, თუ მის მიერ სისტემაში ატვირთული ტექნიკური დოკუმენტაცია არ შეიცავს ისეთ მონაცემებს ან/და შეიცავს ისეთ უზუსტობებს, რომელთა წარმოდგენა ან/და დაზუსტება არ გამოიწვევს ტექნიკური დოკუმენტაციის არსებით ცვლილებას ან/და არ გაზრდის წინადადების ფასს“. აღნიშნული საჩივრის განხილვის შედეგად, სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტოს დავების საბჭომ შემდეგი გადაწყვეტილება გამოიტანა: „გაუქმდეს ავტობუსების სახელმწიფო შესყიდვის ელექტრონული ტენდერის სატენდერო კომისიის მიერ მიღებული კანონმდებლობის შეუსაბამო გადაწყვეტილება „Xiamen Golden Dragon Bus Co LTD”-ის დისკვალიფიკაციის შესახებ“. აღნიშნულის გადამოწმების მიზნით, ფაქტ-მეტრმა თბილისის მერიას შემდეგი შეკითხვებით კიდევ ერთხელ მიმართა:
• თუკი კომპანია „Golden Dragon”-ის ტენდერიდან მოხსნის შესახებ მიღებული გადაწყვეტილება განპირობებული იყო იმით, რომ დისკვალიფიცირებულმა კომპანიამ მოთხოვნილი დოკუმენტაცია სრულად არ წარადგინა და მერიის მიერ გამოთქმული შენიშვნები სრულად არ იქნა გათვალისწინებული, მაშინ რით ახსნით იმ ფაქტს, რომ შესყიდვების ეროვნულმა სააგენტომ ეს გადაწყვეტილება არაკანონიერად მიიჩნია?
• რატომ არ გაითვალისწინა ქ. თბილისის მერიამ შესყიდვების სააგენტოს დავების საბჭოს მიერ 2013 წლის 24 დეკემბერს მიღებული გადაწყვეტილება, რომლითაც მან ქ. თბილისის მერიას მოუწოდა გაეუქმებინა სატენდერო კომისიის მიერ მიღებული კანონმდებლობის შეუსაბამო გადაწყვეტილება კომპანია „Golden Dragon Buss Co Ltd“–ს დისკვალიფიკაციის შესახებ?
• კანონმდებლობის თანახმად, ბიუჯეტის დაუმტკიცებლობის შემთხვევაში, ქ. თბილისის მერიას შეეძლო 2013 წლის ბიუჯეტის 1/12–ის ხარჯვის ფარგლებში მინიმუმ ორი კომპანიისთვის საავანსო თანხის გადახდა. რატომ არ ისარგებლა თბილისის მერიამ აღნიშნული შესაძლებლობით, ან რატომ არ მოხდა ტენდერის დაყოვნება იმ დრომდე, ვიდრე თბილისის 2014 წლის ბიუჯეტის დამტკიცების საკითხი ბოლომდე არ იქნებოდა გარკვეული?
• რატომ არ განახლდა ტენდერი ბიუჯეტის დამტკიცების შემდეგ?
აღნიშნულ კითხვებს თბილისის მერიამ არ უპასუხა და მიგვითითა, რომ ტენდერის შესახებ ინფორმაციის ნახვა შესაძლებელია შემდეგ ელექტრონულ მისამართზე – www.procurement.gov.ge. ცხადია, რომ აღნიშნულ კითხვებზე პასუხის მიღება მითითებულ ელექტრონულ მისამართზე შეუძლებელია. შესაბამისად, ფაქტ-მეტრი თბილისის მერიას კიდევ ერთხელ დაუკავშირდა და პრესსამსახურს განუცხადა, რომ მათ მიერ გამოგზავნილი პასუხი დასმული კითხვების ადეკვატური არ იყო და ის შესაბამის ინფორმაციას არ მოიცავდა. ქ. თბილისის მერიის პრესსამსახურში განმარტეს, რომ ამ ეტაპზე მხოლოდ მსგავსი ფორმით თანამშრომლობა იყო შესაძლებელი და სამომავლო დახმარებისთვის მზადყოფნა გამოთქვეს.   