„2013 და 2014 წელს უფრო მეტ თანხას გავისტუმრებთ ბიუჯეტიდან, ვიდრე ვისესხებთ. ამ პერიოდში მთავრობას 1,700 მლნ. ლარი ვალის გასტუმრება უწევს, როცა წინა წლებში 300 მილიონზე მეტი არასდროს არ გასტუმრებულა. მხოლოდ 2012 წელს ამ თანხამ 380 მლნ. ლარი შეადგინა”
2013 წლის 13 ნოემბერს და 11 დეკემბერს პარლამენტში გამართულ პლენარულ სხდომებზე სიტყვით გამოსვლისას საქართველოს ფინანსთა მინისტრი ნოდარ ხადური საქართველოს ეკონომიკაზე საუბრის დროს სახელმწიფო ვალის თემასაც შეეხო. კერძოდ, მან განაცხადა: „მიუხედავად იმისა, რომ ჩვენ მომავალ წელს ასაღები ვალის ოდენობას ვზრდით, 2013 და 2014 წელს უფრო მეტ თანხას გავისტუმრებთ ბიუჯეტიდან, ვიდრე ვისესხებთ. ეს არის ის მემკვიდრეობა, რომელიც ჩვენ დაგვხვდა. 2 წლის (2013 და 2014) განმავლობაში საქართველოს მთავრობას უწევს 1,700 მლნ. ლარი ვალის გასტუმრება, რაც, ძირითადად, 2008 და 2009 წლებში აღებული ვალებია. წინა წლებში 300 მლნ. ლარზე მეტი არასდროს არ გასტუმრებულა, მხოლოდ 2012 წელს შეადგინა მან  380 მლნ. ლარი. რაც შეეხება საგარეო ვალს, ჩვენ ვაპირებთ, რომ 2014 წელს   500 მლნ. ლარით შევამციროთ ძირი და დაახლოებით 187,188 მლნ. ლარით - პროცენტი.  მომავალ წელს, მაგალითად, გერმანიას 50 მლნ. ლარი უნდა გადავუხადოთ, რუსეთს - 18 მილიონი, საფრანგეთს - 18 მილიონი, 340 მლნ. ლარამდე კი საერთაშორისო სავალუტო ფონდს. საგარეო ვალი ნაციონალური მოძრაობის მმართველობის დროს მილიარდ ნახევრიდან ოთხ მილიარდ ნახევრამდეა გაზრდილი. 2013 წლის განმავლობაში საგარეო ვალის ძირი 350 მლნ. ლარით შემცირდა, 120 მლნ. ლარი კი პროცენტი გავისტუმრეთ. წელს ჩვენ ასევე გავისტუმრეთ ნაციონალური მოძრაობის მიერ აღებული 500 მილიონიანი ევრო ობლიგაციების მომსახურების 170 მლნ. ლარი.’’ ფაქტ-მეტრი სახელმწიფო ვალის სტატისტიკით და მართვით დაინტერესდა და ფინანსთა მინისტრის განცხადების გადამოწმება გადაწყვიტა. ცხრილი 1: ვალდებულებების ცვლილების სტატისტიკა XADUR როგორც ცხრილიდან ვხედავთ, ვალდებულებების ზრდა 2008 წლიდან 2011 წლამდე მუდმივი ვარიაციებით ხასიათდება. 2011 წელს აღებული ვალის ოდენობა 2010 წელთან შედარებით თითქმის ნახევრდება, ის 712 მლნ. ლარით იკლებს და შემდეგ კვლავ ზრდას განაგრძობს. 2014 წელს ვალები 2013 წელთან შედარებით 1.8-ჯერ იზრდება და 1,636 მლნ. ლარამდე აღწევს. 2013 და 2014 წელს ვალის ოდენობა ერთად 2,504 მლნ. ლარს წარმოადგენს, ხოლო გასასტუმრებელი - 1,147 მლნ. ლარს. აქედან ვხედავთ, რომ 2013 და 2014 წლებში სახელმწიფოს უწევს 1,357 მლნ. ლარით მეტი ვალის აღება, ვიდრე გასტუმრება. შესაბამისად, ფინანსთა მინისტრის განცხადება: „მიუხედავად იმისა, რომ ჩვენ მომავალ წელს ასაღები  ვალის ოდენობას ვზრდით, 2013 და 2014 წელს უფრო მეტ თანხას გავისტუმრებთ ბიუჯეტიდან, ვიდრე ვისესხებთ“, არაზუსტია. აქვე, ინფორმაციისთვის უნდა დავამატოთ, რომ  წინა