ტყუილი 1: COVID-19-ის ვაქცინა შესწავლილი არ არის, ის საფრთხის შემცველია
COVID-19-ის ვაქცინები შემჭიდროებულ ვადებში შეიქმნა და დამტკიცდა, თუმცა კვლევის არცერთი საფეხური, რომლითაც ვაქცინების ეფექტურობა და უსაფრთხოება დგინდება [1] , ამოღებული არ ყოფილა.
ზოგადად, ვაქცინამ დამტკიცებამდე პრე-კლინიკური კვლევები და კვლევის სამი ფაზა უნდა გაიაროს. პრე-კლინიკურ ეტაპზე ვაქცინა ცხოველებზე იტესტება და მეცნიერები აკვირდებიან, ცხოველი იმუნურ რეაქციას გამოიმუშავებს, თუ - არა. კლინიკური ტესტირების I ფაზაში ვაქცინას ადამიანთა მცირე ჯგუფს აძლევენ, რათა მისი უსაფრთხოება დაადგინონ და მის მიერ გამოწვეული იმუნური რეაქცია უკეთ შეისწავლონ. II ფაზაში ვაქცინა ასეულობით ადამიანს უკეთდება და მეცნიერები ვაქცინის შესახებ დამატებით ინფორმაციას იღებენ. III ფაზაში ვაქცინაცია ათასობით ადამიანს უტარდება და ვაქცინის ეფექტიანობა, უსაფრთხობა და გვერდითი ეფექტები მოწმდება. იმ შემთხვევაში, თუ ვაქცინა დაავადების პრევენციას ვერ ახდენს, ან ძლიერი გვერდითი ეფექტები აქვს, რაც ჯანმრთელობისთვის სახიფათოა, ცდები ჩერდება. ქვეყნებში ან ქვეყნების ჯგუფში ვაქცინას, კვლევების საფუძველზე (რომლითაც ვაქცინის უსაფრთხოება და ეფექტიანობა დგინდება), შესაბამისი სააგენტო ამტკიცებს. ვაქცინის მონიტორინგი და გვერდითი მოვლენების შესახებ ინფორმაციის შეგროვება დამტკიცების შემდეგაც გრძელდება. ვაქცინისთვის ავტორიზაციის მინიჭება ნიშნავს, რომ მან კვლევის ყველა ფაზა წარმატებით გაიარა და მისი უსაფრთხოება და ეფექტიანობა კვლევებით დამტკიცებულია.
დიდი ბრიტანეთის მარეგულირებელი ორგანოს ცნობით, კოვიდვაქცინები, რომლებიც დიდ ბრიტანეთში მილიონობით ადამიანს გაუკეთეს, ძალზედ უსაფრთხოა. ვაქცინაციის შემდეგ, მხოლოდ მსუბუქი, მოსალოდნელი, გვერდითი ეფექტები გამოვლინდა.
ტყუილი 2: COVID-19-ის საწინააღმდეგო ვაქცინა დნმ-ს ცვლის
ვაქცინა ადამიანის დნმ-ს ვერ ცვლის. ვაქცინის ერთადერთი ფუნქცია დაავადებების წინააღმდეგ იმუნიტეტის ჩამოყალიბებაა.
COVID-19-ის საწინააღმდეგო ვაქცინები, რიგ შემთხვევაში, ინოვაციური ტექნოლოგიით არის დამზადებული. კერძოდ, Pfizer-ის და Moderna-ს ვაქცინები mRNA ტექნოლოგიას ეყრდნობა. იმუნური პასუხის შესაქმნელად, ბუნებრივი ქიმიური ნივთიერების ასლი - რნმ მატრიცაა გამოყენებული. უჯრედში მოხვედრის შემდეგ, რნმ ვაქცინა ფუნქციონირებს, როგორც რნმ მატრიცა და უჯრედს ასწავლის, უცხო ცილა ან მხოლოდ პროტეინის ნაწილი შექმნას, რომელიც იმუნური პასუხის გამომუშავებას იწვევს. mRNA ვაქცინებს ადამიანის დნმ-ზე გავლენა არ აქვს.