დასკვნა როგორც კვლევამ აჩვენა, ტენდერი, რომლის მიზანი დედაქალაქისათვის 100 ახალი ავტობუსის შეძენა იყო, ქალაქ თბილისის მერიამ 2013 წლის 4 ნოემბერს წამოიწყო და 31 დეკემბერს თბილისის ბიუჯეტის დაუმტკიცებლობის მიზეზით შეაჩერა. თბილისის 2014 წლის ბიუჯეტში, რომელიც საკრებულომ შეიმუშავა, ავტობუსების შეძენისათვის საჭირო თანხა სრულად არის განულებული. საკრებულოს განმარტებით, აღნიშნული გადაწყვეტილება იმ კითხვის ნიშნების გამო იქნა მიღებული, რომელიც მერიის მიერ წარმოებული ტენდერის გარშემო გაჩნდა. კერძოდ, აქ იგულისხმება ტენდერში გამარჯვებული კომპანიის დისკვალიფიკაცია, შემდეგ დავა, რომელიც აღნიშნულ პროცესს მოჰყვა, ჯერ შესყიდვების ეროვნულ სააგენტოში, შემდეგ კი პროკურატურაში. იმის მტკიცება, მართლაც ჰყავდა თუ არა, ქალაქ თბილისის მერიას წინასწარ შერჩეული ფავორიტი კომპანია, რომლის ტენდერში გამარჯვებაც სურდა, ფაქტ-მეტრის კომპეტენციას სცდება. უნდა აღინიშნოს, რომ თეორიულად, ბიუჯეტის 1/12-ის ხარჯვის ფარგლებში, მერიას შეეძლო ტენდერში წარმოდგენილი ორი კომპანიისთვის ავანსის სახით ჯერ 30%-ის სუბსიდირება, ბიუჯეტის დამტკიცების შემდეგ კი თანხის ეტაპობრივად გადახდა, მაგრამ, ასეთ შემთხვევაში მერიას სხვა პრიორიტეტებისთვის ძალიან ცოტა თანხა დარჩებოდა. თუმცა, ისიც აღსანიშნავია, რომ ახალი ბიუჯეტის ფარგლებში მერიას საკრებულოსთვის ბიუჯეტის შესაბამისად დაკორექტირების მოთხოვნით არ მიუმართავს და ავტობუსების შეძენისთვის ხელახალი ტენდერის ჩატარების საკითხი აღარ წამოუჭრია. ყოველივე ზემოთქმულიდან გამომდინარე, ბუნებრივია არაერთი შეკითხვა ჩნდება. ერთი მხარის მტკიცებით ტენდერის შეჩერება თბილისის ბიუჯეტის დაუმტკიცებლობამ განაპირობა, მეორე მხარე კი ტენდერის მიმდინარეობის პროცესში კორუფციული გარიგებების ნიშნებზე მიუთითებს და პროექტის განუხორციელებლობის მიზეზადაც სწორედ ამას ასახელებს. ეს სწორედ ის შემთხვევაა, როდესაც მოცემული გარემოებებიდან გამომდინარე ცალსახა და ერთმნიშვნელოვანი დასკვნის გაკეთება თითქმის შეუძლებელია და როგორც უკვე აღვნიშნეთ, ფაქტ-მეტრის კომპეტენციას სცდება. ფაქტი ერთია, ტენდერი არ შედგა, თბილისის ბიუჯეტის დამტკიცების საკითხი 4 თვე გაჭიანურდა, რის შედეგადაც მივიღეთ ის, რომ ქალაქში მუნიციპალური ტრანსპორტის საკითხი კვლავაც პრობლემურად რჩება. ორივე მხარის მიერ გაჟღერებული არგუმენტების გათვალისწინებით, ფაქტ–მეტრი ასკვნის, რომ ნიკა მელიას განცხადება: „მიმდინარე წელს 100 ახალი ეკოლოგიურად სუფთა და შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირებზე ადაპტირებული ავტობუსების შემოყვანა იმის გამო ვერ განხორციელდა, რომ  ქალაქის საკრებულომ საჭირო თანხა არ გამოყო“, არის ნახევრად სიმართლე.

“This year, 100 new, environmentally friendly buses adapted for disabled people were not provided due to the fact that City Council did not allocate the required amount of money.”