ხელისუფლების მიერ   წარდგენილი 2013 წლის ბიუჯეტის მიხედვით ვალდებულებების ზრდა 816 მლნ. ლარით იყო განსაზღვრული, რაც მხოლოდ 52 მლნ. ლარით ნაკლებია დღევანდელი ხელისუფლების მიერ წარდგენილ რიცხვ 868 მილიონზე. როგორც უკვე აღვნიშნეთ, 2013 და 2014 წელს სახელმწიფო გასულ წლებთან შედარებით  განსაკუთრებით დიდი ოდენობის - 1,147 მლნ. ლარი ვალის გასტუმრებას გეგმავს, თუმცა ეს რიცხვი 553 მლნ-ით ნაკლებია მინისტრის მიერ დასახელებულ რიცხვ - 1,700 მილიონზე. მონაცემებიდან ასევე ნათელია, რომ ვალების ყველაზე დიდი მოცულობა (2014 წელს თუ არ ჩავთვლით) 2008, 2009 და 2010 წლებში არის აღებული. ბიუჯეტში არსებული ინფორმაციის მიხედვით, 2013 და 2014 წლებში გადასახდელი ვალები ძირითადად 2008, 2009 და 2010 წლებში აღებული ვალების გასასტუმრებლად არის გამიზნული. აქედან გამომდინარე, ფინანსთა მინიტრის განცხადება: „2013 და 2014 წელს საქართველოს მთავრობას  1,700 მლნ. ლარი ვალის გასტუმრება უწევს, რაც, ძირითადად, 2008 და 2009 წლებში აღებული ვალებია’’, სიმართლეს შეესაბამება. ცხრილი 2: ვალდებულებების კლების სტატისტიკა XADUR1 როგორც ცხრილიდან ვხედავთ, 2004 წლიდან 2013 წლამდე ვალდებულებების კლებისთვის გამოყოფილი თანხების მოცულობა 300 მლნ. ლარის ფარგლებში მერყეობს. ერთადერთი გამონაკლისი 2009 წელია (349 მლნ. ლარი). აღნიშნული მეტწილად ადასტურებს ფინანსთა მინისტრის განცხადებას: „წინა წლებში 300 მლნ. ლარზე მეტი ვალი არასდროს არ გასტუმრებულა’’. ინფორმაციისთვის უნდა დავამატოთ, რომ ზემოთ არსებული მონაცემები ვალის ძირი თანხის კლებას მოიცავს, რადგან ვალის შემცირებას მხოლოდ ძირი თანხის, და არა პროცენტის, კლება განსაზღვრავს. ცხრილიდან ასევე ნათელია, რომ 2012 წელს ვალდებულებები 139 მლნ. ლარით შემცირდა, ეს მონაცემი კი თითქმის სამჯერ - 2.7-ჯერ ნაკლებია ფინანსთა მინისტრის მიერ დასახელებულ რიცხვ - 380 მლნ-ზე. თუ 139 მლნ. ლარს ასევე 2012 წელს გადახდილ პროცენტებსაც დავუმატებთ, მაშინ ჯამში ამ წელს გადახდილი ვალის ოდენობა - 379 მლნ. ლარს მიაღწევს. ეს რიცხვი კი ზუსტად ნოდარ ხადურის მიერ დასახელებული მონაცემია. თუმცა, როგორც უკვე აღვნიშნეთ, ვინაიდან ვალის კლება მხოლოდ ძირი თანხის კლებას მოიცავს, ნოდარ ხადურის განცხადება: „მხოლოდ 2012 წელს გადახდილი იქნა  380 მლნ. ლარი’’, სიმართლეს არ შეესაბამება. ცხრილი 3: სახელმწიფო საგარეო ვალდებულებების მომსახურება და დაფარვა 2014 წლისთვის (ლარებში) XADUR2 ცხრილიდან ვხედავთ, რომ 2014 წელს სახელმწიფო სულ 720 მლნ. ლარის გასტუმრებას გეგმავს, სადაც ძირითადი თანხა 529 მლნ. ლარს შეადგენს, ხოლო პროცენტი - 190 მლნ. ლარს. აქედან, გერმანიას 49 მლნ. ლარი უნდა გადავუხადოთ, რუსეთსა და საფრანგეთს 18 მლნ. ლარი, ხოლო საერთაშორისო სავალუტო ფონდს კი 337 მლნ. ლარი. აქედან ნათელია, რომ ფინანსთა მინისტრის განცხადება საგარეო ვალებთან დაკავშირებით: „რაც შეეხება საგარეო ვალს, ჩვენ ვაპირებთ, რომ 2014 წელს   500 მლნ. ლარით შევამციროთ ძირი და დაახლოებით  187,188 მლნ. ლარით პროცენტი. მომავალ წელს, მაგალითად, გერმანიას 50 მლნ. ლარი უნდა გადავუხადოთ, რუსეთს - 18 მილიონი, საფრანგეთს - 18 მილიონი, 340 მლნ. ლარამდე კი საერთაშორისო სავალუტო ფონდს“, სიმართლეს შეესაბამება.   