რეზიუმე: საქართველოს 5%-ზე მაღალი ეკონომიკური ზრდა დაზუსტებული მონაცემების თვალსაზრისით (2018 წლის ჩათვლით) ბოლოს 2012 წელს (6.4%) ჰქონდა. 2013-2018 წლებში ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი 2017-2018 წლებში ფიქსირდება და ის ორივე პერიოდში 4.8%-ს შეადგენს. რაც შეეხება 2019 წელს, ამ ეტაპზე ეკონომიკური ზრდის მხოლოდ წინასწარი შეფასებაა ცნობილი და ის საქსტატის მონაცემებით 5.2%-ს შეადგენს. თუ აღნიშნული მაჩვენებელი დაზუსტების შემდგომაც 5%-ზე ზევით შენარჩუნდება, ეს იქნება პირველი შემთხვევა, ბოლო 7 წლის მანძილზე, როცა საქართველოს ეკონომიკის ზრდამ მინისტრის მიერ დასახელებულ ზღვარს მიაღწია ან გადააჭარბა. შესაბამისად, მაჭავარიანის განცხადება, რომ საქართველოს ეკონომიკა 5%-ზე მაღალი ტემპით იზრდება, 2018 წლისათვის სიმართლეს არ შეესაბამება. 2019 წლის შემთხვევაში კი მხოლოდ წინასწარი მონაცემია ცნობილი, რომელიც ამ ეტაპზე 5%-ზე მაღალია. დაზუსტების შემდგომაც იგივე მონაცემი გვექნება თუ არა, უცნობია.
რეგიონთან შედარების ნაწილში კი ცალსახაა, რომ მინისტრის განცხადება ტყუილია. მართალია, ტერმინი რეგიონი საკუთარ თავში ერთგვარ განუზღვრელობას მოიცავს, ვინაიდან, როგორც წესი, გაურკვეველია ამ ჯგუფში განცხადების ავტორს რომელი ქვეყნები და რა პრინციპით შეჰყავს. თუმცა ცალსახაა, რომ რეგიონი მინიმუმ მეზობელ ქვეყნებს - აზერბაიჯანს, სომხეთს, რუსეთს და თურქეთს აუცილებლად მოიცავს. მეზობელი ქვეყნებიდან კი სომხეთი 2017-2018 წლებში შესაბამისად 2.7 და 0.4 პროცენტული პუნქტით უსწრებდა საქართველოს ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებელს. იგივე მონაცემი 2017-2018 წლებში თითოეული წლისთვის 4.8%-ს შეადგენს.
2019 წელს სავალუტო ფონდის შეფასებით საქართველოს ეკონომიკის ზრდის პროგნოზი 4.6%-ს შეადგენს. ფაქტობრივად კი, საქსტატის წინასწარი მონაცემებით, ქვეყნის ეკონომიკა 2019 წელს 5.2%-ით გაიზარდა. ამავე პერიოდისათვის სსფ-ის მიხედვით, სომხეთის ეკონომიკური ზრდის საპროგნოზო მაჩვენებელი 6%-ს შეადგენს. ფაქტობრივი მაჩვენებლის სახით კი ცნობილია, რომ არმსტატის შეფასებით ეკონომიკური აქტივობის ზრდის მაჩვენებლმა სომხეთში 7.8% შეადგინა. დასახელებული მონაცემი ეკონომიკური ზრდის იდენტური სიდიდე არ არის, თუმცა ისტორიულად ეკონომიკური ზრდის პროცენტული სიდიდისაგან უმნიშვნელოდ განსხვავდება. აქედან გამომდინარე, მაღალი ალბათობით, სომხეთის ეკონომიკის ზრდის მაჩვენებელი 2019 წელს საპროგნოზო 6%-იან ნიშნულს გადააჭარბებს და ეკონომიკური აქტივობის ინდექსის 7.8%-იან ნიშნულთან ახლოს იქნება. შესაბამისად, 2019 წლისათვის სომხეთის ეკონომიკის ზრდა ყველაზე კონსერვატიული შეფასებითაც კი საქართველოს ანალოგიურ მონაცემს აჭარბებს. სხვა მეზობელი ქვეყნების მაჩვენებლები 2018-2019 წლებში საქართველოსა და სომხეთის ეკონომიკური ზრდის მონაცემებზე არსებითად ნაკლებია.
საქართველოს ფინანსთა მინისტრმა ივანე მაჭავარიანმა მედიასაშუალებებთან ინტერვიუში განაცხადა, რომ საქართველოს ეკონომიკა ბოლო 2 წელია 5%-ზე მაღალი ტემპით იზრდება და ეს საუკეთესო მაჩვენებელია რეგიონში.
