რეზიუმე: ბოლო ხუთი წლის განმავლობაში საქართველოს რკინიგზამ სამი საანგარიშგებო პერიოდი - 2015, 2017 და 2018 წლები ზარალით დაასრულა და ჯამში 5 წლის განმავლობაში 1.03 მლრდ ლარი იზარალა, მათ შორის 2018 წელს დაფიქსირებულმა ზარალმა 716 მლნ ლარი შეადგინა. შესაბამისად, ოთარ სირაძის განცხადების ეს ნაწილი ერთი შეხედვით სამართლიანია, თუმცა 2017 წელს დაფიქსირებული ზარალის წარმომავლობასთან დაკავშირებით კითხვები არსებობს. კერძოდ აღნიშნულ წელს რკინიგზამ უსარგებლო აქტივებად აღიარა 2010-2012 წლებში შემოვლითი რკინიგზის პროექტის ფარგლებში შექმნილი აქტივები. აღნიშნულმა გაუფასურების ზარალმა 382.6 მლნ ლარი შეადგინა და რომ არა აღნიშნული გადაწყვეტილება, 2017 წელს რკინიგზის მოგება 28.5 მლნ ლარი იქნებოდა და არა ზარალი.
რაც შეეხება გიორგი კაკაურიძის განცხადებას, მტკიცება, რომ 2018 წელს 2017 წლის მსგავსად ზარალის დაფიქსირების განმაპირობებელი ფაქტორი აქტივების გაუფასურების ხარჯის აღიარებაა, ბუკვალურად სწორია. თუმცა 2017 წლისგან განსხვავებით, 2018 წელს აღიარებული ზარალი პირდაპირ არის დაკავშირებული ბოლო წლებში რკინიგზის საოპერაციო და ფინანსური მაჩვენებლების, კერძოდ, ტვირთბრუნვისა და მომგებიანობის არსებით გაუარესებასთან და მისი, როგორც მხოლოდ ტექნიკური ბუღალტრული გატარების წარმოჩენა გაუმართლებელია. მით უმეტეს, თუ რკინიგზა გაუფასურების ხარჯის გარეშე 2017 წელს მცირე, მაგრამ მოგებას მაინც მიიღებდა, 2018 წელს რკინიგზის ზარალი აღნიშნული გაუფასურების ხარჯის გარეშეც 25 მლნ ლარამდეა. შესაბამისად, გასულ წელს რკინიგზის ზარალი მხოლოდ „ერთჯერად გატარებას“ არ გამოუწვევია. განცხადების მეორე ნაწილში მინისტრის მოადგილე სწორად უთითებს რკინიგზის მოგების მარჟის შემცირებაზე,EBITDA-ს მარჟა 2014-2018 წლებში, მართლაც შემცირების ტენდენციას ინარჩუნებდა და 49.2%-დან 36.9%-მდე შემცირდა. თუმცა რკინიგზას ბოლო წლებში ზარალით მხოლოდ „ბოლო ორი წელი“ არ დაუსრულებია. 2017-2018 წლების ზარალის გარდა, რკინიგზას 65 მლნ ლარის ოდენობით ზარალი 2015 წელსაც უფიქსირდება.
სახელმწიფო კომპანიების მიერ მიღებული ზარალის შესახებტელეკომპანია „მთავარი არხის“სიუჟეტში, პოლიტიკური პარტია „ერთიანი ნაციონალურიმოძრაობის“ წევრმა ოთარ სირაძემ განაცხადა: „რკინიგზა არის კატასტროფის პირას, ფაქტიურად გაკოტრებულია, მისი ზარალი გასულ წელს [2018] იყო 716 მლნ ლარი, ხოლო ბოლო წლებში მილიარდ ლარს უტოლდება. ამის მიზეზია ის, რომ ივანიშვილის კლანის მიერ არაფორმალურად იმართება რკინიგზა, კორუფციული გარიგებებით“.