ფინანსთა სამინისტროს ვებ გვერდზე განთავსებული სახელმწიფო საგარეო ვალის სტატისტიკის მიხედვით 31.12.2003-ის მდგომარეობით, სახელმწიფოს საგარეო ვალის ნაშთი 1,852 მლნ. აშშ დოლარს შეადგენს, ხოლო 31.10.2012-ის მდგომარეობით კი 4,373 მლნ. აშშ დოლარს. ეს ინფორმაცია მცირედი ცდომილებით ადასტურებს ნოდარ ხადურის განცხადებას: „საგარეო ვალი ნაციონალური მოძრაობის მმართველობის დროს მილიარდ ნახევრიდან ოთხ მილიარდ ნახევრამდეა გაზრდილი“.   2013 წლის ბიუჯეტის შესრულების 3 კვარტლის მონაცემებით 9 თვეში საგარეო ვალდებულებები 403 მლნ. ლარით შემცირდა. აქედან ძირ თანხას  316 მლნ. ლარი წარმოადგენს, ხოლო პროცენტს კი - 87 მლნ. ლარი.  ევრობონდების გამოშვებიდან აღებული ვალდებულებები ჯამში აგრეთვე 139 მლნ. ლარით შემცირდა, სადაც ძირ თანხას - 107 მლნ. ლარი წარმოადგენს, ხოლო პროცენტს კი 32 მლნ. ლარი. ეს მონაცემები მეტწილად განსხვავდება მინისტრის განცხადებაში მოყვანილი ინფორმაციისგან, როდესაც იგი ამბობს: „2013 წლის განმავლობაში საგარეო ვალის ძირი 350 მლნ. ლარით შემცირდა, 120 მლნ. ლარი კი პროცენტი გავისტუმრეთ.  წელს ჩვენ ასევე გავისტუმრეთ ნაციონალური მოძრაობის მიერ აღებული 500 მილიონიანი ევრო ობლიგაციების მომსახურების 170 მლნ. ლარი.’’ ინფორმაციისთვის, ასევე უპრიანია, მოკლედ მიმოვიხილოთ 2014 წელს 200 მლნ. ლარი შიდა ვალის დანიშნულებაც. როგორც ცნობილია, 2014 წელს სახელმწიფოს შიდა ვალის (წმინდა) ზრდა 600 მლნ. ლარით არის განსაზღვრული, საიდანაც სახელმწიფო 600 მლნ. ლარს კომერციული ბანკებიდან ისესხებს (ფასიანი ქაღალდების გამოშვების მეშვეობით) და სადაც  200 მლნ. ლარს უკან კვლავ ბანკებს ასესხებს. საქართველოს ეროვნული ბანკისა და აუდიტის სამსახურის თანახმად, დეტალები და მექანიზმი იმისა, თუ როგორ მოხდება ამ 200 მლნ. ლარი ღირებულების ფასიანი ქაღალდების გამოშვება და შემდეგ ბანკებში განთავსება, ჯერ ცნობილი არ არის და იგი ჯერ კიდევ განხილვის პროცესშია. ზოგადად 2014 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის მიხედვით კი მისი არსი შემდეგში მდგომარეობს: 200 მლნ. ლარი გამოყენებული უნდა იქნას ეკონომიკის გრძელვადიანი რესურსით უზრუნველყოფის ხელშეწყობისთვის. ეს გულისხმობს 2 და 5 წლის ვადიანობის სახელმწიფო ფასიანი ქაღალდების ემისიას წინასწარ განსაზღვრული მოცულობით და მათ შეთავაზებას კომერციული ბანკებისთვის იგივე ვადით და განაკვეთით, რაც აღემატება შესაბამისი ემისიის საპროცენტო განაკვეთს. შედეგად, კომერციულ ბანკებს გაუჩნდებათ გრძელვადიანი რესურსი ეკონომიკის დაკრედიტებისთვის და ექნებათ შესაძლებლობა ფასიანი ქაღალდები გამოიყენონ გირაოდ მოკლევადიანი მოთხოვნების დასაკმაყოფილებლად. ცხრილი 4:  სახელმწიფო ვალის სტატისტიკა XADUR3 როგორც ცხრილიდან ვხედავთ, სახელმწიფო ვალი 2004 წლიდან 2008 წლამდე კლების ტენდენციით ხასიათდება, 2008 წლიდან კი ზრდის ტენდენციით (რუსეთ-საქართველოს შორის ომის შემდგომი პერიოდი). 