COVID-19-ის საწინააღმდეგოდ ვირუსული ვექტორის ვაქცინაც გამოიყენება. ასეთია AstraZeneca-ს ვაქცინა. ამ შემთხვევაში სხვა ვირუსის მოდიფიცირება ხდება. კერძოდ, კორონავირუსის გენის, ე.წ. სპაიკ ცილის გადატანა სხვა ვირუსთან (ადენოვირუსთან), მოდიფიცირებული ვირუსის (ვექტორის) გამოყენებით ხდება. იმუნური სისტემა COVID-19 ის წინააღმდეგ აქტიურდება და ანტისხეულების გამომუშავებას იწყებს. ვექტორული ტექნოლოგია აპრობირებული მეთოდია, ის ებოლას საწინააღმდეგო ვაქცინის შესაქმნელადაც გამოიყენეს. COVID-19-ის საწინააღმდეგო სხვა ვაქცინები ტრადიციული ტექნოლოგიებით შეიქმნა (ცილოვანი ვაქცინები, ვირუსის ფრაგმენტების შემცველი ვაქცინები).
Covid-ის საწინააღმდეგო ვაქცინებს და, ზოგადად, არც ერთი ტიპის ვაქცინას ადამიანის გენეტიკური კოდის შეცვლა არ შეუძლია. ვაქცინა უჯრედის ბირთვში ვერ აღწევს და შესაბამისად, მასში ცვლილებებსაც ვერ შეიტანს. გენეტიკური მოდიფიკაციისას უცხო დნმ-ის შეყვანა სწორედ უჯრედის ბირთვში ხდება. ვაქცინები ამ პრინციპით არ მოქმედებს.
ტყუილი 3: COVID-19-ის ვაქცინა ძლიერ გვერდით ეფექტებს იწვევს
არ არსებობს მტკიცებულება, რომ COVID-19-ის ვაქცინებს ძლიერი გვერდითი ეფექტები აქვს. ვაქცინაციის შემდეგ, ზოგიერთ ადამიანს, მსუბუქი სიმპტომები აღენიშნება - კუნთების ტკივილი, თავის ტკივილი, ტემპერატურის მატება. იშვიათ შემთხვევაში ვაქცინა ალერგიულ რეაქციებს იწვევს.
აშშ-ის დაავადებათა კონტროლისა და პრევენციის ცენტრის (CDC) მიერ გამოქვეყნებული კვლევის მიხედვით, აშშ-ში 2020 წლის 14-23 დეკემბრის მონაკვეთში გაკეთებული Pfizer-ის ვაქცინის, დაახლოებით, 1.9 მილიონი დოზიდან, მწვავე ალერგიული რეაქცია მხოლოდ 21 პაციენტში გამოვლინდა. ეს ნიშნავს, რომ მილიონ დოზაზე მწვავე ალერგიული რეაქცია მხოლოდ 11 პაციენტს აღენიშნა. მძიმე შემთხვევებშიც კი ფატალური შედეგი არ დამდგარა. კვლევაში ასახული 21 შემთხვევაში ანაფილაქსიური შოკი (მწვავე ალერგიული რეაქცია) აცრიდან რამდენიმე წუთში დგებოდა. სწორედ ამიტომ, ადამიანები აცრიდან გარკვეული ხნის განმავლობაში მედიკოსების მეთვალყურეობის ქვეშ რჩებიან. CDC-ის მიხედვით, ვაქცინებთან დაკავშირებული რისკი COVID-19-ის მწვავე ფორმით მიმდინარეობის რისკზე უფრო დაბალია. ამასთან, აღსანიშნავია, რომ ალერგიული რეაქციები, მათ შორის ანაფილაქსიური შოკი, მხოლოდ კოვიდვაქცინის უკუჩვენება არაა. მსგავსი ალერგიული რეაქცია შესაძლოა, სხვადასხვა მედიკამენტის და საკვების შემთხვევაშიც ,გამოვლინდეს.
ტყუილი 4: COVID-19-ის საწინააღმდეგო ვაქცინაციის შედეგად ადამიანები იღუპებიან
9 თებერვლის მონაცემებით, მსოფლიოში ახალი კორონავირუსით 2,3 მილიონზე მეტი ადამიანია გარდაცვლილი, COVID-19-ის საწინააღმდეგო ვაქცინაციის შედეგად კი - 0.