განცხადების რეალობასთან შესაბამისობის ანალიზისას პირველ რიგში მნიშვნელოვანია განიმარტოს რას გულისხმობს ფინანსთა მინისტრი „რეგიონში“. ტერმინი რეგიონი საკუთარ თავში ერთგვარ განუზღვრელობას მოიცავს, ვინაიდან, როგორც წესი, გაურკვეველია, ამ ჯგუფში განცხადების ავტორს რომელი ქვეყნები და რა პრინციპით შეჰყავს. თუმცა, ცალსახაა რომ რეგიონი მინიმუმ მეზობელ ქვეყნებს - აზერბაიჯანს, სომხეთს, რუსეთს და თურქეთს აუცილებლად მოიცავს. განცხადებიდან ასევე ნათელია, რომ მაჭავარიანი საუბრისას ბოლო 2 წლის ფაქტობრივ მონაცემებს გულისხმობს, შესაბამისად განსაკუთრებული ინტერესის ობიექტს 2018-2019 წლების მაჩვენებლები წარმოადგენს. აქედან ფაქტობრივი მონაცემები სრულყოფილად ყველა ქვეყნისთვის მხოლოდ 2018 წლისათვის არის ცნობილი, 2019 წლის შემთხვევაში კი საერთაშორისო სავალუტო ფონდს ,2019 წლის ოქტომბრის მდგომარეობით, მხოლოდ ზრდის საპროგნოზო შეფასებები აქვს ასახული. საქართველოს შემთხვევაში კი 2019 წლის ზრდის წინასწარი შეფასებაც ცნობილია. მოცემული ანალიზიც აღნიშნულ მონაცემებს ეყრდნობა.
საქართველოს 5%-ზე მაღალი ეკონომიკური ზრდა დაზუსტებული მონაცემების თვალსაზრისით (2018 წლის ჩათვლით) ბოლოს 2012 წელს (6.4%) ჰქონდა, „ქართული ოცნების“ ხელისუფლებაში ყოფნის პერიოდში [1] კი ეკონომიკის ზრდას 5%-იანი ნიშნულისათვის არასდროს მიუღწევია. 2013-2018 წლების პერიოდში ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი 2017-2018 წლებში ფიქსირდება და ის ორივე წელს 4.8%-ს შეადგენს. რაც შეეხება 2019 წელს, ამ ეტაპზე ეკონომიკური ზრდის მხოლოდ წინასწარი შეფასებაა ცნობილი და ის საქსტატის მონაცემებით 5.2%-ს შეადგენს. თუ აღნიშნული მაჩვენებელი დაზუსტების შემდგომაც 5%-ზე ზევით შენარჩუნდება, ეს იქნება პირველი შემთხვევა, ბოლო 7 წლის მანძილზე, როცა საქართველოს ეკონომიკის ზრდამ მინისტრის მიერ დასახელებულ ზღვარს მიაღწია ან გადააჭარბა.
გრაფიკი 1. ეკონომიკური ზრდისა და რეალური მშპ-ს ცვლილების ტენდენცია საქართველოში
რაც შეეხება ეკონომიკური ზრდის შედარებას რეგიონის ქვეყნებთან, ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებლებს მეზობელი ქვეყნებისა და საქართველოსათვის გრაფიკი 2 ასახავს. როგორც გრაფიკიდან ჩანს, უახლოეს წარსულში, 2015 წელს საქართველოს ეკონომიკური ზრდით სომხეთი და თურქეთი უსწრებდა, 2016 წელს- თურქეთი, 2017 წელს- ისევ სომხეთი და თურქეთი.
გრაფიკი 2. ეკონომიკური ზრდა საქართველოსა და მეზობელ ქვეყნებში
წყარო: საერთაშორისო სავალუტო ფონდი; საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური
რაც შეეხება უშუალოდ ბოლო ორ წელს, 2018 წლის ფაქტობრივი მონაცემებით, საქართველოს ეკონომიკურმა ზრდამ 4.8% შეადგინა და სომხეთის ანალოგიურ მონაცემს 0.4% პუნქტით ჩამორჩა. სხვა მეზობელი ქვეყნების ეკონომიკური ზრდა არსებითად ნაკლებია. 2019 წლის წინასწარი შეფასებით, საქართველოს ეკონომიკა 5.2%-ით გაიზარდა, რაც გარკვეულწილად საერთაშორისო სავალუტო ფონდის უახლეს საპროგნოზო მონაცემს (4.6%) აღემატება, თუმცა სომხეთისთვის სსფ-ს მიერვე განსაზღვრულ საპროგნოზო მაჩვენებელს 6%-ს ჩამორჩება. ასევე ცნობილია 2019 წელს სომხეთის ეკონომიკური აქტივობის ინდექსი, რაც არმსტატის შეფასებით 7.8%-ს შეადგენს და საქართველოს ეკონომიკური ზრდის წინასწარ შეფასებულ მაჩვენებელზე არსებითად მაღალია.
