„ქართულმა ოცნებამ“ სამთავრობო ვალი 8.5 მლრდ ლარის ოდენობით ჩაიბარა, დღეს კი - 18.5 მლრდ ლარია
ვერდიქტი: ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ზურაბ ჭიაბერაშვილის განცხადება არის მეტწილად სიმართლე.   რეზიუმე: ფინანსთა სამინისტროს მონაცემებით, 2012 წელს მთლიანი სამთავრობო ვალი 8.5 მლრდ ლარს შეადგენდა. აღნიშნული მაჩვენებელი 2018 წლის 30 ივნისის მდგომარეობით 16.3 მლრდ ლარამდე არის გაზრდილი და არა 18.5 მლრდ-მდე, როგორც დეპუტატი აღნიშნავს. 2012-2017 წლებში 12.02 პუნქტით, 32.55%-დან 44.57%-მდე გაიზარდა სამთავრობო ვალის მშპ-სთან ფარდობის მაჩვენებელიც, რომელიც ვალის ტვირთის შეფასების მიღებული ინდიკატორია. ვალის ცვლილების ანალიზში მნიშვნელოვანია გათვალისწინებული იქნას ის ფაქტორები, რაც გავლენას ახდენდა ვალის მაჩვენებლების ზრდაზე. სამთავრობო ვალის შემთხვევაში მისი ძირითადი ნაწილი დენომინირებულია უცხოურ ვალუტაში, შესაბამისად, საგარეო ვალის ლარში გამოხატული მნიშვნელობის ზრდა დიდწილად ლარის კურსის შემცირებამ (გაუფასურება) განაპირობა. 2013-2017 წლებში საგარეო ვალის წმინდა ნაკადებმა (ვალის აღებას გამოკლებული ვალის დაფარვა) მხოლოდ 2.9 მლრდ ლარი შეადგინა, რაც 2012 წელთან მიმართებით 44.35%-იანი ზრდაა და ჩამოუვარდება მშპ-ს ზრდის ტემპს იგივე პერიოდში (45.38%). შესაბამისად, მთავრობის საგარეო ვალის ლარში გამოხატული მნიშვნელობის ზრდა, წინა ხელისუფლებების პირობებში, 2012 წლამდე დაგროვილი ვალის ნაშთის გაზრდილი კურსით გადაანგარიშებამ განაპირობა. აღნიშნული ეფექტის გარეშე საგარეო სამათავრობო ვალის მშპ-სთან ფარდობის მაჩვენებელი შემცირდებოდა. თავის მხრივ, ლარის კურსის შემცირებას ცალსახად ხელისუფლების არასწორი პოლიტიკის შედეგად ვერ ჩავთვლით. აღსანიშნავია, რომ 2013-2017 წლებში, შიდა ვალის აბსოლუტურ მაჩვენებლებში ზრდასთან ერთად, ზრდადია ფარდობითი მაჩვენებელიც მშპ-სთან მიმართებაში. თუმცა, აღნიშნული ზრდის ფონზეც, 2012 წლამდე არსებული საგარეო ვალის ნაშთის გადაანგარიშების ეფექტის გარეშე, ხელისუფლება მთლიან სამთავრობო ვალს შეინარჩუნებდა 2012 წელს არსებული ნიშნულის მიდამოებში და ფარდობითი მაჩვენებელი მხოლოდ 1.87 პუნქტით, 34.42%-მდე გაიზრდებოდა, ნაცვლად 44.57%-ისა.   ანალიზი ტელეკომპანია „იმედის“ ეთერში, პარლამენტის წევრმა „ევროპული საქართველოდან“, ზურაბ ჭიაბერაშვილმა განაცხადა, რომ „ქართულმა ოცნებამ” სამთავრობო ვალი 8.5 მლრდ-ის ნიშნულზე ჩაიბარა და დღეის მდგომარეობით 18.5 მლრდ ლარამდეა გაზრდილი. სამთავრობო ვალი მთლიანი სახელმწიფო ვალის ნაწილს წარმოადგენს და მისგან განსხვავებით არ მოიცავს საქართველოს ეროვნული ბანკის ვალს. სამთავრობო ვალი შესაძლებელია იყოს როგორც საგარეო (უცხოურ ვალუტაში), ისე შიდა (ეროვნულ ვალუტაში). ვალის ცვლილების სტატისტიკურ მონაცემებს საქართველოს ეროვნული ბანკი და ფინანსთა სამინისტრო აქვეყნებენ. ფინანსთა სამინისტროს მონაცემებით, 2012 წლის 31 დეკემბრის მდგომარეობით საგარეო სამთავრობო ვალი 3 997 მლნ აშშ დოლარს შეადგენდა, რაც შესაბამისი პერიოდის კურსით 6 622 მლნ ლარს შეესაბამებოდა. იგივე თარიღისთვის ქვეყნის საშინაო ვალი, ე.