2013 წლის 4 სექტემბრის პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე საპარლამენტო უმცირესობის წარმომადგენელმა, ზურაბ ჯაფარიძემ, განაცხადა: „უკანასკნელი 11 თვის განმავლობაში, ეკონომიკა იზრდება 2.2-2.3%-ით. მაშინ, როდესაც წინა წლების განმავლობაში ეკონომიკა იზრდებოდა საშუალოდ დაახლოებით 7%-ით. ეკონომიკური ზრდის ტემპის ტენდენციას რომ შევხედოთ, 2012 წლის მეოთხე კვარტალში ეკონომიკა გაიზარდა 2.8%-ით, 2013 წლის პირველ კვარტალში ეკონომიკა გაიზარდა 2.4%-ით და 2013 წლის მეორე კვარტალში ეკონომიკა გაიზარდა 1.4%-ით. ეკონომიკის ზრდის ტემპი არა უბრალოდ კლებულობს, არამედ თვითონ ეს კლების ტემპიც კი არის საკმაოდ სწრაფი. თუ ერთ შემთხვევაში კლება იყო 0.4%, უკვე 1%-ით კლებულობს ყოველკვარტალურად. და ბოლო, ივლისის მონაცემებით, ეკონომიკა გაიზარდა 0.6%-ით, რაც ნიშნავს, რომ ჩვენ გაჩერებული ვართ. მანამდე, შეგახსენებთ, რომ მინუსში ვიყავით, საერთოდ.“
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა პარლამენტარის განცხადებაში მოყვანილი ფაქტების სიზუსტით და აღნიშნული მონაცემები „საქსტატის“ ვებ-გვერდზე გადაამოწმა.
გამომდინარე იქიდან, რომ „საქსტატი“ აგვისტოს მონაცემებს სექტემბრის ბოლოს გამოაქვეყნებს, შესაძლებელია მხოლოდ ოქტომბერი-ივლისის პერიოდის [10 თვის] მონაცემთა გაანალიზება. თუმცა, მოცემული 10 თვის მონაცემებიც საკმარისია იმისთვის, რომ პარლამენტარის განცხადების სიზუსტე გავაანალიზოთ.
ქვემოთ მოყვანილ ცხრილში ნაჩვენებია ეკონომიკის ზრდის ტემპი ოქტომბერ-ივლისის პერიოდში. ივლისში, როგორც ამას პარლამენტარი აცხადებს, მართლაც დაფიქსირდა 0.6%-იანი ზრდის ტემპი, მაშინ, როდესაც წინა თვეში, ივნისში, ეს მაჩვენებელი-0.6% იყო.
ოქტომბერი - ივლისის პერიოდის მშპ-ის საშუალო ზრდის ტემპმა დაახლოებით 2.0% შეადგინა, ნაცვლად პარლამენტარის მიერ ნახსენები 2.2-2.3%-ისა. მიუხედავად იმისა, რომ აგვისტოს თვის მონაცემს „საქსტატი“ სექტემბრის თვის ბოლოს გამოაქვეყნებს, აგვისტოს მშპ-ის ზრდის ტემპმა 3.8-4.9% უნდა შეადგინოს, რათა უკანასკნელი 11 თვის საშუალო მაჩვენებელი 2.2-2.3% გამოვიდეს. როგორც წესი, ფაქტ-მეტრი ერიდება ვარაუდების გამოთქმას და შესაბამისი პროგნოზების გაკეთებას, თუმცა, ამ შემთხვევაში თუ მხედველობაში მივიღებთ გასული ათი თვის [ოქტომბერ-ივლისის პერიოდის] ზრდის ტემპების მაჩვენებლებს, თავს უფლებას ვაძლევთ დიდი ალბათობით განვაცხადოთ, რომ ნაკლებად სავარაუდოა აგვისტოს ზრდის ტემპმა 3.8-4.9%-ს გადააჭარბოს. შესაბამისად, ეს მცირედი უზუსტობა დეპუტატის განცხადების შინაარსს არ ცვლის.
