რეზიუმე: 2021 წლის დედაქალაქის ბიუჯეტის პროექტის მიხედვით, უფასო სასადილოების მომსახურებისთვის 18 475 000 ლარი არის გათვალისწინებული. დედაქალაქის ათივე გამგეობაში რეგისტრირებული უფასო სასადილოების ბენეფიციართა რაოდენობა 38 914-ია. შესაბამისად, ბიუჯეტის პროექტის მიხედვით, ერთი ბენეფიციარის დღიურ კვებაზე 1.3 ლარია გათვალისწინებული. მიმდინარე წელსაც უფასო სასადილოს ერთი ბენეფიციარის სადილისთვის იგივე რაოდენობის თანხა იყო გამოყოფილი. თუმცა, უნდა აღინიშნოს, რომ მიმდინარე წლის ოქტომბრის მონაცემებით, გასულ წელთან შედარებით, სასურსათო პროდუქტებზე ინფლაციამ 5.5% შეადგინა, მნიშვნელოვნად არის გაზრდილი ფასები იმ პროდუქტებზე, რომელიც უფასო სასადილოს მენიუს ძირითადი შემადგენელია. აქედან გამომდინარე, მომავალ წელ, უფასო სასადილოს ბენეფიციარების მომსახურება იგივე ფასად, იგივე მენიუთი, მსუბუქად რომ ვთქვათ, ძალიან გაძნელდება.
„ევროპული საქართველოს“ წარმომადგენელმა ირაკლი აბესაძემ საკუთარ Facebook-გვერდზე უფასო სასადილოების ბენეფიციარების კვებასთან დაკავშირებით შემდეგი ინფორმაცია გაავრცელა: „უფასო სასადილოებში ისევ 1.3 ლარად აჭმევენ ბენეფიციარებს“.
თბილისის ათ რაიონში 62 უფასო სასადილო ფუნქციონირებს. სასადილოს მომსახურებით სარგებლობა ბენეფიციარებს დღეში ერთხელ შეუძლიათ.
დედაქალაქში უფასო სასადილოების ბენეფიციართა მომსახურების წესს და მათ აღრიცხვას თბილისის მერის 2014 წლის 26 ნოემბრის #2344 ბრძანება არეგულირებს.
ბრძანების მიხედვით, უფასო სასადილოების ბენეფიციართა სიაში შეყვანას მხოლოდ ის სოციალურად დაუცველი პირები ექვემდებარებიან, რომელთა სარეიტინგო ქულა 200 000-ს არ აღემატება. ასევე, განსაკუთრებულ შემთხვევაში, ბენეფიციართა სიაში შეყვანა გამგებლის მოტივირებული გადაწყვეტილებითაც ხდება. რაც შეეხება სიაში განმცხადებლების შეყვანის რიგითობას, ის განცხადების რეგისტრაციის თარიღის მიხედვით განისაზღვრება. უპირატესობა იმ განმცხადებელს ენიჭება, რომლის განცხადებაც გამგეობაში უფრო ადრე დარეგისტრირდა. თავდაპირველად, პირი დამატებით სიაში ხვდება, ხოლო ძირითადი სიის შევსება დამატებითი სიიდან ხორციელდება. დამატებითი სიის ბენეფიციართა რაოდენობა ძირითადი სიის 5%-ს არ უნდა აღემატებოდეს.
დედაქალაქის 2021 წლის ბიუჯეტის პროექტის მიხედვით უფასო სასადილოების მომსახურებისთვის (კოდი: 06 02 14) 18 475 000 ლარია გათვალისწინებული. იგივე მიზნისთვის მიმდინარე წელს - 18 357 000 ლარი, გასულ წელს კი - 17 997 000 ლარი დაიხარჯა. ბოლო წლებში უფასო სასადილოების მომსახურებაზე ბიუჯეტიდან გამოყოფილი თანხები შემდეგნაირი იყო:
ცხრილი1: უფასო სასადილოების მომსახურების ბიუჯეტი 2013-2021 წლებში (ათას ლარებში)
წყარო: თბილისის ბიუჯეტი
ქალაქ თბილისის მუნიციპალიტეტის ათივე გამგეობამ უფასო სასადილოების მომსახურებაზე გამარტივებული ელექტრონული ტენდერი აუქციონის გარეშე (NAT200017150, NAT200017138, NAT200017137, NAT200017133, NAT200017123, NAT200017102, NAT200017062, NAT200017050, NAT200017049, NAT200017047) უკვე გამოაცხადა. ტენდერების მიხედვით, უფასო სასადილოს ერთი ბენეფიციარის კვებაზე 1.3 ლარია გათვალისწინებული.