გრაფიკი 3. განსხვავება სომხეთის ეკონომიკის ზრდისა (GDP Growth) და ეკონომიკური აქტივობის ინდექსის (Indicator of Economic Activity) ისტორიულ მონაცემებს შორის
წყარო: სომხეთის რესპუბლიკის სტატისტიკის კომიტეტი
უნდა განიმარტოს, რომ ეკონომიკური აქტივობის ინდექსი, რომელსაც სომხეთი იყენებს ეკონომიკური ზრდის ოპერატიულ შემფასებლად, ეკონომიკური ზრდის იდენტური/შესადარისი მონაცემი არ არის, თუმცა ეკონომიკური ზრდის ფაქტობრივი მაჩვენებლისაგან ისტორიულად უმნიშვნელოდ განსხვავდება. აქედან გამომდინარე, მაღალი ალბათობით, სომხეთის ეკონომიკის ზრდის მაჩვენებელიც 2019 წელს საპროგნოზო 6%-იან ნიშნულს გადააჭარბებს და ეკონომიკური აქტივობის ინდექსის 7.8%-იან მაჩვენებელთან ახლოს იქნება. შესაბამისად, ყველაზე კონსერვატიული შეფასებითაც კი, 2019 წელს სომხეთს უფრო მაღალი ეკონომიკური ზრდა დაუფიქსირდება, ვიდრე საქართველოს.
აღნიშნულიდან გამომდინარე, არათუ რეგიონში, მეზობელ ქვეყნებშიც კი საქართველოს 2015-2019 წლებში ყველაზე მაღალი ეკონომიკური ზრდა არ ჰქონია და ყოველწლიურად მინიმუმ ერთი ქვეყანა უსწრებდა. ამავე პერიოდში, გარდა 2016 წლისა, სომხეთს პერმანენტულად უკეთესი ზრდის მაჩვენებელი უფიქსირდება. მეტიც, 2015-2017 წლებში, საქართველოზე უფრო მაღალი ტემპით იზრდებოდა თურქეთი, რომელიც ეკონომიკურად მეტად განვითარებული ქვეყანაა და მისთვის ნაკლებად განვითარებულ საქართველოზე მაღალი ზრდის ტემპის მიღწევა მეტ სირთულეს წარმოადგენს.
[1] იგულისხმება 2013-2018 წლების მონაკვეთი, რომლისთვისაც დაზუსტებული მონაცემებია გამოქვეყნებული. 2019 წლის შემთხვევაში მხოლოდ წინასწარი შეფასებაა ცნობილი.

Resume: The year 2012 was the last time (including 2018) when Georgia’s economic growth did exceed 5% (6.4%) after data verification. Of the period 2013-2018, Georgia’s highest economic growth rate was registered in 2017 and 2018 where in both cases it was 4.8%. In regard to 2019, only the preliminary estimate for economic growth is currently available and constitutes 5.2% according to the National Statistics Office of Georgia. If the aforementioned figure is kept over 5% after data verification, that will be the first case in the last seven years when Georgia’s economic growth reaches the threshold named by the Minister of Finance, or exceeds it. Therefore, Ivane Machavariani’s statement that Georgia’s economy has been growing by 5% does not correspond to the reality for 2018 and only the preliminary figure is available for 2019, which is currently over 5%, although it is uncertain whether or not that figure will remain after verification.
In regard to the part of the statement which deals with the comparison at a regional level, Mr Machavariani’s statement is a lie. Although the term ‘region’ is somehow indefinite in itself since the countries comprising the group and the principles upon which it is created are usually unknown. However, it is certain that Georgia’s region certainly includes its neighbour countries at the very least – Azerbaijan, Armenia, Russia and Turkey. Of Georgia’s neighbour countries, Armenia had a higher economic growth rate as compared to Georgia in 2017 and 2018 by 2.7 and 0.4 percentage points, respectively, whilst Georgia’s economic growth rate was 4.8% in both years.
