2013 წლის 14 ნოემბერს, საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე, საპარლამენტო უმცირესობის წარმომადგენელმა, პეტრე ცისკარიშვილმა, განაცხადა: „მარტის საკონსტიტუციო ცვლილების შემდეგ, ინვესტიციები არ გაზრდილა, ვაჭრობა [საგარეო] არ გაზრდილა, გარდა ექსპორტის ძალიან კონკრეტული მიმართულებებისა, რომელშიც რუსეთმა შეუწყო ხელი ერთის მხრივ და მეორეს მხრივ ტყვედ რომ გიზით მატროსოვის ციხეში, იმ კაცის მიერ შექმნილმა საავტომობილო ვაჭრობის ჰაბმა რუსთავში. ავტომობილებით ვაჭრობა და რეექსპორტი დღეს ქართული წარმოების მთლიან საექსპორტო ჩამონათვალში პირველ ადგილზეა“.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა დეპუტატის ამ განცხადებით და ის გადაამოწმა.
საქართველოს სტატისტიკის სამსახურის მონაცემებზე დაყრდნობით, 2013 წლის პირველ 9 თვეში ქვეყანაში შემოსულმა პირდაპირმა უცხოურმა ინვესტიციებმა 697.3 მლნ. აშშ დოლარი შეადგინა, რაც 2012 წლის შესაბამის მაჩვენებელზე 2.9%-ით მეტია. თუ მარტის შემდგომ პერიოდს ავიღებთ (რაზედაც დეპუტატი საუბრობს), ანუ ფაქტიურად მხოლოდ მეორე და მესამე კვარტლებს ერთად, პირდაპირმა უცხოურმა ინვესტიციებმა 2013 წლის მეორე და მესამე კვარტალში ერთად 471.1 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც 13%-ით აღემატება 2012 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს (416.7 მლნ. აშშ დოლარი).
cisk
რაც შეეხება ვაჭრობას, უფრო სწორად საგარეო ვაჭრობას (დეპუტატი ამ უკანასკნელზე აკეთებს აშკარად აქცენტს), ჩვენ ექსპორტის უმსხვილესი დარგები ავიღეთ და მათი 2013 წლის მონაცემები წინა წლის მონაცემებს შევადარეთ. ცხრილში მოცემული საექსპორტო 10 დარგიდან, რომელთა პროდუქციის ექსპორტი 50 მლნ აშშ დოლარს აღემატება, 8-ის ექსპორტი გაზრდილია, ხოლო 2-ის კი - შემცირებული.
cisk1
თუ მარტის შემდგომ სტატისტიკას, ანუ მეორე და მესამე კვარტლებისა და ოქტომბრის თვის მონაცემებს გადავხედავთ, მოცემული საექსპორტო 10 დარგიდან, რომელთა პროდუქციის ექსპორტი 50 მლნ აშშ დოლარს აღემატება, წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელთან შედარებით 7-ის ექსპორტია გაზრდილი, ხოლო 3-ის კი - შემცირებული.
Untitled
რაც შეეხება, მთლიან ექსპორტს, 2013 წლის 10 თვის მაჩვენებელმა 2,305.9 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც 16.1%-ით მაღალია წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით. მარტის შემდგომი სტატისტიკით კი 2013 წლის აპრილ-ოქტომბრის პერიოდში ექსპორტმა 1,740.4 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელზე 20.2%-ით მაღალია.
2013 წელს (10 თვის მონაცემებით) ექსპორტმა რუსეთში 130.9 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა, მაშინ როდესაც 2012 წელს ეს მაჩვენებელი 37.2 მლნ აშშ დოლარი იყო. 2013 წელს (10 თვის მონაცემებით),  რუსეთში ექსპორტირებული პროდუქციის წილი მთლიან ექსპორტში 5.7% იყო, ხოლო 2012 წლის ანალოგიური მაჩვენებელი - 1.9%.
