ლევან დავითაშვილი: 2019 წელს საქართველოში PPP დათვლით ნომინალური მშპ ერთ სულ მოსახლეზე ევროკავშირის საშუალოს 34%-ს შეადგენდა, დღეს 44%-მდეა გაზრდილი
მსყიდველუნარიანობის პარიტეტის მიხედვით, 2019 წელს საქართველოში ნომინალურმა მთლიანმა შიდა პროდუქტმა ერთ სულ მოსახლეზე 16.8 ათასი დოლარი შეადგინა, ევროკავშირში - 48.8 ათასი, 2024 წელს, წინასწარი ინფორმაციით, საქართველოში - 27.4 ათასი და ევროკავშირში - 62.7 ათასი დოლარი. ამ პერიოდის განმავლობაში საქართველოში ერთ სულ მოსახლეზე მშპ-ს ფარდობა ევროკავშირთან შედარებით 34.4%-დან 43.7%-მდე გაიზარდა.
მუდმივ ფასებში დათვლილი 2024 წლის მონაცემები ხელმისაწვდომი არაა, წინა პერიოდში კი მსგავსი ტენდენცია აღინიშნებოდა. 2021 წლის მუდმივ ფასებში დათვლით, 2019-2023 წლებში ფარდობა 35.3%-დან 42%-მდე გაიზარდა.
ვერდიქტზე გავლენა არ მოუხდენია, თუმცა აღსანიშნავია, რომ 1995 წლიდან მოყოლებული, ცალკეული გამონაკლისების გარდა, საქართველოს ეკონომიკა უფრო სწრაფად იზრდებოდა, ვიდრე ევროკავშირის და პროცესი 2019 წლის მერე არ დაწყებულა. 1995 წელს საქართველოში მშპ ერთ სულ მოსახლეზე ევროკავშირის 10.7%-ს შეადგენდა, 2003 წელს - 16.6% და 2012 წელს უკვე - 28.8%-ს. პროცესზე გარკვეულწილად ევროკავშირის აღმოსავლეთ მიმართულებით გაფართოებამაც იმოქმედა, მაგრამ ეს გავლენა არსებითი არ ყოფილა, ყოფილი სოციალისტური ბანაკის ქვეყნებში მშპ ერთ სულ მოსახლეზე ევროკავშირის საშუალოზე დაბალია, მაგრამ უსწრებს ზოგიერთ ძველ წევრ ქვეყანას.
ფაქტობრივი სიზუსტის გათვალისწინებით, „ფაქტ-მეტრმა“ ლევან დავითაშვილის განცხადება შეაფასა როგორც სიმართლე.
ლევან დავითაშვილმა 7 აპრილს რუსთავი 2-ის ეთერში გადაცემა „ღამის კურიერში“ ეკონომიკურ ზრდაზე საუბრისას განაცხადა: „2019 წელს პანდემიამდე, მსყიდველუნარიანობის პარიტეტზე დაფუძნებული მთლიანი შიდა პროდუქტი ერთ სულ მოსახლეზე, ანუ რეალურად რა ღირებულების დოვლათსაც ვქმნით გამოხატული საერთაშორისო შესადარ ფასებში, იყო დაახლოებით 34% ევროპის საშუალოსთან მიმართებაში ევროკავშირის ქვეყნებთან, 44%-მდე გაიზარდა ეს უკვე გასულ წელს“.
სამომხმარებლო ფასები სხვადასხვა ქვეყანაში სხვადასხვაა, რის გამოც ქვეყნებს შორის ერთ სულ მოსახლეზე მშპ-ის შესადარებლად ხშირად მსყიდველუნარიანობის პარიტეტის (PPP) მეთოდს იყენებენ, რომელიც ფასებს საერთაშორისო დოლარში ითვლის. საერთაშორისო დოლარი, იგივე Geary–Khamis დოლარი, ჰიპოთეზური ვალუტაა, რომელიც სხვადასხვა ქვეყნების ეკონომიკური მაჩვენებლების შედარებისთვის გამოიყენება. საერთაშორისო დოლარის კურსი აშშ დოლარის იდენტურია.
სავალუტო ფონდის ინფორმაციის თანახმად, მსყიდველუნარიანობის პარიტეტის მიხედვით (PPP), 2019 წელს საქართველოში ნომინალურმა მშპ-მ ერთ სულ მოსახლეზე 16.7 ათასი დოლარი შეადგინა, ევროკავშირში - 48.9 ათასი დოლარი. წინასწარი ინფორმაციით, 2024 წელს საქართველოში მშპ ერთ სულ მოსახლეზე 27.4 ათასამდე და ევროკავშირში 62.7 ათას დოლარამდე გაიზარდა. აღნიშნულ პერიოდში პროცენტული თანაფარდობა 34%-დან 44%-მდე გაიზარდა.