ამავე საკითხზე, საქართველოს პარლამენტის საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის სხდომის მიმდინარეობისას, ფინანსთა მინისტრის მოადგილემ გიორგი კაკაურიძემგანაცხადა, რომ რკინიგზის შემთხვევაში ზარალი 220 მლნ დოლარიანი ხარჯის ერთიანად გატარებამ გამოიწვია, ერთ-ერთი დეპუტატის რეპლიკაზე - თუ რამდენჯერ გატარდა და რატომ იყო რკინიგზა ზარალიანი 5 წლის განმავლობაში -პასუხისას კი დააზუსტა რომ მსგავს გატარებას ადგილი ჰქონდა ბოლო ორი წლის განმავლობაში. მისივე განმარტებით, რკინიგზა არ ყოფილა ზარალიანი 5 წლის განმავლობაში, მხოლოდ მოგების მარჟა მცირდებოდა, უშუალოდ ზარალი კი ბოლო 2 წლის განმავლობაში დაფიქსირდა.
შესაძლო კორუფციული გარიგებების შესახებ დადასტურებული ინფორმაციის არქონის პირობებში, ფაქტ-მეტრი განცხადების მოცემული ნაწილის ანალიზში არ შედის და მხოლოდ საქართველოს რკინიგზის ფინანსური და საოპერაციო მაჩვენებლების ანალიზით შემოიფარგლება.
გრაფიკი 1. საქართველოს რკინიგზის ფინანსური მაჩვენებლები[1](მლნ ლარი)
წყარო: საქართველოს რკინიგზის ფინანსური ანგარიშგება
როგორც გრაფიკი 1-დან ჩანს, ორგანიზაციის წმინდა მოგებას შემცირების ტენდენცია აქვს 2007-2009 წლების განმავლობაში. კრიზისის შემდგომ პერიოდში აღნიშნული მონაცემი ზრდის ტენდენციას ინარჩუნებს და 2011 წელს საანალიზო პერიოდის მაქსიმალურ ნიშნულს (174 მლნ ლარი) აღწევს. 2012 წლისათვის წმინდა მოგების მაჩვენებელი 97 მლნ-მდე მცირდება. მომდევნო პერიოდში მომგებიანობის შემცირების ტენდენცია ნარჩუნდება, 2015 წელს კი საქართველოს რკინიგზის წმინდა მოგება, 2007 წლიდან პირველად უარყოფითი გახდა (ზარალი). 2016 წელს წმინდა მოგების მოცულობამ 65 მლნ ლარი შეადგინა. 2017-2018 წლებში კი ზარალმა შესაბამისად 354 და 717 მლნ ლარი შეადგინა. საქართველოს რკინიგზას ზარალი უფიქსირდება მიმდინარე წლის 6 თვის მონაცემებითაც. რაც შეეხება მარჟას, 2007-2015 წლებში ზოგადი ზრდის ტენდენცია არის გამოკვეთილი, პერიოდული გარდატეხის წერტილებით. 2015-2018 წლებში კი კორექტირებული EBITDA[1]-ს მარჟა გამოკვეთილი კლების ტენდენციით ხასიათდება და 2018 წელს დაფიქსირებული 36.9% ყველაზე დაბალი ნიშნულია მთელ პერიოდზე. აუცილებელია ცალკე განვიხილოთ რკინიგზის 2017-2018 წლების მომგებიანობის მაჩვენებლები, მასზე მოქმედი სპეციფიკური, თუმცა ერთმანეთისგან შინაარსობრივად განსხვავებული, ფაქტორების გათვალისწინებით. აღნიშნული ფაქტორები არ გვხვდება სხვა წლების შესაბამის ანგარიშგებაში.
