ირაკლი ღარიბაშვილი: მათ [ლგბტქ+ ადამიანებს] არავითარი საფრთხე არ ექმნებათ ჩვენს ქვეყანაში. არც ერთი ფაქტი არ არსებობს აღნიშნული დისკრიმინაციის და მე მინდა ვთქვა, რომ თუ ცალკეული შემთხვევა დაფიქსირებულა ოდესმე, ამის განზოგადება, რა თქმა უნდა, არ შეიძლება.
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, ირაკლი ღარიბაშვილი განცხადება არის ტყუილი.
რეზიუმე: მიუხედავად ბოლო წლებში საკანონმდებლო დონეზე განხორციელებული რიგი პოზიტიური ცვლილებებისა (ანტიდისკრიმინაციული კანონმდებლობა), სახელმწიფოს მიერ გატარებული ღონისძიებები, ლგბტ+ ადამიანების დაცვის კუთხით, რეალურ გამოწვევებს ვერ პასუხობს.
საქართველოში მცხორები ლგბტქ+ ადამიანები კვლავ არაერთ სისტემურ პრობლემას აწყდებიან, რაც, ერთი მხრივ, განპირობებულია საზოგადოებაში მათ წინააღმდეგ ფესვგადგმული სტიგმითა და გავრცელებული სტერეოტიპებით, ხოლო მეორე მხრივ, არსებულ პრობლემებზე სახელმწიფოს ზედაპირული მიდგომებით.
სამწუხაროდ, ლგბტ+ ადამიანები დღემდე ვერ ახერხებენ უფლებების სრულფასოვნად რეალიზებას და სხვადასხვა სიძულვილის ჯგუფის რაოდენობისა და გავლენის ზრდის გამო, კვლავ ხდებიან ძალადობის, ზეწოლისა და დისკრიმინაციის მსხვერპლი. ყოველდღიურ ცხოვრებაში ისინი განიცდიან დაბრკოლებებს შრომითი, ჯანდაცვის, განათლებისა და სხვა უფლებებით სრულფასოვანი სარგებლობის კუთხით.
5 ივლისს, „პრაიდის“ კვირეულის ფარგლებში, თბილისში „ღირსების მარში“ უნდა გამართულიყო. ჰომოფობიური ჯგუფების მიერ ჩადენილი თუ დაანონსებული ძალადობრივი ქმედებებისა და ხელისუფლების პრაქტიკული უმოქმედობის გამო, ორგანიზატორებმა ღონისძიება ვეღარ ჩაატარეს.
ჰომოფობიური ჯგუფების მხრიდან ძალადობის გააქტიურებამდე საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი ღარიბაშვილმა განცხადება გაავრცელა და აღნიშნა, რომ „ღირსების მარშის“ ჩატარება მიზანშეწონილი არაა.
„ჩვენს მოსახლეობას არავისთან არა აქვს არავითარი პრობლემა, არც ამ ადამიანებთან. ყოველდღე ეს ადამიანები, უმცირესობების წარმომადგენლები, მუშაობენ და ცხოვრობენ აბსოლუტურად ნორმალურ ვითარებასა და რეჟიმში. მათ არავითარი საფრთხე არ ექმნებათ ჩვენს ქვეყანაში. არც ერთი ფაქტი არ არსებობს აღნიშნული დისკრიმინაციის და მე მინდა ვთქვა, რომ თუ ცალკეული შემთხვევა დაფიქსირებულა ოდესმე, ამის განზოგადება, რა თქმა უნდა არ შეიძლება“, - განაცხადა პრემიერ-მინისტრმა.
„ფაქტ-მეტრმა“ ირაკლი ღარიბაშვილის აღნიშნული განცხადება გადაამოწმა.
ბოლო წლებში საქართველოს კანონმდებლობამ სექსუალური უმცირესობების მდგომარეობის გასაუმჯობესებლად არაერთი მნიშვნელოვანი ცვლილება განიცადა. მიუხედავად ამისა, ამ მიმართულებით, სერიოზული გამოწვევები დღემდე რჩება. კერძოდ, ლგბტ+ ადამიანები ვერ ახერხებენ უფლებების სრულფასოვნად რეალიზებას და სიძულვილის ჯგუფების რაოდენობისა და გავლენის ზრდის გამო, კვლავ ხდებიან ძალადობის, ზეწოლისა და დისკრიმინაციის მსხვერპლი. ასევე, ისინი განიცდიან დაბრკოლებებს შრომითი უფლებების, ჯანდაცვისა და სოციალურ სერვისებთან წვდომისა და განათლების უფლების სრულფასოვანი სარგებლობის კუთხით.
