რეზიუმე: „ნაციონალური მოძრაობის“ ხელისუფლებაში ყოფნის პერიოდში, ქვეყნის ეკონომიკა (რეალური მშპ), საშუალოდ, 6.2%-ით იზრდებოდა. ხელისუფლების ცვლილების შემდგომი პერიოდი შენელებული ეკონომიკური ზრდით გამოირჩეოდა და 2013-2018 წლებში ეკონომიკა, საშუალოდ, მხოლოდ, 3.9%-ით იზრდებოდა. 2012 წელს ეკონომიკურმა ზრდამ 6.4% შეადგინა, 2013 წელს - 3.4%, ხოლო 2018 წელს - 4.7%. შენელებულ ეკონომიკურ ზრდას შესაბამისი განმაპირობებელი ფაქტორები გააჩნია, რომელთა ნაწილი ხელისუფლების გავლენის სფეროს არ განეკუთვნება, მაგალითად ნაკლები სტაბილურობა რეგიონსა და მსოფლიოში. ამ მხრივ განსაკუთრებით საზიანო აღმოჩნდა რუსეთ-უკრაინის კონფლიქტი, ასევე, სირიისა და თურქეთის მოვლენები. თუმცა, შენელებული ზრდის ფაქტორთა ნაწილზე პასუხისმგებლობა ხელისუფლებასაც ეკისრება, იმ დაუსაბუთებელი რეფორმების გამო, როგორიცაა: სავიზო პოლიტიკის გამკაცრება, მიწების უცხოელებზე გასხვისების აკრძალვა და ინვესტორებისთვის არათანმიმდევრული პოლიტიკის ჩვენება, ინფრასტრუქტურული პროექტების შეჩერება/გაჭიანურება და ა.შ.
2004-2012 წლებში ლარის კურსი, დოლართან მიმართებით, იყო საშუალოდ 1.7, ხოლო 2013-2018 წლებში -2.2. 2012 წლის ოქტომბერთან შედარებით, 2019 წლის მიმდინარე მონაცემებით, ლარის კურსი, დოლართან მიმართებით, დაახლოებით 65%-ით გაუფასურდა. ლარის კურსის მკვეთრი გაუფასურების ტენდენცია 2014 წელს დაიწყო. თუმცა, ამ შემთხვევაშიც, ლარის კურსზე მოქმედებდა საგარეო ფაქტორები, მაგალითად დოლარის ინდექსის გამყარება. თუმცა, მეორე მხრივ, ლარის კურსისთვის საზიანო გავლენა ჰქონდა მთავრობის იმ ნაბიჯებს, რაც ზემოთ, მშპ-ს ზრდის შესახებ საუბრისას აღვნიშნეთ.
განცხადებები „გაუმართლებლად მაღალ“ კომუნალურ ტარიფებზე და მათი მნიშვნელოვნად შემცირების შესაძლებლობაზე „ქართული ოცნების“ წევრთა მხრიდან 2012 წლის წინასაარჩევნო პერიოდში მართლაც კეთდებოდა. 2012 წლიდან დღემდე, სამომხმარებლო ტარიფები ელექტრო ენერგიაზე არა თუ განახევრდა, არამედ გაიზარდა დაახლოებით 4-5 თეთრით. ბუნებრივი აირის შემთხვევაში, სამომხმარებლო ტარიფები ძირითადად უცვლელი იყო 2017 წლამდე, მაგრამ ხდებოდა სუბსიდირება 5 თეთრით, რაც ტექნიკურად სამომხმარებლო ტარიფის დაწევად ვერ ჩაითვლება. აღნიშნული სუბსიდირება 2017 წელს დასრულდა. 2017 წელს გაზის ტარიფი რეგიონში მცხოვრები მოსახლეობის ნაწილისთვის გაიზარდა, რადგან სემეკ-მა „სოკარ ჯორჯია გაზისთვის“ ერთიანი ტარიფი დაადგინა. კომპანია 41 ყოფილ ლიცენზიანტს აერთიანებს, შესაბამისად, აღნიშნულ გადაწყვეტილებამდე, რეგიონებისა და ქალაქების მიხედვით განსხვავებული სამომხმარებლო ტარიფი მოქმედებდა. ეს გულისხმობს, რომ „სოკარ ჯორჯიას გაზის“ აბონენტებს ტარიფი სხვადასხვა პროპორციით გაეზარდათ. ზოგიერთი აბონენტებისთვის ტარიფი 26 თეთრითაც გაძვირდა.
