რეზიუმე: 2012 წელს პარლამენტის და მასთან არსებული ორგანიზაციების დაფინანსებამ 36.4 მლნ ლარი შეადგინა, რაც ბიუჯეტის მთლიანი ასიგნების 0.47%-ია. 2019 წლის ბიუჯეტის გეგმით, აღნიშნული მაჩვენებელი 28.3 მლნ ლარით მეტი, 64.7 მლნ ლარია, რაც მთლიანი ასიგნების 0.50%-ს შეადგენს.
აღსანიშნავია, რომ 2013 წელს პარლამენტის დაფინანსების ნომინალური და ფარდობითი მაჩვენებლების ზრდა, დიდწილად პარლამენტის სასახლის ქუთაისში გადატანას უკავშირდება. აღნიშნული წლის შემდეგ, დაფინანსების ფარდობითი მაჩვენებელი მცირდება.
2012 წელს პარლამენტის და მასთან არსებული ორგანიზაციების შრომის ანაზღაურება 24.8 მლნ ლარი იყო, რაც სახელმწიფო ბიუჯეტის მთლიანი შრომის ანაზღაურების მუხლის 2.36%-ია, ხოლო 2019 წლის გეგმის მიხედვით, შრომის ანაზღაურება 31.2 მლნ ლარია, რაც მთლიანი ანაზღაურების 2.12%-ს შეადგენს. რაც შეეხება დეპუტატების შრომის ანაზღაურებას, 2018 წლის იანვრიდან მათი ანაზღაურება 833 ლარით გაიზარდა.
რომან გოცირიძის მიერ დასახელებული რაოდენობრივი მაჩვენებლები მეტწილად ზუსტია, თუმცა დაფინანსების მოცულობის დროში შედარებისთვის არასაკმარისი. ვითარების მხოლოდ განცხადებაში დასახელებული ნომინალური მაჩვენებლით შეფასება არაობიექტურია. თავის მხრივ, პარლამენტის და მასთან არსებული ორგანიზაციების დაფინანსების წილი მთლიან ასიგნებებში, 2013 წლის შემდეგ 0.5%-იან ნიშნულს დაუბრუნდა (2012 წლამდე საშუალოდ 0.5% იყო) და ჯერჯერობით არ იზრდება.
2019 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის პროექტის საპარლამენტო განხილვის დროს, ფრაქცია „ნაციონალური მოძრაობის“ თავმჯდომარემ, რომან გოცირიძემ, საქართველოს პარლამენტის და მასთან არსებული ორგანიზაციებისთვის გამოყოფილი ასიგნების[1]მოცულობაზე ისაუბრა. გოცირიძის თქმით, 2019 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის პროექტში, 2012 წელთან შედარებით, პარლამენტის დაფინანსება გაზრდილია 30 მლნ ლარით. ასევე, მან აღნიშნა, რომ ამ პერიოდში დეპუტატების ხელფასები არ გაზრდილა.
სახელმწიფო ბიუჯეტიდან მხარჯავიდაწესებულების დაფინანსების დროში შედარებისთვის, მეტად რელევანტური ფარდობით მაჩვენებლების გამოყენებაა, ვიდრე ნომინალურის, ვინაიდან ბიუჯეტის შემოსულობების და გადასახდელების ნომინალური მაჩვენებლები ყოველწიურად იზრდება და შესაბამისად, იზრდება ცალკეული მხარჯავი დაწესებულებებისთვის გამოყოფილი ასიგნებები. პარლამენტის დაფინანსების წლების მიხედვით, დროში ანალიზისთვის საჭიროა განვიხილოთ სახელმწიფო ბიუჯეტის მთლიან ასიგნებებში პარლამენტის ასიგნების წილი, რადგან ინფლაციის გამო პარლამენტის საქმიანობისათვის საჭირო საქონელი და მომსახურების ღირებულება დროში ცვალებადია. მაგალითად, 2012 წლიდან დღემდე სამომხმარებლო ფასები დაახლოებით 18%-ით არის გაზრდილი. ესე იგი, დღეს პარლამენტის მუშაობის უზრუნველყოფისათვის საჭირო საქონელი და მომსახურება უფრო ძვირია, ვიდრე გასულ წლებში.
