ვაჭრობაში არსებული 3.5 მლრდ-იანი დეფიციტიდან 2 მლრდ ტურიზმიდან შემოსავლებით იფარება
ვერდიქტი: ფაქტ-მეტრის დასკვნით, გიორგი ქობულიას განცხადება არის სიმართლე.   რეზიუმე: ქვეყნის მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტურობა ნიშნავს, რომ უფრო მეტი ვალუტა გადის ქვეყნიდან, ვიდრე შემოდის, რაც უარყოფით გავლენას ახდენს ეკონომიკაზე. ეს იწვევს ზეწოლას ვალუტის კურსზე და წარმოშობს დეფიციტის ფინანსური ანგარიშით დაფარვის აუცილებლობას (ინვესტიციები, ვალის აღება, რეზერვების შემცირება). მიმდინარე ანგარიშის მაღალი დეფიციტი ზრდის ეკონომიკის დაკრედიტების რისკს, რაც საკრედიტო რესურსზე ნაკლებ ხელმისაწვდომობაში ან/და გაზრდილ საპროცენტო განაკვეთში აისახება. ტრადიციულად, მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტის გამომწვევ მთავარ ფაქტორად, საქართველოს შემთხვევაში, საქონლით ვაჭრობის უარყოფითი სალდო (როცა იმპორტის მოცულობა აღემატება ექსპორტს) რჩება, რომელსაც ნაწილობრივ აბალანსებს მომსახურებით ვაჭრობა, ძირითადად ტურიზმიდან მიღებული სახსრების ხარჯზე.  საქონლით ვაჭრობიდან დეფიციტმა, უშუალოდ 2017 წელს, 3.8 მლრდ აშშ დოლარი შეადგინა, ტურიზმიდან წმინდა შემოსავლებმა კი, 2.2 მლრდ აშშ დოლარი. ამდენად, გიორგი ქობულიას განცხადების კონტექსტი, საგადასახდელო ბალანსის ცალკეული მუხლების ცვლილების ტენდენციასა და ურთიერთკავშირთან მიმართებაში სწორია, დასახელებული მონაცემები კი, უმნიშვნელოდ განსხვავდება ფაქტობრივი მაჩვენებლებისაგან.   ანალიზი საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა გიორგი ქობულიამ განაცხადა, რომ საქართველოს ვაჭრობაში წელიწადში დაახლოებით 3.5 მილიარდი დოლარის დეფიციტი აქვს. ანუ, 3.5 მილიარდი დოლარით მეტი ღირებულების საქონელი შემოაქვს, ვიდრე გააქვს. მისივე განმარტებით, აღნიშნული სხვაობა სხვა წყაროებით უნდა დაბალანსდეს და ამ 3.5 მილიარდი დოლარიდან, ორი მილიარდი, დღემდე, სწორედ ტურიზმმა დაფარა. ქვეყანაში შემომავალი და გამავალი ფულადი ნაკადების შესახებ მონაცემები სრულყოფილად ქვეყნის საგადასახდელო ბალანსშია მოცემული. საგადასახდელო ბალანსი ერთგვარი ანგარიშია, რომელიც ასახავს ქვეყნის ეკონომიკასა და დანარჩენ მსოფლიოს შორის ფულის მოძრაობას. ბალანსი შედგება მიმდინარე ანგარიშის, კაპიტალის ანგარიშის და ფინანსური ანგარიშისაგან. მიმდინარე ანგარიში მოიცავს საქონლითა და მომსახურებით ვაჭრობის მუხლს, შემოსავლების და ტრანსფერების მუხლებს. თავის მხრივ, შემოსავლების მუხლი გვიჩვენებს შემოსავლის ნაკადებს საზღვარგარეთიდან (კერძოდ, შრომის ანაზღაურებასა და საინვესტიციო შემოსავალს) და საქართველოდან გადარიცხულ შემოსავლებს. ტრანსფერები მოიცავს მიმდინარე ტრანსფერებს ქვეყნის რეზიდენტებსა და არარეზიდენტებს შორის (მაგალითად, გრანტები, ფინანსური დახმარებები). კაპიტალის ანგარიში შედგება კაპიტალური ტრანსფერებისა და