კაბელების საქმეზე ბრალდებულებს არ ჰქონიათ შეხება თანხასთან, რომლის გაფლანგვასაც ედავებიან
11 ოქტომბერს, "რუსთავი 2-ის" გადაცემა "არჩევანში" სტუმრობისას, პოლიტიკიდან წასულმა ირაკლი ალასანიამ ე.წ. კაბელების საქმეზე საუბრისას განაცხადა, რომ "ამ ადამიანებს (ბრალდებულებს) არანაირი შეხება ფულთან და ამ თანხებთან არ ჰქონიათ, ვერ მიიღებდნენ გადაწყვეტილებას და სხვათა შორის, ბევრ დასკვნაში, მათ შორის ძალიან დიდი ავტორიტეტის მატარებელ არასამთავრობო ორგანიზაციების დასკვნაში, მათ შორის სახალხო დამცველის დასკვნაშიც, ასახულია, რომ ამ ადამიანებს არ ჰქონდათ შეხება და იმ დანაშაულის ჩადენის შესაძლებლობა".
ფაქტ-მეტრი ამ განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა. 2014 წლის 28 ოქტომბერს საქართველოს მთავარმა პროკურატურამ 4 მლნ ლარზე მეტი საბიუჯეტო თანხის გაფლანგვის ბრალდებით თავდაცვის სამინისტროს 5 თანამდებობის პირი დააკავა. მათ ბრალი სისხლის სამართლის კოდექსის 182-ე მუხლის მეორე ნაწილის „ა“, „დ“ და მე-3 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით წარედგინათ, რაც წინასწარი შეთანხმებით, ჯგუფის მიერ, სამსახურეობრივი მდგომარეობის გამოყენებით, მათ მართლზომიერ მფლობელობაში არსებული დიდი ოდენობით სხვისი ნივთის მართლსაწინააღმდეგო გაფლანგვას გულისხმობს. ბრალდების თანახმად, თავდაცვის სამინისტროს მაღალი თანამდებობის პირებმა, წინასწარ შემუშავებული გეგმის თანახმად, დანაშაულებრივი განზრახვის დაფარვის მიზნით, ოპტიკურ-ბოჭკოვანი კაბელის გაყვანასთან დაკავშირებით ტენდერი გამოაცხადეს. მათ სხვადასხვა კომპანიას ოპტიკურ-ბოჭკოვანი მაგისტრალის გაყვანისა და ქსელური აპარატურის შეძენა-მონტაჟის შესახებ იდენტური მოთხოვნები გაუგზავნეს და წინადადების წარსადგენად 9 დღიანი ვადა განუსაზღვრეს. ამ ვადის გასვლის შემდეგ, რაც ზოგიერთი კომპანიისთვის წინადადების წარსადგენად საკმარისი არ აღმოჩნდა, გამარჯვებულად კომპანია „სილქნეტი“ გამოცხადდა და შესაბამისი ხელშეკრულება 2013 წლის 26 დეკემბერს გაფორმდა. ხელშეკრულების თანახმად,  კომპანიას 6 720 877 ლარი უნდა მიეღო (პროკურატურის შეფასებით, მომსახურების  რეალური ღირებულება 2 618 004 ლარია). პროკურატურის მტკიცებით, „სილქნეტთან“ მოლაპარაკებები ტენდერის გამოცხადებამდე 4 თვით ადრე მიმდინარეობდა. აღსანიშნავია, რომ პროკურატურის განცხადებით, ბრალდებულებს კომპანია „სილქნეტის“ თანამშრომლებთან აქტიური სატელეფონო კომუნიკაცია ჰქონდათ. თუმცა, დაცვის მხარის განცხადებით, ბრალდებამ ვერ წარმოადგინა კონკრეტული დასაბუთება, „სილქნეტში“ მოლაპარაკებებს ბრალდებულები კონკრეტულად ვისთან აწარმოებდნენ. 2016 წლის 16 მაისს თბილისის საქალაქო სასამართლომ „კაბელების საქმეზე“ საბოლოო გადაწყვეტილება გამოიტანა. მოსამართლე ბესიკ ბუგიანაშვილმა დააკმაყოფილა პროკურატურის მოთხოვნა და თავდაცვის სამინისტროს მაღალჩინოსნები - ნუგზარ კაიშაური, გიზო ღლონტი, გიორგი ლობჟანიძე, დავით წიფურია და არჩილ ალავიძე დამნაშავეებად ცნო და ხუთივე ბრალდებულს 7-7 წლიანი პატიმრობა შეუფარდა. ამასთან, მათ 2 წლის ვადით საჯარო სამსახურში თანამდებობის დაკავების უფლებაც ჩაემოერთვათ. აღნიშნულ საქმეს ამჟამად სააპელაციო სასამართლო განიხილავს. სისხლის სამართლის კოდექსის 182-ე მუხლის მეორე ნაწილის „ა“, „დ“ და მე-3 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტებით გათვალისწინებული დანაშაულის არსებობისთვის აუცილებელია: 1) სპეციალური სუბიექტის არსებობა - პირის, რომლის მართლზომიერ მფლობელობაში ან გამგებლობაშიც არის ქონება; 2) განზრახ ქმედება - სპეციალური სუბიექტის მხრიდან მართლსაწინააღმდეგო ქმედების განზრახ ჩადენის სურვილი უნდა ჩანდეს და 3) სახეზე უნდა იყოს მოტივი. ამ კონკრეტულ საქმეში, თბილისის საქალაქო სასამართლომ გაიზირა პროკურატურის მოსაზრება და