ფინანსური ანგარიშგების თანახმად, 2017 წლის საანგარიშგებო პერიოდში, რკინიგზის საოპერაციო მოგება, ისევე როგორც წმინდა მოგება, უარყოფითია (ზარალი) და შესაბამისად - 285.5 მლნ და -354.1 მლნ ლარს შეადგენს. თუმცა აღნიშნული მაჩვენებლები რეალურად მხოლოდ „ბუღალტრული“ მიზეზით არის დაფიქსირებული და მისი მიზეზი „შემოვლითი რკინიგზის“ პროექტზე საბოლოოდ უარის თქმაა და არა უშუალოდ 2017 ან უახლოეს წლებში რკინიგზის საოპერაციო საქმიანობა. ორგანიზაციის მოგების გაანგარიშებისას მთლიან შემოსავალს სხვა ხარჯებთან ერთად აკლდება კომპანიის აქტივების ამორტიზაცია, ღირებულების დაკარგვა (გაუფასურება). მაგალითად, რკინიგზა თუ შეიძენს 100 000 ლარად ვაგონს და მას გამოიყენებს 10 წლის განმავლობაში, ყოველწლიურად შემოსავალს დააკლდება მხოლოდ 10 000 ლარი ამორტიზაციის სახით და ამდენითვე შემცირდება წმინდა მოგება. თუმცა შეძენის შემდგომ თუ რკინიგზა აღმოაჩენს რომ აღნიშნული ვაგონის გამოყენება შეუძლებელია და „ჩამოწერს“, ვაგონის სრული ღირებულება ერთდროულად დააკლდება იმავე წლის შემოსავალს (მრავალ წელზე გადასანაწილებელი ხარჯი აღირიცხება ერთ წელს). სწორედ, ანალოგიურ შემთხვევას ჰქონდა ადგილი 2017 წელს. კერძოდ, თბილისის შემოვლითი რკინიგზის პროექტის საბალანსო ჯამური ღირებულება (პროექტისთვის საჭირო საქონლისა და გაწეული მომსახურების ღირებულების ჯამი) შეადგენდა 397.3 მლნ ლარს.
პროექტის განხორციელებისას რკინიგზა გეგმავდა მოცემული აქტივების მომავალში გამოყენებას და მისი საშუალებით შემოსავლის მიღებას რამდენიმე წლის განმავლობაში. შესაბამისად, აღნიშნული თანხა რკინიგზის მოგებას უნდა დაკლებოდა რამდენიმე წელზე გადანაწილებით. თუმცა 2013 წელს პროექტი შეჩერდა და მისი მომავალი გაურკვეველი რჩებოდა 2016 წლის ჩათვლით. 2017 წელს რკინიგზამ საბოლოოდ მიიღო გადაწყვეტილება, რომ ამ პროექტის განხორციელება მის მიზნებში არ შედის და იძულებული გახდა აქტივები ჩამოეწერა. სტანდარტულად ასეთ შემთხვევაში ხორციელდება აქტივების რეალიზაცია. რეალიზაციიდან მიღებული სახსრებისა და საბალანსო ღირებულების სხვაობა კი წარმოადგენს ზარალს ან მოგებას (იმის მიხედვით თუ რომელია მეტი). თუმცა, როგორც წესი, დახარჯული თანხის (საბალანსო ღირებულება) სრულად ამოღება ვერ ხდება და წარმოიშობა ზარალი.
რკინიგზის ინფრასტრუქტურა საკუთარი სპეციფიკური მახასიათებლებიდან გამომდინარე (ხიდები, გვირაბები, მიწის სამუშაოები რომელთაც სხვა გამოყენება და შესაბამისად, ღირებულება არ გააჩნიათ) თუ არ იქნება გამოყენებული თავდაპირველი დანიშნულებით, მისი სხვა მიზნით მომგებიანად გამოყენება (გაყიდვა) გართულებულია. მოცემულ შემთხვევაშიც გამოიკვეთა, რომ აქტივების მომგებიანად გაყიდვა შეუძლებელი იყო ან მის გასაყიდად გასაწევი ხარჯები აღემატებოდა გაყიდვიდან მისაღებ შემოსავლებს, გარდა მიწის ნაკვეთების შემთხვევისა. შესაბამისად, გაყიდვიდან თეორიულად მისაღები შემოსავლებისა (14.7 მლნ ლარი) და მთლიანი პროექტის საბალანსო ღირებულების (397.3 მლნ ლარი) სხვაობა 382.6 მლნ ლარი, აღიარებულ იქნა როგორც გაუფასურების ზარალი და დააკლდა მიმდინარე წლის შემოსავლებს. ამ ხარჯის გარეშე 2017 წელს რკინიგზის მოგება 28.5 მლნ ლარს შეადგენს. შინაარსობრივად, აღნიშნული 382.6 მლნ ზარალი არ არის დაკავშირებული რკინიგზის საქმიანობასთან უშუალოდ 2017 წელს და არც ამ სახსრების გახარჯვა მომხდარა მოცემულ პერიოდში (პროექტის განხორციელება 2010 წელს დაიწყო და გრძელდებოდა 2013 წლამდე).
