2013 წლის 27 დეკემბერს, ტელეკომპანია რუსთავი 2-ის გადაცემა „პოზიციაში“ სტუმრობისას, საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი ღარიბაშვილმა განაცხადა: „ლარის კურსის ვარდნა გასულ წლებშიც ძალიან ბევრჯერ გვინახავს. წლის [2013] მესამე კვარტალში ჩვენ ეკონომიკის სერიოზული გამოცოცხლება და გაჯანსაღება გვაქვს. მესამე კვარტლის მონაცემებით კერძო სექტორში კომპანიების საერთო სავაჭრო ბრუნვამ 30 მლრდ ლარი შეადგინა და თუ პირველ კვარტალს შევადარებთ, მესამე კვარტალში 24%-იანი მატება გვაქვს. მომავალ წელს ჩვენ გვაქვს ეკონომიკის ზრდის 5%-ზე გათვლილი პროგნოზი, ეს არის რეალური პროგნოზი, რასაც ადასტურებენ სავალუტო ფონდი, მსოფლიო ბანკი და სხვა საერთაშორისო ორგანიზაციები“. ფაქტ-მეტრი პრემიერ-მინისტრის ამ განცხადებით დაინტერესდა და ის გადაამოწმა. უკანასკნელი 10 წლის განმავლობაში, 2008 წლამდე ლარის კურსი ძირითადად მყარდებოდა (დოლართან მიმართებაში), ხოლო 2011 წლიდან 1.65-იანი ნიშნულის ირგვლივ დასტაბილურება დაიწყო. 2013 წლის ნოემბრიდან ლარის გაცვლითი კურსი დოლართან მიმართებაში დაცემა. ვინაიდან დოლარი საერთაშორისო ვაჭრობაში უფრო ხშირად გამოიყენება, ვიდრე ნებისმიერი სხვა ვალუტა, გადავწყვიტეთ, მხოლოდ დოლართან მიმართებაში გაგვეანალიზებინა ლარის კურსის ცვლილება. lar lar2 ლარის კურსი დოლართან მიმართებაში 2010 წელსა და 2011 წლის პირველ ნახევარში მნიშვნელოვნად დაეცა. კურსმა 2010 წლის ივნისში 1.8875-იან ნიშნულს მიაღწია, 2011 წლის მეორე ნახევარში კი 1.65-იანი ნიშნულის ირგვლივ დასტაბილურდა. შესაბამისად, არასწორია პრემიერის მტკიცება, რომ ლარის კურსის ვარდნა გასულ წლებში ბევრჯერ მოხდა. რაც შეეხება გასული წლის მესამე კვარტალში ეკონომიკის გამოცოცხლებას, ჩვენ ამ თემას ჩვენს ერთ-ერთ სტატიაში უკვე შევეხეთ. საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მიერ 2013 წლის ოქტომბერში გამოქვეყნებული პუბლიკაციის თანახმად, 2014 წელს საქართველოსთვის პროგნოზირებული მშპ-ის რეალური ზრდის ტემპი 5% იყო. საქართველოს 2014 წლის ბიუჯეტში მშპ-ის 5%-იანი რეალური ზრდის ტემპი და 8.7%-იანი ნომინალური ზრდის ტემპია გათვალისწინებული. 2014 წელს ნომინალური მშპ-ს პროგნოზი დაახლოებით 29.35 მლრდ ლარია. 2013 წლის სამი კვარტლის მონაცემებით, ბიზნეს სექტორში საწარმოთა ბრუნვამ 29,141 მლნ ლარი შეადგინა. იგივე მაჩვენებელი 2012 წელს კი 28,636 მლნ ლარი იყო. შესაბამისად 2013 წლის სამი კვარტლის ჯამში, ბიზნეს სექტორში საწარმოთა ბრუნვა 1.76%-ით გაიზარდა. G6 რაც შეეხება უშუალოდ კვარტალურ ზრდას, წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით 2013 წლის პირველ და მეორე კვარტლებში 5.7% და 2.4%-იანი ზრდა, თუმცა მესამე კვარტალში კი 1.8%-იანი კლება დაფიქსირდა.