აღნიშნა, რომ მოტივი ქმედების გაფლანგვად დაკვალიფიცირებაზე გავლენას არ ახდენს. შესაბამისად, ბრალდებულებისთვის გაფლანგვის დამტკიცებისათვის  დანაშაულის მოტივის დადგენა არ არის აუცილებელი. არასამთავრობო ორგანიზაციების მოსაზრებით, მოტივისა და განზრახვის დადგენა ამ ტიპის დანაშაულის ბრალად შერაცხვისთვის აუცილებელ წინაპირობას წარმოადგენს. ამ მოსაზრებას იზიარებს სახალხო დამცველიც, რომელმაც საკონსტიტუციო სასამართლოს, რომელიც ამჟამად სწორედ ამ საკითხზე (მოცემულ საქმეში მოტივის დადგენის აუცილებელობაზე) მსჯელობს, სასამართლოს მეგობარი (საქმესთან შემხებლობის არმქონე პირის მოსაზრება, რომელიც შეიძლება სასამართლოს დაეხმაროს მსჯელობისას, თუმცა სასამართლოს მისი გათვალისწინების ვალდებულება არ გააჩნია) წარუდგინა. შესაბამისად, სწორედ საკონსტიტუციო სასამართლო დაადგენს, მოტივის არსებობა საქმეში რამდენად აუცილებელია. თუმცა, ზოგადად, სანამ სასამართლო დანაშაულის მოტივზე იმსჯელებდა, პირველ რიგში უნდა დაედგინა, რომ ეს ხუთი ადამიანი მართლაც სპეციალურ სუბიექტებს წარმოადგენდნენ და თანხა, რომლის გაფლაგვასაც ედავებიან, მათ მართლზომიერ მფლობელობაში ან გამგებლობაში იყო. სპეციალური სუბიექტის არარსებობის შემთხვევაში, აღნიშნულ დანაშაულზე საუბარი შეუძლებელია. თანხის მოცულობა (5 მლნ ლარი), რომელიც კომპანია „სილქნეტს“ გადაერიცხა, მთავრობის სხდომაზე დაამტკიცეს და ის პრემიერ-მინისტრის განკარგულებით გამოიყო. როგორც პროცესზე თავდაცვის მინისტრის  ყოფილმა მოადგილემ ალექსი ბატიაშვილმა განაცხადა, არა მარტო თავდაცვის უწყებამ, არამედ მთლიანად მთავრობამ იცოდა, სამინისტრო რას ყიდულობდა. მის თქმით, მას პირადად ჰქონდა ხელშეკრულების პირობებზე საუბარი პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილთან და ფინანსთა მინისტრ ნოდარ ხადურთან. აღსანიშნავია, რომ გამოძიებას ხსენებული პირები არ დაუკითხავს. თავდაცვის სამინისტროსა და „სილქნეტს“ შორის გაფორმებულ ხელშეკრულებას ხელი ალექსი ბატიაშვილმა და „სილქნეტის“ გენერალურმა დირექტორმა მოაწერეს. საბოლოო გადაწყვეტილებისა და ხელშეკრულებაზე ხელმოწერის უფლებამოსილება არცერთ მსჯავრდებულს არ გააჩნდა. შესაბამისად, აღნიშნული თანხა მათ მფლობელობაში ან გამგებლობაში არასდროს ყოფილა. „მხოლოდ ის ფაქტი, რომ ბრალდებულები მონაწილეობდნენ ხელშეკრულების პიროებების მომზადებაში, მათ ვერ გადააქცევს მითვისების ან გაფლანგვის სუბიექტებად, რადგან ერთია ხელშეკრულების პირობების მომზადება და სულ სხვაა მასზე ხელის მოწერა. ხელშეკრულებას იურიდიული ძალა აქვს მხოლოდ მასზე კომპეტენტური პირების მიერ ხელის მოწერის შემთხვევაში“, - აღნიშნულია სასამართლოს მეგობრის, თსუ-ის იურიდიული ფაკულტეტის პროფესორ ნ. თოდუას მიერ სასამართლოსთვის წარდგენილ წერილობით მოსაზრებაში. სასამართლომ არც სასამართლო მეგობრის პოზიცია გაითვალისწინა. აღნიშნულ გარემოებაზე ყურადღება არასამთავრობო ორგანიზაციებმა გაამახვილეს, რომლებმაც  მართლმსაჯულების მიკერძოებულობაზე ეჭვები გამოთვქვეს. „მსჯავრდებულების თანამდებობები და მათი სამსახურეობრივი სტატუსი მიუთითებს, რომ ისინი არ წარმოდგენენ თავდაცვის სამინისტროს უმაღლესი რანგის თანამდებობის პირებს, ამდენად მათ უშუალო მფლობელობასა და გამგებლობაში ვერ იქნებოდა ის ქონებრივი სიკეთე, რომლის გაფლანგვაზეც პროკურატურა აპელირებს“, - ნათქვამია რამდენიმე არასამთავრობო ორგანზიაციის (TI Georgia, EMC, IDFI, PHR, ISFED, GDI, კონსტიტუციის 42-ე მუხლი, დამოუკიდებელ ექსპერტთა კლუბი) ერთობლივ განცხადებაში. სახალხო დამცველმა, საკონსტიტუციო სასამართლოსთვის წარდგენილ მოსაზრებაში, ასევე ნათლად დაასაბუთა, რომ სისხლის სამართლის კოდექსის 182-ე მუხლის ისე ფართოდ განმარტება, როგორც ეს საქალაქო სასამართლომ მოახდინა, კონსტიტუციით გარანტირებულ კანონიერების