2008, 2009 და 2010 წლებში ვალები წინა წლებთან შედარებით საშუალოდ 1.2-ჯერ იზრდება, ხოლო 2010 წლიდან კი ზრდის ტემპი კლებულობს. 2014 წელს ვალები 2013 წელთან შედარებით კვლავ 1.2-ჯერ იზრდება. გრაფიკი 1: სახელმწიფო ვალი  ნომინალურ მშპ-თან მიმართებაში XADUR4 ზემოთ არსებული გრაფიკიდან ნათელია, რომ 2003 წლიდან 2007 წლამდე მთლიანი სახელმწიფო ვალის პროცენტული წილი ნომინალურ მშპ-სთან მიმართებაში კლების ტენდენციით ხასიათდება, 2007 წლიდან 2010-ის ჩათვლით კი ზრდის ტენდენციით. 2010 წლიდან 2012 წლამდე იგი ისევ კლებას იწყებს და 2012 წელს 34.8%-მდე ჩამოდის. 2013 და 2014 წლის პროგნოზის მიხედვით  ეს მაჩვენებელი 35.5%-მდე იზრდება. აქედან ნათელია, რომ 2014 წელს ვალი 2013 წელთან შედარებით 1.2-ჯერ ზრდის მიუხედავად მშპ-სთან მიმართებაში, მაინც სტაბილურობას ინარჩუნებს. უნდა აღინიშნოს, რომ „ეკონომიკური თავისუფლების აქტის’’ მიხედვით სახელმწიფო ვალი მშპ-ის 60%-ს არ უნდა აღემატებოდეს. ამ აქტის მხედველობაში მიღებით, შეგვიძლია ვიმსჯელოთ, რომ 2014 წლის ბიუჯეტის  პროგნოზით ასაღები - 1,636 მლნ. ლარი ვალის ოდენობა და 10,410 მლნ. ლარი ვალის ზღვრული მოცულობა, რაც მშპ-ს 35.5% წარმოადგენს, 2014 წელს საგანგაშო ნამდვილად არ იქნება. მთავარია, ვალის ასეთი ზრდის ტენდენცია მომავალშიც არ შენარჩუნდეს.   დასკვნა საქართველოს ფინანსთა მინისტრმა 2013 წლის 13 ნოემბერსა და 11 დეკემბერს პარლამენტში გამართულ პლენარულ სხდომებზე სახელმწიფო ვალის სტატისტიკაზე და მართვაზე ისაუბრა. კვლევის შედეგად დავადგინეთ, რომ  2013-2014 წლებში სახელმწიფო  2,504 მლნ. ლარი ვალის სეხებას და 1,147 მლნ. ლარის გასტუმრებას გეგმავს, რაც ძირითადად 2008, 2009 და 2010 წლებში აღებული ვალებია. წინა წლებში გასტუმრებული ვალების ოდენობა ძირითადად 300 მლნ. ლარის ფარგლებში მერყეობს. ერთადერთი გამონაკლისი 2009 წელია (349 მლნ. ლარი). 2012 წელს გადახდილმა ვალის მოცულობამ 139 მლნ. ლარი შეადგინა. 2014 წელს გასასტუმრებელი საგარეო ვალის ოდენობა 720 მლნ. ლარს შეადგენს. აქედან ძირი თანხა 529 მლნ.  ლარია, პროცენტი კი - 190 მლნ. ლარი. ასევე, 2014 წელს სახელმწიფო გეგმავს გერმანიას 49 მლნ. ლარი გადაუხადოს, რუსეთსა და საფრანგეთს 18 მლნ. ლარი, ხოლო საერთაშორისო სავალუტო ფონდს - 337 მლნ. ლარი. 31.12.2003-ის მდგომარეობით  სახელმწიფოს საგარეო ვალის ნაშთი 1,852 მლნ. აშშ დოლარს შეადგენს, ხოლო 31.10.2012-ის მდგომარეობით კი - 4,373 მლნ. აშშ დოლარს. 