რეზიუმე: ამის შესახებ ეკონომიკის მინისტრის მოადგილემ 2019 წლის პირველი კვარტლის პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოცულობასთან დაკავშირებით განაცხდა, როდესაც ინვესტიციებმა 286.1 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც აღნიშნულ პერიოდში, 2011 წლის შემდეგ ყველაზე დაბალი მაჩვენებელია.
2012 წლის მესამე კვარტლიდან დღემდე საქართველოში დაახლოებით 10 მლრდ აშშ დოლარის პირდაპირი უცხოური ინვესტიცია შემოვიდა, ხოლო 2001-2012 წლებში 9.5 მლრდ აშშ დოლარის. თუმცა პუი-ს აბსოლუტური მაჩვენებლების ასეთი ფორმით შეჯამება სპეკულაციურია და წარმატებული დინამიკის ინდიკატორად ვერ გამოდგება, რადგან სხვადასხვა წლებში ეკონომიკური მოცემულობა სხვადასხვაა და შესაბამისად, რელევანტურია ფარდობითი მაჩვენებლების განხილვა. 2012-2018 წლებში პუი-ს ფარდობა მთლიან შიდა პროდუქტთან საშუალოდ დაახლოებით 10%-ს შეადგენდა, ხოლო 2001-2012 წლებში, 8.8%-ს. თუმცა 2001-2012 წლების საშუალო მონაცემზე უარყოფით გავლენას ახდენს 2001-2002 წლების ძალიან დაბალი მაჩვენებლები, როდესაც ქვეყანაში არსებული ვითარების პირობებში უცხოური ინვესტიციები თითქმის არ შემოდიოდა.
„ქართული ოცნების“ მმართველობის პერიოდიდან, ინვესტიციების შემოდინების კუთხით საკმაოდ წარმატებული იყო 2014-2017 წლების პერიოდი (საშუალოდ 12%), რომელიც მხოლოდ 2006-2008 წლების მაჩვენებლებს (საშუალოდ 14.9%) ჩამოუვარდება. თუმცა 2018 წელს ეს დადებითი დინამიკა არსებითად გაუარესდა, შემცირების ტენდენცია კი გრძელდება 2019 წლის განმავლობაშიც. შესაბამისად, მინისტრის მოადგილის მხრიდან აქცენტის გადატანა საშუალო მაჩვენებლებზე, მიმდინარე პრობლემების გადაფარვას განაპირობებს და შეცდომაში შემყვანია.
ვინაიდან, დასახელებული მონაცემები, ერთი მხრივ, ზუსტია, თუმცა არასწორი მიდგომით გაანგარიშებული, ამავდროულად ანალიზის ფორმულირება მოცემული სახით სხვა მნიშვნელოვანი ინფორმაციის გადაფარვას განაპირობებს. ფაქტ-მეტრი განცხადებას ვერდიქტის გარეშე ტოვებს და მხოლოდ ანალიზით შემოიფარგლება.
ეკონომიკის მინისტრის მოადგილის, ნათია მიქაბაძის განცხადებით, „საქართველოში თითქმის 6 წელიწადში უფრო მეტი პირდაპირი უცხოური ინვესტიცია შემოვიდა, ვიდრე მანამდე 12 წლის განმავლობაში“.
პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები (პუი) გულისხმობს ერთი ქვეყნის რეზიდენტის მიერ სხვა ქვეყნის ტერიტორიაზე არსებულ საწარმოში წილის ფლობასა და საწარმოსთან დაკავშირებულ სხვადასხვა ეკონომიკური ხასიათის ოპერაციების წარმოებას. პირდაპირია ინვესტორი, რომელიც ფლობს საწარმოს აქციების არანაკლებ 10 პროცენტს ან ასეთი მონაწილეობის ეკვივალენტს.
ამის შესახებ მიქაბაძემ 2019 წლის პირველი კვარტლის პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოცულობასთან დაკავშირებით ისაუბრა, როდესაც ინვესტიციებმა 286.1 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც აღნიშნულ პერიოდში, 2011 წლის შემდეგ ყველაზე დაბალი მაჩვენებელია. აღსანიშნავია, რომ პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მკვეთრი კლება წინა წლებთან შედარებით 2018 წელს აღინიშნა. პუი-ს შემცირების გამომწვევ ძირითად კომპონენტად დასახელდა BP-ს მაგისტრალური გაზსადენის მშენებლობის პროექტის დასრულება, რომელიც რამდენიმე წლის განმავლობაში მიმდინარეობდა და ინვესტიციების ოდენობაზე დადებით გავლენას ახდენდა. ამავდროულად, რამდენიმე საწარმო გადავიდა საქართველოს რეზიდენტების საკუთრებაში, რის გამოც, მსგავსი საწარმოების ინვესტიციები უცხოურად აღარ მიიჩნევა.
