მიმდინარე წლის 18 თებერვალს, პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი და მთავრობის ეკონომიკური გუნდი მსოფლიო ბანკის წარმომადგენლებს შეხვდნენ. შეხვედრაზე ქვეყნის სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების სტრატეგიის პროექტი „საქართველო 2020“ განიხილეს. პრემიერ-მინისტრმა ჟურნალისტებთან გაკეთებულ კომენტარში აღნიშნა, რომ „საქართველო სიღარიბის კუთხით ცენტრალური აზიის და აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნებს შორის ერთ-ერთ ყველაზე დაბალ ადგილზე რჩება“. მისივე განმარტებით, ეს არის მსოფლიო ბანკის მონაცემები.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა პრემიერ-მინისტრის განცხადებით და აღნიშნული ფაქტი გადაამოწმა.
მსოფლიო ბანკის მიხედვით, სიღარიბის განმსაზღვრელი მთავარი ინდიკატორი შემოსავლებია. მსოფლიო ბანკის თანახმად, ერთ სულ მოსახლეზე მთლიანი ეროვნული შემოსავლის (GNI per capita, Atlas method) საფუძველზე ეკონომიკის კლასიფიცირება შემდეგ კატეგორიებად ხდება: დაბალი შემოსავალის, საშუალო შემოსავალის (რაც დაბალ საშუალო და მაღალ საშუალო ჯგუფებად იყოფა) და მაღალი შემოსავლის.
მსოფლიო ბანკის ბოლო, 2012 წლის მონაცემებით, ცენტრალური აზიის და აღმოსავლეთ ევროპის რეგიონში 20 ქვეყანა შედის. მაღალი საშუალო შემოსავლების კატეგორიაში შემდეგ ქვეყნები შედის: ალბანეთი, აზერბაიჯანი, ბელორუსია, ბოსნია-ჰერცოგოვინა, ბულგარეთი, ყაზახეთი, მაკედონია, მონტენეგრო, რუმინეთი, სერბეთი, თურქეთი და თურქმენეთი. ცენტრალური აზიის და აღმოსავლეთ ევროპის რეგიონის მხოლოდ 6 ქვეყანაშია შემოსავლები დაბალი საშუალო: საქართველო, სომხეთი, კოსოვო[1], მოლდოვა, უკრაინა და უზბეკეთი. შემოსავლების ყველაზე დაბალ გრადაციაში ყირგიზეთი და ტაჯიკეთი ხვდება[1].
დაბალი შემოსავლის კატეგორიაში ხვდებიან ქვეყნები, რომლის მთლიანი ეროვნული შემოსავალი ერთ სულ მოსახლეზე (GNI per capita, Atlas method) 1,035$ ან მასზე ნაკლებია, დაბალი საშუალო შემოსავლის კატეგორია - 1,036$-4,085$, მაღალი საშუალო შემოსავლის კატეგეგორია - 4,086$-12,615$ და მაღალი შემოსავლის კატეგორია - 12,616$ და მეტი.
2004 წელს საქართველომ ზემოთ აღნიშნულ კლასიფიკაციაში დაბალი შემოსავლის საფეხურიდან, დაბალ საშუალო შემოსავლის კატეგორიაში გადაინაცვლა. 2004-2012 წლების სტატისტიკის მიხედვით, საქართველოს GNI per capita (დათვლილი ატლასის მეთოდით) ყოველწლიურად იზრდებოდა (იხ. ქვემოთ მოცემული დიაგრამა). თუმცა, აღსანიშნავია, რომ არსებული ზრდა არ იყო იმდენად მაღალი, რომ საქართველოს შემოსავლების შემდეგ კატეგორიაზე გადაენაცვლა. [დიაგრამაზე წითელი ჰორიზონტალური ხაზი აღნიშნავს შემოსავლის მინიმუმს, რომლის მიხედვითაც ქვეყანა დაბალ საშუალო შემოსავლების მქონე ქვეყნების ჯგუფში კლასიფიცირდება]
2011 წლის მონაცემებით საქართველოს მთლიანმა ეროვნულმა შემოსავალმა ერთ სულ მოსახლეზე 2,850$ შეადგინა. 2012 წელს ეს მონაცემი 3,290$-ს შეადგენდა. ჩვენ ასევე ვნახეთ, დანარჩენი 5 ქვეყნის მაჩვენებელიც, რომელიც შემოსავლების დაბალ საშუალო ჯგუფში ხვდება. 2012 წლის მონაცემებით, სომხეთში მთლიანი შემოსავალი ერთ სულ მოსახლეზე 3,720$-ს შეადგენს, კოსოვოში - 3,600$-ს, უკრაინაში - 3,500$-ს, მოლდოვაში - 2,070$-ს, უზბეკეთში - 1,720$-ს. შესაბამისად, საქართველო შემოსავლების მხრივ დაბალი საშუალო საფეხურის ჯგუფში ჩამორჩება სომხეთს, კოსოვოს და უკრაინას (იხ.ცხრილი ქვემოთ).