ყალბი ამბები COVID-19-ის ვაქცინაციის შედეგად გარდაცვალების შესახებ აქტიურად ვრცელდება. მათ შორის, გავრცელდა დეზინფორმაცია, რომ ნორვეგიაში კორონავირუსის ვაქცინაციას 23 ადამიანის სიცოცხლე ემსხვერპლა. ცნობისთვის, ნორვეგიაში მოხუცთა საცხოვრებელში მყოფი ხანდაზმული პირების COVID-19-ის საწინააღმდეგო ვაქცინით აცრიდან მცირე ხნის შემდეგ გარდაცვალების შემთხვევები მართლაც დაფიქსირდა. აუტოპსიის შედეგების თანახმად, უშუალოდ ვაქცინასა და გარდაცვალებას შორის კავშირი ვერ დადგინდა. ნორვეგიის მედიკამენტების სააგენტოს ცნობით, ხანდაზმულთა სიკვდილიანობის შემთხვევებსა და COVID-19-ის ვაქცინებს შორის პირდაპირი კავშირის მტკიცებულება არ არსებობს.
ტყუილი 5: ვაქცინის საშუალებით ადამიანების „დაჩიპვა“ ხდება
მტკიცება, თითქოს ვაქცინის საშუალებით ადამიანის სხეულში მიკროჩიპების შეყვანა ხდება, რეალობას არ შეესაბამება. ადამიანების „დაჩიპვის“ შესახებ კონსპირაციები Microsoft-ის დამფუძნებლის ბილ გეითსის სახელთან არის დაკავშირებული. დეზინფორმაციის საფუძველი ბილ გეითსის საქველმოქმედო საქმიანობაა, რომელიც საზოგადოებრივ ჯანდაცვას, მათ შორის ვაქცინების განვითარებას უკავშირდება. არ არსებობს ლოგიკური საფუძველი იმის, რომ ვაქცინაციით ადამიანების ე.წ. „დაჩიპვა“ შესაძლებელია.
თავად ბილ გეითსმა განცხადება მასთან და ვაქცინაში ნანო ჩიპების არსებობასთან დაკავშირებით ჯერ კიდევ 2020 წლის ივნისში გააკეთა. „იმდენად გულუბრყვილო და უცნაური მტკიცებაა, რომ მისი უარყოფა თითქმის შეუძლებელია. მისი გამეორებაც კი სანდოობას მატებს მას“, - განაცხადა გეითსმა.
ამასთანავე, Pfizer-მა, ისევე როგორც Moderna-მ, მათ მიერ შემუშავებული ვაქცინის შემადგენელი ინგრედიენტების სია გამოაქვეყნეს. ვაქცინის მეშვეობით ნანო ჩიპის შეყვანის შესახებ გავრცელებული ინფორმაცია საფუძველს მოკლებულია და მისი დამადასტურებელი მტკიცებულება არ არსებობს.
[1]COVID-19-ის ვაქცინებზე საუბრისას, ვგულისხმობთ ვაქცინებს, რომელთაც აქვთ საერთაშორისო მარეგულირებლების ავტორიზაცია - BioNTech/Pfizer, Moderna და AstraZeneca.

Falsehood 1:The COVID-19 vaccine has not yet been studied and it is unsafe.
COVID-19 vaccines were developed and approved in a short period of time. None of the trial phases which determine the efficacy and the safety of the vaccines, however have been omitted. [1]
Generally, a vaccine has to undergo pre-clinical trials and three phases of clinical trials. At the pre-clinical phase, the vaccine is first tested on animals in order to evaluate its potential to invoke an immune response. In the first phase of the clinical trial, the vaccine is given to a small number of volunteers in order to evaluate its safety and better study the immune response it generates. In the second phase, the vaccine is given to several hundred volunteers in order to enable scientists to obtain further assessments. In the third phase, the vaccine is given to thousands of volunteers and the vaccine’s efficacy, safety and side effects are checked. If a vaccine fails to prevent a disease, has strong side effects or is hazardous for human health, the trials are suspended. A country or a group of countries have the respective authority to make the decision to approve a vaccine based on research evidence (which confirms the vaccine’s safety and efficacy). Further monitoring and   collecting   of information about side effects continue to take place after the vaccine is introduced. The approval of the vaccine means it successfully concluded all phases of trials and its safety and efficacy are confirmed by these trials.
