2025-ci ilə qədər 13 min qaçqın ailəsinə yeni yaşayış massivləri və mənzillər veriləcək. Son on il ərzində biz minlərlə məcburi köçkün ailəsini mənzillərlə təmin etmişik
İrakli Qaribaşvili: 2025-ci ilə qədər 13 min qaçqın ailəsinə yeni yaşayış massivləri və mənzillər veriləcək. Son on il ərzində biz minlərlə məcburi köçkün ailəsini mənzillərlə təmin etmişik.
Verdikt: “Fakt-Metr”in qənaətinə görə, baş nazirin vədi yerinə yetirilmədi.
Xülasə:
“Gürcü arzusu”nun hakimiyyətdə olduğu dövrdə ümumilikdə 21 min qaçqın ailəsi mənzillə təmin olunub, onlardan 14921 ailəyə “Bağ evi” layihəsində və yeni yaşayış binalarında (13 min ailənin mənzillə təmin olunmasında baş nazir "Kənd evi" və yeni tikililərdəki mənzillər nəzərdə tutur). Müvafiq olaraq, bu layihələr çərçivəsində ildə orta hesabla 1657 ailə mənzil alacaqdı. Baş nazirin vədinə görə, 3 il ərzində 13 min ailə mənzil almalıdır. Müvafiq olaraq, hər il 4300 ailə, əvvəlki illərin təcrübəsindən 2,6 dəfə çoxdur. Üstəlik, pandemiyayı, Rusiya-Ukrayna müharibəsini və inflyasiyanı da əlavə etsək, baş nazirin verdiyi vəd kifayət qədər iddialıdır. Onu da nəzərə alsaq ki, cari ilin büdcə planına əsasən, məcburi köçkünlərin köçürülməsi proqramına 93 milyon lari ayrılıb - bu, əvvəlki illərdə orta hesabla ayrılan məbləğdən azdır (Məcburi köçkünlərin köçürülməsi proqramına əvvəlki illərdə hər il 107 milyon lari ayrılmışdı), Baş nazirin sözünü yerinə yetirmək praktiki olaraq mümkün olmayacaq.
Bütün deyilənləri nəzərə alaraq “Fakt-Metr” hesab edir ki, baş nazirin 2025-ci ilə qədər 13 min qaçqın ailəsini yeni tikilən binalarda mənzil və “kənddə ev”lə təmin etmək vədi yerinə yetirilməyəcək.
Baş nazirin açıqlamasının son illər minlərlə məcburi köçkün ailəsinin mənzildən razı qalması ilə bağlı hissəsinə gəlincə, bu, doğrudur. Lakin yuxarıda qeyd olunanlara baxmayaraq, məcburi köçkün bazasında qeydiyyatda olan ailələrin yarıdan çoxu hələ də evsizdir və mənzillərdən indiki məmnunluq səviyyəsi qorunub saxlanılarsa, onların mənzillə təmin olunması üçün ən azı 21 il vaxt lazımdır. Ona görə də məcburi köçkünlərin yaşayış sahəsi ilə razılaşdırılması məsələsini bu baxımdan heç bir problem yoxdur kimi təqdim etmək manipulyasiyadır.
Təhlil
Gürcüstanın baş naziri İrakli Qaribaşvili hökumətin iclasında məcburi köçkünlərin yaşayış mənzililə təmin olunmasından danışıb və qeyd edib: “2025-ci ilə qədər 13 min məcburi köçkün ailəsinə yeni yaşayış sahələri və mənzillər veriləcək. Tbilisidə 2400, Zuqdididə 1770, Kutaisidə 720 ailə mənzil veriləcək. Yeni binada 7 min, “Bağ evi” layihəsi çərçivəsində isə 6 min mənzil veriləcək. Son on ildə biz minlərlə məcburi köçkün ailəsinə mənzillər vermişik”.
“Fakt-metr” məcburi köçkünlərin yaşayış sahəsi ilə təmin olunması ilə bağlı əvvəlki illərin statistik məlumatlarını təhlil edərək baş nazirin vədinin nə qədər icra idilə bilən olduğunu müəyyənləşdirməyə çalışacaq.
Bugünkü məlumatlara görə, məcburi köçkünlərin vahid məlumat bazasında 92 079 məcburi köçkün ailəsi qeydiyyata alınıb ki, bu da 286 442 nəfər təşkil edir.
Son məlumatlara görə, 43 826 məcburi köçkün ailəsinə mənzil verilib, bu da məlumat bazasında qeydiyyatda olan ailələrin 47,6 faizini (təxminən 136 346 nəfər) təşkil edir. Müvafiq olaraq, köçkün ailələrinin 52,4%-i hələ də mənzilsiz qalır (48 253 ailə).