არაწარმოებული არაფინანსური აქტივების შეძენა/გადაცემისაგან. კაპიტალური ტრანსფერის ერთ-ერთი სახეა ვალის პატიება. ფინანსური ანგარიში მოიცავს პირდაპირ ინვესტიციებს, პორტფელის ინვესტიციებს, ფინანსურ წარმოებულებს, სხვა ინვესტიციებსა და სარეზერვო აქტივებს. თუ ქვეყნის მიმდინარე ანგარიში დეფიციტურია, ანუ უფრო მეტი ვალუტა გადის ქვეყნიდან, ვიდრე შემოდის, ეს დანაკლისი ფინანსური ანგარიშით იფარება (ინვესტიციებით, ვალის აღებით და ვალუტის რეზერვების შემცირებით). მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტის ცვლილების ტენდენციას ცხრილი 1 ასახავს. 2017 წლის მონაცემებით, მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტი, წინა წლის იგივე პერიოდთან შედარებით, 531 მლნ დოლარით შემცირდა (რაც სიტუაციის გაუმჯობესებას ნიშნავს) და 1 316 მლნ დოლარს გაუტოლდა. დეფიციტის ფარდობამ შესაბამისი პერიოდის მშპ-თან მიმართებით 8.7% შეადგინა, რაც ბოლო წლების ერთ-ერთი ყველაზე დაბალი მაჩვენებელია და მხოლოდ 2013 წლის შესაბამის მონაცემს (5.9%) აღემატება. 2018 წლის 2 კვარტლის მონაცემებით, მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტი 2017 წლის შესაბამის პერიოდთან მიმართებით 139 მლნ დოლარითაა გაზრდილი (გაუარესებული) და 803 მლნ დოლარს შეადგენს. მშპ-სთან ფარდობის მაჩვენებელი 10.29%-ია, რაც 0.77 პუნქტით მაღალია გასულ პერიოდთან შედარებით.   ცხრილი 1: საქართველოს მიმდინარე ანგარიშის ცვლილების ტენდენცია
2013 2014 2015 2016 2017 2017  (6 თვე) 2018 (6 თვე)
მშპ (მლნ ლარი) 26 847 29 150 31 756 34 028 38 042 17 447 19 241
მშპ (მლნ დოლარი) 16 140 16 509 13 994 14 378 15 189 6 970 7 807
მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტი (მლნ დოლარი) -958 -1 790 -1 696 -1 847 -1 316 -664 -803
სხვაობა წინა პერიოდთან (მლნ დოლარი) 928 -832 94 -151 531 207 -139
დეფიციტის ფარდობა მშპ-თან 5.90% 10.80% 12.10% 12.80% 8.70% 9.52% 10.29%
წყაროსაქართველოს ეროვნული ბანკი   დეფიციტის ფორმირების ტენდენციასთან დაკავშირებით აღსანიშნავია, რომ მთელ პერიოდზე უარყოფითი სალდოს გამომწვევ მთავარ ფაქტორად საქონლით ვაჭრობა რჩება, რომლის სალდოც 2017 წელს, გასული პერიოდის ანალოგიურ მაჩვენებელთან მიმართებით, უმნიშვნელოდ (0.74%) შემცირდა და 3.8 მლრდ დოლარი შეადგინა. მოცემულ დეფიციტს ნაწილობრივ მომსახურებით ვაჭრობის დადებითი სალდო აბალანსებს, დიდწილად ტურიზმიდან მიღებული სახსრების ხარჯზე (2.24 მლრდ დოლარი).   გრაფიკი 1: სავაჭრო დეფიციტი და ტურიზმიდან მიღებული შემოსავლები 5555 წყაროსაქართველოს ეროვნული ბანკი   როგორც გრაფიკიდან ჩანს, ტენდენცია ნარჩუნდება მიმდინარე წლის 2 კვარტლის მდგომარეობითაც. 2018 წლის სექტემბრის ჩათვლით, საქონლით ვაჭრობის დეფიციტმა 2 მლრდ დოლარი შეადგინა, საიდანაც 1.13 მლრდ დოლარი ტურიზმიდან მიღებული წმინდა შემოსავლებით გადაიფარა.

