2021 საქართველოდან მსოფლიოს 62 ქვეყანაში 107 მლნ ბოთლი ღვინოა ექსპორტირებული, რაც ისტორიული მაქსიმუმია
ირაკლი ღარიბაშვილი: 2021 საქართველოდან მსოფლიოს 62 ქვეყანაში 107 მლნ ბოთლი ღვინოა ექსპორტირებული, რაც ისტორიული მაქსიმუმია
რეზიუმე: ღვინის ეროვნული სააგენტოს მონაცემებით, 2021 წელს საქართველოდან მსოფლიოს 62 ქვეყანაში 107 მილიონი ბოთლი ღვინოა ექსპორტირებული, რაც დამოუკიდებელ საქართველოს ისტორიაში ყველაზე მაღალი მაჩვენებელია. გასულ წელს განხორციელებული ღვინის ექსპორტი, 2012 წლის იგივე მაჩვენებელს, 365%-ით აღემატება და არა 360%-ით, როგორც პრემიერი ასახელებს. 2012 წელს 23 მლნ ბოთლი ღვინო იყო ექსპორტირებული და ექსპორტიდან მიღებული შემოსავალი 71 მლნ აშშ დოლარს შეადგენდა. მაშინ როცა, 2021 წელს საქართველოდან ექსპორტირებული 107 მლნ ბოთლი ღვინით მიღებული შემოსავალი 250 მლნ აშშ დოლარს უტოლდება. შესაბამისად, ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება არის სიმართლე.
საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა მთავრობის სხდომაზე ღვინის ექსპორტი 9-წლიან ჭრილში განიხილა და აღნიშნა: „2021 წელს საქართველოდან მსოფლიოს 62 ქვეყანაში ექსპორტირებულია 107 მლნ ბოთლი ღვინო, რაც დამოუკიდებელი საქართველოს ისტორიაში არის მაქსიმუმი. 2012 წელთან შედარებით ღვინის ექსპორტი 360%-ით არის გაზრდილი. 212 წელ ექსპორტით მიღებული შემოსავალი თუ იყო 71 მლნ დოლარი, შარშან იყო 250 მლნ, ამხელა სხვაობაა ამ ცხრა წელიწადში, რაც არის რეკორდულად მაღალი მაჩვენებელი“.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს მონაცემებით, 2021 წელს საქართველოდან მსოფლიოს 62 ქვეყანაში 107 მილიონი ბოთლი ღვინოა ექსპორტირებული, რაც დამოუკიდებელ საქართველოს ისტორიაში ყველაზე მაღალი მაჩვენებელია. გასულ წელს განხორციელებული ღვინის ექსპორტი, 2012 წლის იგივე მაჩვენებელს, 365%-ით და არა 360%-ით, აღემატება. 2012 წელს 23 მლნ ბოთლი ღვინო იყო ექსპორტირებული და ექსპორტიდან მიღებული შემოსავალი 71 მლნ აშშ დოლარს შეადგენდა. მაშინ როცა, 2021 წელს საქართველოდან ექსპორტირებული 107 მლნ ბოთლი ღვინით მიღებული შემოსავალი 250 მლნ აშშ დოლარს უტოლდება. რაც შეეხება ღვინის ექსპორტს 2012 წლიდან, შემდეგნაირი მონაცემებია დაფიქსირებული:
ცხრილი1: ქართული ღვინის ექსპორტი, მოცულობა და ექსპორტიდან მიღებული შემოსავლები
ღვინის ეროვნული სააგენტოს ინფორმაციით, ღვინის ექსპორტის ზრდის დინამიკა სტრატეგიულ ბაზრებზე შენარჩუნებულია: პოლონეთი - 34% (7 003 031 ბოთლი), ჩინეთი - 29% (5 934 937), აშშ - 19% (1 084 278), გერმანია - 28% (892 348), ლატვია - 19% (1 900519), ლიეტუვა - 45% (986 740), იაპონია - 12% (197 638) და დიდი ბრიტანეთი -71% (736 391).
ზრდა ასევე აღსანიშნავია შემდეგ ქვეყნებში: კანადა - 76% (332182), შვედეთი - 76% (136786), ჩეხეთი - 227% (148002), ნორვეგია - 1047% (108086), ისრაელი - 50% (480007), ყაზახეთი - 47% (4232446), აზერბაიჯანი - 35% (246635), თურქეთი - 260% (108570), უკრაინა - 21% (12921321), რუსეთი - 8% (62115759), მონღოლეთი - 158% (484902), ბელარუსი - 33% (4886393) და ა.შ.
