მთლიანი ეროვნული შემოსავლით საქართველო ევროკავშირის წევრ 6 სახელმწიფოს და ყველა კანდიდატ ქვეყანას უსწრებს
ვლადიმერ ბოჟაძე: მთლიანი ეროვნული შემოსავლით საქართველო ევროკავშირის წევრ 6 სახელმწიფოს და ყველა კანდიდატ ქვეყანას უსწრებს
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, ვლადიმერ ბოჟაძის განცხადება არისმცდარი.
მთლიანი ეროვნული შემოსავალი (მეშ) შინაარსობრივად მთლიანი შიდა პროდუქტის მსგავსია, თუმცა ამ შემთხვევაში ყურადღება ენიჭება შემოსავლის მიმღები პირის რეზიდენტობას და არა გეოგრაფიულ მდებარეობას.
ეკონომიკის მოცულობის გასაზომად უმთავრესად მშპ გამოიყენება, თუმცა დასაშვებია მეშ-ის გამოყენებაც. ცხოვრების დონის განსასაზღვრად კი აუცილებელია დამატებითი ცვლადის შემოტანაც, რაც მშპ-ის/მეშ-ის ერთ სულ მოსახლეზე დაანგარიშებას გულისხმობს.
ევროკავშირის ყველაზე ღარიბი სახელმწიფო ბულგარეთია. ბოლო წლებში დაჩქარებული ეკონომიკური ზრდის მიუხედავად, რაც ჩამორჩენას ცალსახად ამცირებს, ჯერჯერობით, საქართველო ბულგარეთზე უფრო ღარიბ სახელმწიფოდ რჩება. მართალია, საქართველო ვლადიმერ ბოჟაძის მიერ დასახელებულ ექვსივე ქვეყანას (ლატვია, ესტონეთი, მალტა, ლუქსემბურგი, კვიპროსი, ისლანდია) მეშ-ით ნამდვილად უსწრებს (ქვეყნების დონეზე), თუმცა ერთ სულ მოსახლეზე დათვლით ექვსივეს ჩამორჩება, გარდა ამისა, ისლანდია საერთოდ არაა ევროკავშირის წევრი.
საქართველო ლიდერის პოზიციაზე არც ევროკავშირის კანდიდატ ქვეყნებშია. 9 სახელმწიფოდან როგორც ქვეყნების დონეზე, ასევე ერთ სულ მოსახლეზე დათვლით, მეოთხე ადგილს იკავებს. ქვეყნების დონეზე მას თურქეთი, უკრაინა და სერბეთი უსწრებს, ერთ სულ მოსახლეზე დათვლით - თურქეთი, სერბეთი და მონტენეგრო.
ფაქტობრივი უზუსტობისა და კონტექსტის დამახინჯების გათვალისწინებით, რაც მონაცემების არასწორად ინტერპრეტირების საშუალებას იძლევა, თითქოს საქართველო ცხოვრების დონით ისლანდიასა და ლუქსემბურგს უსწრებს, „ფაქტ-მეტრმა“ ვლადიმერ ბოჟაძის განცხადება შეაფასა როგორც მცდარი.
ანალიზი: თბილისის საკრებულოს დეპუტატმა და „ქართული ოცნების“ წევრმა ვლადიმერ ბოჟაძემ 9 ივლისს ფეისბუქზე პოსტი გამოაქვეყნა აღწერით: „საქართველო უსწრებს ევროკავშირის 6 წევრ და ყველა კანდიდატ ქვეყანას!“ პოსტს სააგენტო „ნიუსჰაბის“ ქარდი და სტატია ახლდა, სადაც აღნიშნული იყო, რომ მსოფლიო ბანკის ანგარიშის თანახმად, საქართველო მსყიდველუნარიანობის პარიტეტით, მთლიან ეროვნულ შემოსავლებში ევროკავშირის წევრ 6 ქვეყანას: ლუქსემბურგს, ისლანდიას, მალტას, კვიპროსს, ლატვიას, და ესტონეთს უსწრებდა. ვლადიმერ ბოჟაძეს თავად არ ჰქონდა დაკონკრეტებული თუ რაში უსწრებდა საქართველო ევროკავშირის 6 ქვეყანას, თუმცა გაზიარებული სტატია ტოვებს შთაბეჭდილებას, რომ საკრებულოს დეპუტატიც მთლიან ეროვნულ შემოსავალს გულისხმობდა.
