მთავრობამ დააანონსა, რომ მომდევნო 4 წელში ინფრასტრუქტურაში 8 მლრდ დაიხარჯება, რაც დაუჯერებელია, რადგან ბოლო წლებში 200-300 მილიონს ხარჯავდნენ
„რუსთავი 2“-ის ეთერში საპარლამენტო უმცირესობის წევრმა სერგი კაპანაძემ განაცხადა: "დააანონსეს, რომ მომდევნო 4 წლის განმავლობაში ინფრასტრუქტურაში დახარჯავდნენ 8 მილიარდს. როგორ დავიჯერო ეს, როცა ბოლო წლების განმავლობაში საშუალოდ ხარჯავდნენ 200-300 მილიონს". ფაქტ-მეტრმა ამ განცხადების სიზუსტე გადაამოწმა. 2017 წლის საქართველოს ბიუჯეტის კანონის მიხედვით, საქართველოს მთავრობა მომდევნო 4 წლის განმავლობაში კაპიტალურ ინფრასტრუქტურულ პროექტებზე ჯამში 10 მილიარდი ლარის დახარჯვას გეგმავს, რაც შეესაბამება „ქართული ოცნების“ წინასაარჩევნო დაპირებას ინფრასტრუქტურის განვითარებაზე განსაკუთრებული ზრუნვის შესახებ. 4 წლიან პროგნოზზე დაყრდნობით, 1 294 მლნ საკანალიზაციო სისტემების მართვას; 1 226 მლნ იმერეთის რეგიონულ განვითარებას; 1 014 მლნ შიდასახელმწიფოებრივ გზებს; 838 მლნ კახეთის რეგიონულ განვითარებას; 693 მლნ კი ქუთაისის მყარი ნარჩენების მართვის პროექტს დაეთმობა. 2017-2020 წლებში თბილისი-სენაკი-ლესელიძის საავტომობილო გზის მონაკვეთების რეკონსტრუქცია-მშენებლობაზე 431 მლნ, აღმოსავლეთ-დასავლეთის სატრანზიტო მაგისტრალის დაფინანსებაზე კი 104 მლნ ლარი დაიხარჯება.   ცხრილი 1: დაგეგმილი ინფრასტრუქტურული პროექტები 2017-2020 წლებში (მლნ ლარი)
1 საკანალიზაციო სისტემების მდგრადი მართვის პროექტი (SIDA) 1 294
2 რეგიონალური განვითარების პროექტი II (იმერეთი) (WB) 1 227
3 შიდასახელმწიფოებრივი და ადგილობრივი გზების მეორე პროექტი (WB) 1 015
4 რეგიონალური განვითარების პროექტი I ნაწილი (კახეთი) (WB) 838
5 ქუთაისის მყარი ნარჩენების ინტეგრირებული მართვის პროექტი (EU, KfW) 694
წყარო: საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო   მომდევნო 4 წლის (2017-2020) განმავლობაში საქართველოს მთავრობის მიერ ინფრასტრუქტურული პროექტებისთვის გამოყოფილი თანხა წინა 4 წლის (2013-2016) მაჩვენებელს საგრძნობლად აჭარბებს. გარდა ამისა, თითქმის ყოველი გასული წლისთვის (გარდა 2013 წლისა), ბიუჯეტით, ინფრასტრუქტურაზე დასახარჯი წინასწარ განსაზღვრული თანხობრივი მონაცემი ამავე წლის ფაქტობრივ მაჩვენებელს აღემატება, რაც იმას ნიშნავს, რომ „ქართული ოცნების“ ხელისუფლებაში ყოფნის პირველი ვადისთვის ინფრასტრუქტურის ბიუჯეტი ბოლომდე ვერ სრულდებოდა. გასული 4 წლის განმავლობაში კაპიტალურ ინფრასტრუქტურულ პროექტებზე მთავრობამ ჯამში 4 188 მლნ დახარჯა.   ცხრილი 2: განხორციელებული ინფრასტრუქტურული პროექტები 2012-2016 წლებში (მლნ ლარი)
წელი პროექტი ფაქტი
2012 - 1 125
2013 1 039 1 076
2014 1 138 918
2015 1 027 1 017
2016 1 206 1 175
2017 1 557 -
ჯამი, 2013-2016 წლები 4 412 4 188
წყარო: საქართველოს ფინანასთა სამინისტრო   მეტი სიცხადისთვის, როგორც აღვნიშნეთ, 2016 წელს კაპიტალურ პროექტებზე საქართველოს მთავრობამ 1 175 მლნ ლარი დახარჯა, საიდანაც 120-120 მლნ ლარი ურბანული ტრანსპორტის გაუმჯობესებასა და წყალმომარაგებას, 112 მლნ საავტომობილო გზების რეაბილიტაციას, 85 მლნ სამტრედია-გრიგოლეთის საავტომობილო გზის მოდერნიზაციას, 63 მლნ კი საგანმანათლებლო დაწესებულებების ინფრასტრუქტურულ განვითარებას მოხმარდა.   ცხრილი 3: 2016 წელს განხორციელებული კაპიტალური ინფრასტრუქტურული პროექტები (მლნ ლარი)
1 მდგრადი ურბანული ტრანსპორტის განვითარების საინვესტიციო პროგრამა (ADB) 120
2 ურბანული მომსახურების გაუმჯობესების პროგრამა (წყალმომარაგებისა და წყალარინების სექტორი) (ADB) 120
3 საავტომობილო გზების რეაბილიტაცია 112
4 სამტრედია-გრიგოლეთის საავტომობილო გზის მოდერნიზაცია-მშენებლობა (EIB, EU) 85
5 საგანმანათლებლო და სამეცნიერო დაწესებულებათა ინფრასტრუქტურის განვითარება 63
წყარო: საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო   დასკვნა სერგი კაპანაძის განცხადების გადასამოწმებლად ფაქტ-მეტრმა საქართველოს 2017 წლის კაპიტალური პროექტების შესახებ ბიუჯეტის კანონის თანდართული დოკუმენტი გააანალიზა. დოკუმენტის შესწავლისას დავადგინეთ, რომ მომდევნო 4 წლის განმავლობაში საქართველოს მთავრობა ინფრასტრუქტურულ განვითარებაზე ჯამში დაახლოებით 10 მლრდ ლარს დახარჯავს, რაც დეპუტატის მიერ დასახელებულ მონაცემს აღემატება. 2016 წლის ანალოგიური მაჩვენებელი 1 მლრდ 156 მლნ ლარს შეადგენს, ხოლო 2013-2016 წლებში ინფრასტრუქტურაზე დახარჯული ჯამური თანხა 4 მლრდ 188 მლნ ლარია - წელიწადში საშუალოდ მილიარდი ლარი, და არა 200-300 მლნ ლარი. საქართველოს მთავრობის მიერ 2017-2020 წლებში ინფრასტრუქტურულ პროექტებში დასახარჯი თანხის ოდენობა წინა წლების ანალოგიურ მონაცემებს აღემატება: 2017-2020 წლებში გამოყოფილი თანხა (10 მლრდ) 2013-2016 წლებში იმავე მიმართულებით დახარჯულ თანხაზე 2.5-ჯერ მეტია. იმის გათვალისწინებით, რომ გასულ წლებში გამოყოფილი თანხების ათვისებასთან დაკავშირებით პრობლემები არსებობდა, დაგეგმილი ინფრასტრუქტურული პროექტების განხორციელების შესაძლებლობებთან დაკავშირებით კითხვები მართლაც ჩნდება და ამ მხრივ სერგი კაპანაძის განცხადების კონტექსტი მართებულია. თუმცა, საკუთარი არგუმენტების გასამყარებლად მას არაზუსტი მონაცემები მოჰყავს, რაც ინფრასტრუქტურულ პროექტებთნ დაკავშირებული რეალური სურათისგან მნიშვნელოვნად განსხვავდება. ფაქტ-მეტრის დასკვნით, სერგი კაპანაძის განცხადება არის მეტწილად მცდარი.

