2012 წელთან შედარებით, დოლარში საქართველოს ეკონომიკა შემცირებულია
კონკრეტული ქვეყნის მთლიანი შიდა პროდუქტის (მშპ) დროში ცვლილების შესაფასებლად მიზანშეწონილია რეალური მშპ-ს ცვლილების ანალიზი, ფასების ცვლილების ეფექტის გამოსარიცხად. რომან გოცირიძის განცხადებაში კი მშპ-ს შემცირებაზე საუბარია ნომინალური მშპ-ს დოლარში გამოხატული მაჩვენებლის კლების საფუძველზე. შედეგად, მის მიერ დასახელებული ფაქტობრივი მონაცემები სწორია, თუმცა ერთი მხრივ დროით ჭრილში ეკონომიკის ზრდის შეფასებისათვის ნომინალური მაჩვენებლის გამოყენება შეცდომაა, მეორე მხრივ კი, დოლარში კონვერტირებული ნომინალური მშპ-ს შემცირების ერთადერთი მიზეზი ლარის გაუფასურებაა და არა რეალური ცვლილებები ეკონომიკაში.
ფაქტობრივად, სწორია მსყიდველობითი უნარის პარიტეტის გათვალისწინებით დაანგარიშებული მშპ-ს (პპპ მშპ) ცვლილების დასახელებული ტენდენციაც, თუმცა განცხადებაში არ არის საუბარი საქართველოს ეკონომიკის სხვა ქვეყნის მაჩვენებლებთან შედარებაზე (პპპ მშპ სწორედ შედარებითი ანალიზის მიზნებისათვის გამოიყენება), შესაბამისად, გაუგებარია, რა მიზნით იქნა აღნიშნული მაჩვენებელი მოყვანილი.
ვალის ოდენობაზე საუბრის ნაწილში, დეპუტატი ერთმანეთს ადარებს პპპ მშპ-ს აბსოლუტურ ზრდას და ვალის აბსოლუტურ ზრდას, ამ შემთხვევაშიც დასახელებული მონაცემები ძირითადად სწორია, თუმცა ვალის ოდენობის შეფასებისთვის მიღებული მაჩვენებელი მისი მშპ-სთან ფარდობაა და არა აბსოლუტური ზრდების ურთიერთშედარება. სახელმწიფო ვალის ფარდობა მშპ-სთან გაზრდილია ვალუტის კურსის ცვლილების მიზეზით ვალდებულებების გადაფასების გამო, კურსის ეფექტის გამორიცხვით კი მაჩვენებელი სტაბილურია. ამდენად, მონაცემები განცხადების ამ ნაწილშიც არამართებული კონტექსტითაა მოყვანილი.
ანალიზი საქართველოს პარლამენტის წევრმა „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობიდან“, რომან გოცირიძემ, განაცხადა:
„დოლარში ქვეყნის ეკონომიკა შემცირდა 2012 წელთან შედარებით, და თუ მეტყვით, რატომ ანგარიშობ დოლარშიო, გეტყვით მსყიდველობითი უნარის პარიტეტიდან, ნახეთ სავალუტო ფონდის მაჩვენებლები. საქართველოში ეკონომიკა 2012 წელს ყველაზე ობიექტური შეფასებით იყო 30.7 მლრდ, 2017 წელს არის 29.7 მლრდ [39.7], 4.6% იყო საშუალო ზრდა, ხუთ წელიწადში გაიზარდა 9 მილიარდით, იმდენით, რამდენითაც ვალი გაიზარდა“.
ქვეყანაში შექმნილი ეკონომიკური დოვლათის საზომად განსხვავებული ეკონომიკური მაჩვენებლები გამოიყენება (ნომინალური მშპ, რეალური მშპ, მშპ მსყიდველობითი უნარის პარიტეტის გათვალისწინებით), რომელთაგან თითოეულის უნარი, აღწეროს ეკონომიკური მდგომარეობა უნივერსალური არ არის და მათი გამოყენების მიზნობრიობა შეზღუდულია. თითოეული მათგანი ეკონომიკის მხოლოდ კონკრეტულ ჭრილში შესაფასებლად არის ოპტიმალური.
რომან გოცირიძის განცხადებაში სახეზე გვაქვს მშპ-ს დინამიკის შეფასება დროით ჭრილში, შესაბამისად, ნებისმიერი ნომინალური მაჩვენებლის გამოყენება შინაარსს მოკლებულია, ვინაიდან ნომინალური მაჩვენებელი არ არის თავისუფალი ფასების ცვლილების გავლენისაგან. ამდენად, 2012 და 2017 წლების მშპ-ს შესადარებლად ცალსახად მიღებული მიდგომა რეალური მშპ-ს ცვლილების ანალიზია. აღნიშნულ პერიოდში ეკონომიკა, საშუალოდ, 3.75%-ით იზრდებოდა და 23.65-დან 28.42 მლრდ ლარამდე გაიზარდა.