2013 წლის მარტის შემდგომი სტატისტიკით (აპრილ-ოქტომბრის პერიოდი), რუსეთში ექსპორტმა 116.8 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა. ხოლო 2012 წლის შესაბამის პერიოდში, რუსეთში მხოლოდ 31.7 მლნ აშშ დოლარის პროდუქცია გავიდა.
cisk3
Untitled1
მართალია 2013 წელს, რუსეთში ექსპორტირებული პროდუქციის ზრდამ საკმაო წვლილი შეიტანა მთლიანი ექსპორტის გაზრდაში, მაგრამ ვაჭრობა სხვა ქვეყნებთანაც გაიზარდა. მაგალითად, ექსპორტის ზრდამ აზერბაიჯანსა და სომხეთში [2013 წლის 10 თვის მონაცემებით, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით] 58.5 და 47.5 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა, ექსპორტის ზრდამ ევროკავშირის ქვეყნებში კი - 156.6 მლნ. აშშ დოლარი. აქვე, აღსანიშნავია რომ, 2013 წლის 10 თვის მონაცემებით, აშშ-ში ექსპორტი შემცირებულია 68.2 მლნ აშშ დოლარით.
2013 წლის აპრილ-ოქტომბრის მდგომარეობით, საქართველოდან საზღვარგარეთ 1740.4 მლნ აშშ დოლარის ექპორტი გავიდა, რაც წინა წლის მონაცემებზე 20.2%-ით მეტია.
cisk4
2013 წლის პირველი 10 თვის მდგომარეობით, მსუბუქი ავტომობილების რეექსპორტი 568.7 მლნ აშშ დოლარით ქვეყნის მთლიან ექსპორტში 24.7%-ს შეადგენს, რის მიხედვითაც იგი უდავოდ ყველაზე დიდი საექსპორტო დარგია საქართველოში.
2013 წლის პირველი 10 თვის მდგომარეობით, ავტომობილების რეექსპორტი 85.1 მლნ აშშ დოლარით გაიზარდა. ხოლო აპრილ-ოქტომბრის პერიოდში კი 50.2 მლნ აშშ დოლარით.
cisk5
ექსპორტისგან განსხვავებით არ გაზრდილა იმპორტი. 2013 წლის აპრილ-ოქტომბრის მანძილზე იმპორტის ოდენობამ 4,704.3 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა, 2012 წლის შესაბამისი მაჩვენებელი კი 4,810.8 მლნ აშშ დოლარი იყო. შესაბამისად, იმპორტი 2013 წლის აპრილ-ოქტომბერში 2.2%-ით შემცირდა. თუმცა, იმპორტის შემცირება არ გახლავთ ცალსახად უარყოფითი მოვლენა, იმპორტის შემცირება ხელს უწყობს წმინდა ექსპორტის [ექსპორტს - იმპორტი] ზრდას, რაც თავის მხრივ მშპ-ს ზრდის.
cisk6
2013 წლის მარტის შემდეგ მთლიანი ექსპორტი და პირდაპირი უცხოურ ინვესტიციები გაზრდილია. პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები 2013 წლის აპრილ-ოქტომბერში წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით 54.4 მლნ დოლარით (13%-ით), ხოლო ექსპორტი კი, 2013 წლის აპრილ-ოქტომბერში, 291.9 მლნ აშშ დოლარით (20.2%-ით) გაიზარდა. შესაბამისად, დეპუტატის განცხადების ეს ნაწილი მცდარია.
საკამათო საკითხია იმპორტის შემცირება, მართალია დეპუტატი განცხადებაში ვაჭრობის შემცირებას უსვავს ხაზს, მაგრამ იმპორტის შემცირება ცალსახად უარყოფითი მოვლენა არ არის, როგორც ეს დეპუტატის პათოსიდან ჩანს. 2013 წლის აპრილ-ოქტომბერში ექსპორტის ზრდამ და იმპორტის შემცირებამ ხელი შეუწყო წმინდა ექსპორტის [ექსპორტს - იმპორტი] ზრდას, რაც თავის მხრივ მშპ-ს ზრდის.
