სოციალურ ქსელში ვრცელდება დეზინფორმაცია, რომლის მიხედვით, თურქულმა გამოცემამ, Hurseda Haber-მა, თითქოს, ისრაელის დაზვერვის ანონიმურ მონაცემებზე დაყრდნობით, უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის აგრესიის ფარგლებში გარდაცვლილი სამხედრო პერსონალის შესახებ ექსკლუზიური ინფორმაცია გამოაქვეყნა. მტკიცების თანახმად, რომელიც მსოფლიო მასშტაბით გავრცელდა და საქართველოში სოციალური ქსელის გარდა, რუსთავი 2-ის სატელევიზიო სიუჟეტშიც მოხვდა, რუსეთმა 24 თებერვლიდან დღემდე უკრაინაში მხოლოდ 18 480 სამხედრო დაკარგა, ხოლო უკრაინამ - 157 000. ამასთან, დეზინფორმაციის მიხედვით, საომარ მოქმედებებს უკრაინის მხარეს NATO-ს 2000-ზე მეტი ჯარისკაცი და ინსტრუქტორი ემსხვერპლა.
სინამდვილეში, ცნობები მოსადის მიერ მსგავსი სტატისტიკის გამოქვეყნების ან თურქული გამოცემისთვის მიწოდების შესახებ, არავითარ ფაქტობრივ მტკიცებულებებსა და მონაცემებს არ ეფუძნება.
თურქული გამოცემის მიერ გავრცელებული ინფორმაცია, რომელიც შემდეგ სხვა გამოცემებმა თუ ინდივიდებმა გამოიყენეს, მსგავსი ინფორმაციის ტირაჟირებისთვის, არცერთი წყაროთი არ დასტურდება.
ტატიაში არ არის მითითებული ავტორი და ინფორმაციის წყარო, უბრალოდ მოყვანილია დაუსაბუთებული რიცხვები და აღნიშნულია, რომ ეს მონაცემები თითქოს ისრაელის დაზვერვის 14 იანვრის საველე მონაცემებს ეყრდნობა.
გარდა იმისა, რომ სტატიაში მოყვანილი რიცხვები უკრაინული და რუსული დანაკარგების, როგორც შეიარაღების, (მაგალითისთვის, უკრაინას ომის დაწყების და მიმდინარეობის პროცესში შეიარაღებაში საერთოდ არ ჰყოლია 514 თვითმფრინავი/ვერტმფრენი და 6320 ტანკი, რომელთა განადგურების შესახებაცაა პოსტში საუბარი),ისე ცოცხალი ძალის შესახებმკვეთრად შეუსაბამოა აქამდე გავრცელებულ ყველა სანდო ოფიციალური და არაოფიციალური წყაროს მონაცემთან. ზუსტი დანაკარგები უცნობია, თუმცა,ნორვეგიის თავდაცვის მინისტრის ერიკ კრისტოფერსენის განცხადებით, რუსეთის არმიის დანაკარგები - იგულისხმება დაღუპული და დაჭრილი - 180,000 ფარგლებშია, ხოლო უკრაინის შეიარაღებული ძალების დანაკარგები 100,000-მდე. ასევე, აშშ-ის გენერალური შტაბის ხელმძღვანელის, გენერალ მარკ მილის შეფასებით, რუსების დანაკარგები უკრაინაში 100,000-ს აჭარბებს. ტყუილია ასევე სოციალურ ქსელში მოცემული ინფორმაცია, რომ საომარ მოქმედებებს უკრაინის მხარეს NATO-ს წევრი სახელმწიფოების 2000-ზე მეტი სამხედრო პერსონალი ემსხვერპლა.
NATO-ს ჯარისკაცები უკრაინაში საომარ მოქმედებებში ამონაწილეობენ ხოლო NATO-ს ინსტრუქტორების (ბრიტანელი და ამერიკელი ინსტრუქტორები, როგორც გავრცელებულ პოსტშია მითითებული) მიერ უკრაინელი ჯარისკაცების მომზადება უკრაინის ტერიტორიაზე არ მიმდინარეობს.
ეს ინფორმაცია ავტორიტეტულმა ამერიკულმა გამოცემამ Politifact-მაც გადაამოწმა, რომელმაც ოფიციალურად მიმართა NATO-ს გავრცელებულ ინფორმაციაზე კომენტირებისთვის. NATO-ს წარმომადგენლებმა Politifact-ს განუმარტეს რომ „უკრაინის ტერიტორიაზე არ იმყოფებიან NATO-ს ჯარისკაცები და ინსტრუქტორები და არ დაფიქსირებულა NATO-ს დაქვემდებარებული სამხედრო პერსონალის მკვლელობის შემთხვევა უკრაინის ტერიტორიაზე“. ამასთან დაკავშირებით სტატია მოამზადა BBC-მაც, სადაც აღნიშნულია, რომ NATO-ს წევრ არც ერთ სახელმწიფოს ოფიციალურად არ გაუგზავნია სამხედრო პერსონალი უკრაინაში საომარ მოქმედებებში რაიმე ფორმით მონაწილეობის მისაღებად.
აღსანიშნავია, რომ სოციალურ ქსელ Twitter-ზე, Russian Market-ის (რომელიც იდენტიფიცირდება როგორც მოქალაქე-ჟურნალისტი) სახელით მოქმედი ანგარიშის მიერ გავრცელებულ მსგავს ინფორმაციას, მასშტაბური გამოხმაურება მოჰყვა.