თავისთავად, ზრდის ტემპი განვითარებადი ქვეყნისათვის საკმაოდ დაბალი მაჩვენებელია, თუმცა ეკონომიკის შემცირებაზე საუბარი საფუძველს მოკლებულია.
ამავდროულად, დეპუტატი საუბრობს მშპ-ს დოლარში დათვლილი მაჩვენებლის შემცირებაზე (ნომინალური მშპ კონვერტირებული დოლარში), რომელიც დროში ცვლილების ანალიზისათვის არაფრისმომცემი მაჩვენებელია და მისი შემცირების ერთადერთი მიზეზი ტექნიკურია, კერძოდ, ლარის გაუფასურება დოლართან მიმართებაში. ყველაზე საინტერესოა, რომ დოლარში დათვლილი ნომინალური მშპ-ს ანალიზში გამოყენების მიზეზად მსყიდველუნარიანობის პარიტეტი იქნა დასახელებული, თუმცა დინამიკის შესაფასებლად, პარიტეტის გათვალისწინებით დათვლილი მშპ-ს ნაცვლად, შინაარსობრივად სრულიად სხვა მაჩვენებელი (ნომინალური მშპ დოლარში) იქნა გამოყენებული. ქვეყნის მშპ, პარიტეტის გათვალისწინებით დათვლილი, ზრდის ტენდენციას ინარჩუნებს მთელ პერიოდზე, ხოლო დინამიკის ანალიზში კი ხელოვნურად იქნა გამოყენებული ერთადერთი მაჩვენებელი რომელიც შემცირდა (იხ. ცხრილი).
აქვე აღსანიშნავია, რომ 2012-დან 2017 წლამდე მშპ (პპპ) ნამდვილად 30.7 მლრდ საერთაშორისო დოლარიდან 39.7 მლრდ-მდე გაიზარდა, თუმცა მსჯელობის არსიდან გამომდინარე, თავისთავად მსყიდველობითი უნარის პარიტეტით დათვლილი მშპ-ს გამოყენებაც აზრს მოკლებულია. ამ მაჩვენებლის მიზნობრიობა განსხვავებული ქვეყნების ეკონომიკური მდგომარეობის ერთმანეთთან შედარებაა. დეპუტატი კი ერთ ქვეყანაზე (საქართველოზე) საუბრობს, შესაბამისად, სრულიად გაუგებარია რა მიზანს ემსახურება ხსენებული მაჩვენებლის ცვლილების ანალიზი.
საქართველოს მთლიანი შიდა პროდუქტი (მლრდ)
პერიოდი 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
რეალური მშპ (დოლარი) 11.64 12.48 13.27 13.72 14.36 14.77 15.19 15.95
რეალური მშპ (ლარი) 20.74 22.24 23.65 24.45 25.59 26.32 27.07 28.42
ნომინალური მშპ (ლარი) 20.74 24.34 26.17 26.85 29.15 31.76 34.03 38.04
ნომინალური მშპ (დოლარი) 11.64 14.43 15.85 16.14 16.51 13.99 14.38 15.14
მშპ-ს რეალური ზრდა (%) 6.3% 7.2% 6.4% 3.4% 4.6% 2.9% 2.8% 5.0%
PPP მშპ (საერთ. დოლარი) 25.90 28.35 30.70 32.25 34.35 35.72 37.21 39.70
წყარო: მსოფლიო ბანკი; IMF
ასევე, გაუგებარია, რას გულისხმობს პოლიტიკოსი როცა აცხადებს, რომ მშპ (პპპ) და ვალი თანაბრად 9 მილიარდით გაიზარდა. ორი მაჩვენებლის ერთმანეთთან შედარების მიზანი გაურკვეველია. ვალის მოცულობის შეფასების მიღებული მეთოდი მისი მშპ-სთან ფარდობის მაჩვენებელის ანალიზია. 2012-2017 წლებში აღნიშნული სიდიდე 34.9-დან 44.6%-მდე გაიზარდა, რაც დიდწილად წინა პერიოდებში აღებული ვალდებულებების გადაფასებითაა (ლარის გაცვლითი კურსის ცვლილების შედეგად) გამოწვეული და არა მიმდინარე შემომავალი ნაკადებით. კურსის ეფექტის გამორიცხვით კი ვალის მშპ-სთან ფარდობის მაჩვენებელი სტაბილურია. 2012-2017 წლებში აბსოლუტურმა ზრდამ მთავრობის საგარეო და საშინაო ვალის შემთხვევაში, შესაბამისად, 1.044 მლრდ დოლარი და 1.633 მლრდ ლარი შეადგინა.