According    to the United Kingdom’s regulatory authority, COVID-19 vaccines which have been given to millions of people in the UK are very safe. Those who got the vaccine experienced only mild and expected side effects
Falsehood 2: The COVID-19 vaccine alters the DNA.
A vaccine cannot alter human DNA. A vaccine’s only function is to generate an immunity against a disease.
Some of the COVID-19 vaccines have been developed with innovative   technologies. In particular, the Pfizer and Moderna vaccines use mRNA technology. The representation of a natural chemical substance - RNA matrix - is used to invoke an immune response. After entering a cell, the RNA vaccine acts as an RNA matrix and teaches the cells to generate the unknown protein or a fragment of the protein which can generate an immune response. The mRNA vaccines do not affect human DNA.
A viral vector vaccine, such as the AstraZeneca vaccine, is also used against COVID-19. In this case, another virus is being modified. In particular, the coronavirus gene, the so-called spike protein, is delivered by an adenoviral vector. The immune system starts to respond to the COVID-19 virus and generate antibodies. Vector technology is a tested method and it was used to develop the Ebola vaccine. Other COVID-19 vaccines were developed with traditional technologies (protein vaccines, vaccines containing a fragment of the virus).
COVID-19 vaccines and, generally, no vaccines can alter the human genetic code. Vaccines cannot penetrate the cell nucleus and, therefore, are    unable to alter   it. During genetic modification, alien DNA is introduced into the cell nucleus. Vaccines do not work like this.
Falsehood 3: The COVID-19 vaccine causes strong side effects.
There is no evidence that the COVID-19 vaccines have strong side effects. Some people experience mild symptoms after vaccination, such as muscle ache, headache and fever. In some cases, the vaccine also causes an allergic reaction.
The US Centre for Disease Control (CDC) published a   report    on allergic reactions after receipt of the Pfizer-BioNTech vaccine.   According   to the report, 21 cases of severe allergic reactions were  detected  after the administration of a reported 1.9 million doses of the Pfizer-BioNTech COVID-19 vaccine between 14-23 December 2020 which means 11.1 cases per one million doses. In addition, lethal outcomes did not occur even for those with severe cases of infection. Of these 21 cases recorded in the report, anaphylactic   shock   (severe allergic reaction) occurred within 13 minutes on average. This is why people are asked to spend some time at the vaccination point immediately after its administration. According to the CDC, the vaccine-associated risk is  lower   as compared to the risk associated with severe forms of COVID-19. Of additional note is that allergic reactions, including anaphylactic shock, are not side effects unique for the COVID-119 vaccine. Similar allergic reactions may be    sparked    as a result of getting different medications or from ingesting certain foods.
Falsehood 4: People die as a result of COVID-19 vaccination.
As of 9 February 2021, 2.3 million have died from the novel coronavirus across the world whilst the number of deaths from COVID-19 vaccines is zero.
Fake news on deaths after COVID-19 vaccination is actively   promoted. It was    reported    that 23 people died in Norway as a result of the coronavirus vaccination. There were indeed cases of death among elderly people living in Norway’s nursing homes shortly after being administered with the COVID-19 vaccines. As a result of autopsies, no links were found between the vaccine and these cases of death. As stated by the Norwegian Medicines Agency officials,there is no evidence of a direct association between the latest deaths among these elderly people and the COVID-19 vaccines.
Falsehood 5: People are being “chipped” with the vaccine.
The claim that vaccines are used to inject microchips into a human body is not true. Conspiracy theories about “chipping” people are   associated   with Bill Gates, the founder of the Microsoft. The rumours behind this   disinformation   are based on Bill Gate’s charity work which involves public health, including the development of vaccines. There is no logical ground that it is possible to inject chips into humans with vaccination.
Bill Gates himself made a   statement   about the existence of Nano chips in the vaccine as early as in June 2020. Mr Gates said: “It's almost hard to deny this stuff because it's so stupid or strange. Simply repeating these theories give them more credibility.”
In addition, both   Pfizer   and   Moderna   have published the list of ingredients they used for the development their vaccine. The information about implanting Nano chips with vaccines is groundless and there is no evidence to prove this.
[1] When referring to COVID-19 vaccines, we mean those having authorisation from international regulatory bodies such as BioNTech/Pfizer, Moderna and AstraZeneca.