სალომე სამადაშვილი: 2014 წელს ევროკავშირში ექსპორტის წილი 27% იყო, დღეს 15%-მდეა შემცირებული
რეზიუმე: 2014 წელს ექსპორტის წილი ევროკავშირში 22%-ს შეადგენდა, 2022 წელს ის 15%-მდე შემცირდა, თუმცა ამ ხნის განმავლობაში თანხობრივად ექსპორტი 38%-ით - 624 მლნ-დან 863 მლნ დოლარამდე, გაიზარდა.
2023 წლის პირველ 8 თვეში ევროკავშირის წილი ექსპორტში 12%-მდე შემცირდა, ამჯერად კლება წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით თანხობრივადაც ფიქსირდება. 2022 წლის პირველ 8 თვეში ექსპორტზე ევროკავშირში 568 მლნ დოლარის პროდუქცია გავიდა, 2023 წლის პირველ 8 თვეში - 506 მლნ.
თუ არ ჩავთვლით მიმდინარე წელს, რომელიც ჯერ არ დასრულებულა, წინა პერიოდში თანხობრივად ექსპორტი ევროკავშირშიც იზრდებოდა, ოღონდ სხვა ქვეყნებთან შედარებით უფრო დაბალი ტემპით.
2013 წლიდან რუსული ბაზარი გაიხსნა, 2018 წლიდან თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულება ამოქმედდა ჩინეთთან. არც რუსეთს და არც ჩინეთს პროდუქციის საკუთარ ბაზარზე დაშვებასთან დაკავშირებით ისეთი მკაცრი მოთხოვნები არ გააჩნიათ როგორც ევროკავშირს, რამაც ამ ბაზრებზე დაინტერესება გაზარდა.
რუსეთის უკრაინაში შეჭრის შემდეგ გაიზარდა ექსპორტი დსთ-ს სივრცეში, რამაც ევროკავშირის წილობრივი შემცირება გამოიწვია, თუმცა უნდა აღინიშნოს ისიც, რომ ექსპორტი ძირითადად რეექსპორტის ხარჯზე გაიზარდა. თავად რეექსპორტი ევროპული და ამერიკული ავტომობილების გადაყიდვის გამოა გაზრდილი.
4 ოქტომბერს, პარლამენტში დეპუტატმა სალომე სამადაშვილმა ეკონომიკის მინისტრ ლევან დავითაშვილისადმი დასმულ კითხვაში აღნიშნა, რომ ბოლო პერიოდში საგარეო ვაჭრობაში ევროკავშირის წილი შემცირდა. კერძოდ მან განაცხადა: (1:29-დან) „2014 წელს ევროკავშირში ჩვენი ექსპორტის წილი იყო 27%, დღეს შემცირებულია 15%-მდე“.
საქართველომ ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულება 2014 წლის 27 ივნისს გააფორმა, რის შემდეგაც ქართული პროდუქცია ევროკავშირის ბაზარზე საბაჟო გადასახადისგან გათავისუფლდა.
16 ტრლნ დოლარის ეკონომიკის მქონე, მოსახლეობით 500 მლნ-იან ბაზარზე (ბრიტანეთის ჩათვლით) თავისუფალ დაშვებას - ერთი შეხედვით, ექსპორტის მკვეთრი ზრდა უნდა გამოეწვია, მაგრამ ასე არ მოხდა. ექსპორტი თანხობრივად გაიზარდა, ოღონდ დაბალი ტემპით.
გრაფიკი 1: ექსპორტი ევროკავშირში
2004 წლის მდგომარეობით, ევროკავშირი 25 წევრ სახელმწიფოს აერთიანებდა, 2007 წლიდან მათ ბულგარეთი და რუმინეთი დაემატა, 2013 წლიდან ხორვატია, 2021-ში ჩამონათვალს ბრიტანეთი გამოაკლდა. 2021 წელს ბრიტანეთში ექსპორტზე სულ 24 მლნ დოლარის პროდუქცია გავიდა, 2022 წელს 15 მლნ-ის, მიმდინარე წლის 8 თვეში 7 მლნ-ის, რის გამოც ბრექსიტს ევროკავშირში ექსპორტზე არსებითი გავლენა არ მოუხდენია.
როგორც გრაფიკიდან ჩანს, თანხობრივად ევროკავშირში ექსპორტს ზრდის დინამიკა გააჩნია, პროცენტულად კი დროის გრძელვადიან მონაკვეთში დიდად არ იცვლება.