Nika Melia, Tbilisi mayoral candidate from the United National Movement, organised a meeting with bus drivers on 5 May 2014. He talked about the necessity of renewing municipal buses in the capital city. Melia stated the following: “New buses should have been put into operation this year. Tbilisi City Hall announced a tender for purchasing 100 new, environmentally friendly buses adapted for disabled people; however, this project was not implemented due to the fact that City Council did not allocate the required amount of money.” Nika Melia also explained that in the case of his victory in the elections, the tender for purchasing buses would be announced again with the new buses ensuring comfortable transportation for residents of Tbilisi. FactCheck took interest in the issue of municipal buses and checked the accuracy of Nika Melia’s statement. Tbilisi City Hall announced a tender on 4 November 2013 for the purpose of purchasing 100 new buses for the capital city. The tender amount (GEL 55,500,000) was incorporated into the Tbilisi city budget for 2014. According to the requirements of the tender, the buses had to meet European standards. In particular, a bus should be designed with a capacity for 85 passengers and adapted for disabled persons. The bus should not have steps in front and be equipped with three wide doors. In addition, according to the requirements, there should be enough space for at least one wheelchair. In order to provide bus wheelchair ascents, the middle doors should be equipped with a mechanical lift. Moreover, the bus be provided with heating, ventilation and air conditioning adapted to the climate of Tbilisi and the ventilation should have been provided in the interior space of the bus even when air temperature was equal to 450C outside. The following five companies participated in the tender announced by Tbilisi City Hall: Karex, a.s, Tegeta Truck and Bus, Solaris Bus & Coach S.A. Zhengzhou Yotobong Bus Co. Ltd and Xiaman Golden Dragon Bus Co. Tbilisi City Hall terminated the tender announced for purchasing 100 new buses on 31 December 2013. The non-approval of the city budget by City Council was stated as the reason for this. Tbilisi City Hall made a statement regarding the aforementioned and explained the reasons for the termination of the tender. According to the statement by Tbilisi City Hall, due to the fact that the city budget was not approved in 2014, City Hall was compelled to terminate those projects directed at ensuring the well-being of Tbilisi. Providing 100 new buses fell within the category of these types of projects. According to the explanation by Tbilisi City Hall, it was compelled to terminate the procurement procedure provided by Sub-paragraph g1 of Paragraph 1 of Article 7 of the Law of Georgia on State Procurement. According to the explanation by City Hall, based upon Paragraph 7 of Article 7 of the Budget Code, in the case of a non-approval of the budget of the local self-governing unit, the executive body is authorised to issue one-twelfth of the budget appropriations spent on each priority monthly. Allocated appropriations from the Tbilisi city budget for 2013 for the purpose of the construction-development of the city’s transport infrastructure amounted to GEL 122,382,211. Accordingly, the amount of money spent on these priorities monthly in 2014 should not have exceeded GEL 10,198,517. According to City Hall, the following work should have been implemented within the framework of the aforementioned priority: repair-reconstruction of streets and roads, maintenance of street and road signs and traffic lights, vertical and horizontal road marking, reconstruction of the metro dispatching office and other projects which amounted to GEL 83,400,000 in total. According to the statement by City Hall, the amount of advances (30% of the price of a bus excluding VAT and service fee) to be paid for suppliers according to the companies was as follows: KAREX (IVEKO) – GEL 14,729,954, Tegeta Truck and Bus (MAN) – GEL 13,801,629, Solaris Bus & Coach S.A – GEL 14,290,134, Zhengzhou Yutong Bus Co Ltd – GEL 8,671,584 and XIAMEN GOLDEN DRAGON BUS CO – GEL 8,679,828. This clearly illustrates that in the case of the failure of these aforementioned activities, it would have been impossible to pay advances to some companies. In the case of paying the advances, other aforementioned activities could not have been implemented. It should also be noted here that the first version of the Tbilisi city budget for 2014 was sent by Tbilisi City Hall to City Council in November 2013. The approval of the city budget was delayed for four months. According to the first version, the city budget was determined to be GEL 720,000,000. The second version of the budget was filed at City Council in December 2013 which amounted to approximately GEL 730,000,000. Tbilisi City Hall sent the third version of the budget to City Council in January 2014 with appropriations equal to GEL 785,000,000. The fourth version of the budget with appropriations equal to GEL 850,000,000 was presented to City Council in February 2014. None of the four versions of the city budget was approved by Tbilisi City Council. Different NGOs responded to the aforementioned issue of the non-approval of the Tbilisi city budget. Transparency International Georgia published a report about the non-approval of the Tbilisi city budget which states that the discussion-approval process related to the budget was ongoing for three months amid political discussions and accusations which themselves halted the processes and ignored the interest of society. Transparency International Georgia considered that the rest of the remarks of Tbilisi City Council on the first version of the budget project for 2014 neither created an insurmountable obstacle nor constituted a basis for the rejection of the budget. In addition, according to Transparency International Georgia, a possible political motivation for delaying the process was verified by the fact that City Council could have presented all of