როგორც სტატისტიკური მონაცემებიდან ჩანს, ღვინის ექსპორტის ზრდა 2013 წლიდან ფიქსირდება, შემდეგ 2015 წლიდან კვლავ მკვეთრი ვარდნაა და 2017 წლიდან ისევ იზრდება, გამონაკლისი გასული - პანდემიის წელია.
2021 წელს, როგორც სტატისტიკური მონაცემები გვიჩვენებს, რუსეთის ბაზარზე 62 115 759 მლნ ბოთლი ღვინო გავიდა, რაც მთლიანი ექსპორტის 58%-ს შეადგენს.
გრაფიკი 1: 2012-2021 წლებში ქართული ღვინის ექსპორტი რუსულ ბაზარზე, მლნ ბოთლი (0.75ლ), მლნ ლარი
საანგარიშო პერიოდში მთლიან ექსპორტში რუსეთის წილი ყველაზე დაბალი 2012 წელს იყო (34%), რაც ემბარგოთი იყო განპირობებული. ქართული ღვინის ექსპორტი რუსეთში 2013 წლის ივნისში აღდგა. 2013-2014 წლებში ქართული ღვინის ექსპორტი მნიშვნელოვნად სწორედ რუსეთში ქართული ღვინის ემბარგოს გაუქმების გამო გაიზარდა (2013 - 128 მლნ, 2014 - 185 მლნ). 2015 წელს ქართული ღვინის ექსპორტის კლება კვლავ რუსეთის ფაქტორმა განაპირობა. ამ წელს რუსეთსა და უკრაინაში შექმნილი არასტაბილური მდგომარეობა ქართული ღვინის ექსპორტზე მნიშვნელოვნად აისახა და ექსპორტის 39%-იანი კლება გამოიწვია (96 მლნ აშშ დოლარი). 2017 წლიდან ღვინის ექსპორტში რუსეთის წილი კლების ტენდენციით ხასიათდება (გამონაკლისი იყო 2019 წელი). გასულ წელსაც რუსეთის წილი ექსპორტში უმნიშვნელოდ - 1%-ით არის გაზრდილი.
2019 წლის 20 ივნისის შემდგომ განვითარებულმა მოვლენებმა (რუსეთის მუქარა ქართული პროდუქტებზე სანქციების დაწესების შესახებ) კიდევ ერთხელ აჩვენა, რომ რუსეთი არასაიმედო სავაჭრო პარტნიორია, რომელიც საქართველოსთან სავაჭრო ურთიერთობას ხშირად პოლიტიკური მიზნებისთვის იყენებს. აქედან გამომდინარე, სასურველია, რომ ნაკლებად ვიყოთ დამოკიდებული ისეთ არასტაბილურ ბაზარზე, როგორიც რუსული ბაზარია. როგორც აღვნიშნეთ, ბოლო წლებში ღვინის ექსპორტში რუსეთის წილის კლების ტენდენციაა, თუმცა ქართული ღვინის ცნობადობის გასაზრდელად და პოპულარიზაციისთვის კიდევ უფრო ქმედითი ნაბიჯებია გადასადგმელი.
ირაკლი ღარიბაშვილმა ქართული ღვინის ექსპორტის ზრდა მთავრობის წარმატებული მუშაობის სადემონსტრაციოდ მოიყვანა. როგორც აღვნიშნეთ, ღვინის ექსპორტი მართლაც ისტორიულ მაქსიმუმზეა, თუმცა მთავრობის დადებით წვლილის გარდა, იმ შემთხვევაზეც უნდა გავამახვილოთ ყურადღება, რომელსაც ბერლინში, 29 ნოემბერს გამართულ ღვინის საერთაშორისო გამოფენაზე ჰქონდა ადგილი (დაწვრილებით იხილეთ სტატია). როგორც მედიასაშუალებებით გახდა ცნობილი, ბერლინში, ღონისძიებისთვის განკუთვნილი ქართული ღვინის ნიმუშების ჩატანა, რაზეც პასუხისმგებელი ღვინის ეროვნული სააგენტო იყო, ვერ მოესწრო. იმედს ვიტოვებთ, რომ აღნიშნული მხოლოდ ერთეულ შემთხვევად დარჩება და სამომავლოდ ღვინის ეროვნული სააგენტო მეტ წინდახედულობას გამოიჩენს.

“There were 107 million bottles of wine exported from Georgia to 62 countries in 2021 which is a historic maximum.”
Irakli Gharibashvili:  “There were 107 million bottles of wine exported from Georgia to 62 countries in 2021 which is a historic maximum.”
