პარლამენტში სიტყვით გამოსვლისას, საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა გიორგი კვირიკაშვილმა განაცხადა, რომ მოგების გადასახადით მიღებული დანაკლისის შესავსებად შემცირდა ადმინისტრაციული ხარჯი და გაიზარდა აქციზის განაკვეთი საწვავზე, თამბაქოსა და სათამაშო ბიზნესზე. ფაქტ-მეტრი ამ განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა. საქართველოში 2017 წლის 1 იანვრიდან ე.წ. „ესტონური მოდელი“ ამოქმედდა. ახალი საგადასახადო სისტემა მეწარმეებს მოგების გადასახადისგან იმ შემთხვევაში ათავისუფლებს, თუ ისინი მოგებას ბიზნესში დააბრუნებენ და მას განვითარებისთვის დახარჯავენ. ბიზნესიდან გატანილ მოგებაზე გადასახადი 15%-ს შეადგენს. ფინანსთა სამინისტროს ხაზინის ინფორმაციით, 2017 წელს მოგების გადასახადით მიღებულმა შემოსავალმა 756 მლნ ლარი შეადგინა, რაც 2016 წლის მაჩვენებელს 300 მლნ ლარით ჩამოუვარდება. შესაბამისად, დანაკლისი, რომელზეც გიორგი კვირიკაშვილი განცხადებაში საუბრობს, 300 მლნ ლარია.   გრაფიკი 1: მოგების გადასახადის წილი საბიუჯეტო შემოსავლებში 2013-2017 წლებში (მლნ ლარი) image001 წყარო: საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო   მოგების გადასახადის გაუქმებამ დადებითი გავლენა იქონია ქვეყანაში რეინვესტირების მაჩვენებელზე და იგი ბუნებრივად გაზარდა. საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის ინფორმაციით, 2017 წლის 3 კვარტალში პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების 44% რეინვესტიცია იყო. 2017 წლის პირველი 9 თვის მონაცემებით, რეინვესტიციამ 591 მლნ დოლარი შეადგინა, რაც გასული წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს (318 მლნ დოლარი) თითქმის ორჯერ აღემატება. 2017 წელს მოგების დაბეგვრის გაუქმებით მიღებული საბიუჯეტო დანაკლისი ადმინისტრაციული ხარჯის შემცირებით არ დაბალანსებულა. სახელმწიფო ადმინისტრაციულ ხარჯს ბიუჯეტში საქონელისა და მომსახურებისა და შრომის ანაზღაურების მუხლების ჯამი ქმნის. 2017 წელს სახელმწიფო ადმინისტრირებისთვის საჭირო საქონელისა და მომსახურების შეძენაზე 1 248 მლნ ლარი დაიხარჯა, 2016 წლის მაჩვენებელთან შედარებით 130.7 მლნ-ით მეტი. შრომის ანაზღაურებაზე გაწეული ხარჯი კი 1 385 მლნ ლარს გაუტოლდა, რაც 2016 წლის მონაცემს 67 მლნ ლარით ჩამოუვარდება. ჯამში, 2017 წელს, სახელმწიფო ადმინისტრაციული ხარჯი 64 მლნ ლარით გაიზარდა და 2 633 მლნ ლარი გახდა.   გრაფიკი 2: სახელმწიფო ადმინისტრაციული ხარჯი 2013-2017 წლებში image002 წყარო: საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო   გარდა ადმინისტრაციული ხარჯისა, გასულ წელს, 2016 წელთან შედარებით, 630 მლნ ლარით გაიზარდა სახელმწიფო ბიუჯეტის ხარჯების ჯამური ოდენობაც და 9.4 მლრდ ლარი შეადგინა. ხარჯთან ერთად 1.2 მლრდ ლარით მოიმატა საბიუჯეტო შემოსავლებმაც, საიდანაც 1 მლრდ ლარი გადასახადებისგან მიღებული თანხით მობილიზდა. აღსანიშნავია, რომ საბიუჯეტო შემოსავლების გაზრდილ მაჩვენებელზე გავლენა ჰქონდა 2017 წელს საქართველოში არსებულ 7%-იან ინფლაციას, რაც დაგეგმილ მაჩვენებელს 3% პუნქტით აღემატებოდა (ფაქტ-მეტრი ამ თემაზე წერდა). ამდენად, მოგების გადასახადისგან მიღებული შემოსავლის 300 მლნ ლარით კლების მიუხედავად, სხვა გადასახადების აკრეფისგან სახელმწიფომ გასულ წელთან მიმართებით 1.3 მლრდ ლარით მეტი მიიღო. აქედან, 370 მლნ ლარით (გასული წლის მონაცემთან შედარებით 36%-ით მეტი) გაიზარდა აქციზისგან მიღებული შემოსავალი, რაც რაოდენობრივად მოგების გადასახადისგან მიღებულ დანაკლისს აკომპენსირებს.   ცხრილი 1: ბიუჯეტის საგადასახადო შემოსავლები 2016-2017 წლებში (მლნ ლარი)
2016 2017
გადასახადები 7987 8991
საშემოსავლო გადასახადი 1978 2526
მოგების გადასახადი 1056 756
დამატებითი ღირებულების გადასახადი 3286 4123
აქციზი 1070 1451
იმპორტის გადასახადი 70 72
წყარო: საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო     დასკვნა 2016 წელთან შედარებით, 2107 წელს მოგების გადასახადისგან მიღებული საბიუჯეტო შემოსავალი 300 მლნ ლარით მცირე იყო. მოგების გადასახადით მიღებული დანაკლისი (300 მლნ ლარი) სახელმწიფო ადმინისტრაციული ხარჯის შემცირებით არ დაბალანსებულა. შრომის ანაზღაურებაზე დახარჯული თანხა 67 მლნ ლარით შემცირდა, თუმცა მთლიანი ადმინისტრაციული ხარჯის მოცულობა 64 მლნ ლარით გაიზარდა. მოგების გადასახადისგან მიღებული შემოსავლის კლების პარალელურად გაიზარდა სხვა გადასახადებისგან მიღებული შემოსავალი. თამბაქოზე, საწვავსა და ავტომობილებზე აქციზის განაკვეთის ზრდით ბიუჯეტში 370 მლნ ლარით მეტი თანხა შემოვიდა, ვიდრე 2016 წელს. ამდენად, მოგების გადასახადისგან მიღებული დანაკლისი როგორც აქციზის, ასევე სხვა გადასახადებისგან მიღებული შემოსავლების მატებამ აანაზღაურა. მთავრობამ ეკონომიკის სტიმულირების მიზნით საგადასახადო შემოსავლის ნაწილზე უარი თქვა, თუმცა, პარალელურად, ბიუჯეტში თანხების მობილიზება სწორედ ამ გზით, სხვა გადასახადის ზრდის ხარჯზე მოახდინა. ასევე, მთავრობის შენახვის ხარჯები გაზრდილია, ინფლაციის გავლენის გაუთვალისწინებლად, 490 მლნ ლარით არის გაზრდილი საგადასახადო შემოსავლების ჯამური ოდენობაც, რაც ესტონური მოდელის ეფექტს ამცირებს. ფაქტ-მეტრის დასკვნით, გიორგი კვირიკაშვილის განცხადება არის ნახევრად სიმართლე.

