ვერდიქტი: ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ალექსანდრე მოწერელიას განცხადება არის ტყუილი.
რეზიუმე: სახელმწიფო რწმუნებულ-გუბერნატორი ადმინისტრაციულ-ტერიტორიულ ერთეულებში ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენელია და ძირითადად მის დავალებებს ასრულებს. მუნიციპალიტეტის საქმიანობის შესწავლა სახელმწიფო რწმუნებულის უფლებამოსილებას არ განეკუთვნება და შესაბამისად, მას მსგავსი ქმედების განხორციელება არ შეუძლია. რაც შეეხება საკრებულოს დათხოვნას, აღნიშნული უფლებამოსილება, მთავრობის წარდგინებით და პარლამენტის თანხმობით, მხოლოდ პრეზიდენტს გააჩნია.
ამდენად, ალექსანდრე მოწერელიას განცხადება საფუძველს მოკლებულია და შეიძლება შეფასდეს როგორც მუნიციპალიტეტის (კანონით გარანტირებულ) დამოუკიდებელ საქმიანობაში ჩარევის მცდელობა.
სამეგრელო-ზემო სვანეთის ახლადდანიშნულმა სახელმწიფო რწმუნებულ-გუბერნატორმა ალექსანდრე მოწერელიამ მედიასთან გამართულ შეხვედრაზე მუნიციპალიტეტების საქმიანობაზე ისაუბრა. მისი თქმით, მუნიციპალიტეტის საქმიანობის შესწავლის მიზნით, სპეციალური კომისია შეიქმნება.
„ჩვენ შეგვიძლია თითოეული მუნიციპალიტეტის საქმიანობა შევისწავლოთ. როდესაც კომისია შევა, შეისწავლის სად რა დარღვევაა, იმის მიხედვით, მერე რა სურათი გვექნება, გუბერნატორს შეუძლია შეაჩეროს საკრებულოების უფლებამოსილება, თუ ის სახელმწიფო ინტერესებს ეწინააღმდეგება, თუმცა ამას სჭირდება დამტკიცება. ნეპოტიზმი, ტენდერები, ბიუჯეტის სახსრების საეჭვო განკარგვა, ყველაფერი ეს ეწინააღმდეგება სახელმწიფო ინტერესებს, თუმცა ამას სჭირდება დამტკიცება“ - განაცხადა მოწერელიამ.
სახელმწიფო რწმუნებულ-გუბერნატორის სტატუსს "საქართველოს მთავრობის სტრუქტურის, უფლებამოსილებისა და საქმიანობის წესის შესახებ" კანონი განსაზღვრავს. აღნიშნული კანონით, სახელმწიფო რწმუნებულ-გუბერნატორი ადმინისტრაციულ-ტერიტორიულ ერთეულებში აღმასრულებელი ხელისუფლების (ცენტრალური) წარმომადგენელია და მას თანამდებობაზე ნიშნავს და ათავისუფლებს მთავრობა. ამდენად, რწმუნებული სახელმწიფო ორგანოს წარმომადგენელია. თავის მხრივ, სახელმწიფო და მუნიციპალიტეტის ორგანოების ურთიერთობა ურთიერთთანამშრომლობის პრინციპზეა დაფუძნებული (მუხ. 7). აგრეთვე, მუნიციპალიტეტის საქმიანობაზე ხორციელდება სახელმწიფო ზედამხედველობა (თავი XVI), რომელიც ორი სახისაა:
სამართლებრივი ზედამხედველობა - ხორციელდება მუნიციპალიტეტის საკრებულოს დადგენილების კანონმდებლობასთან შესაბამისობის უზრუნველსაყოფად, რომელსაც პრემიერ-მინისტრი ახორციელებს. აღნიშნული სახის ზედამხედველობა გულისხმობს მუნიციპალიტეტის საკრებულოს მიერ მიღებული დადგენილების კანონმდებლობასთან შესაბამისობის დადგენას. იმ შემთხვევაში, თუ საკრებულოს დადგენილება კანონმდებლობას არ შეესაბამება და მუნიციპალიტეტის საკრებულომ არ უზრუნველყო მისი კანონთან თანხვედრა, პრემიერ-მინისტრს არ აქვს უფლება გააუქმოს თუნდაც კანონსაწინააღმდეგო დადგენილება. ამისთვის, ის სასამართლოს მიმართავს (მუხ. 132).