ვინაიდან ლგბტ+ ადამიანების წინაშე არსებული გამოწვევები სისტემური და მრავლისმომცველია, ხოლო სტატიის ფორმატში მათი სრუფლასოვნად განხილვა შეუძლებელია, გთავაზობთ ბოლო წლებში არსებული ძირითადი პრობლემების მოკლე მიმოხილვას, რომელთა გადაჭრაც დღემდე ვერ ხერხდება.
სიძულვილის მოტივით ჩადენილი დანაშაულები
სექსუალური ორიენტაციისა და გენდერული იდენტობის (სოგი) გამო სიძულვილის მოტივით ჩადენილ დანაშაულებზე ერთიანი და სრულყოფილი სტატისტიკა, რომელიც გასულ წლებში არსებულ სურათს დაგვანახებს, არ არსებობს.
2020 წლის სექტემბერში ხელი მოეწერა [1]მემორანდუმს დისკრიმინაციის ნიშნით შეუწყნარებლობის მოტივით ჩადენილი დანაშაულის სტატისტიკის წარმოებისა და ერთიანი ანგარიშის გამოცემის შესახებ. თუმცა ამ დროისთვის საქსტატის ვებგვერდზე, ჯერჯერობით, მხოლოდ 2020 წლის ოქტომბერ-დეკემბრის მონაცემებია გამოქვეყნებული. [2]
ანგარიშის თანახმად, 2020 წლის ოქტომბერ-დეკემბრის პერიოდში შსს-მ გამოძიება დისკრიმინაციის ნიშნით შეუწყნარებლობის მოტივით 246 საქმეზე დაიწყო. აქედან 7 შემთხვევაში დისკრიმინაციის ნიშანს გენდერული იდენტობა, ხოლო 6 შემთხვევაში - სექსუალური ორიენტაცია წარმოადგენდა. საანგარიშო პერიოდში გენდერული იდენტობის ნიშნით ჩადენილი დანაშაულისთვის 3 პირი იქნა მსჯავრდებული, ხოლო სექსუალური ორიენტაციის ნიშნით ჩადენილი დანაშაულისთვის - 6 პირი.
შეუწყნარებლობის მოტივით ჩადენილი დანაშაულებთან დაკავშირებით სტატისტიკური მონაცემები პროკურატურის ვებგვერდზეცაა განთავსებული, თუმცა არასრულყოფილად.
გრაფიკი 1. წლების მიხედვით, სექსუალური ორიენტაციის ან/და გენდერული იდენტობის ნიშნით ჩადენილ სავარაუდო დანაშაულებზე სისხლისსამართლებრივი საქმეების რაოდენობა საქართველოს პროკურატურის მონაცემებით
წყარო: საქართველოს პროკურატურა
გრაფიკი 2. წლების მიხედვით, სექსუალური ორიენტაციის ან/და გენდერული იდენტობის ნიშნით ჩადენილ სავარაუდო დანაშაულებზე სისხლისსამართლებრივი დევნის დაწყების მაჩვენებლები
როგორც გრაფიკებზე ჩანს, სისხლისსამართლებრივი საქმეების რაოდენობა და დევნის დაწყების მაჩვენებელი სექსუალური ორიენტაციის ან/და გენდერული იდენტობის ნიშნით ჩადენილ სავარაუდო დანაშაულებზე, წლიდან წლამდე იზრდება. თუმცა, ბუნდოვანია, აღნიშნულს განაპირობებს მიმართვიანობის ზრდა, თუ რეალურად გახშირდა დანაშაულებრივი ქმედებები.
უნდა აღინიშნოს, რომ სახალხო დამცველის ანგარიშის „სამართალდამცავთა პოზიტიური ვალდებულებები დაუცველი ჯგუფების თანასწორუფლებიანობის დაცვის მხრივ“ თანახმად, 2019-2020 წლებში სიძულვილის მოტივით ჩადენილი დანაშაულების შესწავლისას, ყველაზე მაღალი მიმართვიანობა ლგბტ+ თემის წარმომადგენლებისგან დაფიქსირდა. ამავე ანგარიშში ვკითხულობთ, რომ ლგბტ+ ადამიანების მიმართ სავარაუდო სიძულვილის მოტივით ჩადენილი დანაშაულების ნაწილი უკავშირდებოდა ფიზიკური და სიტყვიერი შეურაცხყოფის, ცემისა და სიცოცხლის მოსპობის მუქარის ფაქტებს. ასევე, ლგბტ+ უფლებებზე მომუშავე ორგანიზაციის ოფისზე თავდასხმისა და ფიზიკური შეურაცხყოფის შემთხვევებს.