In accordance with the International Monetary Fund, Georgia’s economic growth forecast for 2019 is 4.6%. In fact, according to the National Statistics Office of Georgia’s preliminary data, Georgia’s economic growth rate in 2019 was 5.2%. In the same period, according to the International Monetary Fund, Armenia’s economic growth rate is forecast at 6%. Speaking of factual figures, Armenia’s economic activity growth rate was 7.8% according to the Statistical Committee of the Republic of Armenia and this current information. This figure is not similar to economic growth, although historically it only marginally differs from the economic growth percentage figure. Taking this into account, Armenia’s economic growth rate for 2019 most likely will exceed the 6% threshold forecast and will come closer to the 7.8% indicator of the economic activity index. Therefore, even by the most conservative assessment, Armenia’s economic growth is higher as compared to Georgia’s in 2019. The economic growth rates for other neighbour countries for 2018-2019 are substantially lower as compared to Georgia’s and Armenia’s economic growth rates.
The Minister of Finance of Georgia, Ivane Machavariani, in his interview with the media stated (from 3:16) that Georgia’s economy has been growing for more than 5% and this is the best performance in the region.
To analyse the extent to which the statement corresponds to reality, of importance is to define what Mr Machavariani implies in using the term ‘region.’ The term is somehow indefinite in itself since the countries comprising the group and the principles upon which it is created are usually unknown. However, it is certain that Georgia’s region certainly includes its neighbour countries at the very least – Azerbaijan, Armenia, Russia and Turkey. It is also clear from the statement that Mr Machavariani refers to data from the last two years. Therefore, the figures from 2018 and 2019 are of particular interest. Of these two figures,  factual data for all of the countries are fully available only for 2018. The International Monetary Fund provides only forecasted figures for economic growth as of October 2019. In the case of Georgia, 2019’s economic growth preliminary figure is also available. FactCheck’s analysis is based upon these data.
The 2012 was the last time (including 2018) when Georgia’s economic growth did exceed 5% (6.4%) after figure adjustment whilst the country has never reached a 5% economic growth rate under the Georgian Dream’s rule.  Of the period 2013-2018, Georgia’s highest economic growth rate was registered in 2017 and 2018 and in both cases it was 4.8%. In regard to 2019, only the preliminary estimate for economic growth is currently available and constitutes 5.2% according to the National Statistics Office of Georgia. If the aforementioned figure is kept over 5% after adjustment, it will be the first case in the last seven years when Georgia’s economic growth reached the threshold named by the Minister of Finance, or exceeded it.
Graph 1Economic Growth and Real GDP Change Trend in Georgia
In regard to a comparison of Georgia’s economic growth rate to those of its neighbour countries, Graph 2 illustrates these economic growth figures. As the graph shows, Armenia and Turkey outperformed Georgia’s economic growth rate in 2015. Turkey alone achieved this in 2016 and Armenia and Turkey again surpassed Georgia in 2017.
Graph 2Economic Growth Rate in Georgia and Neighbour Countries
Source:  International Monetary Fund, National Statistics Office of Georgia
In regard to the last two years per se, Georgia’s economic growth constituted 4.8% according to the final figures for 2018 which was 0.4 of a percentage point lower than Armenia’s economic growth rate. The economic growth rates for other neighbour countries are substantially lower. According to preliminary data of 2019, Georgia’s economy grew by 5.2% which exceeds the International Monetary Fund’s latest forecast figure (4.6%), although lags behind the figure forecast for Armenia by the International Monetary Fund.  Armenia’s economic activity index for 2019, which is 7.8% according to the Statistical Committee of the Republic of Armenia, is also available and is substantially higher as compared to the preliminary figure for Georgia’s economic growth.
Chart 1:  Difference between Armenia’s GDP Growth and Historical Figures of the Indicator of Economic Activity
Armenia - Real GDP Growth
7.5%
5.2%
Armenia - Indicator of Economic Activity
7.7%
5.6%
-0.5%
-0.2%
-0.4%
Source:  Statistical Committee of the Republic of Armenia
Of importance is to clarify that the index of economic activity, which Armenia uses for a swift evaluation of economic growth, is not identical to the economic growth figure, although historically it is only marginally different from the actual figures for economic growth. Therefore, Armenia’s economic growth rate for 2019 will most likely exceed the forecast of 6% and be closer to the 7.8% figure of the economic activity index. Therefore, according to the most conservative assessments, Armenia will have a higher economic growth in 2019 as compared to Georgia.
Therefore, in 2015-2019, Georgia did not have the highest economic growth rate among neighbour countries, let alone the region, and one country at the very least has always been ahead of Georgia each year. In the same period, with 2016 being the only exception, Armenia had better growth figures. On top of that, Turkey had a higher economic growth rate than Georgia in 2015-2017. Turkey is an economically developed country with more difficulty to achieve an economic growth rate higher than Georgia which is economically less developed.