Sergi Kapanadze: “The government announced they will spend GEL 8 billion in infrastructure for the next four years which is unbelievable since they were spending GEL 200-300 million in the past years.”
Parliamentary Minority MP, Sergi Kapanadze, stated on air on Rustavi 2: “They announced spending GEL 8 billion in infrastructure for the next four years. How I am supposed to believe this when they were spending GEL 200-300 million on average in the past years?”
According to 2017 Law on the Budget, the Government of Georgia plans to spend a total of GEL 10 billion for capital infrastructure projects in the next four years which is in line with the Georgian Dream’s campaign pledge of taking particular care of infrastructure development. According to four-year forecasts, GEL 1.294 billion will be spent for sewage system management, GEL 1.226 billion for Imereti regional development, GEL 1,014 for intra-state roads, GEL 838 million for Kakheti regional development and GEL 693 million for a Kutaisi solid waste management project. In 2017-2020, GEL 431 million will be spent for the construction and the reconstruction of sections of the Tbilisi-Senaki-Leselidze highway and GEL 104 million will be allocated for the east-west transit highway.
Table 1: Scheduled Infrastructural Projects in 2017-2020 (GEL Million)
The amount of funds allocated by the Government of Georgia for infrastructural projects in the next four years (2017-2020) significantly exceeds the previous four-year (2013-2016) total. In addition, the planned spending figure for infrastructure almost always (except in 2013) exceeded the actual spending sum by the year’s end which means that the infrastructure budget was not fully executed during the Georgian Dream’s first term in power. In the previous four years, the government spent a total of GEL 4,188 billion for capital infrastructural projects.
Table 2: Implemented Infrastructural Projects in 2012-2016 (GEL Million)
For additional clarity, the Government of Georgia spent GEL 1.175 billion for capital projects in 2016. Of that amount, GEL 120 million was spent for improvements to urban transport and GEL 120 million for water supply, GEL 112 million for road rehabilitation, GEL 85 million for the modernisation of the Samtredia-Grigoleti road and GEL 63 million for the development of educational facility infrastructure.
Table 3: Capital Infrastructural Projects Implemented in 2016 (GEL Million)
In order to verify Sergi Kapanadze’s statement, FactCheck analysed the capital projects document attached to the 2017 Law on Budget. According to the document, the Government of Georgia will spend nearly GEL 10 billion in the next four years for infrastructural development which is higher as compared to the figures the MP named. The same figure for 2016 amounts to GEL 1,156 billion whilst the total amount of money spent for infrastructure in 2013-2016 constitutes GEL 4.188 billion. This is GEL 1 billion on average instead of GEL 200-300 million.
The Government of Georgia’s planned spending for infrastructure in 2017-2020 is higher as compared to the previous years’ figures. The amount of money (GEL 10 billion) to be spent in 2017-2020 is 2.5 times more as compared to the money spent for the same purpose in 2013-2016. Given the insufficient spending problem of the previous years, questions are indeed raised in regard to the feasibility of the implementation of the planned infrastructural projects and the context of Sergi Kapanadze’s statement is relevant. However, Mr Kapanadze names inaccurate figures whilst substantiating his statement which significantly differ from the real situation in regard to infrastructural projects.