თუმცა, საყურადღებოა ის ფაქტიც, რომ შემთხვევათა ნაწილი პოლიციის თანამშრომელთა მხრიდან მომდინარე სიტყვიერი შეურაცხყოფის ფაქტებს ეხებოდა. ანგარიშში, რიგ შემთხვევებში, პოლიციის მხრიდან უმოქმედობაზეცაა საუბარი.
ყოველივე ეს მიუთითებს იმაზე, რომ მაღალი მიმართვიანობის პარალელურად, სამართალდამცველთა მხრიდან დანაშაულებრივ შემთხვევებზე არასათანადო რეაგირება, კვლავ პრობლემად რჩება.
შეკრებისა და გამოხატვის უფლება
ლგბტ+ თემისთვის შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლების რეალიზება, ასევე, დიდ გამოწვევას წარმოადგენს. ამის ნათელი მაგალითია 2013 წლის 17 მაისის მოვლენები [3] და მას შემდეგ, თითქმის, ყოველ წელს „თბილისი პრაიდის“ გამართვასთან დაკავშირებული პრობლემები.
გარდა იმისა, რომ ბოლო წლებში განსაკუთრებით იგრძნობა ულტრამემარჯვენე, ჰომოფობიური ჯგუფების გააქტიურება ლგბტ+ თემის წინააღმდეგ, რომელთა წამქეზებლადაც ხშირად მართლმადიდებელი სასულიერო პირები გვევლინებიან, პრობლემას წარმოადგენს ისიც, რომ ასეთი ჯგუფებიდან წამოსული საფრთხის აღსაკვეთად სახელმწიფო, ძირითადად, უმოქმედოა ან არასათანადოდ მოქმედებს. მაგალითად, 2019 წელს, გიორგი გახარიას შს მინისტრობის პერიოდში, სამინისტრომ უარი განაცხადა ღირსების მარშის მონაწილეთა უსაფრთხოების უზრუნველყოფაზე.
ხელისუფლებამ გულგრილობა გამოიჩინა მიმდინარე წლის 5 ივლისს ჩასატარებელ „ღირსების მარშთან“ დაკავშირებითაც. მიუხედავად იმისა, რომ ჰომოფობიური ჯგუფები წინასწარ აანონსებდნენ მარშის ჩაშლას, ძალადობრივი ქმედებების აღსაკვეთად სახელმწიფომ ქმედითი ზომები არ მიიღო. შეგახსენებთ, რომ ჰომოფობიურმა ჯგუფებმა 5 ივლისს პარლამენტის წინ გაშლილი კარვები დაშალეს, დაარბიეს მოძრაობა „სირცხვილიასა“ და სხვა სამოქალაქო ორგანიზაციების ოფისები, თავს დაესხნენ ან/და ფიზიკურად გაუსწორდნენ, სულ მცირე, 50 ჟურნალისტს.
ლგბტ+ ადამიანების დისკრიმინაცია სხვადასხვა სფეროში
ლგბტ+ პირებისთვის შრომით ურთიერთობებში დისკრიმინაცია წლებია ერთ-ერთ მთავარ პრობლემას წარმოადგენს. მიუხედავად რამდენიმე საკანონმდებლო აქტის და ეროვნული სამოქმედო გეგმისა, რომლებითაც ლგბტ+ ადამიანთა უფლებების დაცვის საფუძველი შეიქმნა, ზემოაღნიშნული ცვლილებები, მათი არაეფექტიანი განხორციელების გამო, რეალურ ცხოვრებაში არ აისახა.
