რეზიუმე: ევროინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარე მიგრაციის მაჩვენებელს წინა ხელისუფლების პერიოდს ადარებს და მის შემცირებაზე მიუთითებს. გარე მიგრაციის მაჩვენებლების 2012 წლამდე პერიოდთან შედარება არამართებულია და ობიექტურ რეალობას ვერ ასახავს, რადგან 2012 წლამდე, შესაბამისი სისტემის არ არსებობის გამო გარე მიგრაციული ნაკადების ზუსტად აღრიცხვა ვერ ხდებოდა.
2014 წლის საყოველთაო აღწერის მონაცემებზე დაყრდნობით, ძირითადი დემოგრაფიული მაჩვენებლების გადაანგარიშება მოხდა. 2002 წლის კორექტირებულ მონაცემებსა და 2014 წლის აღწერის შედეგებს შორის დაფიქსირებული მოსახლეობის სხვაობა ძირითადად მიგრაციაზე გადანაწილდა, რამაც რადიკალურად შეცვალა მიგრაციის მაჩვენებლები. 2012 წლამდე პერიოდში ტენდენცია, რომელიც გამოიკვეთა - უარყოფითი მიგრაციული სალდო დასტურდება სხვადასხვა კვლევებით. თუმცა კონკრეტული წლების მონაცემები სადავოა.
პარლამენტის ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარემ დავით სონღულაშვილმა სოციალურ ქსელში გაავრცელა განცხადება: „საქართველოს მოქალაქეების მიგრაციამ რეკორდულ მაჩვენებელს 2010-2011 წლებში მიაღწია. 2010 წელს ქვეყანა დატოვა 103 214-მა, ხოლო 2011 წელს - 107 202- მოქალაქემ. „ქართული ოცნების” პირობებში კი ემიგრაციის 6-ციფრიანი მაჩვენებელი არასდროს დაფიქსირებულა.. დღეს, როდესაც საქართველოს მოქალაქეებს ევროპაში 3 თვის მანძილზე უვიზოდ და სრულიად ლეგალურად შეუძლიათ ცხოვრება, ქვეყნიდან უფრო ნაკლები ადამიანი გაედინება“.
„ფაქტ-მეტრმა“ დავით სონღულაშვილის განცხადების სიზუსტე გადაამოწმა. საქართველოს მიგრაციის მაჩვენებლებს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური აქვეყნებს. საქსტატის ინფორმაციით, ემიგრანტიც და იმიგრანტიც შეიძლება იყოს როგორც საქართველოს მოქალაქეები, ასევე უცხო ქვეყნის მოქალაქეები. ემიგრანტად მიიჩნევა პირი, რომელმაც დატოვა საქართველო ბოლო 12 თვეში და სულ მცირე 183 დღე იმყოფებოდა სხვა სახელმწიფოში. მისი მუდმივი საცხოვრებელი ადგილი ქვეყნიდან გასვლამდე იყო საქართველო, ანუ წინა 12 თვის განმავლობაში სულ მცირე 183 დღე იმყოფებოდა საქართველოში. იმიგრანტად მიიჩნევა პირი, რომელიც საზღვრის გადმოკვეთიდან სულ მცირე 183 დღე იმყოფებოდა საქართველოში და საზღვრის კვეთამდე საქართველო არ იყო მისი მუდმივი საცხოვრებელი ქვეყანა.
საქსტატის მონაცემებით, 1994 წლიდან დღემდე გარე მიგრაციული სალდო უარყოფითია, რაც იმას ნიშნავს, რომ ყოველწლიურად უფრო მეტი ადამიანი გადის ქვეყნიდან, ვიდრე შემოდის. თუმცა გარე მიგრაციის მაჩვენებლების 2012 წლამდე პერიოდთან შედარება არამართებულია, რადგან 2012 წლამდე, შესაბამისი სისტემის არ არსებობის გამო გარე მიგრაციული ნაკადების ზუსტად აღრიცხვა ვერ ხდებოდა. 2004 წლამდე მიგრაციული სალდო ძირითადად გაიანგარიშებოდა ე.წ. ექსპერტული შეფასებებით. 2004 წლიდან საქსტატს ჰქონდა საზღვრის კვეთის მონაცემები, თუმცა ვერ ხერხდებოდა იმიგრანტების და ემიგრანტების იდენტიფიცირება და ამ მონაცემებში იყო რეალურად ყველა ის პირი, ვინც ქვეყნის ტერიტორიაზე შემოვიდა ან გავიდა. 2012 წლიდან უკვე დაინერგა ახალი მეთოდოლოგია და შესაძლებელი გახდა იმიგრანტებისა და ემიგრანტების იდენტიფიცირება.