2013-cü ildən indiyədək köçürülmə proqramları çərçivəsində 21 min məcburi köçkün ailəsinə mənzil verilmiş, onlardan 10804 məcburi köçkün ailəsi yeni tikilmiş binalarda məskunlaşmış, “Kənd evi” layihəsi çərçivəsində 4117 ailəyə dövlət tərəfindən evlər verilmiş, 5 min 334 məcburi köçkün ailəsi üçün dövlət sahəsi leqallaşdırılıb. Müvafiq olaraq, 9 il ərzində hər il orta hesabla 2333 məcburi köçkün ailəsi mənzillə təmin edilib. Ona görə də baş nazirin açıqlamasının son illər minlərlə məcburi köçkün ailəsinin mənzillər ilə təmin edilməsi hissəsi doğrudur. Lakin qeyd olunanlara baxmayaraq, məcburi köçkün bazasında qeydiyyatda olan ailələrin yarıdan çoxu hələ də evsizdir və mənzillərin hazırkı tempi qorunub saxlanılarsa, onların mənzillə təmin olunması üçün ən azı 21 il vaxt lazımdır. Ona görə də məcburi köçkünlərin yaşayış evləri ilə təmin edilməsi məsələsini heç bir problem yoxdur kimi təqdim etmək manipulyasiyadır.
Məlumat üçün bildirək ki, 2012-ci ilə qədər hər il orta hesabla 1480 ailəyə mənzil verilirdi.
Qeyd etdiyimiz kimi, “Gürcü Arzusu”nun hakimiyyətdə olduğu dövrdə orta hesabla ildə 2333 məcburi köçkün ailəsinə yaşayış evi verilib. Prezidentin vədinə görə, 3 il ərzində 13 min köçkün ailəsi mənzillə təmin olunmalıdır. Müvafiq olaraq, ildə 4300 ailə mənzillə təmin edilməlidir ki, bu da əvvəlki illərin datasına görə 1967 ailə - 1,8 dəfə çoxdur. Burada qeyd edək ki, baş nazir yaşayış mənzilinin verilməsində yeni tikililərdə və “Bağ evi” layihəsi çərçivəsində yerlərin verilməsini nəzərdə tutur. Belə olan halda statistik məlumatlar kəskin şəkildə dəyişir.
“Gürcü Arzusu”nun hakimiyyətdə olduğu dövrdə ümumilikdə 21 min köçkün ailəsi mənzillə təmin edilib ki, onlardan 14921 ailəyə “Bağ evi layihəsi”ndə və yeni yaşayış binalarında mənzil verilib. Müvafiq olaraq, bu layihələr çərçivəsində ildə orta hesabla 1657 ailə mənzil verilirdi. Baş nazirin vədinə görə, 2025-ci ilə qədər, yəni 3 il ərzində 13 min köçkün ailəsinə mənzillər verilməlidir, bu isə o deməkdir ki, hər il 4300 ailə mənzillə təmin edilməlidir ki, bu da əvvəlki illərin praktikasından 2,6 dəfə çoxdur. Üstəlik, pandemiyayı, Rusiya-Ukrayna müharibəsini və inflyasiyanı da əlavə etsək, baş nazirin verdiyi vəd kifayət qədər iddialıdır. Onu da nəzərə alsaq ki, cari ilin büdcə planına əsasən, məcburi köçkünlərin köçürülməsi proqramına 93 milyon lari ayrılıb - bu, əvvəlki illərdə orta hesabla ayrılan məbləğdən azdır (Məcburi köçkünlərin köçürülməsi proqramına hər il 107 milyon lari ayrılıb. əvvəlki illərdə), Baş nazirin vədini yerinə yetirmək praktiki olaraq mümkün olmayacaq.
Demək olar ki, baş nazirin 2025-ci ilə qədər “Kənd evi layihəsi” çərçivəsində 13 min köçkün ailəsinin yeni tikilən binadan və ya yaşayış məntəqəsindən mənzillə təmin olunacağı vədi kifayət qədər iddialı səslənir və keçmiş təcrübəni nəzərə alsaq yerinə yetirmək mümkün deyil.

“New residential spaces and apartments will be provided for 13,000 displaced families by 2025. For the last ten years, we provided apartments to thousands of displaced families.”
Irakli Gharibashvili:  “New residential spaces and apartments will be provided for 13,000 displaced families by 2025. For the last ten years, we provided apartments to thousands of displaced families.”