The Prime Minister of Georgia, Giorgi Kvirikashvili, in his speech before the Parliament of Georgia stated that in order to offset the deficit from profit tax, administrative expenses were cut and excise tax rate on fuel, tobacco and gambling has increased.
Since 1 January 2017, the so called “Estonian Model” has gone into force in Georgia. The new tax system frees entrepreneurs from paying the profit tax in case they put the profit back into business and spend it on development. Tax rate on profit from business was 15%.
In accordance with the information of the State Treasury of the Ministry of Finance of Georgia, income from profit tax in 2017 amounted GEL 756 million, which is GEL 300 million less as compared to 2016 figure. Therefore, the deficit, which Giorgi Kvirikashvili has mentioned in his statement, is GEL 300 million.
Graph 1: Profit Tax to Budget Revenues Ratio in 2013-2017 (GEL million)
Abolition of profit tax has positively impacted the reinvestment figure to Georgia and naturally, contributed to its growth. In accordance with the information of the National Statistics Office of Georgia, in the first three quarters of 2017, of total foreign direct investments 44% was reinvestment. As of first nine months of 2017, reinvestment reached USD 591 million, which is almost twice as high as compared to the same figure (USD 318 million) of the previous year.
The budget deficit, resulting from abolition of profit tax in 2017 was not balanced by cutting administrative expenses. Government’s administrative expenses are sum of goods and services as well as labour remuneration components. In 2017, GEL 1,248 million was spent to purchase goods and services for state administrative purposes, which is GEL 130.7 million more as compared to 2016 figure. The expenses on labour remuneration reached GEL 1,385 million which is GEL 67 million less as compared to 2016 figure. In total, government administrative expenses increased by GEL 64 million in 2017 and reached GEL 2,633 million.
Graph 2: Government Administrative Expenses in 2013-2017
Apart from administrative expenses, state budget’s total expenses increased by GEL 630 million in 2017 as compared to 2016 and reached GEL 9.4 billion. Similar to expenses, budget revenues have also increased, by GEL 1.2 billion. Of that amount GEL 1 billion was tax income. Of note is that 7% inflation (3 percentage points more as compared to planned amount), registered in 2017 in Georgia contributed to the increase in tax incomes (FactCheck has written about that topic). Therefore, in spite of GEL 300 million deficit from profit tax, the government received GEL 1.3 billion more from other taxes in 2017 as compared to 2016. Of that amount, income from excise tax has increased by GEL 370 million (36% more as compared to the previous year), which offsets the deficit from profit tax.
Table 1: Budget Tax Incomes in 2016-2017 (GEL million)
Budget income from profit tax in 2017 was GEL 300 million less as compared to the same figure in 2016. The deficit from profit tax (GEL300 million) was not balanced by cutting government’s administrative expenses. Funds spent for labour remuneration has decreased by GEL 67 million, although total amount of other administrative expenses grew by GEL 64 million.
Concurrently to decrease the income from profit tax, income from other taxes increased. By increasing excise tax rate on tobacco, fuel and vehicles, state budget received GEL 370 million more in 2017 as compared to 2016. Therefore, the deficit from profit tax was offset by increased incomes both from excise and other taxes.
The Government of Georgia has relinquished part of tax incomes to stimulate the economy. However, in light of this decision, it accumulated funds in state budget in a same way, at the expenses of other taxes. In addition, government expenses are increased and total amount of tax incomes has increased by GEL 490 million without taking inflation into account, which weakens the effect of the “Estonian Model”.