პრინციპთან  წინააღმდეგობაში მოდის. „თანხის გამოყოფა (რომლის გაფლანგვისთვის სასამართლომ დამნაშავედ ცნო საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს თანამშრომლები) საქართველოს მთავრობის სარეზერვო ფონდიდან, საქართველოს მთავრობის განკარგულების საფუძველზე განხორციელდა. საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს სტრუქტურული ერთეულის ხელმძღვანელის, ასევე მოცემული დეპარტამენტების სამმართველობიების უფროსების და სპეციალისტების უფლებამოსილებას არ წარმოადგენდა საქართველოს მთავრობის სარეზერვო ფონდში არსებული თანხის განკარგვა. ამასთან, გაფლანგულად შერაცხული თანხის განკარგვის თაობაზე გადაწყვეტილება არ მიუღიათ დამნაშავედ ცნობილ პირებს,“ - ნათქვამია სახალხო დამცველის მოსაზრებაში. აღსანიშნავია, რომ პარტია „თავისუფალი დემოკრატების“ ამჟამად უკვე ყოფილმა ლიდერმა, მაშინდელმა თავდაცვის მინისტრმა  ირაკლი ალასანიამ თავდაცვის სამინისტროს თანამდებობის პირთა დაკავება ჯერ კიდევ 2014 წლის 4 ნოემბერს პოლიტიკურად მოტივირებულად და თავდაცვის სამინისტროს წინააღმდეგ მიზანმიმართულ ქმედებად შეაფასა. მეორე დღესვე, ყოფილი პრემიერ-მინისტრის, ირაკლი ღარიბაშვილის გადაწყვეტილებით, ალასანია და მისი მოადგილეები თანამდებობიდან გადააყენეს. ირაკლი ალასანიას თქმით, 2014 წლის 28 ოქტომბერს იგი საფრანგეთში საჰაერო თავდაცვის სისტემის შესყიდვასთან დაკავშირებით ხელშეკრულების  ხელმოწერის მიზნით იმყოფებოდა. ხელმოწერამდე რამდენიმე საათით ადრე მას სახელმწიფო უსაფრთხოებისა და კრიზისების მართვის საბჭოს მაშინდელმა მდივანმა მინდია ჯანელიძემ დაურეკა და პრემიერ-მინისტრის დავალებით დოკუმენტზე ხელმოწერისგან თავის შეკავება სთხოვა, რაზეც ალასანიამ უარი განუცხადა და ხელშეკრულებას ხელი მოაწერა. აღსანიშნავია, რომ „კაბელების საქმეზე“ რამდენიმეთვიანი გამოძიების შემდეგ თავდაცვის სამინისტროს ხუთი მაღალჩინოსანის დაკავება სწორედ 28 ოქტომბერს მოხდა და მათთვის ბრალის წარდგენა ირაკლი ალასანიას მიერ ხელშეკრულების ხელმოწერას დაემთხვა.   დასკვნა რამდენიმე არასამთავრობო ორგანიზაციის, ასევე სახალხო დამცველის აზრით, „კაბელების საქმეზე“ მსჯავრდებული პირები სპეციალურ სუბიექტებს არ წარმოდგენდნენ, რომელთაც სისხლის სამართლის კოდექსის 182-ე მუხლით გათვალისწინებული დანაშაულის ჩადენა შეეძლოთ, რაც გაფლანგვას გულისხმობს. კერძოდ, ის თანხა, რომლის გაფლანგვასაც მათ ედავებიან, არცერთი მათგანის კანონიერ მფლობელობაში ან განმგებლობაში არასდროს ყოფილა და მათი სამსახურებრივი პოზიციიდან გამომდინარე ვერც იქნებოდა. შესაბამისად, ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ირაკლი ალასანიას განცხადება არის სიმართლე.

On 11 October 2016, during his visit to Rustavi 2’s talk show, Choice, Irakli Alasania, who has left politics, talked about the so-called Cables Case and stated: “These people (the accused) had no connection with this money and they would not be able to make decisions about it; and, by the way, many reports, including those by highly authoritative non-governmental organisations as well as by the Public Defender of Georgia, say that these people had nothing to do with this and had no way of committing the crimes of which they are accused.”
On 28 October 2014, the Prosecutor’s Office of Georgia arrested five high-ranking officials of the Ministry of Defence of Georgia on charges of embezzling over GEL 4 million from the budget. They were charged with Sub-Points A and D of Point 2 of Article 182 of the Criminal Code of Georgia as well as Sub-Point B of Point 3 of the same article which deals with the premeditated illegal embezzlement of someone else’s property legally managed by the group and by using their professional authorities.
