2018 წლის 8 თვეში 5.8 მლნ საერთაშორისო მოგზაური შემოვიდა, რაც წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 12%-ით მეტია... უმსხვილესმა საერთაშორისო მედია პლატფორმამ საქართველო 2018 წლის სამოგზაურო ქვეყნების ტოპ ათეულში შეიყვანა
ვერდიქტი: ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ნინო წილოსანის განცხადება არის სიმართლე.   რეზიუმე: საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის მონაცემებით, 2018 წლის იანვარი-აგვისტოს პერიოდში, საერთაშორისო მოგზაურთა[1] რაოდენობა 5.9 მლნ ადამიანს უტოლდება, წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელთან (5.2 მლნ) შედარებით, ზრდამ 12.2% შეადგინა.  მათ შორის, ტურისტული ვიზიტების[2] რაოდენობა ,2018 წლის იანვარი-აგვისტოს პერიოდში, 3.2 მლნ-ია, რაც 19.3%-ით მეტია წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელზე (2.7 მლნ). გავლენიანი საერთაშორისო სამოგზაურო მედია პლატფორმის Lonely Planet-ის მიერ 2018 წელს სამოგზაუროდ რეკომენდირებული ქვეყნების ათეულში, საქართველო მე-7 ადგილზე იმყოფება.   ანალიზი 2018 წლის 5 სექტემბერს  პარლამენტში სიტყვით გამოსვლისას, „ქართული ოცნების“ წევრმა, ნინო წილოსანმა, განაცხადა: „2018 წლის იანვარ-აგვისტოში საქართველოში 5.8 მლნ საერთაშორისო მოგზაური შემოვიდა, რაც, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, 12%-იანი ზრდაა. აქედან, ტურისტული ვიზიტების რაოდენობა 2017 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 19%-ით არის გაზრდილი. შესაბამისად, გაზრდილია ტურიზმიდან მიღებული შემოსავლები და ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის ვარაუდით, საქართველოში 2018 წლის მანძილზე, 8.5 მილიონი საერთაშორისო მოგზაური ეწვევა, აქედან დაგენირირებული შემოსავლები კი, 3 მლრდ აშშ დოლარს გადააჭარბებს. უმსხვილესმა საერთაშორისო მედია პლატფორმამ საქართველო 2018 წლის სამოგზაურო ქვეყნების ტოპ ათეულში შეიყვანა“. საერთაშორისო მოგზაურების ნაკადებისა და ვიზიტის ტიპების შესახებ ინფორმაციას, შინაგან საქმეთა სამინისტროს მონაცემებზე დაყრდნობით, საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაცია აქვეყნებს.   ცხრილი 1: საერთაშორისო მოგზაურობის ვიზიტები საქართველოში
ვიზიტის ტიპი 2017 8 თვე 2018 8 თვე ცვლილება ცვლილება %
საერათაშორისო მოგზაურების ვიზიტები 5 255 318 5 895 914 640 596 12.2%
საერათაშორისო ვიზიტორების მიერ განხორციელებული ვიზიტები 4 279 915 4 883 580 603 665 14.1%
ტურისტული ვიზიტი 2 712 126 3 235 800 523 674 19.3%
ერთდღიანი ვიზიტი 1 567 789 1 647 780 79 991 5.1%
სხვა (არატურისტული) 975 403 1 012 334 36 931 3.8%
წყარო: საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაცია   საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის მონაცემებით, 2018 წლის იანვარი-აგვისტოს პერიოდში საქართველოში შემოსულ საერთაშორისო მოგზაურთა რაოდენობამ 5.8 მლნ ადამიანი შეადგინა, რაც წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს (5.2 მლნ) 12.2%-ით აღემატება. ტურისტული ვიზიტით კი საქართველოში, 2018 წლის იანვარი-აგვისტოს პერიოდში, 3.2 მლნ ადამიანი იმყოფებოდა, რაც 19.3%-ით მეტია წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელზე (2 712 126). რაც შეეხება ტურიზმიდან მიღებული შემოსავლების რაოდენობას, ის შემდეგნაირად გამოიყურება:   ცხრილი 2: შემოსავლები საერთაშორისო ტურიზმიდან (ათასი აშშ დოლარი)
წელი 2017 2018 (I კვ.)
