სასამართლოს მიერ გირაოს შეფარდების მაჩვენებელი 18-ჯერ შემცირდა
რეზიუმე: ბიძინა ივანიშვილმა სასამართლო ხელისუფლებაში განხორციელებული რეფორმების შედეგებზე ისაუბრა და საერთო სასამართლოების ეფექტიანობის შეფასების მიზნით, სხვადასხვა სტატისტიკური მონაცემი მოიყვანა, მათ შორის, ყურადღება გირაოს შეფარდების მაჩვენებელზე (იგულისხმება გირაოს სახით შეფარდებული თანხის საერთო ოდენობა) გაამახვილა.
შეუძლებელია იმის დადგენა, თუ რამდენჯერ შემცირდა სასამართლოების მიერ გირაოს სახით შეფარდებული თანხის საერთო ოდენობა, რადგან უზენაესი სასამართლოსა და თბილისის საქალაქო სასამართლოს განმარტებით, ამ სახის მონაცემები სასამართლო სისტემაში არ მუშავდება.
ბიძინა ივანიშვილის განცხადების მთავარ წყაროს „იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს საქმიანობის 2013-2016 წლების ანგარიში“ წარმოადგენს. ანგარიშის თანახმად, თბილისის საქალაქო სასამართლოს (მხოლოდ თბილისის საქალაქო სასამართლოს და არა პირველი ინსტანციის სასამართლოების სრულად) მიერ გირაოს სახით შეფარდებული თანხის საერთო ოდენობა, მართლაც, 18-ჯერ არის შემცირებული (შედარებულია 2009-2012 და 2013-2016 წლების პერიოდები).
ბიძინა ივანიშვილის მიერ დასახელებული რიცხვები მხოლოდ თბილისის საქალაქო სასამართლოს მონაცემებია და არ ასახავს ქვეყნის მასშტაბით არსებულ ვითარებას. უფრო მეტიც, ეს სტატისტიკა 2016 წლის სურათს ასახავს და არა უახლესს. გარდა ამისა, უნდა აღინიშნოს, რომ ეს მაჩვენებელი (თუნდაც მართლაც საგრძნობლად იყოს ის შემცირებული), ცალკე აღებული, ვერ იქნება სასამართლოს ეფექტიანობის საზომი. საზოგადოებისთვის ის „მშრალი რიცხვებია“, რომელიც მხოლოდ ეფექტის მოხდენას ისახავს მიზნად.
ფაქტ-მეტრი სასამართლოს სისტემის შესახებ ბიძინა ივანიშვილისა და „ქართული ოცნების“ პოლიტსაბჭოს მიერ გავრცელებულ სხვა განცხადებებსაც ამოწმებს და შესაბამის კვლევებს უახლოეს მომავალში გამოაქვეყნებს.
მიმდინარე წლის 9 აპრილს, გადაცემაში „პირისპირ“, პარტია „ქართული ოცნების“ თავმჯდომარემ, სასამართლო ხელისუფლების გაჯანსაღებაზე ისაუბრა. აღნიშნულის საილუსტრაციოდ მან რამდენიმე მაჩვენებელი დაასახელა, მათ შორის, ყურადღება სასამართლოების მიერ აღკვეთის ღონისძიების სახით შეფარდებული გირაოს თანხის საერთო ოდენობის კლებაზეც გაამახვილა. „18-ჯერ (91 მილიონიდან 5 მილიონ ლარამდე) შემცირდა გირაოს შეფარდების მაჩვენებელი და ეს ფული ხომ, როგორც წესი, მოსახლეობის ჯიბიდან ამოდიოდა“ - განაცხადა (38-ე წთ) ივანიშვილმა.
სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის თანახმად, გირაო აღკვეთის ღონისძიების ერთ-ერთ სახეს წარმოადგენს და იმ მიზნით გამოიყენება, რომ ბრალდებულმა თავი არ აარიდოს სასამართლოში გამოცხადებას, აღიკვეთოს მისი შემდგომი დანაშაულებრივი საქმიანობა, უზრუნველყოფილ იქნეს განაჩენის აღსრულება.