თუ არ გავითვალისწინებთ რუსეთ-საქართველოს ომისა და ომის შემდგომი წლის რეალური მთლიანი შიდა პროდუქტის ზრდის ტემპებს, საქართველოს ეკონომიკა მართლაც იზრდებოდა დაახლოებით 7%-ით 2010, 2011 წლებსა და 2012 წლის პირველ სამ კვარტალში (2012 წლის პირველ სამ კვარტალში რეალური მშპ-ს ზრდა დაახლოებით 7.47% იყო). თუმცა, როგორც ცხრილში ვხედავთ, 2012 წლის მეოთხე კვარტალში რეალური მშპ-ის ზრდის ტემპის მკვეთრმა ვარდნამ [2.8%-მდე] წლიური საშუალო ზრდის ტემპი 6.1%-ზე დასწია.
ქვემოთ მოყვანილ ცხრილში ნაჩვენებია „საქსტატის“ მიერ გამოქვეყნებული მშპ-ის ზრდის ტემპები უკანასკნელ წლებში [*-ით აღნიშნულია წინასწარი მონაცემები].
2012 წლის მეოთხე კვარტალში რეალური მშპ-ის ზრდის ტემპმა 2.8% შეადგინა, ხოლო 2013 წლის პირველ და მეორე კვარტლებში აღნიშნული მაჩვენებელი 2.4%-სა და 1.4%-ს შეადგენს. მშპ-ის კლების ტენდენცია, რაზეც ზურაბ ჯაფარიძე საუბრობს, სახეზეა. 2013 წლის პირველ კვარტალში, 2012 წლის მეოთხე კვარტალთან შედარებით რალური მშპ-ის ზრდის ტემპმა 0.4%-ით დაიკლო [2.8%-2.4%]; ხოლო აღნიშნული მაჩვენებლის კლება 1%-ს შეადგენს, თუკი 2013 წლის მეორე კვარტალს ამავე წლის პირველ კვარტალს შევადარებთ. შესაბამისად, პარლამენტარის განცხადებაში მონაცემთა სიზუსტე „საქსტატის“ მონაცემებით დასტურდება.
განცხადების გადამოწმების შედეგად დადგინდა, რომ პარლამენტარის მიერ მოყვანილი ფაქტები ზუსტია. მიუხედავად მცირედი უზუსტობისა, რეალური მშპ-ის საშუალო ზრდის ტემპის დასახელებისას და იმის გათვალისწინებით, რომ აგვისტოს თვის მონაცემები ჯერ ცნობილი არ არის, დეპუტატის განცხადების პათოსი მართებულია. შესაბამისად, ჩვენ ვასკვნით, რომ ზურაბ ჯაფარიძის განცხადება: „უკანასკნელი 11 თვის განმავლობაში, ეკონომიკა იზრდება 2.2-2.3%-ით. მაშინ, როდესაც წინა წლების განმავლობაში ეკონომიკა იზრდებოდა საშუალოდ დაახლოებით 7%-ით. ეკონომიკური ზრდის ტემპის ტენდენციას რომ შევხედოთ, 2012 წლის მეოთხე კვარტალში ეკონომიკა გაიზარდა 2.8%-ით, 2013 წლის პირველ კვარტალში ეკონომიკა გაიზარდა 2.4%-ით და 2013 წლის მეორე კვარტალში ეკონომიკა გაიზარდა 1.4%-ით. ეკონომიკის ზრდის ტემპი არა უბრალოდ კლებულობს, არამედ თვითონ ეს კლების ტემპიც კი არის საკმაოდ სწრაფი. თუ ერთ შემთხვევაში კლება იყო 0.4%, უკვე 1%-ით კლებულობს ყოველკვარტალურად. და ბოლო, ივლისის მონაცემებით ეკონომიკა გაიზარდა 0.6%-ით, რაც ნიშნავს, რომ ჩვენ გაჩერებული ვართ, მანამდე შეგახსენებთ, რომ მინუსში ვიყავით საერთოდ“, არის სიმართლე.