According to the charges, the high-ranking officials of the Ministry of Defence of Georgia pre-planned the announcement of a tender on the constructing of a fibre optic infrastructure in order to cover their criminal intents. They sent identical requirements to various companies for constructing fibre optic lines as well as the acquisition and montage of the network equipment and gave them nine days to present their proposals. After the expiration of the deadline, which turned out to be insufficient time for some of the companies to formulate their proposals, Silknet was announced as the winner of the tender with a subsequent agreement being signed on 26 December 2013. According to the agreement, Silknet was to receive GEL 6,720,877 (whilst according to the assessment of the Prosecutor’s Office, the actual value of the project was just GEL 2,618,004).
According to the claims of the Prosecutor’s Office of Georgia, the negotiations with Silknet were on-going four months before the announcement of the tender. It should be noted that the Prosecutor’s Office also stated that the accused had intensive telephone communications with Silknet’s employees; however, according to the statement of the defence, the prosecution was unable to specify exactly with whom the accused had contact at the company.
Tbilisi City Court made a final decision about the Cables Case on 16 May 2016. Judge Besik Bugianashvili satisfied the demands of the Prosecutor’s Office of Georgia and judged the accused, Nugzar Kaishauri, Gizo Ghlonti, Giorgi Lobzhanidze, Davit Tsipuria and Archil Alavidze, as guilty and assigned a seven-year prison sentence to each of them. In addition, they were deprived of the right to hold public office for an extra two years. The Court of Appeals of Georgia is currently considering the aforementioned case.
In order for Sub-Points A and D of Point 2 of Article 182 of the Criminal Code of Georgia as well as Sub-Point B of Point 3 of the same article to work, it is obligatory to 1) have a specific subject – a person who is legally responsible for managing the property, 2) have a premeditated action – the wish of the subject to commit an illegal act must be evident and 3) have an evident motive.
In this specific case, Tbilisi City Court shared the opinion of the Prosecutor’s Office of Georgia, saying that the motive does not influence the qualification of the given action as embezzlement. Hence, it is not necessary to know the motive in order to prove that the embezzlement did indeed take place. According to the opinions of non-governmental organisations, figuring out the motive and intent is absolutely necessary for proving that this kind of action is a crime. The Public Defender of Georgia also shares this view as he has presented a Friend of the Court (Amicus Curiae – a view from a person which has no connections with the case in question and could possibly help the court in its considerations; however, the court has no obligation to heed the views of this person) to the Constitutional Court of Georgia which is currently considering the case (the necessity of determining the motive in the case). Hence, the Constitutional Court of Georgia will determine whether or not the existence of a motive is central to the case.