2017 წლის ანგარიშგებაში მისი ასახვა მხოლოდ ტექნიკური მიზეზითაა განპირობებული. პროექტის განხორციელების მცდელობის შედეგად გამოწვეულ დანაკარგზე პასუხისმგებლობის საკითხზე მსჯელობა სცდება მოცემული სტატიის ფარგლებს. თუმცა აღსანიშნავია, რომ ზარალის მიზეზი შესაძლებელია ყოფილიყო, როგორც პროექტის დაგეგმვისას გაკეთებული არასწორი გათვლები წინა ხელმძღვანელობის პირობებში, ასევე, ახალი ხელმძღვანელების მიერ პროექტის სათანადოდ ვერ გაგრძელება.
2018 წლის შემთხვევაშიც ზარალის ძირითადი განმაპირობებელი ისევ აქტივების გაუფასურებაა, თუმცა 2017 წლისგან განსხვავებით აღნიშნული სწორედ ბოლო წლებში არსებითად გაუარესებულ საოპერაციო მაჩვენებლებს უკავშირდება. როგორც გრაფიკიდან ჩანს, საქართველოს რკინიგზის ტვირთბრუნვამ მაქსიმალურ ნიშნულს 2005-2018 წლების მონაკვეთში 2006 წელს მიაღწია და 22.6 მლნ ტონა შეადგინა. 2011-2012 წლებში აღნიშნული მაჩვენებელი 20.1 მლნ ტონას შეადგენს. 2013-2018 წლებში კი გამოკვეთილი კლების ტენდენცია არის შესამჩნევი, შედეგად რკინიგზის წლიური ტვირთბრუნვა 10 მლნ ტონამდე შემცირდა. გრაფიკი 2.საქართველოს რკინიგზის ტვირთბრუნვა
აღსანიშნავია, რომ უშუალოდ გადაზიდული ტვირთის მოცულობასთან ერთად მნიშვნელოვანია რა მანძილზე ხდება მისი ტრანსპორტირება. გადაზიდული ტვირთის მოცულობის ზრდის მიზანი გაზრდილი შემოსავლების მიღებაა, შესაბამისად, რაც უფრო დიდ მანძილზე გადაიზიდება ტვირთი, მით მეტია შემოსავალი. ანუ მეტად ინფორმატიული მაჩვენებელია ტვირთბრუნვა გაზომილი ტონა-კმ-ში და არა გადაზიდული ტვირთის მხოლოდ ტონაჟი. როგორც გრაფიკიდან ჩანს, მოცემული მაჩვენებელი 2014-2018 წლებში გამოკვეთილი კლების ტენდენციით ხასიათდება და 4.9 ტონა-კმ-დან 2.6-მდე არის შემცირებული.
სწორედ, პერმანენტულად კლებადი ტვირთბრუნვისა და გაუარესებული შემოსავლიანობის პირობებში, აღრიცხვის სტანდარტებიდან გამომდინარე, კომპანიის მფლობელობაში არსებული აქტივების გაუფასურების ტესტის ჩატარება გახდა აუცილებელი. შედეგად კომპანიის აქტივები გადაფასდა და მათი ჯამური ღირებულება საბალანსოსთან მიმართებით 691 მლნ ლარით შემცირდა (აქტივებმა დაკარგა ღირებულება). აღნიშნული გაუფასურება აღრიცხვის სტანდარტების შესაბამისად ზარალს წარმოადგენს და შეიტანება მოგება-ზარალის ანგარიშში. ამავდროულად, რადგან აქტივების გაუფასურებით გამოწვეული ხარჯი მხოლოდ 691 მლნ ლარია, ზარალი კი 716 მლნ ლარი, აღნიშნული ხარჯის გარეშეც 2018 წელს რკინიგზის ზარალი 25 მლნ ლარს შეადგენს.