Verdict: FactCheck concludes that the Prime Minister’s pledge cannot be kept
Under the Georgian Dream’s rule, a total of 21,000 displaced families were provided with residential spaces. Of this amount, 14,921 families received apartments as a part of the House in the Village project and in newly built housing blocks (the Prime Minister is referring to the House in the Village project and flats in new housing blacks when saying that residential spaces will be provided for 13,000 families). Therefore, an average of 1,657 families were getting apartments every year within the scope of these projects. According to the Prime Minister’s pledge, 13,000 families are going to receive flats in three years which means 4,300 families annually which is 2.6 times more as compared to average figure of the previous years. If we take a look at Russia’s war against Ukraine and inflation, the Prime Minister’s pledge is very ambitious. Moreover, given the fact that GEL 93 million is allocated for the IDP resettlement programme according to the current budget plan, which is less as compared to what was allocated on average in the previous years (GEL 107 million on average was allocated in the previous years for the resettlement of IDPs), delivering on the Prime Minister’s pledge will be virtually impossible.
Given all of the aforementioned, FactCheck believes that the Prime Minister’s pledge about providing 13,000 displaced families with apartments in new housing blocks and as part of the House in the Village project by 2025 will not be kept.
In regard to the other part of the Prime Minister’s statement about providing apartments to thousands of displaced families in the past few years, indeed this is true. However, despite this fact more than half of all families registered in the IDP database still do not have an apartment and it will take another 21 years before they are fully provided with residential spaces even if the current pace of providing accommodation continues. Therefore, it is a manipuative to portray the issue of providing residential spaces to IDPs in a manner in which there are no problems.
The Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, at the session of the Government of Georgia, spoke about providing residential spaces to IDPs and stated:  “New residential spaces and apartments will be provided for 13,000 displaced families by 2025. Around 2,400 families will receive apartments in Tbilisi, 1,770 in Zugdidi and 720 in Kutaisi whilst 7,000 flats will be provided from new housing blocks and 6,000 as part of the House in the Village project. For the last ten years, we provided apartments to thousands of displaced families.”
FactCheck will analyse statistical data of the previous years vis-à-vis providing residential spaces to IDPs in order to assess the extent to which the Prime Minister’s pledge can be kept.
As of today, there are 92,079 displaced families registered in the unified IDP database which constitutes 286,442 individuals.
According to the latest figures, residential space has been provided to 43,826 families which accounts for 47.6% (around 136,436 individuals) of all of the families registered in the database. Therefore, as much as 52.4% of displaced families is still without a residential space.
Since 2013 until the present day, 21,000 families have been provided residential places as part of resettlement programs across Georgia. Of this amount, 10,804 families were given flats in newly built housing blocks whilst the government purchased houses for 4,117 families as a part of the House in the Village programme and government-owned areas were given into the ownership of 5,334 displaced families living in those areas. Therefore, an average of 2,333 displaced families received residential spaces every year over the course of nine years. Hence, the Prime Minister’s statement about providing housing to thousands of displaced families is true. However, despite this fact more than half of all of the families registered in the IDP database still do not have an apartment and it will take another 21 years before they are fully provided with residential spaces even if the current pace of providing accommodation continues. Therefore, it is a manipulation to portray the issue of providing residential spaces to IDPs in a manner in which there are no problems.
Residential spaces were provided to an average of 1,480 families every year until 2012.
As mentioned earlier, residential spaces were provided to an average of 2,333 displaced families every year under the Georgian Dream’s rule. According to the Prime Minister’s pledge, accommodation will be provided to 13,000 families in three years. Therefore, 4,300 families need to receive apartments every year which is 1,967 families or 1.8 times more living spaces as compared to the previous years’ data. Of further note is that the Prime Minister is referring to the House in the Village project and apartments in new housing blocks when he speaks about residential spaces. In this case, the statistical data alter sharply.
Under the Georgian Dream’s rule, a total of 21,000 displaced families were provided with residential spaces. Of this amount, 14,921 families received apartments as part of the House in the Village project and in newly built housing blocks (the Prime Minister is referring to the House in the Village project and flats in new housing blacks when saying that residential spaces will be provided for 13,000 families). Therefore, an average of 1,657 families were getting apartments every year within the scope of these projects. According to the Prime Minister’s pledge, 13,000 families are going to receive flats in three years which means 4,300 families annually which is 2.6 times more as compared to average figure of the previous years. If we take a look at Russia’s war against Ukraine and inflation, the Prime Minister’s pledge is very ambitious. Moreover, given the fact that GEL 93 million is allocated for the IDP resettlement programme according to the current budget plan, which is less as compared to what was allocated on average in the previous years (GEL 107 million on average was allocated in the previous years for resettlement of IDPs), delivering on the Prime Minister’s pledge will be virtually impossible.
To summarise, the Prime Minister’s pledge on providing residential spaces for 13,000 displaced families by 2025 either with flats in newly built housing blocks or as a part of the House in the Village project sounds rather ambitious and will most certainly be broken given the previous experience.