მთლიანი ეროვნული შემოსავალი (მეშ), შინაარსობრივადმთლიან შიდა პროდუქტს ჰგავს იმ განსხვავებით, რომ წარმოებულ პროდუქციას რეზიდენტობის მიხედვით ითვლის და არა გეოგრაფიულად. საქართველოს რეზიდენტის მიერ საზღვარგარეთ მიღებულ შემოსავალს მეშ ითვალისწინებს, მშპ არა (არარეზიდენტის მიერ საქართველოში მიღებულ შემოსავალს პირიქით). თანხობრივად მეშ და მშპ ერთმანეთისგან განსხვავდება, მაგრამ ეს სხვაობა როგორც წესი დიდი არაა, მაგალითად 2023 წლის მდგომარეობით, მსყიდველუნარიანობის მიხედვით, საქართველოს მეშ 87 მლრდ დოლარს შეადგენდა, ხოლო მშპ 93 მლრდ-ს. 10 წლით ადრე, 2013 წელს მონაცემები ერთმანეთთან კიდევ უფრო ახლოს იდგა და თითქმის იდენტური იყო რიცხვები: 39 მლრდ მეშ, 40 მლრდ მშპ.
იმის მტკიცება, რომ რაიმე პარამეტრით საქართველო ევროკავშირის წევრ ისლანდიას უსწრებს, ნებისმიერ შემთხვევაში მცდარია, რადგან ისლანდია ევროკავშირის წევრი არ არის. შესაბამისად,ვლადიმერ ბოჟაძის განცხადების ეს ნაწილიც მცდარია.
ევროკავშირის საზღვრებს გარეთ ყოფნის მიუხედავად, საინტერესოა იმის გარკვევა, უსწრებს, თუ - არა საქართველო მთლიანი ეროვნული შემოსავლით ისლანდიას ან მასთან ერთად დასახელებულ კიდევ 5 სახელმწიფოს.
თუ შედარებას ქვეყნების დონეზე გავაკეთებთ, საქართველო 87 მლრდ-ით მართლაც პირველ ადგილზე აღმოჩნდება. 78 მლრდ-ით მეორე ადგილზე ლატვიაა და 31 მლრდ-ით ბოლოზე ისლანდია.
გრაფიკი 1: მეშ PPP (მლრდ დოლარი[1]) 2023 წელი
ცხოვრების დონის განსასაზღვრად მშპ-ის/მეშ-ის ერთ სულ მოსახლეზე დაანგარიშებაა აუცილებელი. წინააღმდეგ შემთხვევაში, მივიღებთ მტკიცებას, რომ ბანგლადეში შვეიცარიაზე მდიდარია და ნიგერია ნორვეგიაზე.
საქართველოს მოსახლეობა 3.7 მლნ-ს შეადგენს, ლატვიის ორჯერ ნაკლებს - 1.8 მლნ-ს და ისლანდიის 10-ჯერ ნაკლებს - 375 ათასს. თუ მეშ-ს ერთ სულ მოსახლეზე დავითვლით, მაშინ აბსოლუტურად საპირისპირო სურათს მივიღებთ და ჩამოთვლილი შვიდი ქვეყნიდან საქართველო ბოლო მეშვიდე ადგილზე აღმოჩნდება. მსგავსი დათვლით, საქართველოს მთლიანი ეროვნული შემოსავალი ბოლოს წინა ადგილზე მყოფი ლატვიის მხოლოდ 55% იქნება, პირველ ადგილზე მყოფი ლუქსემბურგის - 23% და ექვსივე ქვეყნის საშუალოს - 37%.
გრაფიკი 2: მეშ ერთ სულ მოსახლეზე 2023 წელი
2023 წლის მონაცემებით, ევროკავშირის ყველაზე ღარიბი სახელმწიფო ბულგარეთია. ბოლო წლებში დაჩქარებული ეკონომიკური ზრდის მიუხედავად, რაც ჩამორჩენას ცალსახად ამცირებს, ჯერჯერობით, საქართველო ბულგარეთზე უფრო ღარიბია.
