2013 წლის 27 ნოემბერს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე, ადიგენის რაიონის მაჟორიტარმა, ზურაბ ჩილინგარაშვილმა რაიონში არსებულ პრობლემაზე ისაუბრა. მისი განცხადებით, 2012 წელს ადიგენის რაიონის ორ დიდ სოფელში გაზიფიკაციის პროცესი ფაქტობრივად დასრულებული იყო, თუმცა ბოლო ერთი წლის განმავლობაში სამუშაოები შეჩერებულია და არაფერი კეთდება.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა აღნიშნული განცხადების სიზუსტით და  მისი გადამოწმება გადაწყვიტა.
ჩვენს საპარლამენტო კორესპონდენტს ზურაბ ჩილინგარაშვილმა განუცხადა, რომ გაზიფიკაციის პროცესი ადიგენის ორ სოფელში, უდესა და არალში, 2012 წლის მაისში დაიწყო და იმავე წლის ოქტომბერში შეჩერდა. რაც შეეხება გაზის მილების მოპარვის ფაქტს, დეპუტატის განცხადებით, მას ორგანიზებული ხასიათი არ ჰქონია. უყურადღებოდ დატოვებული მილები დაზიანდა და ისინი მოსახლეობამ მიისაკუთრა.
ჩვენ საქართველოს ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროსაც დავუკავშირდით. მიღებული ინფორმაციის თანახმად, ადიგენის მუნიციპალიტეტში გაზიფიცირების სამუშაოები 2012 წლის აგვისტოში დაიწყო. სამუშაოების ნაწილი „საქართველოს გაზის ტრანსპორტირების კომპანიამ“ შეასრულა. სამინისტროდან მიღებული ინფორმაციის საფუძველზე, გაზიფიკაციის სამუშაოების შეჩერების მიზეზი, ასევე ის, თუ რატომ არ გაგრძელდა იგი ერთი წლის განმავლობაში განმარტებული არ არის. თუმცა, უწყების ინფორმაციით, სამუშაოების მეორე ნაწილის შესრულებაზე პასუხისმგებლობა სააქციო საზოგადოება „საქორგგაზს“ დაეკისრა. ხელშეკრულების პირობების თანახმად, 2013 წლის 15 ნოემბრის პრეზიდენტის შესაბამისი განკარგულებით, „საქორგგაზთან“ ხელშეკრულების გაფორმებიდან 2014 წლის 31 დეკემბრამდე ადიგენის მუნიციპალიტეტში გაზიფიკაციის პროცესი დასრულდება. 2002 აბონენტი, მათ შორის უდისა და არლის მოსახლეობაც საერთო ქსელში ჩაერთვება.
ფაქტ-მეტრი ასევე ადიგენის გამგებლის მოვალეობის შემსრულებელ არსენ ბალახაშვილს დაუკავშირდა. მისი განცხადებით, გაზიფიკაციის პირველი ეტაპი ადიგენის მინუციპალიტეტში 2012 წლის აგვისტოში დაიწყო. არალსა და უდეში არალი-ახალციხის 12 კილომეტრიანი ცენტრალური მილსადენის მშენებლობა სამი თვის განმავლობაში მიმდინარეობდა. ამ პერიოდშივე გაზის მტუმბავიც დაამონტაჟეს. ოქტომბრის დასაწყისში ეს პროცესი ცენტრალური მილსადენის სოფელ არლამდე მიყვანით დასრულდა. სამუშაოების ამ ნაწილის შესრულებაზე, „საქართველოს გაზის ტრანსპორტირების კომპანია“ იყო პასუხისმგებელი. ადიგენის გამგებლის მოვალეობის შემსრულების განცხადებით, 2012 წლის ოქტომბრის შემდეგ გაზიფიკაციის პროცესი შეჩერებულია და მეორე ეტაპი, რაც შიდა ქსელების დამონტაჟებას ითვალისწინებს, ჯერ არ დაწყებულა. მისი განცხადებით, ადგიგენის მუნიციპალიტეტის გამგეობა ინფორმაციას არ ფლობს, თუ როდის გაგრძელდება შიდა ქსელის გაყვანის სამუშაოები. ხოლო რაც შეეხება ზურაბ ჩილინგარაშვილის განცხადებას მილების მოპარვის თაობაზე, გამგებლის განცხადებით, მისთვის ასეთი ფაქტის შესახებ ცნობილი არ არის.
