რეზიუმე: Doing Business მსოფლიო ბანკის კვლევაა, რომელიც 2004 წლიდან ტარდება და მსოფლიო ბანკის წევრ ქვეყნებში ბიზნეს გარემოს შეფასებას ისახავს მიზნად. Doing Business-ის კვლევა აფასებს 10 კომპონენტს, რომლებიც გავლენას ახდენს ბიზნესის საქმიანობაზე. საქართველოს რანგი[1] აღნიშნულ კომპონენტებში შემდეგია: ბიზნესის დაწყების სიმარტივე (2), სამშენებლო ნებართვების აღება (27), ელექტროენერგიის ხელმისაწვდომობა (39), ქონების რეგისტრაცია (4), კრედიტის აღება (12), მცირე წილის მფლობელ ინვესტორთა დაცვა (2), გადასახადების გადახდა და მათი მოცულობა (16), საგარეო ვაჭრობის სიმარტივე (43), კონტრაქტის პირობების აღსრულება (8), გადახდისუნარიანობის აღდგენა (60).
მსოფლიობიზნესის კეთების 2019“[2] ანგარიშის მიხედვით, რომელიც მომზადებულ იქნა 2017 წლის ივნისიდან 2018 წლის მაისამდე პერიოდის კვლევის მიხედვით და გამოქვეყნდა 2018 წლის 31 ოქტომბერს, საქართველომ მსოფლიოს 190 ქვეყანას შორის მე-6 ადგილი დაიკავა. 2017 წელს საქართველო რეიტინგში მე-9, 2016 წელს კი მე-16 ადგილს იკავებდა.
რეიტინგის პირველი ხუთეული ასე გამოიყურება: ახალი ზელანდია, სინგაპური, დანია, ჰონგ-კონგი, კორეის რესპუბლიკა (სამხრეთ კორეა).
საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის, ნათია თურნავას განცხადებით, „საქართველო ბიზნესის კეთების სიმარტივით მეექვსეა ორ ასეულ ქვეყანას შორის და ბევრ ევროპულ ანალოგს უსწრებს“.
Doing Business მსოფლიო ბანკის კვლევაა, რომელიც 2004 წლიდან ტარდება და მსოფლიო ბანკის წევრ ქვეყნებში ბიზნეს გარემოს შეფასებას ისახავს მიზნად. Doing Business-ის კვლევა აფასებს 10 კომპონენტს, რომლებიც გავლენას ახდენს ბიზნესის საქმიანობაზე. თითოეულ კომპონენტში უმაღლესი შეფასება 100 ქულაა. აღნიშნული კომპონენტები და საქართველოს მაჩვენებლები ამ კომპონენტების მიხედვით, წარმოდგენილია ცხრილ 1-ში.
ცხრილი 1: Doing Business რეიტინგი
DB 2019 რეიტინგი
DB 2019 ქულა
DB 2018 ქულა
ქულის % ცვლილება
საერთო (Overall)
83.28
82.8
0.48
ბიზნესის დაწყების სიმარტივე
99.34
97.84
1.50
სამშენებლო ნებართვის აღება
27
77.61
77.57
0.04
ელექტროენერგიის ხელმისაწვდომობა
39
84.38
84.32
0.06
ქონების რეგისტრაცია
92.86
92.85
0.01
კრედიტის აღება
85
..
მცირე წილის მფლობელ ინვესტორთა დაცვა
81.67
გადასახადების გადახდა და მათი მოცულობა
16
89.03
87.14
1.89
საგარეო ვაჭრობის სიმარტივე
43
90.03
კონტრაქტის პირობების აღსრულება
76.9
75.97
0.93
გადახდისუნარიანობის აღდგენა
56.03
55.59
0.44
მსოფლიო ბანკისბიზნესის კეთების 2019“ ანგარიშის მიხედვით, საქართველოს მსოფლიოს 190 ქვეყანას შორის მე-6 ადგილი დაიკავა. 2017 წელს საქართველო რეიტინგში მე-9, 2016 წელს კი მე-16 ადგილს იკავებდა.

Resume: Doing Business is the World Bank’s research study which has been conducted since 2004 and aims to assess the business environment in World Bank member countries. Doing Business measures ten components which affect doing business. Georgia’s rankings[1] in the respective components are as follows: starting a business (2), dealing with construction permits (27), getting electricity (39), registering property (4), getting credit (12), protecting minority investors (2), paying taxes (16), trading across borders (43), enforcing contracts (8) and resolving insolvency (60).
In accordance with the Doing Business 2019 report which is based on a research study carried out from June 2017 to May 2018 and published on 31 October 2018, Georgia is ranked 6th from the world’s 190 countries. In 2017 Georgia’s ranking was 9th and in 2016 it was ranked 16th.
The top five countries in the Ease of Doing Business ranking are as follows: New Zealand, Singapore, Denmark, Hong Kong and the Republic of Korea (South Korea).
As stated by the Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Natia Turnava: “Of two hundred countries, Georgia is ranked sixth in terms of the ease of doing business and is ahead of many of its European peers.”
The Ease of Doing Business is the World Bank’s research study which has been conducted since 2004 and aims to assess the business environment in World Bank member countries. Doing Business assesses ten components which affect doing business. These components and Georgia’s respective rankings are given in Table 1.
Table 1: Ease of Doing Business Rank
DB 2019 Rank
DB 2019 Score
DB 2018 Score
Change of Score (%)
Overall
83.28
82.8
0.48
Starting a Business
99.34
97.84
1.50
Dealing with Construction Permits
27
77.61
77.57
0.04
Getting Electricity
39
84.38
84.32
0.06
Registering Property
92.86
92.85
0.01
Getting Credit
85
Protecting Minority Investors
81.67
Paying Taxes
16
89.03
87.14
1.89
Trading Across Borders
43
90.03
Enforcing Contracts
76.9
75.97
0.93
Resolving Insolvency
56.03
55.59
0.44
In accordance with the 2019 Doing Business report, Georgia is ranked 6th from the world’s 190 countries. In 2017 Georgia was ranked 9th and in 2016 it was ranked 16th.