გირაოს შეფარდებისას, საბოლოო განაჩენის გამოცხადებამდე, ბრალდებულს სასამართლოს მიერ დადგენილი ოდენობის თანხა აღსრულების ეროვნული სააგენტოს დეპოზიტზე შეაქვს ან თანხის ნაცვლად, მის ექვივალენტურ ქონებას ედება ყადაღა. თუ ბრალდებულმა, რომლის მიმართაც აღკვეთის ღონისძიებად შერჩეულია გირაო, დაარღვია ამ ღონისძიების გამოყენების პირობა ან კანონი, პროკურორის შუამდგომლობის საფუძველზე, სასამართლოს განჩინებით გირაო შეიცვლება უფრო მკაცრი აღკვეთის ღონისძიებით. ამასთან, გირაოს სახით შეტანილი თანხა გადაირიცხება სახელმწიფო ბიუჯეტში, ხოლო უძრავი ქონება, აღსასრულებლად მიექცევა.
იმ შემთხვევაში, თუ ბრალდებული ზუსტად და კეთილსინდისიერად ასრულებდა ნაკისრ ვალდებულებას და მის მიმართ შერჩეული აღკვეთის ღონისძიება არ შეცვლილა უფრო მკაცრი აღკვეთის ღონისძიებით, მაშინ, სასამართლოს მიერ განაჩენის გამოტანიდან ერთ თვეში მას გირაოს სახით გადახდილი თანხა სრულად უბრუნდება, ან ქონებას ყადაღა ეხსნება. ამდენად, ბიძინა ივანიშვილის მხრიდან საკითხის ისე წარმოჩენა თითქოს გირაო, მოქალაქეების ჯიბიდან ამოღებული თანხაა, არასწორია. შესაძლოა, გარკვეულ შემთხვევაში გირაო ბიუჯეტში გადაირიცხოს, თუმცა, გირაოს გადახდა ცალსახად ბიუჯეტის შევსებას და ამ თანხის დაკარგვას არ გულისხმობს.
რაც შეეხება უშუალოდ გირაოს თანხის ოდენობას (რომელიც არ შეიძლება იყოს 1 000 ლარზე ნაკლები), სასამართლო მას ბრალდებულის მიერ ჩადენილი დანაშაულის სიმძიმისა და ბრალდებულის ქონებრივი შესაძლებლობების გათვალისწინებით განსაზღვრავს. ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს განმარტებით, ეროვნული სასამართლო ვალდებულია ისეთივე გულმოდგინედ მოეკიდოს გირაოს სათანადოდ განსაზღვრას, როგორც პატიმრობის საკითხის გადაწყვეტას (გვ. 88).
სასამართლოს მიერ გირაოს თანხის სწორად განსაზღვრა მნიშვნელოვანია იმდენად, რამდენადაც, იმ შემთხვევაში თუ ბრალდებული ვერ გადაიხდის შეფარდებულ გირაოს, ის შესაძლოა უფრო მკაცრი აღკვეთის ღონისძიებით შეიცვალოს. აქედან გამომდინარე, დაუსაბუთებელი და შეუსაბამოდ მაღალი გირაოს შეფარდება, პირის პატიმრობას შეიძლება უდრიდეს (გვ. 21).