21 მაისს გადაცემა არჩევანში სტუმრობისას, „ევროპული საქართველოს“ წევრმა, ოთარ კახიძემ განაცხადა (57:40 წთ-დან): „მილიარდერმა ივანიშვილმა და მისმა ხელისუფლებამ ისიც კი ვერ მოახერხა, რომ შეენარჩუნებინა მაინც ის რაც გადააბარეს, შეენარჩუნებინა ეკონომიკური ზრდის ტემპი, შეენარჩუნებინა ლარის კურსი, შეენარჩუნებინა მაინც თუნდაც ის ტარიფები, რომლის განახევრებას ის პირდებოდა“.
პირველ რიგში, მნიშვნელოვანია მიმოვიხილოთ მშპ-ს ზრდის და ლარის კურსის დინამიკა.
გრაფიკი 1: მთლიანი შიდა პროდუქტის ზრდა და გაცვლითი კურსის დინამიკა
„ნაციონალური მოძრაობის“ ხელისუფლებაში ყოფნის პერიოდში, ქვეყნის რეალური მშპ, საშუალოდ, 6.2%-ით იზრდებოდა. ხელისუფლების ცვლილების შემდგომი პერიოდი შენელებული ეკონომიკური ზრდით გამოირჩეოდა და 2013-2018 წლებში ეკონომიკა საშუალოდ 3.9%-ით იზრდებოდა. 2012 წელს ეკონომიკურმა ზრდამ 6.4% შეადგინა, 2013 წელს - 3.4%, ხოლო 2018 წელს - 4.7%. შენელებულ ეკონომიკურ ზრდას შესაბამისი განმაპირობებელი ფაქტორები გააჩნდა, რომელთაგან ნაწილი ცალკეული ქვეყნის ხელისუფლების გავლენის სფეროს არ განეკუთვნება, მაგალითად ეკონომიკურ-პოლიტიკური აქტივობა და სტაბილურობა მსოფლიოში. თუმცა, შენელებული ზრდის ფაქტორთა ნაწილზე პასუხისმგებლობა ხელისუფლებასაც ეკისრება იმ დაუსაბუთებელი რეფორმების გამო, როგორიცაა: სავიზო პოლიტიკის გამკაცრება, მიწების უცხოელებზე გასხვისების აკრძალვა და ინვესტორებისთვის არათანმიმდევრული პოლიტიკის ჩვენება, ინფრასტრუქტურული პროექტების შეჩერება/გაჭიანურება და ა.შ. (იხ. ბმული 1 ; ბმული 2 ; ბმული 3 ).
2004-2012 წლებში ლარის კურსი, დოლართან მიმართებით, იყო საშუალოდ 1.7, ხოლო 2013-2018 წლებში - 2.2. 2012 წლის ოქტომბერთან შედარებით, 2019 წლის მიმდინარე მონაცემებით, ლარის კურსი, დოლართან მიმართებით, დაახლოებით 65%-ით გაუფასურდა. ლარის კურსის მკვეთრი გაუფასურების ტენდენცია 2014 წელს დაიწყო. თუმცა, როგორც მშპ-ის შემთხვევაში, ხელისუფლებას გავლენა ლარის კურსზე მოქმედი ფაქტორების მხოლოდ ნაწილზე გააჩნია. მნიშვნელოვანი ფაქტორი, რომლებზეც მთავრობას კონტროლის მექანიზმები არ გააჩნია არის დოლარის ინდექსი, რომელმაც მკვეთრი გამყარების ტენდენცია შეიძინა 2014 წლის მესამე კვარტლიდან , ასევე ეკონომიკურ-პოლიტიკური პრობლემები რეგიონში. თუმცა, მთავრობა პასუხისმგებლობისგან ბოლომდე თავისუფალი არ არის და ცალკეული ქმედებები [1] თუ უმოქმედობა, ლარის კურსზე უარყოფით გავლენას ახდენდა.
განცხადებებიგაუმართლებლად მაღალკომუნალურ ტარიფებზე და მათი მნიშვნელოვნად შემცირების შესაძლებლობაზე „ქართული ოცნების“ ლიდერების მხრიდან 2012 წლის წინასაარჩევნო პერიოდში მართლაც კეთდებოდა.
საკანონმდებლო მაცნეს მონაცემებით, 2012 წლიდან დღემდე, სამომხმარებლო ტარიფები ელექტრო ენერგიაზე არა თუ განახევრდა, არამედ გაიზარდა დაახლოებით 4-5 თეთრით.