2013 წლის 3 კვარტლის ბიუჯეტის შესრულების მიხედვით საგარეო ვალდებულებები 403 მლნ. ლარით არის შემცირებული, აქედან ძირ თანხას  317 მლნ. ლარი წარმოადგენს, ხოლო პროცენტს კი - 87 მლნ. ლარი. ასევე, 9 თვის მონაცემების მიხედვით ევრობონდების გამოშვებიდან აღებული ვალდებულებები ჯამში 139 მლნ. ლარით არის შემცირებული, აქედან ძირ თანხას - 107 მლნ. ლარი წარმოადგენს, ხოლო პროცენტს კი - 32 მლნ. ლარი. შესაბამისად, ჩვენ ვასკვნით, რომ საქართველოს ფინანსთა მინისტრის ნოდარ ხადურის განცხადება: „2013 და 2014 წელს უფრო მეტ თანხას გავისტუმრებთ ბიუჯეტიდან, ვიდრე ვისესხებთ. ამ პერიოდში მთავრობას 1,700 მლნ. ლარი ვალის გასტუმრება უწევს, როცა წინა წლებში 300 მილიონზე მეტი არასდროს არ გასტუმრებულა; მხოლოდ 2012 წელს შეადგინა ამ თანხამ 380 მლნ. ლარი“, არის მეტწილად მცდარი.

Delivering a speech at the plenary sessions of the Parliament of Georgia on 13 November and 11 December, the Minister of Finance of Georgia, Nodar Khaduri, discussed the economic situation of Georgia and touched upon the matter of the government debt. In his speech the Minister stated:  “Even though we are planning to increase the volume of state debt in the following year, in 2013 and 2014 the amount of debt repaid from the budget will exceed the loan taken by the government. This is the legacy which we received from the previous government. During two years (2013 and 2014), we will be compelled to allocate GEL 1,700 million for the repayment of debt which will primarily cover the loans taken in 2008 and 2009. Over the last years, the state has never repaid more than 300 million in a year. This is exclusive of 2012 when the repaid amount totalled GEL 380 million. As for external debt, in 2014, we intend to shrink the principal amount of debt by GEL 500 million and the interest – by around GEL 187.188 million. In the coming year, for instance, we are going to have to return GEL 50 million to Germany, GEL 18 million – Russia, GEL 18 million – France and up to GEL 340 million – to the International Monetary Fund. The volume of external debt rose from 1.5 billion to 4.5 billion during the governance of the United National Movement. Over the year 2013, we decreased the principal of the external debt by GEL 350 million and paid GEL 120 million of interest. In 2013 we also repaid GEL 170 million of the Eurobonds issued by the United National Movement in the amount of EUR 500 million.”
inquired about the management of the government debt, the general statistics of the debt and verified the accuracy of the statement voiced by the Minister of Finance.