„...ეკონომიკის ზრდის ტემპი არა უბრალოდ კლებულობს, არამედ თვითონ ეს კლების ტემპიც კი არის საკმაოდ სწრაფი...“

At the plenary session of the Parliament of Georgia held on 4 September 2013 Zurab Japaridze declared: “In the course of the last 11 months the economy has been growing at the rate of 2.2-2.3% while in recent years the average growth rate was at 7%. Tracing the economic growth rates over the quarters we notice that in the fourth quarter of 2012 the economy has grown by 2.8%, in the first quarter of 2013 – by 2.4%, in the second quarter of 2013 – by 1.4%. Not only is the rate of economic growth decreasing but the pace of this decrease is also considerably high. If in the first case we had a decrease by 0.4%, now it’s decreasing by 1% each quarter. According to the latest data published in July, the economy has grown by 0.6% which means that we’re at a standstill and let me remind you that prior to that, the rates of economic growth were negative altogether.”
FactCheck inquired about the accuracy of the facts mentioned in the statement and tried to verify them based upon the information provided on the website of the National Statistics Office of Georgia.
As the statistical data for August will be published by GeoStat only by the end of September, we can only analyse a ten-month period between October and July. However, this time frame proves to be sufficient for checking the accuracy of the MP’s statement.
The chart below shows the rate of economic growth in the interval of October-July 2013. In July the rate of economic growth was indeed 0.6%, as noted by the MP, and in June the indicator was equally at 0.6%.
In the period between October and July the GDP growth rate was roughly at 2.0% instead of the 2.2-2.3% named by Japaridze. Despite the fact that the numbers for August have not yet been published, the rates for August would have to be 3.8-4.9% in order for the average of the last 11 months to be 2.2-2.3%. Normally, FactCheck avoids speculations and prognosis based thereupon, but in this particular case, and bearing in mind the indicators of the past ten months (October-July), we dare to assert that it is less likely for the GDP rate to surpass 3.8-4.9% in August. Therefore, this minor inaccuracy does not make a substantial change in the meaning of the MP’s statement.
Disregarding the GDP growth rates from the year of the Georgian-Russian war and the year following, the Georgian economy was indeed growing by 7% in 2010, 2011 and the first three quarters of 2012 (in the first three quarters of 2012 the growth rate was roughly at 7.4%). However, due to a drastic drop in the fourth quarter of 2012 (down to 2.8%) the average GDP growth rate of 2012 sank to 6.1%.
The chart below shows the data on the rates of GDP growth in recent years (* marks the preliminary data).
The real GDP growth rate in the fourth quarter of 2012 was 2.8% while in the first and second quarters of 2013, the same indicator was at 2.4% and 1.4%, respectively. The tendency of a decrease, which was noted by Japaridze, is evident from these figures. In the first quarter of 2013 the real GDP growth rate decreased by 0.4% as compared to the fourth quarter of 2012 [2.8%-2.4%]; the same indicator decreased by 1% in the second quarter of 2013 as compared to the first. Accordingly, the figures indicated in the MP’s statement are confirmed by the data from GeoStat.
In the course of checking the MP’s statement we ascertained that the facts he indicated are accurate. Despite the minor inaccuracy concerning the average growth rate of the real GDP and considering that we do not yet hold statistical data for August, the notion of the MP’s statement is correct. Consequently, we conclude that Zurab Japaridze’s statement: “In the course of the last 11 months the economy has been growing at the rate of 2.2-2.3% while in recent years the average growth rate was at 7%. Tracing the economic growth rates over the quarters we notice that in the fourth quarter of 2012 the economy has grown by 2.8%, in the first quarter of 2013 – by 2.4%, in the second quarter of 2013 – by 1.4%. Not only is the rate of economic growth decreasing, but the pace of this decrease is also considerably high. If in the first case we had a decrease by 0.4%, now it’s decreasing by 1% each quarter. According to the latest data published in July, the economy has grown by 0.6% which means that we’re at a standstill and let me remind you that prior to that, the rates of economic growth were negative altogether,” is TRUE.