ვლადიმერ ბოჟაძის განცხადების მეორე ნაწილი ევროკავშირის კანდიდატ ქვეყნებს ეხებოდა. თბილისის საკრებულოს დეპუტატის მტკიცებით, საქართველო, ამ შემთხვევაშიც, ლიდერის პოზიციას იკავებდა. კანდიდატი ქვეყანა, საქართველოს გარდა, კიდევ 8 სახელმწიფოა: უკრაინა, მოლდოვა, ალბანეთი, ბოსნია და ჰერცეგოვინა, მონტენეგრო, ჩრდილოეთ მაკედონია, სერბეთი და თურქეთი.
თუ მეშ-ს მთლიან ქვეყნებზე დავითვლით, აღმოჩნდება, რომ თურქეთი საქართველოს 43-ჯერ უსწრებს. თურქეთის მოსახლეობა 85 მლნ-ს აღემატება და მსგავსი სხვაობის ძირითადი, თუმცა არა ერთადერთი მიზეზიც ეს ფაქტი გახდა. საქართველოს ასევე უსწრებს უკრაინა და სერბეთი. მოსახლეობის რაოდენობით თითოეული მათგანი საქართველოზე დიდია.
გრაფიკი 3: მეშ PPP (მლრდ დოლარი) ევროკავშირის კანდიდატ ქვეყნებს შორის 2023 წელი
საქართველო ლიდერის პოზიციას არც მეშ-ის ერთ სულ მოსახლეზე დათვლით იკავებს. ამ პარამეტრით კანდიდატ ქვეყნებში მას თურქეთი, მონტენეგრო და სერბეთი უსწრებს.
გრაფიკი 4: მეშ ერთ სულ მოსახლეზე ევროკავშირის კანდიდატ ქვეყნებს შორის 2023 წელი
საკრებულოს წევრის მიერ დასახელებული 6 ქვეყნიდან, 1 ევროკავშირის წევრი საერთოდ არაა. მთლიანი ეროვნული შემოსავლით, მართალია, საქართველო ნამდვილად უსწრებს ექვსივეს, მაგრამ მხოლოდ და მხოლოდ იმიტომ, რომ თითოეულ მათგანში მოსახლეობა უფრო ნაკლებია, ვიდრე საქართველოში. ერთ სულ მოსახლეზე დათვლით, დასახელებული 7 სახელმწიფოდან, საქართველო ბოლო ადგილზე იმყოფება. ფაქტობრივი უზუსტობისა და კონტექსტის დამახინჯების გათვალისწინებით, რაც მონაცემების არასწორად ინტერპრეტირების საშუალებას ტოვებს, თითქოს საქართველო ცხოვრების დონით ისლანდიასა და ლუქსემბურგს უსწრებს, „ფაქტ-მეტრმა“ ვლადიმერ ბოჟაძის განცხადება შეაფასა როგორც მცდარი.

Vladimer Bozhadze: “Georgia surpasses six European Union member countries and all of the EU candidate countries in terms of gross national income.”
Whilst the gross national income (GNI) and the gross domestic product (GDP) are similar, the GNI focuses on the residence of the individual receiving income rather than their geographic location.
The GDP is the primary measure for assessing a country’s economic performance but the GNI can also be used. Furthermore, the per-capita measures of the GDP and the GNI are essential for measuring the quality of life of individuals within a country.
The poorest European Union member country is Bulgaria. Despite Georgia’s faster economic growth rate, which has helped to close the gap over the past few years, it still remains poorer than Bulgaria. Whilst Georgia surpasses the six countries mentioned by Bozhadze (Latvia, Estonia, Malta, Luxembourg, Cyprus and Iceland) in terms of the GNI, it lags behind all of them in per-capita terms. Furthermore, Iceland is not a member of the European Union.
Georgia does not lead the statistics amongst the European Union member candidates either. It ranks fourth out of the nine countries both in aggregate and per-capita terms. Particularly, Turkey, Ukraine and Serbia surpass Georgia in aggregate measures whereas Turkey, Serbia and Montenegro lead in terms of income per capita.
Considering the factual inaccuracies and misrepresentation of the context that could lead to misinterpretation of the data, suggesting that Georgia surpasses Iceland and Luxembourg in terms of the standard of living, FactCheck concludes that Vladimer Bozhadze’s statement is FALSE.