გრაფიკი 1: მშპ ერთ სულ მოსახლეზე PPP
მუდმივ ფასებში დათვლით, ბოლო ხელმისაწვდომი ინფორმაცია 2023 წლით თარიღდება, სადაც თანაფარდობაში რიცხვები მცირედით განსხვავდება, თუმცა ტენდენცია მსგავსია, უფრო კონკრეტულად, 2021 წლის მუდმივ ფასებში დათვლით, 2019 წელს საქართველოში მშპ ერთ სულ მოსახლეზე მსყიდველუნარიანობის პარიტეტის მიხედვით, ევროკავშირის 35.3%-ს შეადგენდა და 2023 წელს - 42%-ს.
მიზეზი, რის გამოც ჩამორჩენა შემცირდა, ეკონომიკური ზრდის ტემპებს შორის სხვაობაა. 2020 წელს საქართველოს ეკონომიკა ევროკავშირისაზე მეტად შემცირდა, თუმცა შემდეგ ოთხ წელიწადში ზრდის ტემპი უფრო მაღალი იყო.
უფრო სწრაფად ზრდის მიუხედავად, 2024 წლის მდგომარეობითაც, საქართველოში მშპ ერთ სულ მოსახლეზე მაინც უფრო ნაკლებია, ვიდრე ევროკავშირის ყველაზე ღარიბ სახელმწიფო ბულგარეთში.
ზოგადად, ღარიბ ქვეყანას ზრდის მეტი პოტენციალი გააჩნია. 1995-2003 წლებშიც, 2004-2012 წლებშიც და 2013-2024 წლებშიც, ცალკეული გამონაკლისების გარდა, თითოეულ წელს საქართველოს ეკონომიკა ევროკავშირის ეკონომიკაზე სწრაფად იზრდებოდა. 1995-2024 წლებში ევროკავშირის ეკონომიკა 64%-ით გაიზარდა და საქართველოსი - 438%-ით. 29-დან 25 შემთხვევაში საქართველოში ეკონომიკური ზრდის ტემპი უფრო მაღალი იყო, ვიდრე ევროკავშირში.
1995 წელს საქართველოში მშპ ერთ სულ მოსახლეზე ევროკავშირის მხოლოდ მეათედს შეადგენდა, 2003 წელს 17%-მდე იყო გაზრდილი, 2012 წელს- 29%-მდე. თუ 1995 წელს ევროკავშირის მაცხოვრებელი საშუალოდ 9.3-ჯერ მდიდარი იყო საქართველოს მოქალაქეზე, 2003 წელს ეს ფარდობა 5.6-მდე და 2012 წელს 3.5-მდე იყო შემცირებული.
გრაფიკი 2: მშპ ერთ სულ მოსახლეზე 2021 წლის მუდმივ ფასებში (PPP)
პროცენტული თანაფარდობის ცვლილებაში გარკვეული გავლენა ევროკავშირის აღმოსავლეთ მიმართულებით გაფართოებამაც იქონია, როდესაც მის რიგებს, შედარებით დაბალშემოსავლიანი ყოფილი სოციალისტური ბანაკის ქვეყნები შეუერთდნენ, თუმცა ეს გავლენა არსებითი არ ყოფილა. დღეს ჩეხეთში მშპ ერთ სულ მოსახლეზე უფრო მაღალია, ვიდრე ესპანეთში, პოლონეთში უფრო მაღალი, ვიდრე პორტუგალიაში, ბალტიის სამივე რესპუბლიკაში, აგრეთვე, რუმინეთში, ხორვატიასა და ბულგარეთში უფრო მაღალი, ვიდრე საბერძნეთში. 2020 წლიდან ევროკავშირი ბრიტანეთმაც დატოვა, მაგრამ რადგან ბრიტანეთის მშპ ერთ სულ მოსახლეზე 62.6 ათასი დოლარია, ანუ იგივე, რაც საშუალოდ ევროკავშირში, ერთ სულ მოსახლეზე საქართველოს მშპ-ს ევროკავშირის მშპ-სთან თანაფარდობაზე არსებითი გავლენა არც ამ ფაქტს მოუხდენია.
საბოლოოდ, შეიძლება ითქვას, რომ საქართველო მსყიდველუნარიანობის მიხედვით, ერთ სულ მოსახლეზე მშპ-ის მხრივ (როგორც მიმდინარე, ასევე მუდმივ ფასებში დათვლით) კვლავ ჩამორჩება ევროკავშირს, თუმცა წლებთან ერთად სხვაობა მცირდება, მათ შორის ბოლო 5 წელიწადში თანაფარდობა თითქმის 10 პროცენტული პუნქტით შეიცვალა. ფაქტობრივი სიზუსტის გათვალისწინებით, „ფაქტ-მეტრმა“ ლევან დავითაშვილის განცხადება შეაფასა როგორც სიმართლე.