წ „ისტორიული ვალის1“ (672 მლნ) გარეშე 1 230 მლნ ლარის ნიშნულზე იყო. შესაბამისად, მთლიანი სამთავრობო ვალი (საშინაო და საგარეო ვალის ჯამი) ლარში გადაანგარიშებულად, „ისტორიული ვალის“ ჩათვლით, 8.52 მლრდ ლარს, „ისტორიული ვალის“ გარეშე კი 7.85 მლრდ ლარს შეადგენდა. 2018 წლის 30 ივნისის მდგომარეობით საგარეო სამთავრობო ვალი 5 186 მლრდ აშშ დოლარს შეადგენდა, რაც შესაბამისი დღის კურსით 12 714 მლრდ ლარს შეესაბამებოდა. საშინაო ვალი კი 2 950 მლნ ლარის ნიშნულზე იყო „ისტორიული ვალის“ გარეშე. მთლიანი სამთავრობო ვალი, „ისტორიული ვალის ჩათვლით“, 16.34 მლრდ ლარს, „ისტორიული ვალის“ გარეშე კი 15.66 მლრდ ლარს შეადგენდა. ვალის ოდენობაზე მსჯელობა მისაღებია მხოლოდ ფარდობითი მაჩვენებლების გამოყენებით, ვინაიდან კონკრეტული აბსოლუტური სიდიდე შესაძლებელია იყოს ძალიან დიდი მცირე ეკონომიკის პირობებში და იყოს ძალიან მცირე შედარებით დიდი ეკონომიკის პირობებში. ვალის ტვირთის სრულფასოვნად შესაფასებლად მიღებულია მისი მთლიანი მოცულობის მთლიან შიდა პროდუქტთან ფარდობის მაჩვენებელი.   გრაფიკი 1: სამთავრობო ვალის ცვლილების ტენდენცია, 2010-2017 წლები chiaberashvili წყარო: საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო   როგორც ვხედავთ, აბსოლუტურ რიცხვებში ზრდის ტენდენცია გააჩნია როგორც საშინაო, ასევე საგარეო ვალის ლარში გამოხატულ მაჩვენებლებს. 2012-2017 წლებში მზარდია მთლიანი სამთავრობო ვალის მშპ-სთან ფარდობის მაჩვენებელიც და 32.55%-დან 44.57%-მდე იზრდება. თუმცა, ვალის ზრდაზე მითითებისას აუცილებლად აღსანიშნი ასპექტია მოცემულ პერიოდში ლარის გაცვლითი კურსის მერყეობა. კერძოდ, კურსის ცვლილებისას, პერიოდის ბოლოს ახალი კურსით გადაიანგარიშება არა მხოლოდ ვალის ნაზრდი პერიოდში (აღებული ვალი წელიწადში), არამედ მოცემული მონაკვეთისათვის აკუმულირებული ვალის ნაშთიც. შესაბამისად, სამთავრობო ვალის ზრდა მნიშვნელოვანწილად განაპირობა წინა ხელისუფლებების პირობებში, 2012 წლის ბოლომდე დაგროვილი ვალის ნაშთის ახალი კურსის შესაბამისად გადაანგარიშებამ. სხვანაირად რომ ითქვას, 2013 წლიდან ხელისუფლებას რომც არ აეღო იმაზე მეტი ვალი (შემომავალი ნაკადი) ვიდრე დაფარავდა (გამავალი ნაკადი), ვალის ლარში გამოხატული მნიშვნელობა მაინც გაიზრდებოდა. შესაბამისად, ვალის ზრდა არა დიდი მასშტაბებით ახალი ვალდებულებების აღებამ, არამედ აკუმულირებული ნაშთის გაზრდილი კურსით გადაანგარიშებამ გამოიწვია. მაგალითად, როგორც გრაფიკიდან ჩანს, 2014 წლის ბოლოდან 2015 წლის ბოლომდე საგარეო ვალი ლარში ერთბაშად 2.5 მლრდ-ით გაიზარდა მაშინ როცა ვალდებულებების წმინდა ზრდამ 2015 წელს მხოლოდ 694 ათასი ლარი შეადგინა დარჩენილი სხვაობა ნაზრდში მნიშვნელოვანწილად სწორედ უკვე