ზურაბ ჩილინგარაშვილის განცხადების გადამოწმების შედეგად აღმოჩნდა, რომ გაზიფიკაციის პირველი ეტაპი 2012 წლის აგვისტოში დაიწყო. სამუშაოების პირველი ნაწილი ახალციხე-არალის ცენტრალური მილსადენისა და გაზის მტუმბავის დამონტაჟებით, 2012 წლის ოქტომბრის დასაწყისში დასრულდა. 2012 წლის ოქტომბრიდან დღემდე, გაზიფიკაციის პროცესი მართლაც შეჩერებულია. გაზიფიცირების სამუშაოების ძირითადი ფაზა დასრულებულია და მხოლოდ სოფლების შიდა ქსელით უზრუნველყოფაღა რჩება გასაკეთებელი. მიუხედავად იმისა, რომ  გაზიფიკაციის დასრულების ვადა პროექტით არის გაწერილი, არალსა და უდეში გაზიფიკაციის სამუშაოები ამჟამად არ მიმდინარეობს, ასევე უცნობია ის, თუ რატომ იყო სამუშაოები გაჩერებული ერთი წლის განმავლობაში. რაც შეეხება მილების მოპარვას, ამ ფაქტის გადამოწმება ვერ მოხერხდა. საქმეზე არ არის საგამოძიებო სამუშაოები დაწყებული, ინფორმაციას არც ადიგენის გამგებლის მოვალეობის შემსრულებელი არ ფლობს. თუმცა ეს არ გამორიცხავს მოსახლეობის მიერ მილების თვითნებურად მითვისების ფაქტს. ჩვენ მიგვაჩნია, რომ ამ ფაქტს გადამწყვეტი მნიშვენლობა არ აქვს, რადგან ადიგენის მაჟორიტარი დეპუტატი სწორად სვამს ძირითად პრობლემას გაზიფიცირების სამუშაოების შეჩერების შესახებ. მის მიერ მოწოდებულ ინფორმაციას ადასტურებენ როგორც ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროში, ისე ადიგენის მუნიციპალიტეტში.

On 27 November 2013, at the plenary session of the Georgian Parliament, the Adigeni Region Majoritarian MP, Zurab Chilingarashvili, spoke about the problems in the Adigeni Region. According to his statement, in 2012 the gasification process was practically finished in the two biggest villages of the Region; however, the process has been suspended for the last year and nothing has been done ever since.
FactCheck decided to investigate the truthfulness of this statement.
Zurab Chilingarashvili declared to our parliamentary correspondent that the gasification process started in the two villages of the Adigeni Region, Ude and Arali, in May 2012 and was suspended in October of the same year. As for the stealing of the pipes, according to Chilingarashvili, they were left unattended, became damaged and were misappropriated by the population.
We also contacted the Ministry of Energy of Georgia. According to the information of the Ministry, the gasification process was launched in the Adigeni Region in August 2012. Part of the work was conducted by the Georgian Gas Transportation Company. The information we obtained from the Ministry does not provide any reasons for a ceasing of the process as well as for not resuming it for one year. However, according to the Ministry, the responsibility to conduct the second part of the gasification process lies within JSC Sakorggas. In accordance with the agreement with Sakorggass, and based upon the Resolution of the President dated 15 November 2013, the gasification process will be completed by 31 December 2014. A total of 2002 users, including the population of the villages of Ude and Arali, will be included in the overall network.
FactCheck also got in touch with the Acting Governor of the Adigeni Region, Arsen Balakhashvili. He stated that the gasification process in the Adigeni Municipality started in August 2012. The construction of the Arali-Akhaltsikhe 12 kilometre-long central pipeline was in process for three months in the villages of Arali and Ude. The gas pump was also installed during this period. The process was completed when the pipeline reached the village of Arali by the beginning of October. The Georgian Gas Transportation Company was responsible for these operations. According to Balakhishvili, the Adigeni Municipality has no information about the date of renewal of the process. As for Chilingarashvili’s statement about the stealing of the pipes, the Adigeni Governor did not possess any information about this fact.
After verifying Zurab Chilingarashvili’s statement, we found out that the first stage of the gasification process started in August 2012 and was completed with installing the Akhaltsikhe-Arali central pipeline and the pump in October 2012. The gasification process has in fact been suspended since then. The main phase of the process is completed and only the internal network in the villages needs to be built up. Despite the timeline of the gasification process being prescribed by the contract, the gasification process has not been renewed so far. The reason for the ceasing of the process for the whole year is also unclear. As for the stealing of the pipes, this information could not be verified. The investigation has not yet started and the Acting Governor of the Adigeni Region does not possess any information. Nevertheless, this fact does not preclude the possibility of misappropriating the pipes by the population. We believe that this fact does not have a crucial importance as the Majoritarian MP of the Adigeni Region aptly poses the key problem of gasification. The information Chilingarashvili provided is confirmed by the Ministry of Energy as well as the Adigeni Municipality.