ცხრილი 2: გამგეობებში უფასო სასადილოების მომსახურებისთვის გამოცხადებული ტენდერების სავარაუდო ღირებულება, ბენეფიციართა რაოდენობა და დღიური თანხა (ლარებში)
თბილისის ბიუჯეტის განმარტებითი ბარათის მიხედვით, უფასო სასადილოს პროგრამის მიზანი, დედაქალაქის მაცხოვრებლების, რომელნიც სოციალურ სიდუხჭირეს განიცდიან, ცხელი სადილით უზრუნველყოფაა. მენიუ ადამიანის სიცოცხლისთვის აუცილებელი კალორაჟის გათვალისწინებით არის გაანგარიშებული. ყოველდღიური რაციონი (მენიუ) ისეთ ნივთიერებებს (ნახშირწყლებს, ცილებს, ცხიმებს და ა.შ) შეიცავს, რომელიც ადამიანის ჯანმრთელობისთვის და მისი სრულფასოვანი არსებობისთვის არის საჭირო. უფასო სასადილოს სადილი წინასწარ შედგენილი მენიუს მიხედვით მზადდება. მასში ცხელი წვნიანი, გარნირი, კომპოტი და პური შედის. წვნიანის და გარნირის სახეობა დღეების მიხედვით იცვლება. მენიუში მაწვნის შეჭამანდი, ამოლესილი ლობიო, ვეგეტარიანული ბორშჩი, წვნიანი ხორცის გუფთით, წვნიანი ქათმის ბულიონზე და ა.შ. მონაცვლეობით შედის.
ასევე მნიშვნელოვანია იმის აღნიშვნა, რომ საქსტატის ინფორმაციით, მიმდინარე წლის ოქტომბრის მონაცემით, წინა თვის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, სურსათსა და უალკოჰოლო სასმელებზე ფასები 0.9%-ით გაიზარდა, რაც თვის ინფლაციაზე (0.8%) 0.28 პროცენტული პუნქტით აისახა. ფასები შემდეგ ქვეჯგუფებზე გაიზარდა: ზეთი და ცხიმი (7.2%), ბოსტნეული და ბახჩეული (5.3%), რძე, ყველი და კვერცხი (2.7%). ამასთან ფასების კლება ხილსა და ყურძენზე დაფიქსირდა (-9.7%). რაც შეეხება წლიურ ინფლაციას, აღნიშნულ ჯგუფში ფასები 5.5%-ით გაიზარდა, რაც წლიურ ინფლაციაზე 1.74 პროცენტული პუნქტით აისახა. ფასები შემდეგ ქვეჯგუფებზე არის მომატებული: ზეთი და ცხიმი ( 17.3%), ყავა, ჩაი და კაკაო (13.6%), თევზეული (10.3%), პური და პურპროდუქტეული (7.8%), რძე, ყველი, და კვერცხი (6.0%), შაქარი, ჯემი და სხვა ტკბილეული ( 4.5%), ხორცი და ხორცის პროდუქტები (3.5%), ბოსტნეული და ბაღჩეული (2.2%). ამასთან, ფასები ხილსა და ყურძენზე არის შემცირებული (-3.2%).
მომავალი წლისთვის უფასო სასადილოს ერთ ბენეფიციარის მომსახურებაზე დღიურად მართლაც 1.3 ლარია გათვალისწინებული. ასევე აღსანიშნავია, რომ უფასო სასადილოების რაციონი ძირითადად იმ პროდუქტებისგან შედგება, რომელთა ფასებიც, მიმდინარე წელს, გასულ წელთან შედარებით, მნიშვნელოვნად გაზრდილია (არსებული რეალობიდან გამომდინარე, კიდევ უფრო მეტად გაძვირებაა მოსალოდნელი). აღნიშნული ინფლაციის ფონზე, მომავალ წელს უფასო სასადილოების ერთი ბენეფიციარისთვის იგივე მენიუს მიმდინარე წლის ფასად (1.3 თეთრი, რაც 2021 წლის ბიუჯეტის პროექტით არის გათვალისწინებული) შეთავაზება, ალბათ ძალიან გაძნელდება.
შენიშვნა: სტატიაზე მუშაობა დასრულებული გვქონდა, როდესაც თბილისის მერმა კახი კალაძემ განაცხადა, რომ იმ შემთხვევაში, თუ უფასო სასადილოების ბენეფიციარებისთვის 2021 წლის ბიუჯეტით გამოყოფილი თანხა საკმარისი არ იქნება, თბილისის მერია ამ თანხას გაზრდის. ასევე, მერის გადაწყვეტილებით, უფასო სასადილოების ბენეფიციართა რაოდენობას, დამატებით სიაში მყოფი 3500 ადამიანი მოცდის გარეშე, პირდაპირ დაემატება.