Resume:  According to the data of the National Wine Agency of Georgia, there were 107 million bottles of wine exported from Georgia to 62 different countries in 2021 which is the record high figure in the history of independent Georgia. The wine export volume in 2021 is 365% higher as compared to 2012 instead of 360% as stated by the Prime Minister. There were 23 million bottles of wine exported in 2012 and revenues from the export amounted to USD 71 million whilst the revenues from 107 million bottles of wine exported from Georgia reached USD 250 million in 2021. Therefore, Irakli Gharibashvili’s statement is TRUE.
The Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, at the session of the Government of Georgia discussed wine export in a nine-year perspective and stated:  “There were 107 million bottles of wine exported from Georgia to 62 countries in 2021 which is a maximum in the history of independent Georgia. As compared to 2012, wine exports increased by 360%. In 2012, revenues from export were USD 71 million. Last year, they were USD 250 million. The difference is this large in these nine years which is a record high figure.”
According to the data of the National Wine Agency of Georgia, there were 107 million bottles of wine exported from Georgia to 62 different countries in 2021 which is the record high figure in the history of independent Georgia. The wine export volume last year is 365% higher as compared to 2012 instead of 360% as stated by the Prime Minister. There were 23 million bottles of wine exported in 2012 and revenues from the export amounted to USD 71 million whilst the revenues from 107 million bottles of wine exported from Georgia reached USD 250 million in 2021. Wine export since 2012 are as follows:
Table 1:  Georgian Wine Export, Volume and Export Revenues
Source:  National Wine Agency of Georgia
According to the information of the National Wine Agency of Georgia, the wine export growth dynamic vis-à-vis strategic markets has been maintained:  Poland - 34% (7,003,031 bottles), China - 29% (5,934,937), USA - 19% (1,084,278), Germany - 28% (892,348), Latvia - 19% (1,900,519), Lithuania - 45% (986,740), Japan - 12% (197,638) and the UK - 71% (736,391).
There has been export growth in export to the following countries as well:  Canada - 76% (332,182), Sweden - 76% (136,786), the Czech Republic - 227% (148,002), Norway - 1047% (108,086), Israel - 50% (480,007), Kazakhstan - 47% (4,232,446), Azerbaijan - 35% (246,635), Turkey - 260% (108,570), Ukraine - 21% (12,921,321), Russia - 8% (62,115,759), Mongolia - 158% (484,902), Belarus - 33% (4,886,393), etc.
As illustrated by the statistical data, wine export growth started in 2013. Later, there was a sharp drop in 2015 with growth returning from 2017. The only exception is the last – pandemic – year.  In 2021, there were 62,115,759 million bottles of wine exported to the Russian market according to statistical data. This accounts for 58% of the total wine exports.
Graph 1:  Georgian Wine Exports to the Russian Market in 2012-2021, Million Bottles (0.75 L), GEL Million
Wine export analysis shows that the increase or the decrease of Georgian wine exports usually depend on the Russian factor. As we know, Russia banned the import of agricultural products (including wine) from Georgia in 2006 by a decree issued by the Chief Sanitary Inspector of Russia, Gennady Onishchenko, on the basis of Georgian wines being of poor quality. This embargo resulted in a significant drop in Georgian wine export. In 2006, Georgian wine export amounted to USD 41 million whilst it almost halved and decreased to USD 29 million the following year.
In the reporting period, Russia’s share in Georgia’s wine export was the lowest in 2012 (34%) which was stipulated by the aforementioned embargo. Georgian wine export to Russia resumed in June 2013. In 2013-2014, Georgian wine export increased significantly, largely because of the lifting of the trade ban on Georgian wines (2013 – 128 million, 2014 – 185 million). In 2015, it was Russian factor that again caused a decline in Georgian wine export. That year, instability in Russia and Ukraine significantly affected Georgian wine export and resulted in a 39% drop in exports (USD 96 million). Since 2017, Russia’s share in wine export has been declining (2019 was an exception). Last year, too, Russia’s share in exports increased marginally by 1%.
Events unfolding after 20 June 2019 (Russia’s threat to impose sanctions on Georgian products) demonstrated once again that Russia is an unreliable trade partner which often uses trade relations with Georgia for political purposes. Therefore, it is desirable to be less dependent on an unstable market such as the Russia. As mentioned earlier, Russia’s share in wine exports in the past few years has been declining, although more effective steps are needed in order to raise awareness on Georgian wines and further popularise them.
Irakli Gharibashvili used the growth of Georgia’s wine export to demonstrate the successful performance of the Government of Georgia. As mentioned earlier, wine export is indeed at a historic high, although attention should also be paid to the case which happened on 29 November 2021 at international wine exposition in Berlin in addition to the positive contribution of the government. As reported by the media, Georgian wine samples, intended for the event in Berlin for which the National Wine Agency of Georgia was responsible, could not be transported in time. We remain hopeful that this is only an isolated incident and that the National Wine Agency would demonstrate more prudency in the future.