“Georgia’s nominal GDP per capita in PPP terms constituted 34% of the EU average in 2019; today, it has risen to 44%.”
Levan Davitashvili: “Georgia’s nominal GDP per capita in PPP terms constituted 34% of the EU average in 2019; today, it has risen to 44%.”
Georgia’s nominal GDP per capita, measured by purchasing power parity (PPP), totalled USD 16,800 in 2019 whilst the EU average was USD 48,800. Preliminary data shows that Georgia’s figure rose to USD 27,400 by 2024 with the EU average reaching USD 62,700. Thus, Georgia’s GDP per capita marked an increase from 34.4% to 43.7% of the EU level over the five-year period.
Whilst data for 2024 at constant prices is not yet available, earlier trends suggest a similar trajectory. Georgia’s GDP per capita at constant 2021 prices rose from 35.3% to 42% of the EU average between 2019 and 2023.
Notably, although this did not influence the verdict, Georgia’s economy has grown at a faster rate than that of the European Union since 1995 with only a few exceptions. This trend did not begin in 2019. Georgia’s GDP per capita constituted 10.7% of the EU average in 1995, 16.6% by 2003 and 28.8% by 2012. Whilst the Eastern enlargement of the EU marked an effect on these figures, it was not a decisive one – with GDP per capita in post-socialist countries remaining below the EU average, many have surpassed older member states.
Considering the factual accuracy, FactCheck concludes that Levan Davitashvili’s statement is TRUE.
When discussing economic growth during his appearance on Rustavi 2 show Ghamis Kurieri (Night Courier), Levan Davitashvili stated: “The GDP per capita in 2019, before the pandemic, in PPP terms – which reflects the real value of wealth created, expressed in internationally comparable prices – constituted around 34% of the EU average. This had increased to 44% by last year.”
Consumer prices vary from country to country which is why the GDP per capita is often compared using the purchasing power parity method. This approach calculates the GDP in international dollars – also known as Geary-Khamis dollar – a hypothetical currency used for comparing economic metrics across countries. The international dollar is set equivalent to USD.
Georgia’s nominal GDP per capita (in PPP terms) totalled USD 16,800 in 2019, as compared to USD 48,900 in the EU, according to the International Monetary Fund. Georgia’s GDP per capita is expected to have reached USD 27,400 by 2024, whilst the EU average rose to USD 62,700, based on preliminary estimates. Thus, Georgia’s GDP per capita has grown from 34% to 44% of the EU average over the aforementioned period.
Graph 1: GDP Per Capita in PPP
The most recent data in constant prices is available for 2023. Whilst the ratio differs slightly, the overall trend has remained consistent – specifically, Georgia’s GDP per capita by PPP in 2021 constant prices was 35.3% of the EU average in 2019, rising to 42% in 2023.
The narrowing gap is primarily due to the difference in economic growth rates. Whilst Georgia’s economy contracted by a higher factor than the EU average in 2020, its growth outpaced that of the EU over the following four years.
However, despite the accelerated growth, Georgia’s GDP per capita remains below that of Bulgaria, as of 2024 – the poorest country in the European Union.
In general, poorer countries have a greater potential to grow. Georgia’s economy grew at a faster annual rate than the European Union during the periods 1995-2003, 2004-2012 and 2013-2024, with only a few exceptions. The EU economy expanded by 64% between 1005 and 2024 whilst Georgia’s grew by 438%. Georgia’s annual growth rate overtook that of the EU in 25 of these 29 years.
Georgia’s GDP per capita constituted only one-tenth of the EU average in 1995 but rose to 17% by 2003 and to 29% by 2012. Consequently, if an average EU resident was 9.3 times richer than a Georgian citizen in 1995, that ratio had dropped to 5.6 by 2003 and to 3.5 by 2012.
Graph 2: GDP Per Capita in 2021 Constant Prices (PPP)
The Eastern enlargement of the European Union also had an effect on Georgia’s GDP per capita ratio to the EU average as several lower-income post-socialist countries joined the Union. However, this impact was not significant in the long run. Today, the GDP per capita in the Czech Republic exceeds that of Spain and Poland has surpassed Portugal. Furthermore, all three Baltic states, as well as Romania, Croatia and Bulgaria, now have a higher GDP per capita than Greece. The United Kingdom has also left the EU since 2020; however, this did not significantly affect the ratio of Georgia’s GDP per capita to the EU’s as the UK’s GDP per capita (USD 62,600) was nearly identical to the EU average.
In conclusion, Georgia still lags behind the European Union in terms of GDP per capita based on PPP both in current and constant prices. However, the gap has been narrowing over the years with the ratio experiencing a rise of nearly ten percentage points in the past five years. Considering the factual accuracy, FactCheck concludes that Levan Davitashvili’s statement is TRUE.