However, in general, before moving on to the consideration of the motives of the accused, the City Court should have first determined that these five accused people were, in fact, the specific subjects of the case and the money which had been embezzled was indeed under their legal management. In the absence of the specific subjects in the case, it is impossible to talk about the crime in the first place.
The amount of money which was transferred to Silknet (GEL 5 million) was approved by the session of the Cabinet and was allocated according to a directive of the Prime Minister of Georgia. As the former Deputy Minister of Defence of Georgia, Aleksi Batiashvili, stated during the court trial, not only the Ministry of Defence of Georgia but the entire Cabinet was aware of what was being bought by the Ministry. According to his statement, he had personally discussed the conditions of the agreement with the Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, and the Minister of Finance of Georgia, Nodar Khaduri. It should be pointed out that the investigation has not interrogated these individuals.
The agreement struck between the Ministry of Defence of Georgia and Silknet was signed by the Deputy Minister of Defence of Georgia, Aleksi Batiashvili, and the Director General of Silknet. None of the accused had any authority to make a final decision on the agreement or, much less, sign it. Hence, the money in question has never been under their legal management. “The fact alone that the accused were parties to the preparation of the conditions of the agreement cannot turn them into subjects of illegal appropriation or embezzlement because it is one thing to prepare the conditions of the agreement and quite another to actually sign it. The agreement is in power only after the people with appropriate authorities have signed it,” says the letter presented to the Court by the Friend of the Court, Professor N. Todua of the Faculty of Law of Ivane Javakhishvili Tbilisi State University. The Court did not take the position of the Friend of the Court into account either.
Non-governmental organisations drew attention to this action by the Court and expressed their doubts about the impartiality of the judiciary. “The positions held by the accused and their professional status indicate that they were not the highest ranking officials in the Ministry of Defence of Georgia and, hence, they could not have been directly managing the material wealth of whose embezzlement they are being accused,” says the joint statement of several non-governmental organisations (Transparency International – Georgia, EMC, IDFI, PHR, ISFED, GDI, Article 42 of the Constitution and the Independent Experts’ Club).
In his opinion piece presented to the Constitutional Court of Georgia, the Public Defender has also clearly explained that the interpretation of Article 182 of the Criminal Code of Georgia as done by the City Court in the given case contradicts the legality principle provided for by the Constitution of Georgia.
“The sum of money in question (which the City Court has decided to have been embezzled by the officials of the Ministry of Defence of Georgia) was allocated from the Reserve Fund of the Government of Georgia on a directive of the Government of Georgia itself. It was beyond the authority of the head of the specific structure of the Ministry of Defence of Georgia as well as the departmental heads and specialists of the same Ministry to manage the money in the Reserve Fund of the Government of Georgia. In addition, the decision on managing the sum of money, which has supposedly been embezzled, was not taken by the people who have been judged guilty to have done so,” says the opinion piece of the Public Defender of Georgia.
It should be noted that the now ex-leader of the Free Democrats party and the then Minister of Defence of Georgia, Irakli Alasania, assessed the imprisonment of the Ministry officials to be politically motivated and directed against the Ministry of Defence of Georgia itself back on 4 November 2014. On the following day, Mr Alasania together with his deputies was removed from his position with the decision of the Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili. According to Mr Alasania’s statement, on 28 October 2014 he was visiting France in order to sign the agreement on the purchase of air defence systems. Several hours before signing the agreement, he was contacted by the then Secretary of State Security and Crisis Management Council, Mindia Janelidze, who asked him to refrain from signing the agreement at the request of the Prime Minister of Georgia. Mr Alasania refused to do so and signed the agreement anyway. It should be noted that after several months of investigation, the officials of the Ministry of Defence of Georgia were arrested exactly on 28 October 2014, coinciding with Irakli Alasania signing the aforementioned agreement.
According to the opinions of several non-governmental organisations as well as that of the Public Defender of Georgia, the accused in the Cables Case are not specific subjects to the case in question who could have committed crimes set out in Article 182 of the Criminal Code of Georgia – meaning embezzlement. Specifically, the money which they are accused of embezzling has never been and could never have been (given the positions held by them) under the legal management of any of them.