დარგობრივი ზედამხედველობა - ხორციელდება მუნიციპალიტეტის დელეგირებულ უფლებამოსილებაზე, მუნიციპალიტეტის საქმიანობის კანონიერად და ჯეროვნად განხორციელების უზრუნველსაყოფად. დარგობრივ ზედამხედველობას ახორციელებს ის სამინისტრო/დაწესებულება, რომლის უფლებამოსილებაც დელეგირებულია მუნიციპალიტეტზე (მუხ. 130.2). ერთ-ერთი ასეთი უფლებამოსილებაა მოქალაქეთა სამხედრო აღრიცხვა, რომელსაც მუნიციპალიტეტი ახორციელებს, ხოლო ზედამხედველობას კი რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრო უზრუნველყოფს. (მუხ. 51). სამინისტრო აღნიშნულ საქმიანობას სახელმწიფო რწმუნებულ-გუბერნატორის საშუალებით ასრულებს (მუხ. 5 „ი“).
ამრიგად, სახელმწიფო რწმუნებულს უფლება აქვს მხოლოდ მუნიციპალიტეტის მიერ სამხედრო აღრიცხვასთან დაკავშირებული საქმიანობა შეისწავლოს. თავის მხრივ, მუნიციპალიტეტის საქმიანობის (მუნიციპალიტეტის ფინანსებისა და ქონების გამოყენების კანონიერება და ეფექტიანობა) შესწავლის უფლებამოსილება გააჩნია სახელმწიფო აუდიტს, საკრებულოს გადაწყვეტილებით დამოუკიდებელ აუდიტს და მერიის შიდა აუდიტს (მუხ. 140). გარდა აღნიშნული ორგანოების/პირებისა, კანონით, სხვას არ აქვს უფლება შეისწავლოს მუნიციპალიტეტის ორგანოების საქმიანობა.
მუნიციპალიტეტის საკრებულოს დათხოვნა ან მისი საქმიანობის შეჩერება, მთავრობის წარდგინებით და პარლამენტის თანხმობით, პრეზიდენტს შეუძლია (მუხ. 141). საკრებულოს დათხოვნა ან საქმიანობის შეჩერება მხოლოდ მაშინ არის შესაძლებელი, როცა საკრებულოს ქმედებამ საფრთხე შეუქმნა ქვეყნის სუვერენიტეტს, ტერიტორიულ მთლიანობას ან სახელმწიფო ხელისუფლების ორგანოთა კონსტიტუციური უფლებამოსილებების განხორციელებას (მუხ. 73 „კ“). იმისთვის, რომ საკრებულოს დათხოვნა ან საქმიანობის შეჩერება დაიწყოს, საჭიროა მისმა ქმედებამ ჩამოთვლილთაგან ერთ-ერთი ფაქტის დადგომა გამოიწვიოს. ასეთ შემთხვევაში სახელმწიფო რწმუნებულ-გუბერნატორი უფლებამოსილია საკრებულოს დათხოვნის ან საქმიანობის შეჩერების შესახებ წინადადება წარუდგინოს მთავრობას (მუხ. 5 „თ“). ამრიგად, სახელმწიფო რწმუნებულის უფლებამოსილება მხოლოდ წინადადების წარდგენით შემოიფარგლება და არა საკრებულოს დათხოვნის ან საქმიანობის შეჩერების უფლებით.
რაც შეეხება ალექსანდრე მოწერელიას მიერ ნახსენებ საკითხებს (ნეპოტიზმი, ტენდერები, ბიუჯეტის სახსრების საეჭვო განკარგვა), ეს ყველაფერი კანონსაწინააღმდეგო ქმედებაა და მასზე რეაგირებას შესაბამისი ორგანოები ახორციელებენ და არა სახელმწიფო რწმუნებულ-გუბერნატორი. თუმცა, დადასტურების შემთხვევაშიც, აღნიშნული ფაქტი ვერ იქნება საკრებულოს დათხოვნის ან საქმიანობის შეჩერების საფუძველი, ვინაიდან ეს არ წარმოადგენს ქვეყნის სუვერენიტეტის ან ტერიტორიული მთლიანობის ხელყოფას, ან რომელიმე სახელმწიფო ორგანოსთვის კონსტიტუციური უფლებამოსილების განხორციელების ხელის შეშლას. კორუფციის ან საბიუჯეტო სახსრების არამიზნობრივ ხარჯვაზე პასუხისმგებლობა ეკისრება ცალკეულ თანამდებობის პირებს და არა მუნიციპალიტეტის ორგანოებს.