Member of the Tbilisi City Assembly from the Georgian Dream political party, Vladimer Bozhadze, published a post on Facebook, stating: “Georgia surpasses six European Union member countries and all of the EU candidate countries!” The aforementioned post included an informational card by Newshub, which claimed that Georgia surpasses six EU member countries (Luxembourg, Iceland, Malta, Cyprus, Latvia and Estonia) in terms of the purchasing power parity (PPP) GNI, according to a World Bank report. Whilst Mr Bozhadze did not specify the metric in which Georgia surpasses these six countries, the shared article suggested that he was referring to the GNI.
The gross national income (GNI) contextually resembles the GDP with the key difference being that the GNI calculates production in terms of residency rather than geographical location. For instance, the incomes received by Georgian residents abroad is included in the GNI but not in the GDP and vice versa for non-residents earning in Georgia. Whilst the GNI and the GDP differ monetarily, this difference is typically not large. Georgia’s GNI in purchasing power terms constituted USD 87 billion in 2023 whereas its GDP amounted to USD 93 billion. These metrics were even closer and almost identical ten years ago: the GNI was USD 39 billion whilst the GDP was 40 billion.
Any claim that Georgia surpasses the EU member Iceland is inaccurate as Iceland is not part of the EU. Therefore, this part of Vladimer Bozhadze’s statement is false.
Although Iceland is not in the EU, it is still interesting to assess whether Georgia surpasses it along with the other five mentioned countries in terms of the GNI.
Georgia indeed ranks first with USD 87 billion, followed by Latvia with USD 78 billion and Iceland in the last place with USD 31 billion if calculated on aggregate levels.
Graph 1: Gross National Income in Purchasing Power Parity Terms (Billion International Dollars), 2023
Calculating the GDP and the GNI in per-capita terms is essential for evaluating the standard of living. Otherwise, Bangladesh might appear richer than Switzerland and Nigeria – than Norway.
Georgia’s population amounts to 3.7 million, Latvia’s to 1.8 million and Iceland’s is ten-times smaller at 375,000. The rankings substantially change when calculating the GNI in per-capita terms, leading Georgia to fall to the last place amongst the aforementioned countries. In this context, Georgia’s national income per capita would constitute 55% of Latvia’s, which is now second to last, 23% of Luxembourg’s, which ranks first, and 37% of the average of these six countries.
Graph 2: Gross National Income Per Capita, 2023
The poorest European Union member country is Bulgaria as of the data from 2023. Despite Georgia’s faster economic growth rate, which has helped to close the gap over the past few years, it still remains poorer than Bulgaria.
Vladimer Bozhadze referred to the EU candidate member countries in the second part of his statement. The Tbilisi City Assembly member claimed that Georgia is the top performer in this measure as well. The eight other candidates are Ukraine, Moldova, Albania, Bosnia and Herzegovina, Montenegro, North Macedonia, Serbia and Turkey.
Turkey significantly exceeds Georgia with a GNI 43 times larger than Georgia’s when calculating country-level GNI figures. Notably, Turkey’s population exceeds 85 million, which is the primary reason for the aforementioned discrepancy, but is not the only factor. Georgia is also surpassed by Ukraine and Serbia, both of which have higher populations than the former.
Graph 3: Gross National Income in Purchasing Power Parity Terms (Billion International Dollars) of European Union Member Candidates, 2023
Georgia does not rank first in per-capita GNI calculations either. It is surpassed by Turkey, Montenegro and Serbia in this metric.
Graph 4: GNI per capita of European Union Member Candidates, 2023
One of the six countries to which Vladimer Bozhadze referred is not even a part of the European Union. Whilst Georgia indeed surpasses the six countries in terms of GNI, this is only because the population in each of these six countries is lower than in Georgia. Additionally, Georgia ranks last amongst the seven listed countries when calculating the GNI in per-capita terms. Considering the factual inaccuracies and misrepresentation of the context that could lead to misinterpretation of the data, suggesting that Georgia surpasses Iceland and Luxembourg in terms of the standard of living, FactCheck concludes that Vladimer Bozhadze’s statement is FALSE.