2014 წლის მოსახლეობის საყოველთაო აღწერის შედეგად, ქვეყნის მოსახლეობის ოდენობა, ძველი აღწერის შესაბამისად დაანგარიშებულ მონაცემებთან შედარებით, 4.5 მლნ-დან 3.7 მლნ-მდე შემცირდა. მოსახლეობის რაოდენობის მნიშვნელოვანად შემცირების მიზეზად 2002 წლის საყოველთაო აღწერაში არსებული უზუსტობები და გარე მიგრაციული ნაკადები დასახელდა.
სტატისტიკაში არსებული შეუსაბამობის გამო, დღის წესრიგში წინა წლების მონაცემების გადაანგარიშება/განახლების აუცილებლობა დადგა. 2018 წელს, 2014 წლის საყოველთაო აღწერის საფუძველზე, ქვეყნის ძირითადი დემოგრაფიული მაჩვენებლები მნიშვნელოვნად შეიცვალა. 2002 წლის საყოველთაო აღწერის შედეგები გადაიხედა და ალტერნატიულ მონაცემებზე (მთა შორის შინამეურნეობათა ინტეგრირებული გამოკვლევა) დაყრდნობით, დაახლოებით 8.7%-ით, 3.9 მილიონამდე შემცირდა. 2002 წლის მოსახლეობის კორექტირებულ მაჩვენებელსა და 2014 წლის საყოველთაო აღწერიდან მიღებულ მონაცემებს შორის სხვაობა, ბუნებრივი მატებისა (სხვაობა შობადობასა და სიკვდილიანობას შორის) და მიგრაციული სალდოს (სხვაობა ემიგრანტებსა და იმიგრანტებს შორის) მაჩვენებლებს უნდა მოეცვა. დაკორექტირდა ბუნებრივი მატების მაჩვენებლებიც. 2002 წლის კორექტირებულ მონაცემებსა და 2014 წლის აღწერის შედეგებს შორის დაფიქსირებული სხვაობა ძირითადად მიგრაციაზე გადანაწილდა. საქსტატმა მიგრაციული სალდოს არსებული მონაცემები რადიკალურად შეცვალა. ძველი მონაცემებით აღწერათაშორის პერიოდში მიგრაციული სალდო დადებითი იყო. განახლებული მონაცემებით კი მიგრაციული სალდო 2002 წლიდან მოყოლებული ყოველწლიურად უარყოფითია. აღსანიშნავია, რომ ძველი მონაცემებით მიგრაციული სალდოს ყველაზე მაღალი დადებითი მაჩვენებელი აღინიშნებოდა 2005 და 2009-2011 წლებში. განახლებული მონაცემებით, ამავე წლებში ყველაზე მაღალი უარყოფითი მიგრაციული სალდო იყო. (იხილეთ გრაფიკი 1) გადაანგარიშებისას გადაიხედა მხოლოდ 2012 წლამდე არსებული მონაცემები, ანუ ის პერიოდი, როდესაც მიგრანტების და ემიგრანტების ზუსტი აღრიცხვა ვერ ხერხდებოდა (იხილეთ ამ თემაზე „ფაქტ-მეტრის“ სტატია).
სადავოდ არ მიიჩნევა ის ფაქტი, რომ 2002 წლის აღწერის შედეგად მიღებული მოსახლეობის ოდენობა გადაჭარბებული იყო, ასევე ის ფაქტი, რომ აღწერათაშორის პერიოდში (2002-2014 წლებში) მიგრაციული სალდო უარყოფითი იყო. თუმცა მიგრაციის ცალკეული პერიოდის მაჩვენებლები, 2012 წლამდე, ასახავს არა ობიექტურ რეალობას, არამედ ხელოვნურად მიღებულ მაჩვენებლებს, აღწერათაშორის არსებული მოსახლეობის რიცხოვნების ტექნიკურად შესაბამისობაში მოსაყვანად. შესაბამისად, 2012 წლამდე მიგრაციის კონკრეტული წლების მაჩვენებლის განხილვა, მით უმეტეს მისი შედარება სხვა პერიოდთან, არა მართებულია და დამახინჯებულ სურათს ქმნის.
გრაფიკი 1: გარე მიგრაციული სალდოს ძველი და განახლებული მონაცემები, 2002-2018 წლები
ასევე აღსანიშნავია, რომ ევროინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარე მიგრაციაზე საუბრისას, ხაზგასმით საუბრობს საქართველოს მოქალაქეების მიგრაციაზე, თუმცა მის მიერ მოყვანილი სტატისტიკური მონაცემები მიგრაციის საერთო მაჩვენებელს ასახავს და არა საქართველოს მოქალაქეების მიგრაციას. ამასთან აღსანიშნავია, რომ 2012 წლამდე, მოქალაქეობის მიხედვით ემიგრანტთა და იმიგრანტთა რიცხოვნობის შესახებ სტატისტიკური მონაცემები საერთოდ არ არსებობს.