2013 წლის აპრილ-ოქტომბერში რუსეთში ექსპორტი 85.1 მლნ აშშ დოლარით (268.5%-ით), ხოლო ავტომობილების რეექსპორტი - 50.2 მლნ აშშ დოლარით (13.3%-ით) გაიზარდა. ავტომობილების რეექსპორტის ზრდამ, ასევე რუსეთის ბაზრის გახსნამ მნიშნელოვანი როლი ითამაშეს მთლიანი ექსპორტის ზრდაში, მაგრამ არა გადამწყვეტი, რადგან სხვა პროდუქციის ექსპორტიც გაზრდილია (კაკლის ექსპორტი გაიზარდა 67.9 მლნ-ით, მინერალური წყლების 28.5 მლნ-ით, ღვინის 38 მლნ-ით, ხოლო სპილენძის - 76.2 მლნ აშშ დოლარით) და აპრილ-ოქტომბერში ექსპორტის თითქმის 292 მლნ აშშ დოლარიანი ზრდა დაფიქსირდა. შესაბამისად, მიუხედავად იმისა, რომ ავტომობილების რეექსპორტი უდავოდ ყველაზე დიდი საექსპორტო დარგია, დეპუტატის განცხადების ეს მონაკვეთი ბოლომდე ზუსტი არ არის.
ჩვენ ვასკვნით, რომ პეტრე ცისკარიშვილის განცხადება: „მარტის საკონსტიტუციო ცვლილების შემდეგ, ინვესტიციები არ გაზრდილა, ვაჭრობა არ გაზრდილა, გარდა ექსპორტის ძალიან კონკრეტული მიმართულებებისა, რომელშიც რუსეთმა შეუწყო ხელი, ერთის მხრივ, და მეორეს მხრივ, ტყვედ რომ გიზით მატროსოვის ციხეში, იმ კაცის მიერ შექმნილმა საავტომობილო ვაჭრობის ჰაბმა რუსთავში. ავტომობილებით ვაჭრობა და რეექსპორტი დღეს ქართული წარმოების მთლიან საექსპორტო ჩამონათვალში პირველ ადგილზეა“, არის მეტწილად მცდარი.

At the plenary session of the Parliament of Georgia held on 14 November 2013, Member of the Parliamentary Minority, Petre Tsiskarishvili, stated: “After the constitutional amendment introduced in March, the volume of investments did not increase, nor did [foreign] trade, except for very specific fields of export which were encouraged, on the one hand, by Russia, and, on the other, by the automobile trade hub in Rustavi established by the man [Vano Merabishvili] who you are holding captive in Matrosovi prison. Trade and the re-export of automobiles tops the list of exported goods in the Georgian economy.”
FactCheckinquired about the accuracy of the statement.
In line with the data provided by the National Statistics Office of Georgia, in the first nine months of 2013, foreign direct investment made in the country totalled USD 697.3 million which exceeds the same indicator of 2012 by 2.9%. If we consider the period following the month of March (which is discussed by the MP); that is to say, solely the second and third quarters, FDI in the given period amounted to USD 471.1 million. This figure surpasses the same indicator of 2012 (USD 416.7 million) by 13%.
As for trade, to be more precise, the foreign trade (evidently, the MP refers to the latter), we took the largest fields of export and compared the data of 2013 to that of the preceding year. The table below presents the list of ten fields of export whose production is exported in an amount exceeding USD 50 million. Of these ten fields, the export value of eight of them has increased while in two of them the export indices saw a decline.
Examining the statistical data of the period after the month of March; that is, the data of the second and third quarters plus the month of October, we see that of the aforementioned ten fields of export, the indicators saw a growth in seven of them while three saw a decline.