its remarks at the first stage and not step-by-step. If the remark was not managed to be sent on time, City Council would have had the possibility to include amendments to the Tbilisi city budget during the whole year. In the end, the Tbilisi city budget was approved by Tbilisi City Council on 8 March 2014. Its amount is equal to GEL 785,000,000. From this amount, GEL 88,713,000 is allocated for the repair-construction of transport infrastructure from which GEL 64,313,500 is allocated for street infrastructure construction-repair and maintenance and GEL 24,400,000 is allocated for the development of transport. In order to study the tender announced for purchasing 100 new buses for the capital city in details, FactCheck contacted Tbilisi City Hall. Papuna Petriashvili, Deputy mayor of Tbilisi told FactCheck that Tbilisi City Hall planned on purchasing 100 new buses within the framework of the city budget for 2014 as well as constructing a new auto park in Didi Dighomi with a total of 69,000,000 GEL having been allocated for these aforementioned projects. Of this overall amount, GEL 14 million was set for the construction of the auto park and GEL 55 million for the bus purchase tender. Tbilisi City Council removed this line from the budget and annulled the amount. Petriashvili explained that according to the budget adopted by City Council, subsidies valued at GEL 24 million were considered for the development of transport and included the implementation of work such as: regulating traffic lights, repair-modernisation of metro coaches, street marking and so on. According to Petriashvili, Tbilisi City Hall accelerated the decision to terminate the tender due to the fact that City Council mentioned the termination as one of its first remarks. City Council reported that too much money had been provided for organising the tender and constituted a budgetary over-expenditure. He also stated that due to the fact that several foreign companies participated in the tender and some questions existed regarding the approval of the budget (there was a possibility that money would not be allocated in the budget for this tender), maintaining the image and prestige of the country in front of the investors was important. Therefore, Tbilisi City Hall considered terminating the tender as a reasonable decision. FactCheck contacted Tbilisi City Council for further information. Nikoloz Khachirishvili, Chairman of the Tbilisi Territory Urbanisation and Utilisation Issues Regulatory Commission, told FactCheck that the provision of new buses was a significant issue and he personally was overseeing the tender process. According to him, the tender announced by Tbilisi City Hall was leaving room for a lot of questions. In particular, Tbilisi City Hall sent remarks to one of the companies which won the tender; namely, XIAMEN GOLDEN DRAGON BUS CO Ltd, which sent an updated version to Tbilisi City Hall after taking the remarks into consideration. Afterwards, however, the company was removed and disqualified from the tender. Xiaman Golden Dragon Bus Co. Ltd then filed a complaint to the National Procurement Agency and won the case against Tbilisi City Hall. The National Procurement Agency imposed the recovery of the company in the City Hall tender after which City Hall annulled the tender itself. According to Khachirishvili, a criminal case has been filed at the Prosecutor’s Office. He explained that due to the fact that the tender process raised many questions, on the one hand and the case was handed over to law enforcement structures, on the other, Tbilisi City Council considered it reasonable not to grant City Hall the possibility to organise a vague tender and annulled the required amount of money in the city budget for 2014 for purchasing the new buses. Khachirihvili added, however, that in the case of a carefully planned and transparent tender, City Council is prepared to review the corrected budget and support it. He said that City Hall has not contacted City Council with this type of request. Avtandil Sakvarelidze, representative of Golden Dragon, verified the facts given to FactCheck by Nikoloz Khachirishvili. According to Sakvarelidze, the Chinese company refused to invest in Georgia as a result of the obstacles created by the tender. As a result, the country lost several investments worth tens of millions of US dollars which would have enabled the employment of 500 persons. Moreover, this figure would have been increased up to 3,000 persons and GEL 40,000,000 worth of export production would have been produced in a year. Sakvarelidze indicated that the tender was artificially annulled due to the fact that City Hall had its own favourite company (Solaris) and from the outset was planning to announce this company as the winner. However, since Xiaman Golden Dragon Bus Co. Ltd won the case against Tbilisi City Hall, City Hall then annulled the tender. He explained that City Hall started a new tender worth GEL 71 million on the same day when the previous tender was annulled and argued that the purchase of the new buses being cancelled due to the non-approval of the budget is not true. Sakvarelidze explained that acquiring detailed information about the tender is possible on the electronic tender website. According to the information published on the official electronic tender website, Tbilisi City Hall announced a tender on 4 November 2013 for the purpose of purchasing 100 new buses. City Hall started to accept applications on 20 November and then annulled the tender on 31 December 2013. The five aforementioned companies participated in the tender. In terms of the price, company Xiamen Golden Dragon Bus Co. Ltd, which was considered as the winner, had the most optimal offer. The company expressed its gratitude towards City Hall for winning the tender on 27 November 2013 and stated that this victory was a great incentive which would encourage foreign investment which in itself would support employment and economic growth. Tbilisi City Hall returned technical remarks to Xiaman Golden