ამასთან, მესამე და პირველი კვარტლების შედარება ეკონომიკური თვალსაზრისით არამართებულია, რადგან სეზონურობის ფაქტორის გამორიცხვა არ ხდება. შესაბამისად, ბიზნეს სექტორში ბრუნვის ზრდის გასაზომადაც 2013 წლის მესამე კვარტალი 2012 წლის მესამე კვარტალს უნდა შედარდეს. აღნიშნულის შესახებ არაერთხელ განუცხადებია ფინანსთა მინისტრ ნოდარ ხადურსაც. ზოგადად, ბიზნეს აქტივობა მესამე და მეოთხე კვარტლებში პირველ კვარტალთან შედარებით, გაცილებით დიდია. 2013 წლის მესამე კვარტლის მონაცემი პირველი კვარტლის მონაცემზე 23.9%-ით მეტია. ამას მოწმობს ასევე 2011 და 2012 წლების სტატისტიკაც. მესამე კვარტლის მონაცემი ყოველთვის მნიშვნელოვნად მაღალი იყო პირველი კვარტლის მონაცემზე: 2012 წელს - 33.4%-ით, ხოლო 2011 წელს - 20.3%-ით.   დასკვნა გასულ წლებში, ლარი დოლარის მიმართ 2008 წლამდე მყარდებოდა. გაცვლითი კურსის დაცემა მართლაც მოხდა 2010-2011 წლებში, თუმცა შემდგომ კვლავ დასტაბილურდა 1.65-ის ირგვლივ. შესაბამისად, კურსის ვარდნა მხოლოდ ერთხელ მოხდა და არა „ძალიან ბევრჯერ“, როგორც ამას პრემიერი აცხადებს. სავარაუდოა, რომ ამჟამადაც მსგავს პროცესთან გვაქვს საქმე და ლარის კურსი მოკლევადიანი გაუფასურების შემდგომ კვლავ დაუბრუნდება საწყის ნიშნულს. ამაზე მიუთითებენ სხვადასხვა ექსპერტებისა და ოფიციალური პირების შეფასებებიც. რაც შეეხება 2014 წლის ზრდის პროგნოზს, 2013 წლის ოქტომბერში საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მიერ გამოქვეყნებული ანგარიშის თანახმად, საქართველოს მშპ-ის პროგნოზი 5%-ია, იგივე ციფრია გათვალისწინებული 2014 წლის ბიუჯეტშიც. უფრო მეტიც, 2014 წლის იანვარში მსოფლიო ბანკის მიერ გამოქვეყნებულ ანგარიშში მშპ-ის 6.3%-იანი ზრდის პროგნოზი დაფიქსირდა. შესაბამისად, განცხადების ამ ნაწილში პრემიერის განცხადება ზუსტია. კერძო სექტორზე საუბრისას პრემიერ-მინისტრი 2013 წლის პირველი და მესამე კვარტლების ეკონომიკურად არამართებულ შედარებას აკეთებს. მართალია მის მიერ დასახელებული პროცენტული მაჩვენებელი შეესაბამება რეალურ მაჩვენებელს, მაგრამ მესამე და პირველი კვარტლების საწარმოთა ბრუნვების შედარება არაფრის მომცემი მაჩვენებელია. თუ 2013 წლის მესამე კვარტალს წინა წლის შესაბამის მაჩვენებელს შევადარებთ, საწარმოთა ბრუნვის 1.8%-იან კლებას მივიღებთ. შესაბამისად, 2013 წლის მესამე კვარტალში საწარმოთა ბრუნვის მოცულობის კლება დაფიქსირდა და პრემიერი განცხადების ამ ნაწილში შეცდა. ჩვენ ვასკვნით, რომ ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება: „ლარის კურსის ვარდნა გასულ წლებშიც ძალიან ბევრჯერ გვინახავს. წლის [2013] მესამე კვარტალში ჩვენ ეკონომიკის სერიოზული გამოცოცხლება და გაჯანსაღება გვაქვს. მესამე კვარტლის მონაცემებით კერძო სექტორში კომპანიების საერთო სავაჭრო ბრუნვამ 30 მლრდ ლარი შეადგინა და თუ პირველ კვარტალს შევადარებთ, მესამე კვარტალში 24%-იანი მატება გვაქვს. მომავალ წელს ჩვენ გვაქვს ეკონომიკის ზრდის 5%-ზე გათვლილი პროგნოზი, ეს არის რეალური პროგნოზი, რასაც ადასტურებენ სავალუტო ფონდი, მსოფლიო ბანკი და სხვა საერთაშორისო ორგანიზაციები“, არის მეტწილად მცდარი.

Appearing on the TV programme Pozicia
aired on 27 December 2013 on Rustavi 2, the Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, stated:  “We have witnessed a downturn in the GEL currency rates on multiple occasions in the past as well. In the third quarter of the year [2013] we saw a serious revitalisation and a recovery of the economy. In line with the data of the third quarter, the total trade turnover of the companies in the private sector amounted to GEL 30 billion. A comparison of this figure to the indicator of the first quarter reveals a growth of 24% in the third quarter. Our forecasts for the following year are based upon the prediction of a 5% economic growth. This is a real prognosis which has been confirmed by the International Monetary Fund, the World Bank and other international organisations.”
took interest in the PM’s statement and inquired about its accuracy.