აღნიშნულიდან გამომდინარე, წლების განმავლობაში, სასამართლოს მიერ გირაოს სახით შეფარდებული თანხების საერთო ოდენობა, შესაძლოა, გარკვეული ინფორმაციის მატარებელი იყოს, სასამართლოს მიერ, გირაოს, როგორც აღკვეთის ღონისძიების სწორად და კეთილსინდისიერად გამოყენების პრაქტიკის შესასწავლად, თუმცა ის ვერ იქნება საკმარისი სწორი დასკვნების გასაკეთებლად. ამავე დროს, როგორც მინიმუმ, უნდა ვიცოდეთ:
• ერთი მხრივ, კონკრეტულ პერიოდში პროკურატურის მიერ აღკვეთის ღონისძიებად გირაოს მოთხოვნის მაჩვენებელი დაამავე პერიოდში პროკურატურის მიერ მოთხოვნილი გირაოს საერთო ოდენობა, ხოლო მეორე მხრივ, სასამართლოს მიერ პროკურატურის მოთხოვნის დაკმაყოფილების მაჩვენებელი;
• ასევე გასათვალისწინებელია სასამართლოს მხრიდან გირაოს შესახებ გამოტანილი განჩინების დასაბუთებისა და გირაოს ოდენობის განსაზღვრის პრაქტიკა;
• კონკრეტულ პერიოდში პირთათვის შეფარდებული გირაოს თანხის საშუალო მაჩვენებელი;
• გირაოს გადაუხდელობის მიზეზით, რამდენ შემთხვევაში შეიცვალა გირაო, აღკვეთის უფრო მკაცრი ღონისძიებით - პატიმრობით?
შესაბამისად, ბიძინა ივანიშვილის მიერ მხოლოდ გირაოს თანხის საერთო ოდენობაზე აპელირება, ისე რომ ისიც კი არ არის მითითებული თუ კონკრეტულად რომელი პერიოდის მონაცემები დარდება ერთმანეთს, ან ამ პერიოდებში როგორი იყო გირაოს (როგორც აღკვეთის ღონისძიების ერთ-ერთი სახის) შეფარდების მაჩვენებელი, შეიძლება ითქვას, რომ არაფრის მომცემია, თუნდაც აღნიშნული რიცხვი მართლაც 18-ჯერ შემცირებულიყო.
ფაქტ-მეტრი მაინც შეეცადა აღნიშნული განცხადების გადამოწმებას და საქართველოს უზენაეს სასამართლოს 2003-2018 წლებში აღკვეთის ღონისძიების სახედ გირაოს გამოყენების შედეგად ამოღებული თანხის ოდენობის შესახებ ინფორმაციის მოწოდების მოთხოვნით მიმართა (წერილი N 30, 05/02/2019).
უზენაესმა სასამართლომ აღნიშნული ინფორმაცია არ მოგვაწოდა. მათი განმარტებით, გირაოს თანხების აღრიცხვა სასამართლო სტატისტიკაში არ წარმოებს და მისი მოწოდების შესაძლებლობას მოკლებულნი არიან (წერილი N პ-102-19, 12/02/2019).
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა, რომ თუ სასამართლო სისტემაში ამ სახის მონაცემები არ მუშავდება, მაშინ როგორ მოხვდა ის, როგორც ბიძინა ივანიშვილის და ზოგადად პარტია „ქართული ოცნების“ პოლიტსაბჭოს, ასევე ტელეკომპანია „იმედის“ ხელში. შეგახსენებთ, რომ ბიძინა ივანიშვილის ინტერვიუმდე, ჯერ კიდევ 2019 წლის თებერვალში აღნიშნული მონაცემები ქართული ოცნების პოლიტსაბჭოს განცხადებაში იყო წარმოდგენილი, ამ განცხადებამდე რამდენიმე დღით ადრე კი (2019 წლის 22 იანვარს), ტელეკომპანია „იმედმა“ გადაცემაში „პირისპირ“, საზოგადოებას სასამართლო სისტემასთან დაკავშირებული სტატისტიკური მონაცემები წარუდგინა. სხვა მაჩვენებლებთან ერთად, რომელიც თითქმის ბიძინა ივანიშვილის მიერ დასახელებული მონაცემების იდენტურია.
როგორც გაირკვა, ორივე მათგანი (ერთი მხრივ ბიძინა ივანიშვილი და „ქართული ოცნების“ პოლიტსაბჭო, ხოლო, მეორე მხრივ, ტელეკომპანია „იმედი“) მონაცემების საზოგადოებისთვის მიწოდებისას, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს საქმიანობის 2013-2016 წლების ანგარიშსეყრდნობოდა. აღნიშნული ანგარიში გარდა იმისა, რომ მხოლოდ 2016 წლის ჩათვლით არსებულ მონაცემებს ასახავს (შესაბამისად, 2019 წელს, მასზე დაყრდნობით განცხადების გაკეთება ლოგიკას მოკლებულია), ამავე დროს მოიცავს არა საერთო სასამართლოების ერთიან (იგულისხმება მთელი საქართველოს მასშტაბით), არამედ მხოლოდ თბილისის საქალაქო სასამართლოს მონაცემებს.