პოსტს, ერთ დღეში 12 მილიონზე მეტი ნახვა ჰქონდა და მას თავად Twitter-ის მფლობელი და ცნობილი ბიზნესმენი ილონ მასკიც გამოეხმაურა. მასკმა თავდაპირველად აღნიშნული პოსტზე დააკომენტარა, რომ ეს იყო „სიცოცხლის ტრაგიკული დანაკარგები“ (A tragic loss of life), თუმცა მალევე მან, საკუთარ კომენტარზე, კიდევ ერთი კომენტარი გააკეთა, სადაც Twitter-ის შესაბამის სამსახურს მოუწოდებდა, რომ შეესწორებინათ პოსტში გაჟღერებული რიცხვები.
ამის შემდეგ, პოსტზე გაჩნდა Twitter-ის კომენტარი, სადაც შესაბამისი ბმულების მითითებით აღნიშნულია, რომ რეალურად უკრაინის მხარეს გარდაცვლილი ჯარისკაცების შესახებ გავრცელებული ინფორმაცია არ შეესაბამება სიმართლეს და ასევე ტყუილია უკრაინაში NATO-ს ჯარისკაცების და ინსტრუქტორების გარდაცვალების შესახებ გავრცელებული ინფორმაცია.
შესაბამისად, გავრცელებული ინფორმაცია უკრაინაში NATO-ს ჯარისკაცებისა და ინსტრუქტორების დაღუპვის შესახებ, ისევე როგორც უკრაინისა და რუსეთის მხარეს ცოცხალი ძალისა და შეიარაღების დანაკარგების შესახებ სიმართლეს არ შეესაბამება და ფაქტობრივი გარემოებებით არ დასტურდება.

Disinformation:  “According to the data of Israeli intelligence, Russia killed 157,000 Ukrainian troops and over 1,500 NATO military personnel in Ukraine.”
Disinformation: “According to the data of Israeli intelligence, Russia killed 157,000 Ukrainian troops and over 1,500 NATO military personnel in Ukraine.”
07/02/2023
A piece of disinformation is being promoted in social networks, claiming that the Turkish media outlet, Hurseda Haber, published exclusive information about military casualties as a result of Russia’s aggression against Ukraine ostensibly based on anonymous data from Israeli intelligence. According to the claim which was disseminated across the world and was also featured on a Rustavi 2 TV programme in Georgia apart from appearing in social networks, Russia has lost only 18,480 troops in Ukraine since 24 February 2022 whilst Ukraine’s losses are 157,000. In addition, hostilities in Ukraine claimed the lives of more than 2,000 soldiers and NATO instructors according to the disinformation.
In fact, reports that Mossad published such statistics or that these reports were given to the aforementioned Turkish media outlet are not based on any factual evidence or data.
The information provided by the Turkish media, which was later used by different media outlets or individuals to circulate the same information, is not confirmed by any source.
The article does not include the name of the author nor the source of the information. It simply contains unsubstantiated numbers and states that the figures are based on Israeli intelligence’s field data of 14 January 2023.
There is a sharp discrepancy between figures in the article about the losses in manpower and weaponry for Ukraine and Russia and figures from all previously published reliable official and unofficial sources (for instance, Ukraine did not have 514 aircraft/helicopters and 6,320 tanks which the article says were destroyed at the beginning of the war or during its active phase). The exact amount of losses is unknown, although as stated by the Head of Norwegian Armed Forces, Eirik Kristoffersen, casualties of the Russian army, both dead and wounded, are within the margins of 180,000 whilst casualties for Ukraine are about 100,000. In addition, according to the assessment of Mark Milley, Chairman of the US Joint Chiefs of Staff, Russian losses in Ukraine are over 100,000. It is also a lie that military hostilities in Ukraine claimed the lives of over 2,000 military service members of NATO member states.
NATO troops do not take part in combat actions in Ukraine whilst NATO military instructors (instructors from the UK and the US as indicated in the publication) do not train Ukrainian soldiers on the territory of Ukraine.
This information was also verified by an influential American outlet, Politifact, which officially reached out to NATO requesting comments on the aforementioned information. NATO officials responded to Politifact and clarified:  “There are no troops or trainers under NATO command in Ukraine and no NATO personnel have been killed in the conflict.” BBC also produced an article on this issue saying that none of the NATO member states has sent troops to Ukraine to fight in the country.
Of note is that similar information, disseminated by the Russian Market (identified as a citizen-journalist) account on Twitter, garnered mass responses.
The publication surpassed 12 million views in a day and Ilon Musk himself, owner of Twitter and a famous businessman, made some comments. Mr Musk initially left a comment in response to the publication that it was a “tragic loss of life,” although he soon after made another comment, calling on Twitter’s relevant service to rectify the numbers in the publication.
Afterwards, Twitter made a comment in to the publication, containing all relevant links, to say that the information about the number of deaths in the Ukrainian armed forces was not true as well as the information about killing NATO troops and instructors in Ukraine was also a lie.
Therefore, information about the death of NATO troops and instructors in Ukraine as well as reports on manpower and weaponry losses both for Ukraine and Russia are not true and are not confirmed by factual evidence.