Resume: In accordance with the 2021 Tbilisi draft budget, GEL 18,475,000 is allocated for soup kitchens. The total amount of beneficiaries of soup kitchens, registered in all ten municipalities of the capital city, constitutes 38,914. Therefore, according to the draft budget, GEL 1.3 is allocated for daily meals per one beneficiary. This year’s budget also allocated the same amount of money for feeding one beneficiary of a soup kitchen. However, of note is that the inflation rate on food products as of October 2020 was 5.5% higher as compared to the previous year. Prices on products which make up the soup kitchen’s menu have increased significantly. Therefore, serving beneficiaries with the same menu in the next year will be extremely difficult.
European Georgia - Movement for Freedom member, Irakli Abesadze, posted the following statement on his Facebook account in regard to feeding soup kitchen beneficiaries: “Beneficiaries are still being fed for GEL 1.3 at soup kitchens.”
There are 62 active soup kitchens in ten districts of Tbilisi. Soup kitchen beneficiaries can be served once per day.
Tbilisi Mayor’s decree #2344 issued on 26 November 2014 sets the rules for registering and serving soup kitchen beneficiaries. According to the decree, only those socially vulnerable individuals with rating points under 200,000 will be allowed to be registered as soup kitchen beneficiaries. In addition, a beneficiary may be registered following the motivated reasoning of a head of municipality in exceptional circumstances. In regard to the sequence of adding beneficiaries into the list, it is regulated by the date of submitting the application. Priority is given to that applicant who registered earlier at the municipal authority. At the first stage, applicant is added to an additional list whilst the main list is replenished from the additional list. The number of beneficiaries of the additional list should not exceed 5% of the main list.
According to the 2021 Tbilisi draft budget, GEL 18,475,000 is allocated (code: 06 02 14) for serving soup kitchens. For the same purpose, GEL 18,357,000 and GEL 17,997,000 were spent this year and last year, respectively. The budget appropriations for serving soup kitchens in the last years were as follows:
Table 1: Budget for Serving Soup Kitchens in 2013-2021 (GEL Thousand)
Source: Budget of Tbilisi
All ten municipal authorities of Tbilisi have already announced a simplified electronic tender without auction for soup kitchen service (NAT200017150, NAT200017138, NAT200017137, NAT200017133, NAT200017123, NAT200017102, NAT200017062, NAT200017050, NAT200017049, NAT200017047). According to the tenders, GEL 1.3 is allocated per one soup kitchen beneficiary.
Table 2: Estimated Cost of Tenders for Soup Kitchen Services, Number of Beneficiaries and Daily Costs
According to the Tbilisi budget’s explanatory note, the purpose of the soup kitchen programme is to provide hot meals to those residents of the capital city who suffer from extreme poverty. The soup kitchen menu is based on the calories required to sustain human life. The daily ration (menu) contains such macronutrients (carbohydrates, proteins, fats, etc.) which are vital for human health and full-fledged functionality. The soup kitchen meal is prepared by advance drawn up menu. It includes hot soup, a side dish, compote and bread. Types of soup and side dishes changes daily. The menu includes sour milk soup, pot-baked beans, vegetarian borshch, soup with meatballs, chicken broth, etc., consecutively (see detailed menu here).
Of important note is that based on the information of the National Statistics Office of Georgia, as of October 2020 prices on foods and non-alcoholic beverages increased by 0.9% as compared to the same period of the previous year. This affected the monthly inflation rate (0.8%) by 0.28 of a percentage point. The prices increased for items in the following sub-groups: oil and fat (7.2%), vegetables and melons (5.3%), milk, cheese and eggs (2.7%). At the same time, prices decreased on fruits and grapes (-9.7%). In regard to the annual inflation rate, prices in the aforementioned group increased by 5.5% which affected the annual inflation by 1.74 percentage points. The prices increased for the items in the following sub-groups: oil and fats (17.3%), coffee, tea and cocoa (13.6%), fish (10.3%), bread and bakery products (7.8%), milk, cheese and eggs (6.0%), sugar, jam and other sweets (4.5%), meat and meat products (3.5%), vegetables and melons (2.2%). At the same time prices decreased on fruits and grapes (-3.2%).
GEL 1.3 daily has indeed been allocated for serving one soup kitchen beneficiary for the next year. Of note is that soup kitchen ration mostly comprise products whose prices have been hiked as compared to the previous year (given the existing circumstances, a further hike is expected). In light of such inflation, offering the same menu for one beneficiary in this year’s prices (GEL 1.3 which is envisioned by 2021 draft budget) will probably be extremely difficult.
FactCheck had already completed working on this article when the Mayor of Tbilisi, Kakhi Kaladze, stated that in case the 2021 budget appropriations for the soup kitchen beneficiaries are insufficient, Tbilisi City Hall will increase the funding. In addition, pursuant to the decision of the Mayor of Tbilisi, 3,500 individuals currently on the additional list will be added to the number of soup kitchen beneficiaries immediately without waiting.