ლგბტ+ ჯგუფის წინაშე არსებულ სოციალურ-ეკონომიკურ პრობლემებს კარგად წარმოაჩენს „სოციალური სამართლიანობის ცენტრის“ (ყოფილი EMC) ერთ-ერთი უახლესი კვლევა „ლგბტქ ჯგუფის სოციალური ექსკლუზიის კვლევა საქართველოში“. აღნიშნული კვლევის თანახმად, კვლევის ფარგლებში გამოკითხულთა 93.1%-მა აღნიშნა, რომ „ლგბტქ ადამიანებს, სხვებთან შედარებით, ნაკლებად მიუწვდებათ ხელი დასაქმებაზე“. გარდა ამისა, გამოკითხულთა 28.8%-მა აღნიშნა, რომ ბოლო 2 წლის (კვლევის ჩატარების დროისთვის) განმავლობაში სამუშაო ადგილზე სექსუალური ორიენტაციის ან/და გენდერული იდენტობის ან ასოციაციური დისკრიმინაციის მსხვერპლი გამხდარა. ამავე პერიოდის განმავლობაში, კვლევის თანახმად, 36.9%-მა სამუშაო ადგილი საკუთარი ნებით დატოვა, 9.2%-მა კი - საკუთარი ნების საწინააღმდეგოდ.
ლგბტ+ პირები ბარიერებს აწყდებიან განათლების სფეროშიც. ლგბტ+ პირების ბულინგი და არატოლერანტული გარემო სკოლებში წლებია პრობლემას წარმოადგენს. „სოციალური სამართლიანობის ცენტრის“კვლევის თანახმად, რესპონდენტების (N=292) 32.2%-თვის, ზოგადი განათლების მიღების ბარიერია ჰომოფობიური დისკრიმინაცია პედაგოგების ან/და სკოლის ადმინისტრაციის მხრიდან, ხოლო 41.9%-თვის კლასელების/სკოლელების მხრიდან მომდინარე ჰომო- ფობიური ბულინგი (იხ. „თანასწორობის მოძრაობის“ კვლევა აღნიშნულ თემაზე) .
ლგბტ+ პირებისთვის პრობლემას წარმოადგენს წვდომა ჯანდაცვის ადეკვატურ ხარისხზე. 2015 წელს ჩატარებული ერთ-ერთი კვლევის თანახმად, რომელიც გაეროს დამოუკიდებელ ექსპერტს წარედგინა, სამედიცინო სფეროს წარმომადგენელთა 39% ჰომოსექსუალობას დაავადებად მიიჩნევდა.
პრობლემურია ლგბტ+ პირების ჯანმრთელობის შესახებ კონფიდენციალურობის დაცვის საკითხიც, რამდენადაც სამედიცინო სფეროს წარმომადგენლები ხშირად ამჟღავნებენ ასეთი პირების დაავადებების შესახებ ინფორმაციას. ასევე, ხშირია ტრანსგენდერი ადამიანებისთვის სამედიცინო მომსახურებაზე უარის თქმის ფაქტები.
უსახლკარობის პრობლემა და დისკრიმინაცია საბინაო სფეროში კიდევ ერთ მნიშვნელოვან გამოწვევას წარმოადგენს. „სოციალური სამართლიანობის ცენტრის“ 2020 წლის კვლევის თანახმად, კვლევისთვის გამოკითხულთა 44.8%-მა მიუთითა, რომ უსახლკარობის გამოცდილება კავშირში იყო მათ იდენტობასთან. ასევე, რესპონდენტთა 41.9%-მა უსახლკარობის მიზეზად ოჯახის წევრების მხრიდან იდენტობის გამო ძალადობა დაასახელა.
საბინაო სფეროში ლგბტ+ პირების მიმართ დისკრიმინაციაზე საუბარია სახალხო დამცველის 2020 წლის ანგარიშშიც. ანგარიშის თანახმად, რიგ შემთხვევებში, კერძო პირები საჯაროდ შეთავაზებული უძრავი ქონების მიქირავებაზე უარს ამბობდნენ იმ შემთხვევაში, თუ მეორე მხარე ლგბტ+ თემის წარმომადგენელი იყო.
დასკვნისთვის, კვლავ უნდა აღინიშნოს, რომ მიუხედავად ბოლო წლებში საკანონმდებლო დონეზე განხორციელებული რიგი პოზიტიური ცვლილებებისა (ანტიდისკრიმინაციული კანონმდებლობა), სახელმწიფოს მიერ გატარებული ღონისძიებები, ლგბტ+ ადამიანების დაცვის კუთხით, რეალურ გამოწვევებს ვერ პასუხობს.
საქართველოში მცხოვრები ლგბტქ+ ადამიანე¬ი კვლავ არაერთ სისტემურ პრობლემას აწყდებიან, რაც, ერთი მხრივ, განპირობებულია საზოგადოებაში მათ წინააღმდეგ ფესვგადგმული სტიგმითა და გავრცელებული სტერეოტიპებით, ხოლო მეორე მხრივ, არსებულ პრობლემებზე სახელმწიფოს ზედაპირული მიდგომებით.