Table 1:  Statistical Data on the Variation of Liabilities xad
As can be gathered from the table above, the increase of liabilities was varying continually in the period between 2008 and 2011. In 2011 the amount of the taken debt is almost halved as compared to 2010, to be more precise, it decreases by GEL 712 million and then takes an upturn again. In 2014 the volume of debt grows by 1.8 times as compared to 2013 and reaches GEL 1,636 million. The sum of debts taken in 2013 and 2014 equals GEL 2,504 million while the decrease of total liabilities amounts to GEL 1,147 million. It becomes evident from the given figures that the volume of debt to be taken in 2013 and 2014 exceeds the projected decrease of liabilities by GEL 1,357 million. Therefore, the statement of the Minister of Finance:  “Even though we are planning to increase the volume of state debt in the following year, in 2013 and 2014 the amount of debt repaid from the budget will exceed the loan taken by the government,” is not accurate.
It is also to be added that in line with the 2013 state budget presented by the previous government, the increase of liabilities was forecast at GEL 816 million which is only GEL 52 million less than the figure presented by the current government – GEL 868 million.
As noted above, in 2013 and 2014 the government is planning to repay a particularly large amount of debt in comparison to the previous years – GEL 1,147 million, but this figure is GEL 553 million less than the number named by the Minister – 1,700 million. The abovedescribed data also reveals that the largest amount of debt (aside from 2014) was taken in 2008, 2009 and 2010. According to the information given in the budget, the debt repayments of 2013 and 2014 are chiefly designated for covering the debts taken in 2008, 2009 and 2010. Consequently, the Minister rightfully claims:  “During two years (2013 and 2014), we will be compelled to allocate GEL 1,700 million for the repayment of debt which will primarily cover the loans taken in 2008 and 2009.”
Table 2:  Statistical Data on Decrease of Liabilities xad1
As can be seen in the table, the funds earmarked for the decrease of liabilities in the period from 2004 to 2013 varied greatly but never exceeded GEL 300 million with the only exception of 2009 when the allotted sum amounted to GEL 349 million. This fact partially confirms the statement of the Minister of Finance: “Over the last years, the state has never repaid more than 300 million in a year.”
The data given in the table includes the decease of solely the principal amount of the debt as the decrease of liability implies the reduction of the principal and the payment of interest rates. The table also shows that in 2012 liabilities saw a decrease of GEL 139 million and this indicator is almost three (2.7) times less than the figure indicated by the Minister of Finance – GEL 380 million. If we add to the principal GEL 139 million the amount paid in 2012 for covering the charged interest rates, then the total amount allocated for the repayment of government debt will add up to GEL 379 million. This figure precisely corresponds to the number named by Nodar Khaduri. However, as previously noted, given that the decrease of liability includes the reduction of solely the principal amount of the debt, the part of Nodar Khaduri’s statement claiming:  “This is exclusive of 2012 when the repaid amount totalled GEL 380 million,” is incorrect.
Table 3:  Repayment of Foreign State Liabilities in 2014 (GEL) xad2
The table depicted above informs that the government plans to administer a total of GEL 720 million for the repayment of debt of which the principal amount equals GEL 529 million while the interest adds up to GEL 190 million. A total of GEL 49 million is to be repaid to Germany, to Russia and France – GEL 18 million each, the International Monetary Fund – GEL 337 million. The indicated figures confirm that the statement of the Minister of Finance regarding the external debt:  “In the coming year, for instance, we are going to have to return GEL 50 million to Germany, GEL 18 million – Russia, GEL 18 million – France and up to GEL 340 million – to the International Monetary Fund,” accurately represents the reality.
In line with the statistical data on the external state debt published on the website of the Ministry of Finance, as of 31.12.2003 the remainder of the government foreign debt amounted to USD 1,852 million, while as of 31.10.2012 the remainder totalled USD 4,373 million. These figures differ only slightly from the assertion made by Nodar Khaduri:  “The volume of external debt rose from 1.5 billion to 4.5 billion during the governance of the United National Movement.”
In accordance with the 2013 budget execution report for three quarters, in the nine-month period foreign liabilities saw a reduction of GEL 403 million of which the principal amounts to GEL 316 million and the interest totals GEL 87 million. The liabilities ensued from issuing Eurobonds have also decreased by a total of GEL 139 million; that is, the principal equals GEL 107 million and the interest adds up to GEL 32 million. These indicators mostly diverge from the data given in the statement of the Minister of Finance:  “Over the year 2013, we decreased the principal of the external debt by GEL 350 million and paid GEL 120 million of interest. In 2013 we also repaid GEL 170 million of the Eurobonds issued by the United National Movement in the amount of EUR 500 million.”