ამასთან მნიშვნელოვანია ის ფაქტიც, რომ მსოფლიო ბანკის 2010 წლის მონაცემებით, საქართველოს მოსახლეობის დაახლოებით 18 % 1.25$ PPP -ით [Purchasing Power Parity- მსყიდველობითი უნარის პარიტეტი] სიღარიბის ზღვარს ქვემოთ იმყოფება, რაც იმას ნიშნავს, რომ მათი ყოველდღიური სამომხმარებლო ხარჯი 1.25 $-ს არ აღემატება. აქვე განვმარტავთ, რომ 2011, 2012 და 2013 წლის მონაცემები ჯერ-ჯერობით არ არის გამოქვეყნებული.
2012 წლის მსოფლიო ბანკის მონაცემებით, ცენტრალური აზიის და აღმოსავლეთ ევროპის რეგიონში 20 ქვეყანა შედის, აქედან 12 ქვეყანა მაღალი საშუალო შემოსავლის კატეგორიაშია, რაც იმას ნიშნავს, რომ ერთ სულ მოსახლეზე მთლიანი ეროვნული შემოსავლი (GNI per capita, Atlas method) 4,086$-დან 12,615$-მდე მერყეობს. 6 ქვეყანა კი დაბალი საშუალო შემოსავლის ჯგუფში გვხვდება, ანუ მთლიანი ეროვნული შემოსავალი ერთ სულ მოსახლეზე 1,036-4,085 აშშ დოლარია. აღნიშნულ რეგიონში დაბალი შემოსავლის კატეგორიაში მხოლოდ ყირგიზეთი და ტაჯიკეთი შედის.
საქართველო შემოსავლების მხრივ დაბალი საშუალო შემოსავლის ჯგუფშია. 2012 წლის მონაცემებით მისი მთლიანი ეროვნული შემოსავალი ერთ სულ მოსახლეზე (GNI per capita, Atlas method) 3,270$ იყო. ამასთან, 2004-2012 წლის სტატისტიკური მონაცემებით, საქართველოს GNI per capita ყოველწლიურად იზრდებოდა. საქართველო დაბალი საშუალო შემოსავლის ჯგუფში ჩამორჩება სომხეთს, კოსოვოს და უკრაინას და უსწრებს უზბეკეთს და მოლდოვას.
საქართველო ცენტრალური აზიის და აღმოსავლეთ ევროპის რეგიონში შემოსავლების მხრივ ყველაზე დაბალ საფეხურზე არ არის, თუმცა, მისი ეროვნული შემოსავალი ერთ სულ მოსახლეზე მხოლოდ უზბეკეთის, მოლდოვის (დაბალი საშუალო შემოსავლის ჯგუფი), ყირგიზეთის და ტაჯიკეთის (დაბალი შემოსავლის ჯგუფი) მონაცემებს აღემატება და ჩამორჩება რეგიონის 15 ქვეყანას.
შესაბამისად ჩვენ ვასკვნით, პრემიერ-მინისტრის ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება “საქართველო სიღარიბის კუთხით ცენტრალური აზიის და აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნებს შორის ერთ-ერთ ყველაზე დაბალ ადგილზე რჩება“, არის სიმართლე.