Dragon Bus Co. Ltd on the same day and recommended that detailed documents be uploaded in the unified electronic system within the next three business days otherwise, the company would be disqualified from the tender. On 2 December 2013, Xiaman Golden Dragon Bus Co. Ltd notified Tbilisi City Hall that the detailed information about the technical specifications of the buses had been translated and uploaded in the electronic system. According to the explanation of Tbilisi City Hall of 6 December 2013, after reviewing the documents uploaded by the company, it was clear that the information about the technical characteristics had not been verified. Accordingly, the company was disqualified from the tender. On 7 December 2013, Xiaman Golden Dragon Bus Co. Ltd filed a complaint with the National Procurement Agency. The complaint noted that ten comments stated by the tender commission were considered by the company in their entirety but a decision was made to disqualify the company in spite of this. Of important note is that the tender commission does disqualify contestants if the technical documentation uploaded in the system does not contain such data or/and contains inaccuracy whose presentation or/and verification causes a substantial change in the technical documentation or/and which does not increase the price of the proposal. After reviewing the complaint, the National Procurement Agency adopted the following decision: “An inconsistent decision with the legislation made by the electronic tender commission concerning the state bus purchase about the disqualification of Xiaman Golden Dragon Bus Co. Ltd should be cancelled.” In order to verify the aforementioned, FactCheck contacted Tbilisi City Hall with the following questions one more time:
• If the decision about removing Xiaman Golden Dragon Co. Ltd from the tender was caused by the fact that the disqualified company did not present the required documents in their entirety and did not consider the comments by City Hall, then how can you explain the fact that the National Procurement Agency considered this decision as illegal?
• Why did Tbilisi City Hall not consider the decision taken by the Board of Appeals of the Procurement Agency on 24 December 2013 which called for Tbilisi City Hall to annul the inconsistent decision with the legislation made by the tender commission about the disqualification of Xiaman Golden Dragon Bus Co. Ltd?
• According to the legislation, in the case of the non-approval of the budget, Tbilisi City Hall could have paid advances to at least two companies under the conditions of one-twelfth spending of the city’s budget for 2013. Why did Tbilisi City Hall not use this opportunity or why was the tender not delayed until the time when the approval issue of the Tbilisi city budget for 2014 was solved?
• Why was the tender not renewed after the approval of the budget?
Tbilisi City Hall did not answer the aforementioned questions and told FactCheck that the information about the tender could be found on the following electronic website at www.procurement.gov.ge. It is, however, unfortunately impossible to extract information and obtain responses to the aforementioned questions from this web-site. Accordingly, FactCheck contacted Tbilisi City Hall yet again told the Press Office that the response it prepared and sent was not adequate for the questions posed and did not contain relevant information. The Press Office explained that it could cooperate only through this format and expressed its readiness for further assistance in the future.   Conclusion As the research indicated, the tender which aimed at purchasing 100 new buses for the capital city, was launched by Tbilisi City Hall on 4 November 2013 and terminated by City Hall on 31 December due to the non-approval of the Tbilisi city budget. The required amount of money for purchasing the buses was completely annulled in the Tbilisi city budget for 2014. According to City Council, this aforementioned decision was made because of those questions raised concerning the tender launched by City Hall. In particular, this refers to the disqualification of the winner company in the tender and then the litigation which followed the process, first at the Procurement Agency and then at the Prosecutor’s Office. It does not fall under the competence of FactCheck to verify whether or not Tbilisi City Hall in fact had pre-selected its favourite company as the winner in the tender. It should be noted that in the conditions of spending one-twelfth of the budget, theoretically City Hall could have provided two companies participating in the tender with 30% of the subsidies in the form of advances and paid the amount step-by-step after the approval of the budget although this would have left City Hall with a small amount of money for other priorities. It should also be noted, however, that under a new budget City Hall did not ask City Council to correct the budget accordingly and did not raise the issue of conducting a tender. FatCheck’s research has shown that many have been raised around the bus tender issue. According to verification from one side, the cancellation of the tender was caused by the non-approval of the Tbilisi city budget while another side noted the corrupted bargaining during the tender process and identifies this as one of the reasons for the failure of the project. This presents one of those cases when making a clear and unambiguous conclusion is almost impossible and goes beyond the competence of FactCheck. What is a fact, however, is that the tender was cancelled, the approval of the Tbilisi city budget was delayed for four months and, resultingly, the matter of municipal transportation still remains a problematic issue. According to the information and arguments stated by both sides, FactCheck concludes that Nika Melia’s statement, “This year, 100 new, environmentally friendly buses adapted for disabled people were not provided due to the fact that City Council did not allocate the required amount of money,” is HALF TRUE.