Of the USD 3.5 billion deficit in trade, USD 2 billion is covered by tourism revenues
Resume: The country’s current account deficit means that foreign currency outflows exceed foreign currency inflows which negatively affects the economy. It puts pressure on the national currency exchange rate and necessitates paying for the deficit from the financial account (investments, taking debt, cutting reserves). A high current account deficit increases the risks for issuing loans for the economy which results in a lack of accessibility to loan resources and/or increased interest rates.
Traditionally, the major reason behind the current account deficit in Georgia has been the negative balance of trade in goods (when the value of imports exceeds the value of exports) which is partially compensated by trade in services, mostly at the expense of tourism revenues. In 2017, the deficit in the trade in goods constituted USD 3.8 billion whilst net tourism revenues reached USD 2.2 billion.
Therefore, the context of Giorgi Kobulia’s statement in regard to trends of changes in certain components of the balance of payments and their interconnectedness is right whilst the figures given differ only slightly from the actual numbers.
The Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Giorgi Kobulia, stated that Georgia has an annual USD 3.5 billion trade deficit which means that the value of the country’s imported goods is USD 3.5 billion more as compared to the value of the goods it exports. As clarified by the Minister, this difference (deficit) will be compensated by other sources with USD 2.5 billion of the aforementioned USD 3.5 billion covered by tourism revenues.
The country’s balance of payments provides complete data about foreign currency inflows and outflows. The balance of payments is a type of report which details the movement of money between the country’s economy and the rest of the world. The balance of payments consists of the current account, the capital account and the financial account.
The current account includes the component of trade in goods and services as well as the revenues and remittances component. In turn, the revenues component shows inflows of revenues from abroad (in particular, labour remuneration and investment income) and revenues transferred from Georgia. Remittances include money transfers between residents and non-residents of the country (for instance, grants and financial assistance).
The capital account includes capital transfers and the purchase/transfer of non-produced non-financial assets. One of the forms of capital transfers is debt forgiveness.
The financial account includes direct investments, portfolio investments, financial derivatives, other investments and reserve assets.
If a country has a current account deficit, meaning that foreign currency outflows exceed foreign currency inflows, this deficit is covered from its financial account (investment, taking debt and decreasing currency reserves).
The trends of changes in the current account deficit are given in Table 1. As of 2017, the current account deficit was reduced by USD 531 million as compared to the previous year (which indicates an improvement of the situation) and dropped to USD 1,316 million. In the same period, the deficit to GDP ratio amounted to 8.7% which is one of the lowest figures in the last years and only lags behind the figure for 2013 (5.9%). In accordance with the data of the first two quarters of 2018, the current account deficit increased by USD 139 million as compared to the same period of 2017 and amounts to USD 803 million. The current account deficit to GDP ratio is 10.29% which is 0.77 of a percentage point higher as compared to the same period of the previous year.
Table 1: Trends of Changes in Georgia’s Current Account Deficit
2017      6 Months
2018      6 Months
GDP (GEL Million)
26,847
29,150
31,756
34,028
38,042
17,447
19,241
GDP (USD Million)
16,140
16,509
13,994
14,378
15,189
6,970
7,807
Current Account Deficit (USD Million)
-958
-1,790
-1,696
-1,847
-1,316
-664
-803
Difference as Compared to Previous Period (USD Million)
928
-832
94
-151
531
207
-139
Deficit to GDP Ratio
5.90%
10.80%
12.10%
12.80%
8.70%
9.52%
10.29%
In regard to the trends of deficit accumulation, of note is that the main reason behind the negative trade balance is the trade in goods. In particular, the deficit of the trade in goods decreased marginally (0.74%) in 2017 as compared to the same figure of the previous period and amounted to USD 3.8 billion. This deficit is partially covered by the positive balance of the trade in services, mostly at the expense of tourism revenues (USD 2.24 billion).
Graph 1: Trade Deficit and Tourism Revenues
scan1
As illustrated by the graph, the trend has been maintained as of the first two quarters of 2018.  In accordance with the data for January-September 2018, the deficit of the trade of goods reached USD 2 billion. Of this amount, USD 1.13 billion was covered by net tourism revenues.