ანგარიშში ვკითხულობთ (გვ. 13-14): „2009-12 წლებში თბილისის საქალაქო სასამართლოში სრულად დაკმაყოფილებული გირაოს საერთო ოდენობა 91 415 521 ლარს, ხოლო 2013-16 წლებში 5 266 000 ლარს შეადგენდა. შესაბამისად, სახეზეა 94%-იანი კლება. მეტიც, შედარებისთვის 2011 წელს გირაოს ოდენობა შეადგენდა 30 990 000 ლარს, მაშინ როდესაც 2016 წელს გირაოს მაჩვენებელმა 611 500 ლარი შეადგინა“.
ანგარიშის გაცნობის შემდეგ, აღნიშნული მონაცემების მოწოდების მოთხოვნით, თბილისის საქალაქო სასამართლოსაც მივმართეთ (წერილი N38, 15/02/2019). ამავდროულად უზენაეს სასამართლოს წერილი მივწერეთ და სასამართლოს იუსტიციის უმაღლეს საბჭოს ანგარიშზე მივუთითეთ (წერილი N 40, 15/02/2019). უზენაესი სასამართლოსთვის აღნიშნული მითითების მიზანს წარმოადგენდა იმის გაგება, თუ როგორ მოხვდა საბჭოს ანგარიშში ისეთი ინფორმაცია, რომლის დამუშავებაც სასამართლოში არ წარმოებს. თუმცა, სასამართლომ განმარტებისგან თავი შეიკავა (წერილი N პ-146-19, 26/02/2019).
რაც შეეხება თბილისის საქალაქო სასამართლოს, მათაც უარი გვითხრეს მონაცემების მოწოდებაზე, იმ არგუმენტით, რომ ამ სახის მონაცემების დამუშავება სასამართლოში არ ხორციელდება (წერილი N 1-0434/4274, 21/02/2019). ამჯერად უკვე საქალაქო სასამართლოს მივუთითეთ იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს ანგარიშზე და განმარტება მოვთხოვეთ (წერილი N51, 25/02/2019), რაზეც, სასამართლომ შემდეგი პასუხი გაგვცა: „რაც შეეხება მინიშნებას, საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მიერ გამოქვეყნებულ ანგარიშთან დაკავშირებით, მოგახსენებთ, რომ ანგარიშში მოყვანილი ინფორმაცია ხელმისაწვდომია ყველა დაინტერესებული პირისათვის“ (წერილი N 3-0421/2870206-5153, 07/03/2019).
აღსანიშნავია, რომ ფაქტ-მეტრმა საკითხში გარკვევის მიზნით იუსტიციის უმაღლეს საბჭოსაც მიმართა (წერილი N 50, 25/02/2019). ჩვენ საბჭოს ვთხოვეთ დაეზუსტებინა თუ რომელ წყაროს და რომელი უწყებიდან მიღებულ ინფორმაციას ეყრდნობოდა ანგარიშის შედგენისას, კონკრეტულად კი გირაოს თანხების შესახებ მონაცემების გაანალიზებისას. იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ აღნიშნულთან დაკავშირებით პასუხის გაცემას ერთ თვეზე მეტი მოანდომა (წერილი N334/482-03-ო). საბოლოოდ კი ამ სახის პასუხით შემოიფარგლა: „ვინაიდან, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს საქმიანობის 2013-2017 წლების ანგარიშში გამოყენებული ინფორმაცია სისტემატიზებული სახით არ მოიპოვება თბილისის საქალაქო სასამართლოში, ის დამუშავდა თავად ანგარიშის მომზადებაში ჩართული მოხელეების მიერ თბილისის საქალაქო სასამართლოში არსებული ინფორმაციის საფუძველზე“.