სამწუხაროდ, ლგბტ+ ადამიანები დღემდე ვერ ახერხებენ უფლებების სრულფასოვნად რეალიზებას და სიძულვილის ჯგუფების რაოდენობისა და გავლენის ზრდის გამო, კვლავ ხდებიან ძალადობის, ზეწოლისა და დისკრიმინაციის მსხვერპლნი. ყოველდღიურ ცხოვრებაში ისინი განიცდიან დაბრკოლებებს შრომითი, ჯანდაცვის, განათლებისა და სხვა უფლებების სრულფასოვანი სარგებლობის კუთხით. აქედან გამომდინარე, პრემიერის განცხადება, რომ ამგვარი დისკრიმინაცია არ არსებობს და ცალკეული შემთხვევების განზოგადება არ შეიძლება, არის ტყუილი.

Irakli Gharibashvili: “They [LGBTQ+ people] face no danger in our country. There is not a single fact of such discrimination and I would like to say that if there ever were a separate case, obviously it should not be generalised.”
Verdict: FactCheck concludes that Irakli Gharibashvili’s statement is a LIE
Resume: Despite some positive changes in the law (antidiscrimination legislation) enacted in the past years, the government’s measure cannot adequately respond to the challenges in regard to the protection of LGBTQ+ people.
LGBTQ+ people living in Georgia still face numerous systemic problems which are stipulated by deep-rooted stigma and stereotypes in the public, on the one hand, and by the government’s superficial approach, on the other hand.
Unfortunately, LGBTQ+ people are still unable to fully enjoy their rights and given the growing number and influence of different hate groups, they are still victims of violence, pressure and discrimination. In their daily lives, they experience hardships in fully enjoying their labour, healthcare, education and other rights.
On 5 July 2021, the March for Dignity was supposed to take place in Tbilisi as part of Pride Week. However, as a result of the violence committed and announced by homophobic groups as well as the virtual inaction of the government, organisers were unable to hold the event.
Prior to the homophobic groups engaging in violence, the Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, issued a statement and said that it was unreasonable to hold the March for Dignity.
The Prime Minister’s statement reads: “Our people do not have a problem with anyone, including these people. These people, representatives of minorities, work and live in an absolutely normal environment and situation every day. They face no danger in our country. There is not a single fact of such discrimination and I would like to say that if there ever were a separate case, obviously it should not be generalised.”
Georgia’s legislation has been significantly amended over the past years to improve the situation for sexual minorities. Nevertheless, important challenges still remain. In particular, LGBTQ+ groups are unable to fully enjoy their rights and, as a result of the growth of a number of hate groups and their influence, they are still victims of violence, pressure and discrimination. They also experience difficulties in fully enjoying their labour and education rights as well as their right to access healthcare and social services.
Since the challenges facing LGBTQ+ people are systemic and all-encompassing and it is impossible to adequately discuss them in one article, FactCheck offers a short overview of the major problems of the past years which remain unaddressed today.
Hate Motivated Crimes
There are no unified and comprehensive statistics on hate-motivated crimes vis-à-vis sexual orientation and gender identity (SOGIE) which would show a picture of the previous years.
In September 2020, a memorandum on cooperation to create a joint data system for crimes committed on the grounds of intolerance and publishing a joint report was signed. However, only October-December 2020 figures are currently available on the website of the National Statistics Office of Georgia.
According to the report, the Ministry of Internal Affairs launched investigations on 246 crimes motivated by intolerance with discrimination in October-December 2020. Of these cases, gender identity was the ground for discrimination in seven cases and sexual orientation in six cases. In the reporting period, three individuals were convicted for crimes committed on the ground of gender identity and six individuals were convicted for crimes on the ground of sexual orientation.
The website of the Prosecutor’s Office also shows statistical data in regard to crimes committed on the grounds of intolerance, albeit incompletely.
Graph 1: Number of Criminal Cases on Alleged Crimes Committed on the Ground of Sexual Orientation or/and Gender Identity by Years (Georgian Prosecutor’s Office Data)
Source: Prosecutor’s Office of Georgia
Graph 2: Number of Criminal Prosecutions Launched on Alleged Crimes Committed on the Ground of Sexual Orientation or/and Gender Identity
These graphs demonstrate that the number of criminal cases as well as prosecutions launched on possible crimes committed on the grounds of sexual orientation or/and gender identity has been rising annually. However, it is vague whether this rise is stipulated by increased reporting or if the crimes are in fact committed more often.