Resume: In the last five years, Georgian Railway closed the last three accounting periods – 2015, 2017 and 2018 with a loss whilst the total loss in these five years amounted to GEL 1.03 billion. Of that amount, the loss registered in 2018 was GEL 716 million. Therefore, that part of Otar Siradze’s statement is correct at first glance although there are some questions about the origins of the loss registered in 2017. In particular, in 2017, Georgian Railway recognised the assets created in 2010-2012 as part of the railway bypass project as wasted assets. The aforementioned impairment loss amounted to GEL 382.6 million. Georgian Railway would have closed 2017 with a GEL 28.5 million profit instead of a loss had this decision not been made.
In regard to Giorgi Kakauridze’s statement, his claim that the asset impairment loss in 2018 is similar to that in 2017 which, in fact, is true. However, as opposed to 2017, the loss recognised in 2018 is directly linked to Georgian Railway’s operational and financial indicators. In particular, it is linked to a significant worsening in cargo turnover and profitability and so portraying this loss as only a technical accounting factor is unjustified. We must also take into account the fact that excluding the impairment loss, Georgian Railway would have made a small profit in 2017. In 2018, Georgian Railway’s loss was not stipulated by a “one-off registration” only. In the second part of the statement, the Deputy Minister of Finance correctly indicates Georgian Railway’s decreased margin of profit since the EBITDA margin had a decrease trend in 2014-2018 and dropped from 49.2% to 36.9%. However, it was not only in the “last two years” that Georgian Railway closed with a loss. Apart from 2017-2018 losses, Georgian Railway registered a GEL 65 million loss in 2015, too.
On air on TV Mtavari Arkhi’s broadcast, a member of the United National Movement, Otar Siradze, made a statement in regard to the losses of state companies: “Georgian Railway is on the verge of a catastrophe and is almost bankrupt. Its losses in the last year [of 2018] were GEL 716 million and losses in previous years amount to GEL 1 billion. The reason is that Ivanishvili’s clan informally rules Georgian Railway with corrupt deals.”
On the same issue, during the sitting of the Budget and Finance Committee of the Parliament of Georgia, Deputy Minister of Finance, Giorgi Kakauridze, stated that in the case of the railway the loss was stipulated by registering a USD 220 million loss as a lump sum. When asked a question about how many times registration took place and why the railway was operating at loss for five years, Mr Kakauridze answered that two such lump sum registrations took place. The Deputy Minister of Finance also clarified that the railway had not been operating at loss in the last five years and the margin of profit decreased with an actual loss registered only in the last two years.
Given the lack of confirmed information about possible corruption deals, FactCheck refrains from an analysis the aforementioned part of the statement and limits itself to an analysis of Georgian Railway’s financial and operational figures alone.
Graph 1: Georgian Railway’s Financial Indicators[1] (GEL Million)
Source: Georgian Railway’s Financial Reports
As illustrated by Graph 1, Georgian Railway’s net profit declined throughout 2007-2009. In the post-crisis period, this indicator kept a growth trend and peaked (GEL 174 million) in 2011. In 2012, the net profit indicator dropped to 97 million. In the next periods, the trend of a decline in profitability was maintained whilst Georgian Railway’s net profit became negative (loss) in 2015 for the first time since 2007. In 2016, the company’s net profit amounted to GEL 65 million. In 2017-2018, the loss amounted to GEL 354 million and 717 million, respectively. Georgian Railway has been operating at loss according to the data for the first six months of 2019. In regard to the margin of profit, there is clear general growth trend in 2007-2015 with periodic points of deviation. In 2015-2018, the adjusted EBITDA[1] margin had a clear-cut trend of decrease and 36.9% registered in 2018 is the lowest figure of the entire period.
It is necessary to discuss the railway’s 2017-2018 profitability figures separately whilst taking into account specific although substantially different factors affecting these profitability figures. These factors are absent from the respective reports of other years.