ის, თუ პროცედურულად როგორ მოხდა ანგარიშის მომზადებაში ჩართული მოხელეების მიერ თბილისის საქალაქო სასამართლოში არსებული ინფორმაციის დამუშავება, ჩვენთვის უცნობია. თუმცა, ფაქტია, რომ დღესდღეობით ამ სახის მონაცემების დამუშავება არ წარმოებს.

Resume: Bidzina Ivanishvili talked about the outcomes of reforms implemented in the judiciary and provided different statistical data to assess the efficiency of the common courts. Among other things, Mr Ivanishvili underscored the bail figure (meaning the total amount of money imposed as bail).
It is impossible to calculate how the total amount of bail money decreased because as clarified by the Supreme Court of Georgia and Tbilisi City Court, these kinds of data are not processed in the court system.
The primary source of Bidzina Ivanishvili’s statement is the 2013-2016 Report of the High Council of Justice’s Activities. In accordance with the report, the total amount of bail money imposed by Tbilisi City Court (Tbilisi City Court alone and not other courts of first instance) has indeed dropped by 18 times (2009-2012 and 2013-2016 figures are compared).
Bidzina Ivanishvili’s figures are Tbilisi City Court’s numbers only and they do not reflect the situation in the whole country. Moreover, these statistics reflect the picture for 2016 and not the latest one. In addition, of note is that this figure (even if bail money was indeed significantly reduced) taken separately cannot be a measure of the efficiency of the courts. These are just numbers for the public aiming to make an impact.
FactCheck is working to verify other statements of Bidzina Ivanishvili and the Georgian Dream’s political council members in regard to the court system and we will publish our respective research studies in the nearest future.
On 9 April 2019, on air on the TV show, Pirispir, the Chair of the Georgian Dream, Bidzina Ivanishvili, spoke about improvements in the judiciary. To illustrate his claim, Mr Ivanishvili named several figures and paid attention to the decrease in the total amount of bail money imposed by the courts as a preventive punishment. He stated (from 38:00): “Bail money decreased by 18 times (from GEL 91 million to GEL 5 million) and this money usually came from the population’s pockets.”
In accordance with the Criminal Procedure Code of Georgia, bail is one of the forms of preventive punishment that is imposed upon an accused individual in order to keep him from fleeing jurisdiction, prevent his further criminal activity and ensure the enforcement of a court sentence.
After the imposition of bail and before the announcement of the final sentence, the accused deposits bail money in the National Enforcement Agency’s account or property in a value equivalent to this money which is under his ownership as determined by the court. If the aforementioned accused individual breaches the conditions of the punishment or violates the law, his bail will be replaced by a stricter punishment measure based on the prosecutor’s appeal. In addition, the bail money will be transferred to the state budget whilst immovable property will be handed over for seizure.
In the case when the accused fully complies with the commitments and in good faith and his preventive punishment is not replaced with a stricter punishment, he receives back the amount of the bail money in full or his property is returned in a month after the court’s announcement of the sentence. Therefore, Bidzina Ivanishvili’s portrayal of the issue of bail money being taken from the pockets of citizens is incorrect. It is possible that in certain cases the bail money is transferred to the budget although the paying of bail money does not necessarily mean a fulfilment of the budget and a monetary loss.
In regard to the amount of bail money (which should not be less than GEL 1,000), the court defines it based on the severity of the crime and the accused individual’s material well-being. As clarified by the European Court of Human Rights, a national court is obliged to be considerate whilst determining the amount of bail during a decision vis-à-vis a jail sentence (p. 88).
Accurately determining the bail money amount by the court is important because if the accused is unable to pay the imposed bail, it can be replaced with a stricter preventive punishment. Therefore, the imposition of an unjustified or inappropriately large bail could be equal to imprisonment (p. 21).
Taking this into account, the total amount of bail money imposed by the court could be informative to some extent – to study whether or not a court’s practice to impose bail as a preventive punishment is carried out justly and in good faith. However, that would not be enough to make the right conclusions. At the same time, we have to know the following:
• The amount of requests by prosecutors to impose bail in a certain period of time as well as the total amount of bail money requested by prosecutors and the ratio of the court’s fulfilling the prosecutors’ requests.