აკუმულირებული ვალის გადაანგარიშებამ (საკურსო სხვაობა) გამოიწვია. რაც შეეხება უშუალოდ ვალუტის კურსის ცვლილებას, მოცემულ პერიოდში არსებითად გაიზარდა თავისთავად დოლარის ინდექსი, რაც მსოფლიოს მასშტაბით ყველა ვალუტასთან მის გამყარებაში აისახა. გარდა დოლარის გამყარების პირდაპირი გავლენისა აღსანიშნავია ირიბი ეფექტიც, კერძოდ, როდესაც საქართველოს სავაჭრო პარტნიორი ქვეყნების ვალუტები უფასურდება, ეს საქართველოს საგარეო ვაჭრობის პირობებს აუარესებს, ზრდის უარყოფით სავაჭრო ბალანსს, რაც თავის მხრივ ლარის კურსის გაუფასურებას უწყობს ხელს. შესაბამისად, საქართველოს ხელისუფლება დოლარის გამყარების გავლენის სრულად აღმოფხვრისა და ლარის კურსის არსებულ ნიშნულზე შენარჩუნების შესაძლებლობას მოკლებული იყო. ვალუტის შემომავალ ნაკადებზე და შესაბამისად ლარის კურსზე უარყოფითად აისახებოდა ზოგადად რეგიონსა და პარტნიორ ქვეყნებში არსებული რთული ვითარებაც. საგარეო ფაქტორებზე ხელისუფლება ასევე ვერ იქონიებდა არსებით გავლენას. თუმცა, ლარის კურსზე დამატებითი წნეხის შექმნას მთავრობის ცალკეულმა ქმედებებმაც (ეკონომიკური ზრდის დაბალი ტემპი, სავიზო რეჟიმის გამკაცრება რიგ ქვეყნებთან, სახელმწიფო ფინანსების არათანაბარი ხარჯვა და სხვა) შეუწყო ხელი (იხ. ბმული 1; ბმული 2). 2012 წლის დეკემბრის მდგომარეობით, აკუმულირებული ვალის ნაშთის საკურსო ცვლილების ეფექტის გამორიცხვით, მშპ-ს ზრდის ტემპის გათვალისწინებით გაიზრდებოდა შიდა ვალის ფარდობა მშპ-სთან, თუმცა გარკვეულწილად შემცირდებოდა საგარეო ვალის ფარდობითი მაჩვენებელი. 2012 წელთან მიმართებით 2017 წლის ნომინალური მშპ 45.38%-ით არის გაზრდილი, მაშინ როცა ამავე პერიოდში საგარეო ვალის წმინდა ნაზრდი მხოლოდ 44.35%-ია. სხვა სიტყვებით რომ ითქვას, 2013-2017 წლებში ეკონომიკა გაიზარდა უფრო მაღალი ტემპით ვიდრე საგარეო ვალი, შესაბამისად, 2012 წლის დეკემბრის მდგომარეობით აკუმულირებული ვალის ნაშთის საკურსო ცვლილების ეფექტის გარეშე საგარეო ვალის ფარდობითი მაჩვენებელი მშპ-სთან შემცირდებოდა.   ცხრილი 1: სამთავრობო ვალი საკურსო ცვლილების გამორიცხვით (ათასი ლარი)
პერიოდი 2012 2013 2014 2015 2016 2017
მთავრობის საგარეო ვალი 6,622 6,748 7,281 7,975 8,687 9,559
წმინდა ნაკადები - 126 533 694 712 872
საგარეო ვალი მშპ-სთან 25.31% 25.13% 24.98% 25.11% 25.53% 25.13%
მთავრობის შიდა ვალი 1,896 2,010 2,548 2,828 3,171 3,535
შიდა ვალი მშპ-სთან 7.24% 7.49% 8.74% 8.90% 9.32% 9.29%
მთავრობის მთლიანი ვალი 8,518 8,758 9,828 10,803 11,858 13,095
მთლიანი ვალი მშპ-სთან 32.55% 32.62% 33.72% 34.02% 34.85% 34.42%
წყარო: საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო   როგორც ცხრილიდან ჩანს, საგარეო ვალის ფარდობითი წილის შემცირება სრულად ვერ დააბალანსებდა შიდა ვალის ზრდით გამოწვეულ ეფექტს და მთლიანი სამთავრობო ვალის ფარდობითი მაჩვენებელი მშპ-სთან 1.87 პუნქტით, 34.42%-მდე გაიზრდებოდა.