ცხრილი 1: ცვლილებები ელ. ენერგიის სამომხმარებლო ტარიფში 2010-2017 წლებში (თეთრი/კვტსთ დღგ-ს გარეშე)
თელასი
დეკ. 2012
აპრ. 2013
სექ. 2015
დეკ. 2016
დეკ. 2017
0–101 კვტ/სთ
11.424
8.424
12.325
101–301 კვტ/სთ
13.56
10.56
14.4
15.725
301 კვტ/სთ და მეტი
14.998
18.2
19.525
ენერგოპრო
დეკ 2012
აპრ 2013
სექტ 2015
დეკ 2016
დეკ 2017
7.63
10.978
12.065
14.348
15.435
14.83
18.178
19.265
წყარო: საქართველოს საკანონმდებლო მაცნე
რაც შეეხება ტარიფს ბუნებრივ აირზე, განსხვავებულია ბუნებრივი აირის მიწოდების სამომხმარებლო ტარიფები, სამი უმსხვილესი პროვაიდერის შემთხვევაში. „ყაზტრანსგაზის“ მომხმარებლისათვის დადგენილი ტარიფის ზედა ზღვარი 2012-2017 წლებში არ შეცვლილა, თუმცა 2013 წლის მარტიდან 5 თეთრით ტარიფის შემცირება სუბსიდირების ხარჯზე განხორციელდა, რაც დიდწილად პოლიტიკურ გადაწყვეტილებას წარმოადგენდა. ბუნებრივი აირის ფასი ნავთობისა და გაზის კორპორაციის ამონაგების ხარჯზე შემცირდა. კორპორაციამ სადისტრიბუციო კომპანიებს ბუნებრივი აირის მისაწოდებელი ფასი შეუმცირა. 2017 წლის ივლისში გაუქმდა სუბსიდირების მემორანდუმები და აღნიშნული პრაქტიკა შეწყდა. 2017 წლის ივლისშივე გაზის ტარიფი რეგიონში მცხოვრები მოსახლეობისთვის გაიზარდა, რადგან სემეკ-მა „სოკარ ჯორჯია გაზისთვის“ ერთიანი ტარიფი დაადგინა - 48.25 თეთრი დღგ-ს გარეშე. აღნიშნულ თემაზე, იხილეთ ფაქტ-მეტრის კვლევა.
ცხრილი 2: ბუნებრივი აირის სამომხმარებლო ტარიფები დღგ-ს გარეშე 2012-2018 წლებში
ორგანიზაცია
აგვ 2012-ივლ 2017
ივლ 2017-2018
ყაზტრანსგაზი
მაღალი წნევით
31.669
39,113
საშუალო წნევით
34.805
დაბალი წნევით
42.898
სოკარი
48.254
საქორგგაზი
48.314
[1] 2016 წელს წამოჭრილი იდეა ეროვნული ბანკისგან საზედამხედველო ფუნქციის გამოყოფის შესახებ, სავიზო პოლიტიკის გამკაცრება, სახელმწიფო ფინანსების არათანაბარი ხარჯვა და სხვა.

Resume: Under the United National Movement’s rule, Georgia’s economy (real GDP) grew by an annual average of 6.2%. The period after the change of government witnessed a slowing down of the economic growth rate with the economy growing by an average of 3.9% annually from 2013 to 2018. The economic growth rate was 6.4% in 2012, 3.4% in 2013 and 4.7% in 2018. There are several factors which stipulate the slowing down of the economic growth rate and part of these factors are beyond the Government of Georgia’s reach. For instance, one such factor is less stability in the region and in the world. The Russia-Ukraine conflict as well as developments in Syria and Turkey have turned out to be especially harmful in this regard. However, the Government of Georgia is responsible for a number of factors accounting for the slow economic growth because of haphazard reforms such as: the stricter visa policy, banning the sale of land to foreigners and demonstrating inconsistent policies vis-à-vis investors, halting/cancelling infrastructural projects, etc.
In 2004-2012, the average GEL to USD exchange rate was 1.7 whilst it was 2.2 in 2013-2018. As of current data for 2019, the GEL exchange rate against USD depreciated by nearly 65% as compared to October 2012. The sharp depreciation of GEL started in 2014. However, in this case, too, the GEL exchange rate was affected by external factors such as the strengthening of the dollar index. On the other hand, however, those steps taken by the Government of Georgia which we mentioned whilst talking about the GDP growth, have affected the GEL exchange rate.