2019 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის გეგმით, საქართველოს პარლამენტის და მასთან არსებული ორგანიზაციების დაფინანსება 64.7 მლნ ლარს შეადგენს, რაც სახელმწიფო ბიუჯეტის მთლიანი ასიგნებების 0.5%-ია. 2012 წელს პარლამენტის დაფინანსებამ 36.4 მლნ ლარი შეადგინა, რაც ამავე წლის მთლიანი ასიგნებების 0.47% იყო. 2019 წლისთვის ბიუჯეტის დაფინანსება, 2012 წელთან შედარებით, 28.3 მლნ ლარით მეტია. აქვე აღსანიშნავია, რომ 2013 წელს პარლამენტის დაფინანსება, მყისიერად, 21.9 მლნ ლარით, 58.3 მლნ ლარამდე გაიზარდა (მთლიან ასიგნებებში წილი 0.72%). აღნიშნული ზრდა, დიდწილად, პარლამენტის ქუთაისში გადატანას უკავშირდება, როცა პარლამენტის კაპიტალური ხარჯები 15 მლნ ლარით გაიზარდა და აღნიშნული ხარჯები ერთჯერადი სახის იყო. 2014-2015 წლებში პარლამენტის დაფინანსების ნომინალური მაჩვენებლები მცირდება, 2016 წლიდან კი ზრდის ტენდენციას უბრუნდება, მაგრამ ამავე პერიოდში მისი წილი მთლიან ასიგნებებში კლებადია. ამრიგად, მომდევნო წლის ბიუჯეტის პროექტში, 2012 წელთან შედარებით, პარლამენტის და მასთან არსებული ორგანიზაციების დაფინანსების ნომინალური მაჩვენებელი 28.3 მლნ ლარით იზრდება, ხოლო 2012 წელთან შედარებითი დაფინანსების ფარდობითი მაჩვენებელი 2019 წლისთვის მხოლოდ 0.03% პუნქტით მეტია. გარდა ამისა, 2009-2012 წლებშიც პარლამენტის ასიგნების წილი დღეს არსებულ ნიშნულს, საშუალოდ 0.5%-ს უტოლდება.
გრაფიკი 1: პარლამენტის და მასთან არსებული ორგანიზაციების დაფინანსება (მლნ ლარი, %)
დღეს არსებული მდგომარეობით, პარლამენტის წევრის შრომის ანაზღაურების სახით თანამდებობრივ სარგოს იღებს, რომლის ოდენობა საპარლამენტო თანამდებობის მიხედვით განსხვავდება. ყველაზე მეტს, 6 738 ლარს, პარლამენტის თავმჯდომარე იღებს, ხოლო ყველაზე ნაკლებს - 4 623 ლარს რიგითი დეპუტატი, რომელსაც საპარლამენტო თანამდებობა არ უკავია. თავის მხრივ, პარლამენტის წევრის შრომის ანაზღაურება 2018 წლიდან 833 ლარით გაიზარდა. 1996 წლიდან დღემდე პარლამენტის წევრის შრომის ანაზღაურების შესახებ ვრცლად შეგიძლიათ იხილოთ აქ.