Verdict: Roman Gotisirdze’s statement is MANIPULATION OF NUMBERS.
Resume: In order to assess changes of one particular country’s GDP in time, it is appropriate to analyze real GDP change to rule out the price change factor. However, Roman Gotsiridze uses nominal GDP in USD to support his claim that Georgia’s GDP has decreased. As a result, factual data provided by Mr Gotsiridze is accurate, although on the one hand, it is a mistake to use nominal figure to assess the economic growth in time and on the other hand, the only reason why USD denominated nominal GDP has decreased is depreciation of GEL and not any real changes in the economy.
The tendency of GDP change, measured in Purchasing Power Parity (PPP) is factually accurate as well. However, Mr Gotsiridze’s statement does not include comparison of Georgia’s economy with those of other countries (GDP PPP is primarily used for comparative analysis). Therefore, it is not clear, why that figure was named.
In the part of his statement, where the MP talks about the amount of debt, Mr Gotsiridze does compare absolute growth of GDP (PPP) to absolute growth of debt. In this case again, the data is mostly accurate, although the standard method to assess the amount of debt is to use debt to GDP ratio instead of comparing absolutely different growth rates. State debt to GDP ratio was increased because of revaluation of state obligations as a result of currency changes. Therefore, if we do not take the effect of currency exchange rate into account, the debt to GDP ratio is stable. Consequently, the data has been put into a wrong context in that part of the statement as well.
A member of the Parliament of Georgia from the United National Movement, Roman Gotsiridze, stated: “The country’s economy in USD has decreased as compared to 2012 and if you ask me why I make calculations in USD, I will answer that I rely on purchasing power parity and tell you to see the figures of the International Monetary Fund. Georgia’s economy in 2012, by the most objective assessment was 30.7 billion, whilst in 2017 it is 29.7 billion [39.7]. The average growth rate is 4.6% and in five years, Georgia’s economy increased by GEL nine billion, whilst the state debt has increased by almost as much.”
Variety of economic indicators (nominal GDP, real GDP, GDP PPP) are used to measure economic wealth produced in a country. However, none of those indicators are universally applicable to describe state of the economy and they are used for certain limited purposes. It is fitting to use each of those indicators to assess economy in a specific perspective.
In his statement, Roman Gotsiridze assesses GDP dynamic in time. Therefore, use of any nominal indicator is out of context, because nominal indicator is always impacted by price changes. Therefore, common practice to compare GDP in 2012 and 2017 would be analysis of real GDP change. In the given period, Georgia’s economic growth rate was 3.75% on average and in absolute numbers it increased from GEL 23.65 billion to GEL 28.42 billion. Clearly, this is a very poor economic performance for a developing country, however, talks about decreased economy are groundless.
At the same time, the MP speaks about decrease of USD denominated indicator (nominal GDP converted in USD), which is useless for analysis of changes in time. The only reason why USD denominated GDP has decreased is the depreciation of GEL against the USD. Of particular interest is that in accordance with Roman Gotsiridze’s claim, nominal GDP was used in the analysis because of purchasing parity. However, in order to assess dynamic, indicator of completely different context (nominal GDP in USD) was used instead of GDP PPP. Georgia’s GDP measured in PPP has been growing for the entire period, whilst in his analysis of GDP dynamic the MP used the only indicator which has decreased in that time (see table).
Of note is that in the period of 2012-2017, GDP (PPP) has indeed increased from Int. Dollar 30.7 billion to Int. Dollar 39.7 billion. However, taking into account the context of argumentation, it does not make sense to use GDP measured in PPP. The aim of this indicator is to compare economies of different countries, whilst the MP speaks about only one country (Georgia). Therefore, it is completely unclear, what is the aim of analysis of changes in this indicator.
Table 1: Georgia’s Gross Domestic Product (billions)
It also unclear what Roman Gotsiridze mans whilst referring to the fact that GDP (PPP) and debt has both increased by nine billion. The aim of comparison of these two indicators is vague. Standard method to assess the amount of debt is analysis of debt to GDP ratio. In 2012-2017 Georgia’s debt to GDP ratio has increased from 34.9% to 44.6%. This happened largely because of revaluation (as a result of changes in GEL exchange rate) of Georgia’s obligations taken in the previous periods and not because of current inflows. If we do not take the impact of GEL exchange rate, debt to GDP ratio is stable. In 2012-2017, growth of state foreign and domestic debt in absolute numbers was USD 1.044 billion and GEL 1.633 billion respectively.