Georgian Dream members did indeed make statements during the 2012 election campaign period about “unjustifiably high” utility tariffs and the possibility to sharply reduce them. Since 2012 up until the present day, electricity consumer tariffs have increased by 0.04-0.05 GEL, let alone being halved. In the case of natural gas, consumer tariffs were unchanged before 2017 but they were subsidised by GEL 0.05 which technically cannot be considered as a lowering of the consumer tariff. These subsidies ended in 2017. In 2017, the natural gas tariff was increased for part of the population living in the regions because the Georgian National Energy and Water Supply Regulatory Commission (GNERC) imposed a single tariff for SOCAR Georgia Gas. The company encompasses 41 former gas supply license holders and, therefore, prior to GNERC’s decision, different consumer tariffs were applied for different regions and cities. This means that SOCAR Georgia Gas customers had their tariffs increased in different proportions. Some customers even had their tariffs increased by GEL 0.26.
On 21 May 2019, on air on the talk show, Archevani, European Georgia – Movement for Freedom MP, Otar Kakhidze, stated (from 57:40): “Billionaire Ivanishvili and his government even failed to keep what they inherited – to keep the economic growth rate and the GEL exchange and at least keep those tariffs which he promised to halve.”
To start, it is important to take a look at the GDP growth and the GEL exchange rate dynamics.
Graph 1: GDP Growth and GEL Exchange Rate Dynamics
Under the United National Movement’s rule, Georgia’s economy (real GDP) grew by an average of 6.2% annually. The period after the change of government witnessed a slowing down of the economic growth rate with the economy growing by an average of 3.9% annually from 2013 to 2018. The economic growth rate was 6.4% in 2012, 3.4% in 2013 and 4.7% in 2018. There are several factors which stipulate the slowing down of the economic growth rate and a part of these factors are beyond the Government of Georgia’s reach. For instance, one such factor is less stability in the region and in the world. The Russia-Ukraine conflict as well as developments in Syria and Turkey have turned out to be especially harmful in this regard. However, the Government of Georgia is responsible for a number of factors accounting for the slow economic growth because of haphazard reforms such as: the stricter visa policy, banning the sale of land to foreigners and demonstrating inconsistent policies vis-à-vis investors, halting/cancelling infrastructural projects, etc (see link 1, link 2 and link 3).
In 2004-2012, the average GEL to USD exchange rate was 1.7 whilst it was 2.2 in 2013 to 2018. As of the current data for 2019, the GEL exchange rate against USD depreciated by nearly 65% as compared to October 2012. The sharp depreciation of GEL started in 2014. However, similar to the GDP, only part of the factors affecting the GEL exchange rate is within the reach of the Government of Georgia. A significant factor over which the Government of Georgia does not have a control mechanism is the dollar index which started to strengthen rapidly from the third quarter of 2014 as well as economic and political problems in the region. The Government of Georgia has its share of responsibility and their certain actions[1] and inactions negatively affect the GEL exchange rate.
Georgian Dream members did indeed make statements during the 2012 election campaign period about “unjustifiably high” utility tariffs and the possibility to sharply reduce them.
In accordance with Georgia’s Legislative Herald’s data, electricity consumer tariffs have increased by 0.04-0.05 GEL, let alone being halved, since 2012 to the present day.
Table 1: Changes in Electricity Consumer Tariff in 2010-2017 (Tetri/Kwth excluding VAT)
TELASI
Dec. 2012
Apr. 2013
Sep. 2015
Dec. 2016
Dec. 2017
0–101 Kwt/h
11.424
8.424
12.325
101–301 Kwt/h
13.56
10.56
15.725
301 Kwt/h and more
14.998
18.2
19.525
ENERGOPRO
Sept. 2015
Dec 2017
7.63
10.978
12.065
14.348
15.435
14.83
18.178
19.265
In regard to natural gas tariffs, the three largest suppliers each have different consumer tariffs. For KazTransGaz customers, the upper margin of the consumer tariff was not changed in 2012-2017 although a GEL 0.05 reduction in tariffs came at the expense of subsidy in March 2013 which was largely a political decision. The natural gas tariff decreased at the expense of the earnings of the Georgian Oil and Gas Corporation.The Georgian Oil and Gas Corporation has reduced its supply price for distribution companies. In July 2017, subsidy memorandums were repealed, putting an end to that practice. In the same July 2017, natural gas tariffs increased for people living in the regions because GNERC imposed a single tariff - GEL 0.4825 excluding VAT - for SOCAR Georgia Gas. See FactCheck’s research on this topic here.
Table 2: Natural Gas Consumer Tariffs Excluding VAT in 2012-2018
Organisation
August 2012- July 2017
July 2017-2018
KazTransGaz
High Pressure
31.669
39,113
Medium Pressure
34.805
Low Pressure
42.898
SOCAR
48.254
Sakorggas
48.314
Source: Georgia’s Legislative Herald
[1] In 2016, there was the idea to separate supervisory functions from the National Bank of Georgia, the introduction of a stricter visa policy, unequal spending of state finances, etc.