სულ 2 704 340 550 814
I კვარტალი 425 673 550 814
II კვარტალი 629 854
III კვარტალი 1 078 274
IV კვარტალი 570 538
წყარო: საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაცია   საერთაშორისო ტურიზმიდან შემოსავლების ნაწილში, საქართველოს ტურიზმის ეროვნულ ადმინისტრაციას ჯერჯერობით გამოქვეყნებული აქვს მხოლოდ 2018 წლის პირველი კვარტლის მაჩვენებელი. წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, ზრდამ 125 მლნ აშშ დოლარი (29%) შეადგინა. არსებული დინამიკის შენარჩუნების პირობებში, ზრდა შემდეგ პერიოდშიც მოსალოდნელია. ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის ხელმძღვანელის, გიორგი ჩოგოვაძის პროგნოზით, 2018 წელს საერთაშორისო ტურიზმიდან შემოსავლები 3 მლრდ ამერიკულ დოლარს გადააჭარბებს. რეიტინგის ნაწილში, სავარაუდოდ, ნინო წილოსანს მხედველობაში ჰქონდა საერთაშორისო სამოგზაურო პლატფორმა Lonely Planet-ის რეიტინგი, სადაც საქართველომ მეშვიდე ადგილი დაიკავა. რეიტინგის დასახელებაა „საუკეთესო ქვეყნების ათეული, რომელსაც უნდა ეწვიოთ 2018 წელს“. სრული რეიტინგი შემდეგნაირად გამოიყურება:
1. ჩილე
2. სამხრეთ კორეა
3. პორტუგალია
4. ჯიბუტი
5. ახალი ზელანდია
6. მალტა
7. საქართველო
8. მავრიტანია
9. ჩინეთი
10. სამხრეთ აფრიკა
Lonely Planet წარმოადგენს საერთაშორისო გავლენიან სამოგზაურო მედია პლატფორმას, რომელიც მოიცავს საერთაშორისო გზამკვლევების სერიას და ყოველწლიურად აქვეყნებს მომდევნო წლის საუკეთესო მიმართულებებს. საქართველოს შემთხვევაში ორგანიზაციის მოკლე მიმოხილვაში ყურადღება გამახვილებულია ქვეყნის ისტორიაზე, სამზარეულოზე და ღვინოსთან დაკავშირებულ ტრადიციებზე.   [1] მოგზაური არის ნებისმიერი ასაკის არარეზიდენტი პირი, რომელიც გადაადგილდება სხვადასხვა გეოგრაფიულ არეალს შორის ნებისმიერი ხანგრძლივობითა და მიზნით. ის გამორიცხავს საქართველოს რეზიდენტ სხვა ქვეყნის მოქალაქეებს და მოიცავს საქართველოს მოქალაქეებს, რომლებიც უცხო ქვეყნის რეზიდენტები არიან. [2] ტურისტი არის ვიზიტორი, რომელმაც ღამე მაინც დაჰყო ქვეყნის ტერიტორიაზე.

VerdictFactCheck concludes that Nino Tsilosani’s statement is TRUE.   Resume: In accordance with the data of the Georgian National Tourism Administration, the number of international travellers to Georgia in the period of January-August 2018 equals 5.9 million persons whilst growth as compared to the same figure (5.2 million) of the previous year constitutes 12.2%. Of note is that the number of tourist visits in the period of January-August 2018 is 3.2 million which is 19.3% more as compared to the same figure (2.7 million) of the previous year. In the top ten countries recommended for travelling by the influential international travelling media platform, Lonely Planet, Georgia is in the 7th position.   Analysis On 5 September 2018, in her speech before the Parliament of Georgia, Georgian Dream Democratic Georgia Member, Nino Tsilosani, stated: “In January-August 2018, 5.8 million international travellers[1] visited Georgia which constitutes a 12% growth as compared to the same period of the previous year. Of this amount, the number of tourist visits[2] has increased by 19% as compared to the same period in 2017. Tourism incomes have also increased and the Georgian National Tourism Administration assumes that 8.5 million international travellers will visit Georgia by the end of 2018 whilst generated incomes will exceed USD 3 billion. The largest international media platform put Georgia in the top ten countries to visit in 2018.” The Georgian National Tourism Administration publishes information about international traveller flows and types of visits based on data provided by the Ministry of Internal Affairs.   Table 1: Visits of International Travellers to Georgia
Type of Visit 2017 2018 Difference Difference %
8 Months 8 Months
Visits of International Travellers 5,255,318 5,895,914 640,596 12.20%
Visits of International Visitors 4,279,915 4,883,580 603,665 14.10%
Tourist Visits 2,712,126 3,235,800 523,674 19.30%
One-day Visit 1,567,789 1,647,780 79,991 5.10%
Other (non-tourist) 975,403 1,012,334 36,931 3.80%
Source: Georgian National Tourism Administration   In accordance with the Georgian National Tourism Administration’s data, the number of international travellers to Georgia was 5.8 million in the period of January-August 2018 which is 12.2% more as compared to the same figure (5.2 million) of the previous year. In January-August 2018, 3.2 million people made tourist visits to Georgia which is 19.3% more as compared to the same figure (2,712,126) of the previous year. In regard to tourism incomes, it looks as follows:   Table 2: International Tourism Incomes (USD Thousand)
Year 2017 2018
In Total 2,704,340 550,814
I Quarter 425,673 550,814
II Quarter 629,854
III Quarter 1,078,274
IV Quarter 570,538
Source: Georgian National Tourism Administration   In regard to international tourism incomes, the Georgian National Tourism Administration has currently only published the figures for the first quarter of 2018. As compared to the same period of the previous year, the growth constitutes USD 125 million (29%). If the existing dynamic is maintained, growth will continue in the next periods as well. In accordance with the estimates of the Head of the Georgian National Tourism Administration, Giorgi Chogovadze, international tourism incomes in 2018 will exceed USD 3 billion. In regard to ranking, Nino Tsilosani was probably referring to the Lonely Planet ranking, an international travel platform, which put Georgia in the 7th position of the top ten travel destinations. The ranking is officially called “Top Ten Countries to Visit in 2018.” The complete ranking looks as follows:
1. Chile
2. South Korea
3. Portugal
4. Djibouti
5. New Zealand
6. Malta
7. Georgia
8. Mauritania
9. China
10. South Africa
Lonely Planet is an influential international travel media platform which includes a series of international guides and annually publishes the best destinations for the next year. In the case of Georgia, the ranking’s short summary emphasises the country’s history, its cuisine and traditions associated with wine.   [1] An international traveller is a non-resident individual of any age who travels to different geographic areas for any duration and aim. This category excludes other foreign nationals who reside in Georgia and includes Georgian citizens who reside in a foreign country. [2] A tourist is a visitor who spent at least one night in a country’s territory.