2018 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტში პარლამენტის დაფინანსების შრომის ანაზღაურების მუხლი 29.5 მლნ ლარით იყო დაგეგმილი, რაც პარლამენტის წევრების და პარლამენტის აპარატის საშტატო ერთეულით დასაქმებული მოსამსახურეების შრომის ანაზღაურების ჯამს მოიცავს. აღნიშნული არ მოიცავს, პარლამენტში შრომითი ხელშეკრულებით დასაქმებულ პირთა ანაზღაურებას. ასეთი პირები კი - საპარლამენტო უმრავლესობა/უმცირესობის და ფრაქციის აპარატის თანამშრომლები, პარლამენტის წევრის თანაშემწეები, მაჟორიტარი დეპუტატის ბიუროს თანამშრომლები და სხვა პირები არიან, რომელთა ანაზღაურება საქონელი და მომსახურების მუხლში აღირიცხება და მიმდინარე წელს მისი მოცულობა დაახლოებით 8 მლნ ლარია. რაც შეეხება 2019 წლის გეგმას, პარლამენტის და მასთან არსებული ორგანიზაციების დაფინანსების შრომის ანაზღაურების მუხლი 31.2 მლნ ლარით არის დაგეგმილი, ხოლო შრომითი ხელშეკრულებით დასაქმებულ პირთა ანაზღაურება - დაახლოებით 9 მლნ ლარით.
გრაფიკი 2: პარლამენტის და მასთან არსებული ორგანიზაციების შრომის ანაზღაურება (მლნ ლარი, %)
მიუხედავად იმისა, რომ პარლამენტის და მასთან არსებული ორგანიზაციების შრომის ანაზღაურების ნომინალური ოდენობა 2019 წლის ბიუჯეტის პროექტში, 2012 წელთან შედარებით, 6.4 მლნ ლარით მეტია, დროში შედარებისთვის მნიშვნელოვანია შრომის ანაზღაურების არა ნომინალური მაჩვენებლების, არამედ ფარდობითიმონაცემების გაანალიზება. ამ თვალსაზრისით, 2012 წელს სახელმწიფო ბიუჯეტის შრომის ანაზღაურების მუხლის 2.36% შეადგენდა პარლამენტის შრომის ანაზღაურების წილი, რომელსაც კლების ტენდენცია ახასიათებს და მიმდინარე წლის გეგმით 2.09%-ია. 2019 წლის ბიუჯეტის პროექტის მიხედვით კი, ეს მაჩვენებელი მსგავსად მთლიანი დაფინანსებისა, გასულ წელთან შედარებით, 0.03% პუნქტით მეტი, 2.12%-ია და ნაკლებია 2012 წლის შესაბამის მონაცემზე.
[1] ბიუჯეტით გათვალისწინებული მოცულობის ფარგლებში გადახდის განხორციელების უფლებამოსილება - დაფინანსება

Resume: Funding of the Parliament of Georgia and associated organizations was GEL 36.4 million in 2012, which constituted 0.47% of total budget allocations. In the 2019 state budget, it is planned to increase allocations for the Parliament of Georgia by GEL 28.3 million and set at GEL 64.7 million, which would constitute 0.5% of total budget allocations.
Of note is that growth in nominal and relative figures of funding for the Parliament of Georgia in 2013 was largely caused by moving the Parliament of Georgia to Kutaisi. After this year, funding will decrease in relative figures.
Labour remuneration of the Parliament of Georgia and associated organizations was GEL 24.8 million in 2012, which constituted 2.36% of entire labour remuneration component of Georgia’s state budget. In accordance with the 2019 state budget, labour remuneration is planned to be GEL 31.2 million, which constitutes 2.12% of total labour remuneration allocations. In regard to labour remuneration of the MPs, since January 2018 it increased by GEL 833.
Roman Gotsiridze’s figures are mostly accurate, although not sufficient to compare funding in time. Assessment of situation based on nominal figures named in the MP’s statement would not be fair. In turn, share of allocations for the Parliament of Georgia and associated organizations in total allocations was slashed to 0.5% for the first time since 2013 (before 2012 it was 0.5% on average) and has not increased thus far.
During the parliamentary discussion in regard to the 2019 draft state budget, head of the United National Movement parliamentary faction, Roman Gotsiridze, spoke about the volume of allocations[1] for the Parliament of Georgia and associated organizations. As stated by Mr Gotsiridze, funding for the Parliament of Georgia has been increased by GEL 30 million in the 2019 draft state budget as compared to 2012. The MP also added that in the same period, salaries of the MPs were not increased.