Of note is that according to the report of the Public Defender of Georgia, entitled Report on Positive Obligations of Law Enforcement Officers to Protect the Equality of Vulnerable Groups, the study of hate-motivated crimes committed in 2019-2020 showed that LGBT+ community members were most active in reporting the crimes. The same report reads that some of the alleged hate crimes committed against LGBT+ people were related to physical and verbal abuse, beatings and death threats as well as cases of assault on the office of an organisation working on LGBT+ rights.
However, of additional interest is that some of the cases were related to verbal abuse from police officers. The report also highlights the inaction of the police in certain cases.
All of these indicate that in the light of increased reporting, the inadequate response from law enforcement on crimes still remains a problem.
Right of Assembly and Manifestation
For the LGBT+ community, it is also challenging to use their right of assembly and manifestation. The most vivid example is the events of 17 May 2013 and the problems associated with Tbilisi Pride occurring nearly every year.
Apart from a clear activation of far-right, homophobic groups against the LGBT+ community in the last years, which is often encouraged by Orthodox clergymen, it is also a problem that the government is mostly inactive or responds inadequately to prevent threats coming from such groups. For instance, in 2019, when Giorgi Gakharia was the Minister of Internal Affairs, the MIA refused to provide protection for participants of the March for Dignity. To remind readers, homophobic mobs smashed tents outside of the Parliament of Georgia, raided the offices of the Shame Movement and other civic organisations and attacked or/and physically assaulted at least 50 journalists.
The government also demonstrated indifference vi-à-vis the March for Dignity scheduled for 5 July 2021. Although homophobic groups announced their intention to disrupt the march, the government did not take effective measures.
Discrimination of LGBT+ People in Different Fields
Discrimination in labour relations has been one of the major problems for LGBT+ people for years. Despite a number of legislative acts and a national action plan, which provide a foundation to protect the rights of LGBT+ people, these changes did not find reflection in practice due to their ineffective enforcement.
One of the recent studies of the Social Justice Centre (former EMC), entitled Social Exclusion of the LGBTQ Group in Georgia, is a good illustration of the socio-economic problems facing LGBT+ individuals. According to this study, 93.1% of respondents agree that “LGBTQ people have less access to employment than others.” In addition, 28.8% of respondents stated they have been victims of workplace discrimination based on sexual orientation and/or gender identity or association in the last two years. In the same period, 36.9% of respondents left their job voluntarily while 9.2% left their job against their will.
LGBT+ individuals face barriers in the field of education as well. Bullying LGBT+ people and an intolerant environment in schools has been a problem for years. According to the Social Justice Centre’s study, 32.2% of respondents (N=292) named homophobic discrimination by teachers and/or school administration whilst 41.9% named homophobic bullying by classmates/schoolmates as a barrier to receiving general education (see the Equality Movement’s study on this issue).
Access to an adequate quality of healthcare is also a problem for LGBT+ people. According to one of the studies carried out in 2015 and submitted to a UN independent expert, 39% of medical staff interviewed believed that homosexuality was a disease.
The health confidentiality is also an issue for LGBT+ individuals, since health workers often disclose the medical history of such individuals. It is also an often occurrence when transgender people are refused medical treatment.
Homelessness and discrimination in the housing field is yet another important challenge. According to the Social Justice Centre’s 2020 study, 44.8% of respondents indicated that the experience of homelessness was related to their identity. In addition, 41.9% named violence due to identity by family members as a factor behind their homelessness.
The 2020 report of the Public Defender of Georgia also pays attention to discrimination against LGBT+ individuals in the housing field. According to the report, in some cases private individuals refused to rent out publicly listed property if the contractor was a representative of the LGBT+ community.
As a conclusion, we have to reiterate that despite some positive changes in the law (antidiscrimination legislation) enacted in the past years, the government’s measures cannot adequately respond to the real challenges in regard to the protection of LGBTQ+ people.
LGBTQ+ people living in Georgia still face numerous systemic problems which are stipulated by deep-rooted stigma and stereotypes in the public, on the one hand, and by the government’s superficial approach vis-à-vis the existing problems, on the other hand.
Unfortunately, LGBTQ+ people are still unable to fully enjoy their rights and given the growing number and influence of different hate groups, they are still victims of violence, pressure and discrimination. In their daily lives, they experience hardships in fully enjoying their labour, healthcare, education and other rights. Therefore, the Prime Minister’s statement that such discrimination is non-existent and separate cases should not be generalised is a LIE.