• Of importance is the court’s practice of justifying a bail decision and determining the amount of bail.
• The average amount of bail money imposed on an accused in a specific period of time.
• The number of times bail has been changed into a stricter preventive punishment – imprisonment – because of a failure to pay.
Therefore, Bidzina Ivanishvili’s emphasis on the total volume of bail money alone and, in addition, not indicating the specific periods of time that are being compared to one other or the imposed bail figures (as one of the forms of preventive punishment) in those periods is useless even if that figure had indeed decreased by 18 times.
Nevertheless, FactCheck tried to verify his statement and asked the Supreme Court of Georgia to provide information about the volume of money received from the imposition of bail as a preventive punishment in 2003-2018 (letter N30, 05/02/2019).
The Supreme Court of Georgia did not provide us with that information. They clarified that bail money is not registered in court statistics and they lack the possibility to grant our request (letter NP-102-19, 12/02/2091).
FactCheck took interest in the fact that if such kinds of data are not processed in the court system, then how did they end up in the hands of Bidzina Ivanishvili, the Georgian Dream’s political council and TV Imedi? As a reminder, prior to Mr Ivanishvili’s interview, these figures appeared in the Georgian Dream’s political council’s statement. Several days before that statement (on 22 January 2019), TV Imedi in its broadcast, Pirispir, presented statistical data in regard to the court system together with other figures which are almost identical to Mr Ivanishvili’s numbers.
It turned out that both of them (Bidzina Ivanishvili and the Georgian Dream’s political council, on the one hand, and TV Imedi, on the other hand), whilst presenting the aforementioned figures to the public, based their information on the 2013-2016 report of the High Council of Justice’s activities. This report, in addition to it being reflective of data including 2016 (therefore, making statements in 2019 based on that very report is groundless), does not contain the joint figures of the common courts (meaning the entire Georgia) but only Tbilisi City Court’s figures.
The report reads (pp. 13-14):  “In 2009-2012, the total amount of imposed bail was GEL 91,415,521 whilst in 2013-2016 that amount was GEL 5,266,000. Therefore, we have a 94% in decrease. Moreover, to compare, bail money amounted GEL 30,999,000 in 2011 whilst bail money was GEL 611,500 in 2016.”
After consulting the report, we asked Tbilisi City Court to provide FactCheck with these aforementioned figures (letter N38, 15/02/2019). At the same time, we sent a letter to the Supreme Court of Georgia, pointing out the report of the High Council of Justice (letter N40, 15/02/2019). The aim of highlighting this information to the Supreme Court of Georgia was to understand how such information, which is not processed in the court, appeared in the High Council of Justice’s report. The Supreme Court of Georgia, however, refrained from making a clarification (letter NP-146-19, 26/02/2019).
In regard to Tbilisi City Court, it also refused to give us data, claiming that Tbilisi City Court does not process this type of data (letter N1-0434/4274, 21/02/2019). This time, we again pointed out the High Council of Justice’s report and asked Tbilisi City Court for clarification (letter N51, 25/02/2019). Tbilisi City Court replied as follows:  “In regard to your reference to the report published by the High Council of Justice, we would like to inform you that the information in the report is available to any interested party” (letter N3-0421/2870206-5153, 07/03/2019).
Of further note is that FactCheck addressed (letter N50, 25/02/2019) the High Council of Justice to gain an understanding of the issue. We asked the High Council of Justice to precisely indicate the source and the agency whose information was used in their report; in particular, in analysing data about bail money. The High Council of Justice took more than a month to reply (letter N334/482-03-o) and finally gave the following answer:  “Since information used in the 2013-2017 report on the High Council of Justice’s activities cannot be retrieved in a systematised form in Tbilisi City Court, it was processed by the officials themselves who were involved in drafting the report based on information available in Tbilisi City Court.”
It is unknown to us what procedures and which officials were involved in the drafting of the report in order to process the information available in Tbilisi City Court. However, it is a fact that this kind of data is currently not being processed/registered.