To make funding comparisons in time about funding of institution which spends state budget funds it is more appropriate to use relative figures instead of nominal ones. Given the annual growth of nominal figures of budget revenues and expenses, allocations for certain spending institutions increase as well. To analyze funding allocated for the Parliament of Georgia in time we need to take a look at allocations for the Parliament of Georgia to total state budget allocations ratio, because as a result of inflation, costs for goods and services required for functioning of the Parliament of Georgia do fluctuate. For instance, consumer prices have increased by 18% since 2012. Therefore, goods and services required for functioning of the Parliament of Georgia is more expensive today as compared to past years.
In accordance with the 2019 state budget, funding for the Parliament of Georgia and associated organizations is GEL 64.7 million, which constitutes 0.5% of total state budget allocations. In 2012, funding for the Parliament of Georgia was GEL 36.4 million, which constituted 0.47% of total budget allocations of the same year. Funding for the Parliament of Georgia in 2019 is GEL 28.3 million more as compared to 2012. Of note is that in 2013, funding for the Parliament of Georgia increased immediately by GEL 21.9 million and reached GEL 58.3 million (share in total allocations increased to 0.72%). This growth is largely related to relocation of the Parliament of Georgia to Kutaisi, when capital expenditures of the legislative institution increased by GEL 15 million and these were one-off expenses. In 2014-2015, nominal figures of funding for the Parliament of Georgia decreased, whilst since 2016 it has returned to growth trend, although its share in total allocations has started to decrease. Finally, in the 2019 draft state budget nominal figures of funding for the Parliament of Georgia and associated organizations are increased by GEL 28.3 million as compared to 2012, whilst the relative figure of funding for the Parliament of Georgia is only 0.03% more in 2019 as compared to 2012. In addition, allocations for the Parliament of Georgia to total budget allocations ratio in 2009-2012 is similar to current figure and amount to 0.5% on average.
Graph 1: Funding for the Parliament of Georgia and Associated Organisations (GEL Million)
Source:Ministry of Finance of Georgia
As a labour remuneration, currently an MP receives a wage, which differs in accordance with MP’s parliamentary position. The Speaker of the Parliament has the highest labour remuneration – GEL 6,738, whilst the minor MPs, who do not hold any parliamentary positions, have the lowest labour remuneration. In turn, labour remuneration for the MPs has increased by GEL 833 since 2018. Here you can find detailed information about the labour remuneration of the MPs.
In 2018 state budget GEL 29.5 million was allocated for the Parliament of Georgia’s labour remuneration component, which was a total sum of labour remuneration of the MPs and the staff members of the Parliament of Georgia. This did not include labour remuneration of contracted employees of the Parliament of Georgia. This type of employees includes the members of staff of the Parliamentary Majority/Parliamentary Minority and fractions, assistants of the MPs, employees of bureaus of majoritarian MPs and other individuals. Their labour remuneration is categorized under goods and services component and it amounts nearly GEL 8 million for 2018. In regard to the 2019 state budget, labour remuneration of the Parliament of Georgia and associated organizations is planned to increase up to GEL 31.2 million, whilst the labour remuneration of the contracted employees will amount nearly GEL 9 million.
Graph 2: Labour Remuneration of the Parliament of Georgia and Associated Organisations (GEL Mln, %)
Despite the fact that nominal amount of labour remuneration of the Parliament of Georgia and associated organizations is GEL 6.4 million more in the 2019 state budget as compared to 2012, for comparison in time of importance is not the nominal figures of labour remuneration, but the analysis of relative value. In this regard, labour remuneration of the Parliament of Georgia to total state budget labour remuneration ratio was 2.36% in 2012 and it has been declining, having dropped to 2.09% based on 2018 spending plan. In accordance with the 2019 draft state budget, similar to total amount of funding, the aforementioned ratio is 0.03 percentage points higher (2.12%) and lags behind the respective figure of 2012.