Throughout the past ten years, up until 2008, the GEL had been mainly strengthening (with respect to the USD) and starting from 2011 stabilised around the exchange rate of 1.65. However, since November of 2013, GEL exchange rates in respect to the USD have been falling.
As the USD is employed in the international trade more often than any other currency, we decided to analyse the variations in GEL exchange rates solely with respect to the USD.
gel1.1gel1.2 GEL exchange rates to the USD saw a significant decline in 2010 and the first half of 2011. In June of 2010 the rate reached 1.8875 while in the second half of 2011, it stabilised around the indicator of 1.65. Therefore, the Prime Minister falsely claims that the fall in GEL exchange rates had been observed on multiple occasions in the previous years as well. As for the revitalisation of the economy in the third quarter of the past year, this matter has been researched by FactCheck in a previous article. In accordance with the publication
of the International Monetary Fund published in October 2013, the forecasted growth rate of the Georgian real GDP in 2014 was set at 5%; the 2014 state budget of Georgia foresees the same 5% growth rate in the real GDP and 8.7% growth rate in nominal GDP. The projected nominal GDP for 2014 is defined roughly in the amount of GEL 29.35 billion.
In line with the data of the first three quarters of 2013, the turnover of enterprises amounted to GEL 29,141 million. In 2012 the same indicator stood at GEL 28,636 million. Accordingly, the comparison of the first three quarters of 2013 to the three quarters of 2012 reveals an increase of 1.76%.
gel.2
As for the quarterly growth in particular, in comparison to the same periods of the previous year, the first and second quarters of 2013 saw an increase of 5.7% and 2.4%, respectively. However, in the third quarter, the indicator took a downturn of 1.8%.
It is to be emphasised that the comparison of indicators corresponding to the first and third quarters is economically unjustified as Georgia employs no mechanism of seasonal adjustment. Therefore, for the assessment of growth of the business sector turnover, the indicators of the third quarter of 2013 need to be compared to those of the same period of 2012. The described circumstance has been repeatedly pointed out by the Minister of Finance, Nodar Khaduri, as well.
In general, business activity is significantly bigger in the third and fourth quarters relative to the first. The indicators of the third quarter of 2013, for instance, exceed those of the first by 23.9%. The same is confirmed by the statistical data of 2011 and 2012. In those years the indices of the third quarter were notably larger than the indicators of the first quarter:  in 2012 – by 33.4%, while in 2011 – by 20.3%.
In the course of our research it has been established that the GEL had been strengthening with respect to the USD up until 2008. Currency rates dropped in 2010-2011, however stabilised again later around 1.65. Accordingly, currency rates have not seen a downturn “on multiple occasions” as claimed by the Prime Minister. It is likely that currently, as well, we are facing a similar process and the currency rate will return to its initial indicator after having experienced a short-term devaluation. This opinion has also been supported by numerous experts and officials.
As for the forecast of economic growth in 2014, the report of the International Monetary Fund published in October 2013 forecasts the growth rate of the Georgian GDP at 5%; the same figure is foreseen in the 2014 state budget of Georgia. Moreover, in the report of the World Bank published in January 2014 the growth of the Georgian GDP was forecast to equal 6.3%. Therefore, in this part, the statement of Irakli Gharibashvili is accurate.
Discussing the private sector, the Prime Minister makes an economically unjustified comparison between the first and third quarters of 2013. Although the figure indicated by him corresponds to the real percentage of growth between those two quarters, the comparison of the first and third quarters does not produce any viable results. Comparing the third quarter of 2013 to the same indicator of the preceding year, we observe a decline of 1.8% in the turnover of enterprises. Consequently, in the third quarter of 2013, the trade turnover took a downturn and the Prime Minister’s assertions in this regard are false.
We conclude that Irakli Gharibashvili’s statement:  “We have witnessed a downturn in the GEL currency rates on multiple occasions in the past as well. In the third quarter of the year [2013] we saw a serious revitalisation and a recovery of the economy. In line with the data of the third quarter, the total trade turnover of the companies in the private sector amounted to GEL 30 billion. A comparison of this figure to the indicator of the first quarter reveals a growth of 24% in the third quarter. Our forecasts for the following year are based upon the prediction of a 5% economic growth. This is a real prognosis which has been confirmed by the International Monetary Fund, the World Bank and other international organisations,” is MOSTLY FALSE.