On 18 February 2014 Prime Minister Irakli Gharibashvili and the government economic team met with representatives of the World Bank. The attending officials discussed the socio-economic development strategy of the country – Georgia 2020. In his comment to journalists, the Prime Minister also noted that:  “In terms of poverty, Georgia maintainsone of the lowest indicators in Central Asia and Eastern Europe.” He further clarified that his statement was based upon the findings of the World Bank.
took interest in the Prime Minister’s statement and verified its accuracy.
In the data of the World Bank the decisive indicator for measuring poverty is income. The World Bank classifies the economies based upon theirGNI per capita into the following categories:
low income, middle income (subdivided into lower middle and upper middle) or high income.
In line with the latest 2012 indices of the World Bank, 20 countries are united in the region of Central Asia and Eastern Europe. The following countries are included in the category of upper middle income countries: Albania, Azerbaijan, Belarus, Bosnia-Herzegovina, Bulgaria, Kazakhstan, Macedonia, Montenegro, Romania, Serbia, Turkey and Turkmenistan. Only six states of Central Asia and Eastern Europe are categorised as lower middle income countries: Georgia, Armenia, Kosovo[i],
Moldova, Ukraine and Uzbekistan. Kyrgyzstan and Tajikistan belong to the lowermost category of low income countries.
The heading ‘low income countries’ unites countries whose GNI per capita (Atlas method) is equal to or below USD 1,035. Countries with a GNI per capita ranging from USD 1,036 to USD 4,085 belong to the lower middle income grouping, those with a GNI per capita between USD 4,086 and USD 12,615 belong to the upper middle income countries while the indicator equal to or above USD 12,616 qualifies a state for a high income category.
In 2004 Georgia moved from the category of low income countries up to the upper middle income grouping. In accordance with the statistical data
of the World Bank, throughout the years 2004-2012 the GNI per capita (Atlas method) of Georgia grew steadily each year (see the graph below); the witnessed growth, however, was not large enough to ensure Georgia’s advance to the next category. (The red line on the graph indicates the GNI per capita minimum required from a state in order qualify for the lower middle income category.)
gugg Based upon the data
of 2011, Georgia’s GNI per capita totalled USD 2,850. In 2012, the indicator rose to USD 3,270. We also looked into the indices of the other five states included in the category of lower middle income countries. In line with the data of 2012, the GNI per capita indicator of Armenia stands at USD 3,720, Kosovo – USD 3,600, Ukraine – USD 3,500, Moldova – USD 2,070, Uzbekistan – USD 1,720. Consequently, in the category of lower middle income countries Georgia falls behind Armenia, Kosovo and Ukraine.
gugg1 gugg12
It is also of importance to point out that according to the 2010 data of the World Bank, about 18% of the Georgian population was below the poverty threshold having the PPP (Purchasing Power Parity) of no more than USD 1.25 which implies that their daily consumption did not exceed USD 1.25. The data of 2011, 2012 and 2013 are yet to be published.
In line with the 2012 data of the World Bank, 20 countries are united in the region of Central Asia and Eastern Europe with 12 of these states belonging to the category of upper middle income countries which implies that the GNI per capita (Atlas method) varies between USD 4,086 and USD 12,615. Six countries fall into the category of lower middle income countries which means that the GNI per capita varies from USD 1,036 to USD 4,085. In the given region, only Kyrgyzstan and Tajikistan belong to the category of low income countries.
With its income indices, Georgia falls into the lower middle income category. According to the 2012 data Georgia’s GNI per capita (Atlas method) totalled USD 3,270 and in the course of the period 2004-2012 the indicator was increasing each year. In the group of lower middle income countries Georgia falls behind Armenia, Kosovo and Ukraine and surpasses Uzbekistan and Moldova.
Georgia does not stand on the lowest position in terms of poverty indices in the region of Central Asia and Eastern Europe but its indicator for GNI per capita exceeds only that of Uzbekistan, Moldova (lower middle income category), Kyrgyzstan and Tajikistan (low income category) but falls behind 15 countries of the region.
Consequently, we conclude that Irakli Gharibashvili’s statement, “In terms of poverty, Georgia maintains one of the lowest indicators in Central Asia and Eastern Europe,” is TRUE.