Resume:Chairman of the Committee of European Integration, compares migration figure to the period under the previous government and claims that there has been a decrease in migration. Comparison of external migration figures to those of prior to 2012 is not appropriate and does not reflect an objective reality, since external migration flows were not properly registered due to absence of the respective system.
Basic demographic figures have been re-calculated based on 2014 universal public census. The difference between the population number of 2002 adjusted data and 2014 universal census results was mostly distributed on migration, which sharply altered migration figures. The trend prior to 2012 – a net negative migration – is proved by different surveys, although data of the certain years remain controversial.
Chairman of the Committee of European Integration of the Parliament of Georgia, Davit Songhulashvili, posted the following statement on social media: “Migration of Georgian citizens peaked in 2010-2011. In 2010, there were 103,214 Georgians who left the country, whilst in 2011 that figure was 107,202. Under the Georgian Dream, there has never been a six-figure emigration. Today, when Georgian citizens are able to legally live in Europe for three months without visas, fewer people leave the country.”
FactCheck verified the accuracy of Davit Songhulashvili’s statement.
National Statistics Office of Georgia publishes Georgia’s migration figures. In accordance with the information of National Statistics Office of Georgia, both emigrants and immigrants could be either Georgian citizens, or citizens of foreign countries. A person is considered as an emigrant, if he left Georgia in the last 12 months, stayed in another country for at least 183 days and his permanent place of residence prior to leaving the country was Georgia, that is, he spent at least 183 days in Georgia in the previous 12 months. A person is considered as an immigrant, if he spent at least 183 days in Georgia after crossing the border and prior to crossing the border, Georgia was not a place of his permanent residence.
In accordance with the data of the National Statistics Office Georgia, net external migration has been negative since 1994. This means more people leaving than coming to Georgia. However, comparison of external migration figures to the period prior to 2012 is inappropriate, since before 2012, external migration flows were not properly registered to due lack of the respective system. Until 2004, net migration was mostly calculated by the so called expert assessments. Since 2004, National Statistics Office of Georgia has had border crossing data, although it was not possible to identify immigrants and emigrants and the data included all the persons which entered or left the country’s territory. New methodology has been introduced from 2012 and it became possible to identify immigrants and emigrants.
As a result of 2014 universal public census, Georgia’s population decreased from 4.5 million to 3.7 million as compared to the previous census data. Inaccuracies in 2002 universal public census and external migration flows were named as reasons behind a significant decrease of the Georgian population.
Given the statistical discrepancies, it became necessary to re-calculate/update previous years’ data. In 2018, Georgia’s basic demographic data was changed significantly based on 2014 public census figures. 2002 universal public census results were revised and based on alternative data (including Integrated Household Survey) population shrank by nearly 8.7%, to 3.9 million. The difference between 2002 population’s adjusted figure and 2014 public census data, should be covered by natural increase (difference between birth rate and death rate) and net migration (difference between emigrants and immigrants) data. Natural increase figures have also been adjusted. The difference between 2002 adjusted figure and 2014 universal public census results were mostly distributed on migration. National Statistics Office of Georgia significantly altered existing net migration data. According to the previous data, net migration in-between the census periods were positive, whilst according to the updated data, migration data has been negative since 2002. Of note is that the highest positive net migration figures were registered in 2005 and 2009-2011, whilst according the updated data, these were the years with highest negative net migration figures (see graph 1). Only data prior to 2012, that is, the period when there was no accurate registration of migrants and emigrants were revised during the re-calculation (see FactCheck’s article on this topic).
It is not disputed that the number of population as a result of 2002 universal public census, was exaggerated as well as net migration between the census periods (2002-2014) was negative. However, certain periods’ migration figures do not reflect an objective reality but give artificial numbers instead, to make population figures in-between census periods technically congruent. Therefore, discussing the specific years’ migration figures from pre-2012 period, let alone their comparison with other periods is inappropriate and gives a distorted picture.
Graph 1: Older and Updated Figures of Net External Migration, 2002-2018
Of note is that the Chairman of the Committee of European Integration, whilst speaking on migration, makes a strong emphasis on migration of Georgian citizens. However, his statistical figures reflect general migration numbers, instead of migration of Georgian citizens alone. Of additional note is that prior to 2012, there has not been a statistical data on number of emigrants and immigrants based on their nationality.