1 "ისტორიული ვალი" შეადგენს საბჭოთა კავშირის დროს წარმოქმნილ ვალდებულებებს, რომელთა მხოლოდ სავარაუდო ოდენობა რის ცნობილი (672.3 მლნ ლარი).

Resume: In accordance with the Ministry of Finance’s data, in 2012 total government debt was GEL 8.5 billion. As of 30 June 2018, that figure has increased to GEL 16.3 billion instead of GEL 18.5 billion as claimed by the MP. In 2012-2017, government debt to GDP ratio, which is a widely used indicator to measure debt burden, has also increased by 12.02 percentage points from 32.55% to 44.57%.
However, it is important to take those factors into account, which has affected growth of debt figures. In case of the government debt, its major part is denominated in a foreign currency. Therefore, growth of foreign debt in GEL was largely stipulated by depreciation of GEL exchange rate. In 2013-2017, net flows of foreign debt (borrowing minus debt service) constituted only GEL 2.9 billion, which is 44.35% growth as compared to 2012 and lags behind the GDP growth rate (45.38%) in the same period. Therefore, increase in government’s foreign debt in GEL was caused by re-calculation of debt accumulated before 2012 in accordance with the new exchange rate. Without this effect, government foreign debt to GDP ratio would have been reduced. In turn, depreciation of GEL exchange rate cannot be flatly considered as a result of the Government of Georgia’s erroneous policy.
Of note is that in 2013-2016, in parallel with growth of domestic debt in absolute figures, the relative number (debt to GDP ratio) has also been growing. However, even in light of that growth, without the foreign debt balance re-calculation effect, the Government of Georgia could have kept total foreign debt at the level of what was registered in 2012, i.e. relative figure would have increased only by 1.87 percentage points to 34.42% instead of today’s 44.57%.
European Georgia – Movement for Freedom MP, Zurab Tchiaberashvili, on air on Imedi TV stated that the Georgian Dream had inherited GEL 8.5 billion government debt, whilst as of today the debt was increased to GEL 18.5 billion.
Government debt is part of the total national debt and in contrast with the latter, does not include debts of the National Bank of Georgia. Government debt could be foreign (in foreign currency) or domestic (in national currency). Statistical figures in regard to changes in debt are published by the National Bank of Georgia and National Statistics Office of Georgia.
In accordance with the Ministry of Finance’s data, as of 31 December 2012 Georgia’s government debt was USD 3,997 million, which was GEL 6,622 million to use the GEL-USD exchange rate for that period. At the same period, Georgia’s domestic debt, without the so called legacy debt1 (GEL 672 million), was GEL 1,230 million. Therefore, total government debt (sum of foreign and domestic debts) calculated in GEL was GEL 8.52 billion with the legacy debt and GEL 7.85 billion without the legacy debt.
As of 30 June 2018, government’s foreign debt was USD 5,186 million, which was GEL 12,714 million to use the respective GEL-USD exchange rate. The domestic debt stands at GEL 2,950 million mark without the legacy debt. As a result, total government debt, including the legacy debt, constitutes GEL 16.34 billion, whilst without the legacy debt, it constitutes GEL 15.66 billion.