As for the overall export, the indicator for the first ten months of 2013 equalled USD 2,305.9 million which exceeds the indicator of the same period of the previous year by 16.1%. The export value in April-October of 2013 amounted to USD 1,740.4 million which surpasses the indicator of the same period of the previous year by 20.2%.
In 2013 (based upon the data for ten months) export to Russia amounted to USD 130.9 million while in 2012, the same indicator was at USD 37.2 million. In 2013 (based upon the data of ten months) the share of products exported to Russia in the total export of the country amounted to 5.7% while in 2012 the same indicator equalled 1.9%.
According to the statistical data of the period April-October, the export to Russia amounted to USD 116.8 million while in the same period of 2012 the products exported to Russia had a total value of only USD 31.7 million.
Although the increased volume of products exported to Russia largely contributed to the overall growth of export value in 2013, it is noteworthy that the trade indicators rose with respect to other countries as well. For instance, export to Azerbaijan and Armenia (based upon the comparison of indices of the first ten months of 2013 and the same period of the previous year) grew by USD 58.5 million and USD 47.5 million, respectively, while export to the EU countries rose by USD 156.6 million. It is also to be noted that in line with the data of the first ten months of 2013, export to the USA fell by USD 68.2 million.
In the period between April and October of 2013, Georgia exported products with the total value of USD 1,740.4 million which outstrips the indicator of the preceding year by 20.2%.
In accordance with the data of the first ten months of 2013, the re-export of automobiles had the total value of USD 568.7 million, taking up 24.7% of Georgia’s overall export, which certainly secures its place as the largest field of export in the country.
The indices of the first ten months of 2013 also reveal an increase of USD 85.1 million in the re-export of automobiles and an increase of USD 50.2 million in April-October.
Unlike export, no growth has been observed in the indices of import. Over the period of April-October of 2013, the volume of import amounted to USD 4,704.3 million while the same indicator of 2012 stood at USD 4,810.8 million. As can be seen, import decreased by 2.2% in April-October of 2013. The falling import indices do not denote a downright unfavourable trend, however. The decline of import provides for a growth in net export (export minus import) which on its part prompts a rise in GDP.
In the period following March of 2013 the indices for total export and foreign direct investment took an upturn. In April-October of 2013, FDI rose by USD 54.4 million (13%) as compared to the same period of 2012 while export grew by USD 291.9 million (20.2%). Therefore, this part of the MP’s statement is inaccurate.
The downturn in import represents a more controversial matter. In his statement the MP emphasises the decline in trade but the pathos of the statement also describes the fall in the import indices as an undoubtedly negative occurrence which is not correct. The rise in export and the decline in import observed in April-October of 2013 provided for an increase in net export (export minus import) and, therefore, for the growth of GDP as well.
Export to Russia grew by USD 85.1 million (268.5%) in April-October of 2013 while the re-export of automobiles surged by USD 50.2 million (13.3%). The upturn in the re-export of automobiles as well as the opening of the Russian market contributed greatly to the overall growth of export. But this contribution was not decisive as the export of other products grew as well (the export of nuts increased by USD 67.9 million, mineral waters – USD 28.5 million, wine – USD 38 million, aluminium – USD 76.2 million) and produced an increase of USD 292 million in export by the end of the April-October period of 2013. Subsequently, although the re-export of automobiles undoubtedly represents the largest field of export in Georgia, this part of the MP’s statement is not entirely accurate.
We conclude that Petre Tsiskarishvili’s statement: “After the constitutional amendment introduced in March, the volume of investments did not increase, nor did [foreign] trade, except for very specific fields of export which were encouraged, on the one hand, by Russia, and, on the other, by the automobile trade hub in Rustavi established by the man who you are holding captive in Matrosovi prison. Trade and the re-export of automobiles tops the list of exported goods in the Georgian economy,” is MOSTLY FALSE.