გრაფიკი 1: პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები 2001-2018 წლებში
2012 წლის მესამე კვარტლიდან დღემდე, საქართველოში დაახლოებით 10 მლრდ აშშ დოლარის პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები შემოვიდა, ხოლო 2001-2012 წლებში 9.5 მლრდ აშშ დოლარის. თუმცა პუი-ს აბსოლუტური მაჩვენებლების ასეთი ფორმით შეჯამება სპეკულაციურია და წარმატებული დინამიკის ინდიკატორად ვერ გამოდგება, რადგან სხვადასხვა წლებში ეკონომიკური მოცემულობა სხვადასხვაა და შესაბამისად, რელევანტურია ფარდობითი მაჩვენებლების განხილვა. 2012-2018 წლებში პუი-ს ფარდობა მთლიან შიდა პროდუქტთან საშუალოდ დაახლოებით 10%-ს შეადგენდა, ხოლო 2001-2012 წლებში, 8.8%-ს. თუმცა 2001-2012 წლების საშუალო მონაცემზე უარყოფით გავლენას ახდენს 2001-2002 წლების ძალიან დაბალი მაჩვენებლები როდესაც ქვეყანაში არსებული ვითარების პირობებში უცხოური ინვესტიციები თითქმის არ შემოდიოდა.
„ქართული ოცნების“ მმართველობის პირობებში ინვესტიციების შემოდინების კუთხით საკმაოდ წარმატებული იყო 2014-2017 წლების პერიოდი (საშუალოდ 12%), რომელიც მხოლოდ 2006-2008 წლების მაჩვენებლებს (საშუალოდ 14.9%) ჩამოუვარდება. თუმცა 2018 წელს ეს დადებითი დინამიკა არსებითად გაუარესდა, შემცირების ტენდენცია კი გრძელდება 2019 წლის განმავლობაშიც. შესაბამისად, მინისტრის მოადგილის მხრიდან აქცენტის გადატანა საშუალო მაჩვენებლებზე, მიმდინარე პრობლემების გადაფარვის მცდელობაა და შეცდომაში შემყვანია.

Resume: The Deputy Minister of Economy made this statement in regard to the volume of foreign direct investments made in the first quarter of 2019 when investments amounted to USD 286.1 million which is the lowest figure in that period since 2011.
Since the third quarter of 2012 up until the present day, approximately USD 10 billion in foreign direct investment was made in Georgia whilst the amount of FDI in 2001-2012 was USD 9.5 billion. However, adding the absolute figures of FDI in this manner is speculative and cannot be considered as an indicator for a success dynamic because economic circumstances in different years differ from each other and, therefore, it is more relevant to analyse relative figures. In 2012-2018, the FDI to GDP ratio was on average nearly 10% whilst it was 8% in 2001-2012. However, the average figures for 2001-2012 are negatively affected by the very poor performance of 2001-2002 when FDI was almost non-existent.
Since the Georgian Dream’s coming to power, the period of 2014-2017 was quite successful in terms of the attraction of investments (12% on average) which only lags behind the figures for 2006-2008 (14.9% on average). However, this positive dynamic substantially worsened in 2018 and the trend of decrease was evident in 2019 as well. Therefore, the Deputy Minister’s attempt to put an emphasis on average figures aims to conceal the existing problems and misleads the public.
Given the fact that the given figures are correct, on the one hand, but calculated using the wrong approach, on the other, the formulation of the analysis in this manner serves to conceal other more important information. FactCheck leaves this statement WITHOUT A VERDICT and limits this article to analysis alone.
As stated by the Deputy Minister of the Economy and Sustainable Development, Ekaterine Mikabadze: “There were more foreign direct investments in Georgia in the last years as compared to the 12 years before.”
Ekaterine Mikabadze made her statement in regard to the volume of foreign direct investments in the first quarter of 2019 when investments amounted to USD 286.1 million which is the lowest figure since 2011. Of note is that a sharp decrease in FDI was registered in 2018 as compared to the previous years. The completion of BP’s gas pipeline project, which was being built in the previous years and used to have a positive impact upon the previous FDI volume, was named as a major component stipulating a decrease in FDI. At the same time, several enterprises changed ownership and are now owned by Georgian residents and, therefore, investments in such enterprises are no longer considered as foreign investment.
Graph 1:Foreign Direct Investments in 2001-2018
Since the third quarter of 2012 up until the present day, approximately USD 10 billion in foreign direct investment has been made in Georgia whilst the amount of FDI in 2001-2012 was USD 9.5 billion. However, adding the absolute figures of FDI in this manner is speculative and cannot be considered as an indicator for a success dynamic because economic circumstances in different years differ from each other and, therefore, it is more relevant to analyse relative figures. In 2012-2018, the FDI to GDP ratio was nearly 10% on average whilst it was 8.8% in 2001-2012. However, the average figures for 2001-2012 are negatively affected by a very poor performance in 2001-2002 when FDI was almost non-existent.
Since the Georgian Dream’s coming to power, the period of 2014-2017 was quite successful in terms of the attraction of investments (12% on average) which only lags behind the figures for 2006-2008 (14.9% on average). However, this positive dynamic substantially worsened in 2018 and a trend of decrease was evident in 2019 as well. Therefore, the Deputy Minister’s attempt to put emphasis on average figures aims to conceal the existing problems and misleads the public.