For the sake of exploring the matter in greater in depth, it is of interest to discuss briefly the purpose of the domestic debt to be taken in 2014 in the amount of GEL 200 million. As is well known, the (net) domestic debt is projected to increase by GEL 600 million in 2014. The government intends to borrow GEL 600 million from commercial banks (through issuing securities) and lend GEL 200 million back to the banks. As reported by the National Bank of Georgia and the Audit Office, the details and the mechanism of how the securities with the total value of GEL 200 million are to be issued and then deposited into the banks are still unknown and being defined in the course of ongoing consultations. In general, however, according to the 2014 state budget its essence can be defined as follows:  the said GEL 200 million is to be used for ensuring the supply of long-term resources to the state economy. This entails the emission of state securities with the maturity of two and five years in the preliminarily specified amount and offering them to commercial banks for the same term and at an interest rate which will exceed the initial interest rate of the emission. Consequently, commercial banks will be given long-term resources for crediting the economy and they will have an opportunity to use the securities for satisfying short-term demands.
Table 4:  Statistical Data on Government Debt xad3
As can be derived from the above table, the government debt is characterised by the tendency of decrease from 2004 to 2008 while starting from 2008 it takes an upturn (the aftermath of the Russia-Georgia war). In the years 2008, 2009 and 2010, debts are increasing at an average rate of 1.2 as compared to the preceding years. Beginning from 2010 the debt growth rate falls but in 2014 the volume of debts increases again by 1.2 times as compared to the figure of 2013.
Graph 1:  Government Debt in Respect to Nominal GDP xad4
The above graph shows that the percentage of the state foreign debt in respect to the nominal GDP keeps falling throughout several years starting from 2003 until 2007 while from 2007 to 2010 we observe a tendency of increase. Beginning from 2010 until 2012 the percentage starts falling again and in 2012 drops to 34.8%. In line with the forecast of 2013 and 2014 the indicator is to rise to 35.5%. These findings reveal that despite the 1.2-fold growth of the 2014 state debt relative to 2013, it still preserves a stable ratio with the nominal GDP of the country. It should also be mentioned that pursuant to the Economic Freedom Act the total state debt is not to surpass 60% of the country’s GDP. Taking into consideration the given Act, we can reason that the volume of debt projected in the 2014 state budget – GEL 1,636 million and the defined debt limit in the amount of GEL 10,410 million, which comprises 35.5% of the country’s nominal GDP, would not be so alarming. Important is not to allow this tendency of growth to be sustained in the future.
At the plenary sessions held on 13 November and 11 December of 2013, the Minister of Finance of Georgia spoke about the statistics of the government debt and its management. Our research revealed that in 2013 and 2014 the government intends to borrow a total of GEL 2,504 million and repay the debt in the amount of GEL 1,147 million which will primarily cover the loans taken in 2008, 2009 and 2010. The volume of debt repaid in the course of the past years chiefly varied within the limit of GEL 300 million with the only exception being the year 2009 when the repaid debt amounted to GEL 349 million. The volume of debt repaid in 2012 equalled GEL 139 million and the same indicator projected for 2014 stands at GEL 720 million. Of this sum the principal amounts to GEL 529 million while the interest adds up to GEL 192 million. In addition the government intends to repay GEL 49 million to Germany in 2014, to Russia and France – GEL 18 million each and to the IMF – GEL 337 million. As of 31 December 2003, the external government debt amounts to USD 1,852 million and as of 31 October 2012 the volume of debt totals USD 4,373 million. In line with the budget execution report for the three quarters of 2013, foreign liabilities shrank by GEL 403 million of which the principal amount equals GEL 317 million while the interest amount is GEL 87 million. Additionally, according to the data of the nine months, the liabilities ensued from the issuing of Eurobonds have fallen by GEL 139 million of which GEL 107 million represents the principal amount while GEL 32 million is the sum accumulated through charged interest rates.
Accordingly, we conclude that the statement of the Minister of Finance, Nodar Khaduri:  “In 2013 and 2014, the amount of debt repaid from the budget will exceed the loan taken by the government. In this period, the government will be compelled to allocate GEL 1,700 million for the repayment of debt while over the last years the state has never repaid more than 300 million in a year. This is exclusive of 2012 when the repaid amount totalled GEL 380 million,” is MOSTLY FALSE.