გუბერნატორს შეუძლია მუნიციპალიტეტების საქმიანობა შეისწავლოს. როდესაც კომისია შევა, შეისწავლის სად რა დარღვევაა, იმის მიხედვით, გუბერნატორს შეუძლია შეაჩეროს საკრებულოების უფლებამოსილება

Verdict: FactCheck concludes that Aleksandre Motserelia’s statement is a LIE.
Resume: A state trustee or governor is a central governmental representative in territorial-administrative units mostly responsible for fulfilling the central government’s tasks. Probing into the activities of a municipality is not part of a state trustee’s power and, therefore, he is not authorised to do so. In regard to dismissing a municipal council, this belongs to the presidential authority upon the request of the Government of Georgia and with the consent of the Parliament of Georgia.
Therefore, Aleksandre Motserelia’s statement is groundless and can be assessed as an attempt to interfere in a municipality’s independent activity (which is guaranteed by the law).
Aleksandre Motserelia, the newly appointed state trustee – governor of the Samegrelo-Zemo Svaneti region, spoke with media representatives about the activities of municipalities. Mr Motserelia stated that a special commission will be established to probe into the activities of municipalities.
In particular, Aleksandre Motserelia stated: “We are in power to probe into the activities of each municipality. When a commission enters a municipality and studies any transgressions, depending on the picture we have, the governor is in power to suspend the authority of a municipality if it contradicts state interests. However, this requires proof. Nepotism, tenders, suspicious misappropriation of budget resources – all of these contradict state interests although they need to be proven.”
The Law of Georgia on the Structure, Authority and Rules of Operation of the Government of Georgia determines the status of a state trustee – governor. In accordance with this law, the state trustee – governor is a representative of the central government in territorial-administrative units and he is appointed and dismissed by the Government of Georgia. Therefore, the state trustee is a representative of a state organ. In turn, relations between state and municipal organs are based on the principle of cooperation (Article 7). In addition, there are two types of state oversight (Chapter XVI) which cover the activities of municipalities:
Legal Oversight – is carried out to ensure the harmonisation of municipal council decisions with national legislation and is spearheaded by the Prime Minister. This type of oversight envisions the determination of whether or not municipal council resolutions are in harmony with national legislation. In the case when a municipal council’s resolution contradicts national legislation and the municipal council did not harmonise it with national legislation, the Prime Minister is not authorised to revoke that resolution even if it is unlawful. In such a case, the Prime Minister appeals to the court (Article 132).
Sector Oversight – is carried out with a municipality’s delegated authority to ensure that the municipality’s activity is legal and appropriate. Sector oversight is carried out by that ministry/agency whose authority is delegated to the municipality (Article 130.2). One such authority is the registration of citizens for conscription which is carried out by municipalities whilst the Ministry of Regional Development and Infrastructure carries out the oversight (Article 51). The Ministry of Regional Development and Infrastructure exerts oversight through the state trustee – governor (Article 5 “I”).
Therefore, the trustee is authorised to probe into a municipality’s activity in regard to registration for conscription alone. In turn, only the State Audit Service, independent audit (upon the decision of a municipal council) and an internal audit of a city hall (Article 140) have the power to probe into the activities of a municipality (legality and efficiency of using municipal funds and property). Apart from these organs/individuals, no one is authorised to probe into the activities of municipal organs.
Only the President of Georgia, upon the request of the Government of Georgia and with the consent of the Parliament of Georgia, is in power to dismiss a municipal council or suspend its authority (Article 141). Dismissing a municipal council or suspending its authority is allowed if the activities of the municipal council threaten the country’s sovereignty, territorial integrity or the exercising of the constitutional authority of state government organs (Article 73 “J”). In order to start proceedings for the dismissing of a municipal council or suspending its authority, the municipal council’s activities should have been engaged in one of the aforementioned circumstances. In this case, a state trustee – governor is entitled to submit a proposal to the Government of Georgia to either dismiss a municipal council or suspend its authority (Article 5 “H”). Therefore, the state trustee’s authority is confined to submitting a proposal instead of being in power to actually dismiss a city council or suspend its authority.
In regard to the issues mentioned by Aleksandre Motserelia (nepotism, tenders, suspicious misappropriation of budget funds), all of these are unlawful actions with respective agencies, and not the state trustee – governor, responding to them. However, even if proven, this type of fact cannot serve as grounds for dismissing a municipal council or suspending its authority because this does not equal infringement of state sovereignty and territorial integrity nor does it obstruct any state organ from exercising its constitutional authority. Separate high-ranking officials are to be held accountable for corruption or embezzlement of budget funds instead of municipal organs.