2013 წელს რუსეთში ექსპორტი 4-ჯერ, 47 მლნ-დან 191 მლნ დოლარამდე გაიზარდა, ზრდა 2015-ის გამოკლებით შემდგომ წლებშიც გაგრძელდა. 2015 წელს სხვადასხვა მიზეზის გამო (რუსეთში ეკონომიკური ვარდნა, აზერბაიჯანის მიერ 2006 წლამდე წარმოებული ავტომობილების იმპორტის შეზღუდვა, სომხეთის ევრაზიულ კავშირში გაწევრიანება) რუსეთში და დსთ-ს წევრ სხვა სახელმწიფოებში ექსპორტის ვარდნამ, ევროკავშირში ექსპორტის წილი მკვეთრი ზრდა გამოიწვია, მაშინ როცა, თანხობრივად ზრდა უმნიშვნელო იყო.
2022 წელს, 2019 წელთან შედარებით თანხობრივად ევროკავშირში ექსპორტი 7%-ით გაიზარდა, დსთ-ში - 31%-ით, ჩინეთში - 255%-ით, რის გამოც ევროკავშირის წილი ექსპორტში 22%-დან 15%-მდე შემცირდა.
2023 წლის იანვარ-აგვისტოში ევროკავშირში ექსპორტი წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 9%-ით შემცირდა, მათ შორის - სპილენძის მადნების 18%-ით - 288 მლნ-დან 235 მლნ-მდე. იმავე პროდუქციის ექსპორტი ჯამურად სხვა ქვეყნების ჩათვლით კიდევ უფრო მეტად 40%-ით - 684 მლნ-დან 407 მლნ დოლარამდეა შემცირებული.
მიუხედავად იმისა, რომ 8 თვეში ჯამური ექსპორტი 14%-ით გაიზარდა, ადგილობრივი ექსპორტი 22%-ით შემცირდა. მთლიანი ექსპორტის ზრდა რეექსპორტის ხარჯზე მოხდა, რომელიც იანვარ-აგვისტოში წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით გაორმაგდა.
რუსეთის უკრაინაში შეჭრის შემდეგ, რეექსპორტი ძირითადად ავტომობილების ხარჯზე გაიზარდა. 2023 წლის იანვარ-აგვისტოში, 2021 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, ავტოექსპორტი 370%-ით გაიზარდა. ეს არ ნიშნავს იმას, რომ საქართველო სანქციებს არღვევს. ივლისში საქართველოდან რუსეთში ექსპორტზე 13 მლნ დოლარის ავტომობილი გავიდა, აგვისტოში - მხოლოდ 780 ათასი დოლარის. მკვეთრ ვარდნას წინ შეერთებული შტატების გადაწყვეტილება უძღოდა, რომელმაც საკუთარი წარმოების ავტომობილების რუსეთში ექსპორტი აკრძალა. რუსეთის გარდა, ავტომობილების ექსპორტი როგორც 2022, ასევე 2023 წლებში გაზრდილია სომხეთში, აზერბაიჯანში და განსაკუთრებით შუა აზიის ქვეყნებში, სადაც ომამდე ავტომობილებს სწორედ რუსეთიდან ყიდულობდნენ.
სალომე სამადაშვილის ნათქვამიდან, (ევროკავშირის წილი ექსპორტში 27%-დან 15%-მდე შემცირდა), იქმნებოდა შთაბეჭდილება, რომ თითქოს 2014 წლის შემდეგ ევროკავშირში ექსპორტი თითქმის განახევრდა, რაც სიმართლეს არ შეესაბამება.
ევროკავშირში ექსპორტის წილი მართლაც შემცირებულია, რასაც ძირითადად ორი ახსნა აქვს, ერთის მხრივ - სხვა ქვეყნებში ექსპორტის მატება, განსაკუთრებით რეექსპორტის ხარჯზე 2022-2023 წლებში და მეორეს მხრივ - ბოლო პერიოდში სპილენძის მადნებზე მოთხოვნის გლობალური კლება.
რუსეთთან და ბელარუსთან მიმართებით, სანქცირებული პროდუქციის საზღვარზე გატანის ფაქტი ამ დრომდე ოფიციალურად არ დადასტურებულა. სხვა ქვეყნების წინააღმდეგ, სადაც ექსპორტი გაიზარდა, სანქციები არ მოქმედებს და ის ფაქტი, რომ ყაზახეთში ან ყირგიზეთში ავტოექსპორტი გაიზარდა, საგარეო კურსის ცვლილებად ვერ ჩაითვლება.
საქართველოს გავლენა ვერც სპილენძის მადნების გლობალურ მოთხოვნაზე ექნება. ის, რომ წლების განმავლობაში საქართველომ ვერ შეძლო ვერც წარმოების ზრდა და ვერც ხარისხის გაუმჯობესება, ცალკე პრობლემა და ცალკე განხილვის თემაა.
მეტ-ნაკლებად სწორი რიცხვებისა და ამ რიცხვების მცდარი ინტერპრეტირების გათვალისწინებით, „ფაქტ-მეტრმა“ სალომე სამადაშვილის განცხადება შეაფასა, როგორც ნახევრად სიმართლე.

In 2014, the share of Georgia’s export to the EU was 27% and it has currently dropped to 15%.