Discussion about the volume of debt is appropriate only by using the relative figures, because any specific absolute figure can be very big for a small economy and very small for a relatively bigger economy. In order to properly assess the debt burden, it is widely accepted to use total debt amount to gross domestic product (GDP) ratio. The respective figures for 2010-2017 are given in the Graph 1.
Graph 1: Trend of Changes in Government Debt in 2010-2017
We see that GEL denominated figures for both domestic and foreign debts have a tendency of growth. In 2012-2017, total government debt to GDP ratio was also on the rise and the figure increased from 32.55% to 44.57%.
However, whilst emphasizing the growth of debt, of necessary mention is the fluctuation of GEL exchange rate in the given period. Specifically, after changes in exchange rate, at the end of a period new exchange rate is applied not only to the newly added debt (debt taken in a year) but to the accumulated debt balance for the period of time. Therefore, growth of government debt was largely stipulated by the re-calculation of debt accumulated under the previous government before the end of 2012 using the new exchange rate. In other words, even if the Government of Georgia had not taken more debt (inflow) as compared to what was paid (outflow), GEL denominated debt would have been increased in any case. Therefore, debt growth did not result from taking massive new obligation but was in fact caused by re-calculation of accumulated debt using the new exchange rate. For instance, as illustrated by the graph, since the end of 2015 until the end of 2015, foreign debt in GEL has increased by GEL 2.5 billion, whilst the net growth of obligations in 2015 was only GEL 694,000. The remaining difference in growth was largely stipulated by re-calculation (changes in exchange rate) of already accumulated debt.
In regard to changes in currency exchange rate per se, in the given period USD index has increased substantially, which resulted in worldwide appreciation of USD against every other currency. Apart from direct impact of appreciation of USD, of note is the indirect effect. Specifically, when Georgia’s trade partner countries’ currencies depreciate, that worsens Georgia’s trade conditions and increases negative trade balance, which in turn contribute to depreciation of GEL exchange rate. Therefore, the Government of Georgia was devoid of instruments to eradicate the impact of appreciation of USD and keep GEL exchange rate at the existing level. Difficult situation in the region and in Georgia’s partner countries also negatively affected currency inflows and GEL exchange rate. The Government of Georgia was also unable to significantly influence external factors, although its certain actions (low economic growth rate, restricted visa regime with certain countries, unequal spending of state finance etc) also provided additional pressure upon GEL exchange rate (see link 1; link 2)
If we exclude the re-calculation effect of the accumulated debt as of December 2012, considering the GDP growth rate into account, domestic debt to GDP ratio would have increased, although relative figure of foreign debt would have decreased. Nominal GDP was 45.38% higher in 2017 as compared to 2012, whilst in the same period net growth of foreign debt was only 44.35%. In other words, in 2013-2017 economic growth rate was higher as compared to the growth of foreign debt. Therefore, if accumulated debt as of December 2012 was not re-calculated using a new exchange rate, foreign debt to GDP ratio would have decreased.
Table 1: Government Debt without Exchange Rate Effect on Debt Accumulated as of December 2012 (GEL thousand)
| Period | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 |
| Government Foreign Debt | 6,622 | 6,748 | 7,281 | 7,975 | 8,687 | 9,559 |
| Net Inflows | - | 126 | 533 | 694 | 712 | 872 |
| Foreign Debt to GDP Ratio | 25.31% | 25.13% | 24.98% | 25.11% | 25.53% | 25.13% |
| Government Domestic Debt | 1,896 | 2,010 | 2,548 | 2,828 | 3,171 | 3,535 |
| Domestic Debt to GDP Ratio | 7.24% | 7.49% | 8.74% | 8.90% | 9.32% | 9.29% |
| Total Government Debt | 8,518 | 8,758 | 9,828 | 10,803 | 11,858 | 13,095 |
| Total Debt to GDP Ratio | 32.55% | 32.62% | 33.72% | 34.02% | 34.85% | 34.42% |
As illustrated by the table, decrease in foreign debt to GDP ratio could not fully offset the increased domestic debt effect. Therefore, total debt to GDP ratio would have increased by 1.87 percentage points to 34.42%.
1 Legacy Debt constitutes the obligations accumulated during the Soviet times, estimated to be approximately GEL 672.3 million.