In accordance with the financial report, Georgian Railway’s operational profit as well as its net profit are negative (loss) and amount to GEL -285.5 million and GEL -354.1 million, respectively, in the 2017 accounting period. However, these figures are due to “accounting” reasons with the real reason being the eventual scrapping of the railway bypass project instead of the company’s operational activity in 2017 or other recent years.
When calculating an organisation’s profit, asset amortisation and impairment loss (depreciation) together with other expenses have to be subtracted from the total income. For instance, if Georgian Railway purchases a metro car for GEL 100,000 and uses it for ten years, GEL 10,000 in amortisation costs will be subtracted annually from the income and, therefore, the net profit will decrease in the same amount. However, if after purchase Georgian Railway discovers that it is impossible to use the metro car and writes it off, the car’s total value will be subtracted from that year’s income (expenses distributed for many years are registered in one year). The same happened in 2017. In particular, the total balance value (the total sum of the goods and services needed for the project) of the Tbilisi railway bypass project was GEL 397.3 million. When the project was in progress, Georgian Railways planned to use the aforementioned assets in the future and receive income from those assets in the next few years. Therefore, that sum of money should have been subtracted from Georgian Railway’s profit and distributed over several years. However, the project was halted in 2013 and its future was uncertain up until 2017. In 2017, Georgian Railways made a final decision that implementing the project was no longer its objective and had to write-off those assets.
In standard cases, assets are sold and the difference between the income after selling and the balance value constitutes a loss or a profit (depending which is more). However, the money spent (balance value) can usually not be fully offset and the entity shows a loss. Given the specific characteristics of railway infrastructure (bridges, roads and roadwork which cannot be used otherwise and have no respective value), it is very hard to sell it profitably for other purposes if not used as initially intended. In this case, it was evident that selling assets profitably was impossible or expenses incurred for selling them exceeded the incomes from selling with the exception of land plots. Therefore, the difference between the theoretical income (GEL 14.7 million) from selling the assets and the balance value of the total project (GEL 397.3 million); that is, GEL 382.6 million, was recognised as impairment loss and subtracted from the incomes of 2017. Without that expense, the railway’s profit was GEL 28.5 million in 2017.
In essence, the aforementioned GEL 382.6 million loss is not related to Georgian Railway’s activities in 2017 and the project funds were not spent in the given period (project implementation started in 2010 and continued until 2013). It was only for technical reasons that it was reflected in the 2017 financial report. Any discussion on the loss as a result of attempting to implement the project goes beyond the scope of this article. However, the reasons behind the loss could be an erroneous calculation under the previous leadership or the failure of incumbent leadership to properly continue the project.
Similarly, it is again a depreciation of assets stipulating the loss in 2018. However, as opposed to 2017, the loss in 2018 is related to the substantially worsened operational figures of the past years. As illustrated from the graph, Georgian Railway’s cargo turnover peaked in 2006 and reached 22.6 million tons. In 2011-2012, cargo turnover was 20.1 million tons. In 2013-2018, there is a clear-cut decreasing trend and Georgian Railway’s annual cargo turnover dropped to 10 million tons.
Of note is that together with the actual transported cargo, it is also important to note the distance over which the cargo is transported. The aim of increased transport cargo is to receive increased income. Therefore, the further distance is the cargo is transported, the higher the income. In other words, the cargo turnover measure in ton to kilometres is a more informative figure as compared to only the mass of the transported cargo alone. As illustrated from the graph, this figure has a clear decreasing trend in 2014-2018 and dropped from 4.9 tons from 2.6.
It was against the backdrop of a permanently decreased cargo turnover and a drop in incomes that it became necessary to carry out a depreciation test on the company-owned assets. As a result, the company-owned assets have been revalued and their total value decreased by GEL 691 million vis-à-vis their balance value (the assets have lost their value). In accordance with accounting standards, a depreciation is a loss and is documented in a profit-loss report. At the same time, the expenses incurred from asset depreciation amount to GEL 691 million and the loss constitutes GEL 716 million. Even without such an expense, Georgian Railway’s loss in 2018 is GEL 25 million.