Salome Samadashvili:  “In 2014, the share of Georgia’s export to the EU was 27% and it has currently dropped to 15%.”
Resume: In 2014, the share of Georgia’s export to the EU was 22% and it decreased to 15% in 2022. However, the value of export increased by 38% from USD 624 million to USD 863 million in the same period.
In the first eight months of this year, the EU’s share in Georgia’s total exports shrank to 12%, although in this case export value also decreased as compared to the same period of the previous year. In the first eight months of 2022, Georgia exported USD 568 million worth of products to the EU. This amount was USD 506 million in the first eight months of 2023.
If we do not consider the ongoing year which is not yet over, the value of export to the EU was increasing in the previous periods, albeit at a slower rate as compared to other countries.
The Russian market has been open since 2013 and a free trade agreement with China went into effect in 2018. Neither Russia nor China have such strict requirements to grant access to their markets as compared to the EU which lead to the rising interest in those markets.
After Russia’s invasion of Ukraine, Georgia’s export to CIS countries increased which resulted in a decrease of the EU’s share in Georgia’s exports. However, of mention is that export largely surged at the expense of re-export because of the increase in reselling US-made and EU-made cars.
On 4 October 2023, Salome Samadashvili, MP, noted in her question to the Minister of Economy and Sustainable Development, Levan Davitashvili, that the EU’s share in Georgia’s foreign trade has decreased of late. In particular, Ms Samadashvili stated: (from 1:29): “In 2014, the share of our export to the EU was 27% and it has currently dropped to 15%.”
Georgia signed the Association Agreement with the EU on 27 June 2014 and as a result, Georgian products are no longer subject to customs tax in the EU market.
Granting free accesses to the USD 16 trillion-strong economy with an over 500-million population (including the EU) was seemingly supposed to result in a sharp growth of export, although this did not happen. Export’s value increased, albeit at a slow rate.
Graph 1:  Export to the EU
As of 2004, the EU included 25 member states, Bulgaria and Romania joined in 2007, Croatia in 2013 and the UK was removed from the list in 2021. In 2021, a total of USD 24 million worth of products were exported to the UK, followed by USD 15 million in 2022 and USD 7 million in the first eight months of 2023 which is why Brexit has not significantly affected Georgia’s exports to the European Union.
As can be seen from the graph, exports to the EU have growth dynamics in terms of value but they do not change much in percentage terms in the long term.
In 2013, exports to Russia increased fourfold from USD 47 million to USD 191 million and the growth continued in subsequent years, except for 2015. In 2015, due to various reasons (the economic decline in Russia, Azerbaijan’s decision to restrict the import of cars manufactured before 2006, Armenia's accession to the Eurasian Union), the drop in exports to Russia and other CIS member states led to a sharp increase in the share of exports to the EU whilst the increase in monetary value was insignificant.
In 2022, exports to the EU increased by 7%, to the CIS by 31% and to China by 255% as compared to 2019 due to which the share of the EU in exports decreased from 22% to 15%.
In January-August 2023, exports to the EU decreased by 9% as compared to the same period of the previous year, including the export of copper ores by 18% from USD 288 million to USD 235 million. The total export of the same products including what was also sent to other countries decreased by 40% from USD 684 million to USD 407 million.
Although total exports increased by 14% in the first eight months of this year, local exports decreased by 22%. The increase in total exports occurred at the expense of re-exports which doubled in January-August as compared to the corresponding period of the previous year.
After the Russian invasion of Ukraine, re-exports increased mainly at the expense of cars. In January-August 2023, car exports increased by 370% as compared to the same period of 2021. This does not mean that Georgia violates the sanctions. In July, cars worth USD 13 million were exported from Georgia to Russia and the value amounted to only USD 780,000 in August. The sharp decline was preceded by the decision of the United States which banned the export of US-made cars to Russia. In addition to Russia, the export of cars both in 2022 and 2023 has increased in Armenia, Azerbaijan and, especially, in Central Asian countries where cars were bought from Russia before the war.
Salome Samadashvili’s statement (the EU's share in exports decreased from 27% to 15%) led to an impression that exports to the EU almost halved from 2014 which is not true.
The share of exports to the EU has indeed decreased and this has two major explanations: on the one hand, this is the increase in exports to other countries, especially re-exports in 2022-2023 and, on the other hand, it is the recent global decrease in demand for copper ores.
Thus far, there has not been an officially confirmed fact of exporting sanctioned goods to Russia or Belarus. Sanctions do not apply against other countries where exports have increased and the fact that car exports have increased in Kazakhstan or Kyrgyzstan cannot be considered as a change in the foreign policy vector.
Georgia cannot have an impact on the global demand for copper ores. The fact that over the years Georgia has not been able to increase production or improve quality is a separate problem and a topic for another discussion.
Given the more or less accurate numbers but the erroneous interpretation of these numbers, FactCheck concludes that Salome Samadashvili's statement is HALF TRUE.